Google+

Arama formu

SONSUZLUĞUN VADİSİ: WADİ RUM

Akabe’de ikinci günümüzü yaklaşık 60 km uzaklıktaki Wadi Rum bölgesine ayırıyoruz. Wadi Rum’a ulaşım isterseniz dolmuşlarla isterseniz taksi tutarak isterseniz de şehirdeki tur ofisleri ile anlaşarak ulaşabiliyorsunuz. Dolmuş kişi başı 3 dinar alıyor. Taksi ise pazarlığınıza bağlı ama 30-40 dinar arası fiyat çekiyorlar. Biz dolmuşu kullanıyoruz.

Wadi Rum

Yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Son ses Arap ezgileri ile bol kornalı yolculuk yapıyoruz. Şunu da belirtmeliyim dolmuşla her yolculuğumuzda, şoföre ne zaman kalkacağını sorduğumuzda her zaman 30 dakika cevabını alıyoruz ama dediği süreye uyan sürücü görmedik, en az 1 saat bekliyorsunuz. Ayrıca araçlar için bir kalkış saati programı yok, biraz rastgele yani.

Wadi Rum-1

Wadi Rum-2

Wadi Rum enteresan bir coğrafya. Uçsuz bucaksız ve yüksek dağlarla çevrilmiş çölün içinde jeepler ile safari yapabilirsiniz. Hemen fiyatlardan bahsedeyim 2 saatlik bir tur kişi başı 35 dinar ama çok bir yer göstermiyorlar. Ayrıca 5 dinar giriş ücreti var. Burası için 4-5 saatlik turlar ideal. Ayrıca yemekli ya da gece kalmalı turlar da satın alabilirsiniz. Bizim turumuz 3 saatlik bir tur. Giriş ücretleri ve geri dönüş taksi ücreti için toplam 125 dinar veriyoruz. Çünkü buradan geri Akabe’ye dolmuş yok : )

Wadi Rum-3

Wadi Rum şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Atallah's Camp, Wadi Rum Night Luxury Camp, Mohamed Mutlak Camp. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz The Caravans Camp, Wadi Rum Discovery gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Captains Desert Camp, Sun City Camp, Hasan Zawaideh Camp tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Wadi Rum aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Wadi Rum-4

Pikap tarzı aracımızın kasasına oturuyor ve gezimize başlıyoruz. Sanki bizi Mars yüzeyine bırakmışlar gibi bir hisse kapılıyoruz. Muazzam geniş bir alan ve büyük dağlar. Harika fotoğraflar çekiyoruz.

Buranın bir diğer özelliği ise dünyaca ünlü Amerikan filmlerine ev sahipliği yapmış olması. Marslı, Mumya Dönüyor ve Star Wars bunlardan sadece birkaçı. Burada sonsuz bir çöl havası alıyoruz.

Wadi Rum-5

Wadi Rum-6

Rehberimizden öğrendiğimize göre vadide bin kadar bedevi yaşıyormuş. Zaten gezimiz sırasında onlara ait çadırlar ve keçiler karşımıza çıkıyor. Gezimizin bu bölümü için tavsiyem özellikle iki kişiden fazla iseniz tur satın almanız. Böylelikle bölgeye gidiş-dönüş konusunda sıkıntı yaşamaz farklı bir macera yaşarken uygun bir ücret ödemiş olursunuz.

Etiketler


Yazar Hakkında

Gezigurmesi

1976 yılında Kocaeli'nde doğdum. İlk,orta ve lise öğrenimimi Kocaeli'nde tamamladıktan sonra 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne girdim. Tarih Bölümdeki eğitim yıllarımda gezmeye,seyahat edip farklı kültürleri tanımaya ilgi duymaya başladım. Tabi çalışmak zorundaydım yaban ellerde üniversite okurken para...