Her Şey Ne Kadar da Küçük Burj Khalifa'nın 124. Katından

828 m. yüksekliğinde dünyanın en yüksek binası olma namına sahip bu bina, paranın cennete çevirdiği bir diyarda Dubai'de. Çöl kumlarına inat inşa edilmiş, mimarlık&mühendislik dehalarından bir örnek.160 katı kullanılabiliyor. 150. kattan sonraki katları çelikten ve bu yüzden dünyada ilk betonarme kütle üzerine çelik konstrüksiyonla devam edilen bina ünvanını kazanmış.

Resmi açılışını gösterişli showlarla 4 Ocak 2010'da yaptılar.  Birçok akşam bahçesindeki büyük havuzda lazer, ses, su ve renk bütünlüğüyle yapılan showlar var, mutlaka izlemelisiniz. Bushowlarda, binanın yapımında emeği geçen kişilerin ülkelerine de teşekkürlerini iletiyorlar. Bunlardan biri de Türkiye. Türklere karşı saygı&sevgi dolular. Hoş biz bunu uluslararası ilişkiler platformunda halen avantaja çevirebilmiş değiliz. Takılı kalmışız kendini hızla tüketen Avrupa Birliği'ne. Niyeyse ..

Bu görkemli binanın inşasıyla  ilgili tüm detayları ve ziyaret etmeden önce mutlaka giriş biletinizi almak için www.burjkhalifa.ae/en/ tıklayınız .

Binanın yanına geldiğinizde kendinizi mini minnacık karınca gibi hissediyorsunuz. 124.kata çıktığınızda ise havanız tamamen değişiyor tüm yerleşim alanı, 360 derece açıyla karşınızda .Yanında küçücük kaldığınız binalar artık sizin bakış açınızda küçücük :) Bu arada modern, özel tasarımlı dürbünler var katta. Orayı sabah geziyor olsanız bile bu dürbünler sayesinde gözlemlediğiniz yerin gece görünümünü bile seyredebiliyorsunuz.

Ayrıca, birçok kişinin atladığı bir süpriz var o katta. Köşede saklanmış bir makine. Bir miktar para attığınızda, birkaç dizayn alternatifinin arasından beğendiğiniz modelden  demir Burj Khalifa paranızı yapıyorsunuz. Ben kendi paramı yaptım, bolluk ve bereket getirmesi niyetiyle cüzdanımda taşıyorum ;)

Emirlikler binalarla birbirleriyle yarışıyorlar. Burada güç göstergelerinden biri, ihtişamlı binalar. Yani bizi ömrümüz yettiğince ziyaret edebileceğimiz daha birçok yapı bekliyor Dubai'de. Mesela ben Moon Tower'ı sabırsızlıkla bekliyorum. Proje beni büyüledi !

Mehtap Uşun

Yazar Hakkında

Mehtap Uşun

Elimde değil hakim olamıyorum;İçimde hep "Hadi gezelim" diyen ve sonrasında kendini seyahatte bulan bir gezenti var.Bazen ruhuna, bazen uzak diyarlara, bazen kapı komşusuna bir gidesini v