5 Adımda Yurtdışından Gelen Telefonu Kayıt Ettirmek

Yurt dışında beleş mi? Tüm uzak akraba, eş dost öyle sansa da kendinizi cihazın ömür boyu garanti belgesi gibi hissetseniz de özellikle bazı ülkelerden bir torba son model cep telefonsuz dönemiyor musunuz? O zaman şu bilgi sizin için önemli: 2019 yılında yurt dışından getirilen cep telefonlarından 1-80 Euro arasında bandrol karşılığı ücret alınacak. Bilgisayar, tablet, televizyon, radyo ve uydu alıcıları da ücret alınacak cihazlar arasında.

Peki yurt dışından getrdiğimiz telefonu ülkede nasıl kullanabiliyoruz? Artık Turkcell vb. merkezler bu işi yapamıyor. Bizzat siz e-devlet üzerinden kayıt yapmalısınız. İşte yurtdışından alınan telefonu kaydettirmek için en pratik ve doğru adımlar:

1- Son 60 gün içinde yurtdışından giriş yapmış ve son 2 yıldır üzerine herhangi bir telefon kaydedilmemiş bir hayırseverden pasaport bulunur.

2- Bu kişinin PTT'den e-devlet şifresi alması ve kullanıcı adı, şifre, pasaport numarası ve yurda giriş tarihi bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak size vermesi sağlanır.

3- Yeni telefona #06# tuşlayıp e-mei numarasını hatasız kaydederek elinizdeki bilgilerle en yakındaki banka şubesinden 131 TL vergi yatırılır (bu paranın iadesi çok zor o yüzden pasaport sahibinin bilgileri ve e-mei numarası hatasız olmalıdır). Kimi zaman yatırdığınız verginin kayıtlara geçmesi 24 saat sürebilir.

4- www.e-devlet.net adresinden (e-hizmetler ~~ Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu~~ E-MEİ kayıt) menüsünden kolayca kaydedebileceksiniz. İstenen telefon numarası olarak bu telefonun kullanılacağı numarayı yazmak gereklidir. 18 yaş altı pasaportlara da telefon kaydedilebilir, ancak bu sefer anne ve babanın e-devlet sayfasına "çocuğumun bilgileriyle başvuru yapacağım" sekmesi işaretlenmelidir.

5- Ohh işlem tamam! Artık okkalı bir kahveyi hak ettiniz. Hepsi bu sandınız değil mi? Bitmedi! Eğer getirdiğiniz telefon i-phone6 ise Turkcell vb. mağazaya gidip sim kartı küçülttürmeniz gerekir. Bu işlem ücretsiz ancak telefon hafızasını kopyalatmak isterseniz 20 TL daha ödemeniz gerekecek.

Geçmiş olsun artık i_phone 7 çıkana kadar rahatsınız : )

Etiketler

Pınar Bulut

Yazar Hakkında

Pınar Bulut

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası.