Müze Ve Sanat Şehri Oslo

THY ile 3.5 saatlik bir uçuşla Oslo'ya geldik. Hava alanındaki turizm bürosundan kişi başı 40 € karşılığında 2 günlük Şehir biletlerimizi ve gezilecek görülecek yerlerle ilgili broşürlerimizi alarak bir alt kattaki tren istasyonuna indik. Aldığımız şehir biletleri şehir içindeki tüm toplu taşıma, müze girişlerini kapsıyor, yalnızca havaalanından şehir merkezine gidiş ve dönüş tren biletini kapsamıyor. Ayrıca tren biletimizi de alarak trenle şehir merkezine geldik.

Otelimizi istasyona çok yakın bir bölgeden seçmiş olduğumuzdan trenden merkezde indiğimiz gibi otelimize ulaştık. Valizlerimizi bıraktığımız gibi Oslo'nun en önemli noktalarından biri olan Opera Binasına geliyoruz. 1.100 odası olan bu binanın ilginç bir mimarisi var. Dışarıdan bakıldığında yuvarlak bembeyaz 10-15 derecelik eğimle yukarı doğru çıkılan geniş bir rampası var. Dış cephede cam çok kullanılmış.

Binanın içi ise çeşitli ebatlarda kesilip aralıklı dizilen meşe lambrilerle dizayn edilmiş. Bu şekilde akustik daha güzel sağlanıyor. Oslo Opera binası, Sydney Opera binasına rakip gösteriliyormuş. Bence Sydney'deki daha güzel.

Oslo'da ikinci önemli durağımız Vigeland Parkı (Heykeller Parkı). Bu park 80 dönüm arazi üzerine kurulmuş. Gustav Vigeland'ın 1906 ile 1942 yılları arasında yapmış olduğu 212 adet çıplak heykelden oluşuyor. Bu heykellerin en meşhuru ağlayan çocuk heykeli. Parkın girişindeki yol boyunca sıralanmış sağlı sollu heykeller bronzdan yapılmış. İç meydanda yuvarlak bir platform üzerine dizilmiş olan heykeller ise granitten yapılmış.

Oslo'nun Marina bölgesindeki Aker Brygge bölgesi de mutlaka görülmeli. En popüler caddesi Stranderg. Burada cam ağırlıklı çok şık binalar, cafe ve restaurantlar bulunuyor. Cebinize güveniyorsanız bu restaurantlarda muhteşem deniz ürünleri ve geyik eti deneyebilirsiniz. Ancak bu ülke fiyatlarının Türkiye'ye göre çok yüksek olduğunu hatırlatmakta fayda var. Oslo küçük bir şehir olmasına rağmen aynı zamanda büyük bir müze kent.

Şehirde Nobel ödül törenlerinin yapıldığı BELEDİYE BİNASI, KALE ve Kale içindeki müze görülmesi gereken diğer yerler arasında. Oslo küçük ama güzel bir şehir.