Google+

Arama formu

CRUISE İLE YOLA ÇIKACAKLARA TEMEL BİLGİLER

Merhaba,

Ülkemizde özellikle ağırlıklı olarak tercih edilen Yunan Adaları cruise yolculuklarına ilk defa çıkacaklar için temel bilgileri toplamak istedim. Tabii bu bilgileri çıkacağınız başka destinasyonlara da uyarlayabilirsiniz. Mykonos - Rodos - Santorini turları üzerinden bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Gün gün geziye geçmeden önce genel bilgileri toparlamakta fayda var. Yunan Adaları cruise gemileri, genel olarak orta sınıf gemiler olduğundan ilk kez yapacak insanların aklında “çok lüks bir aktiviteye katılıyor olabilirim” gerginliği var. Böyle bir gerginliğiniz bulunmasın… Mevcut gemiler; akşam yemeğinde takıp takıştırılan, piyano başında klasik müzik dinlenen, balo salonunda vals yapılan düzeyde değil tabii ki… Dolayısıyla rahat davranacağınız, normal giyineceğiniz bir geziye hazır olun.

Gitmeden Önce:

- Bir otel odası standartlarında konaklayacaksınız. Ancak ne olur ne olmaz diyerek yanınıza şampuanınızı vb. kişisel bakım ürünlerinizi almayı unutmayın.

- Penceresiz odalarda daralırım diye düşünmeyin, oldukça ferahtır genelde bu odalar…

- Günlük ada gezilerinde kullanacağınız rahat bir ayakkabınız ve gerektiğinde mayonuzu, sandaletinizi, havlunuzu koyabileceğiniz genişçe bir sırt ya da kol çantanız yanınızda bulunsun.

- Gezerken güneş altında kalacaksınız; şapka, güneş gözlüğü ve güneş kremi çok önemli…

- Kimi cruise şirketleri gemide yaptığınız harcamaları da taksitlendirebiliyor; gitmeden önce araştırmanızı yapın.

-  Vizesiz cruise için önceden alınmış ama süresi geçmiş bir UK vizesi veya Schengen’e ihtiyaç duyuluyor genelde… Daha önce hiç vize almamışsanız, vizesiz seyahat edemeyebilirsiniz.

Yolculukta:

- Yemekler ücretsiz, içkiler ücretli… Bu gözünüzü korkutmasın. Biralar 3-4 €, kokteyller ve viskiler 4-6 € aralığında genelde… Yani oldukça ucuz…

- Günlük 7-8 € civarında bir zorunlu bahşiş vardır. Yolculuk sonunda sizden tahsil edilir.

- Günübirlik turlar genelde fazlasıyla pahalı… Özellikle yabancı dil sorunu yaşamıyorsanız karaya çıktığınız yerlerde üçte biri fiyatına benzer aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz.

- Santorini için teleferik sırası ve zamanlaması önemlidir.

- Mykonos’ta turların düzenlediği “shuttle”lar pahalı gibi gelebilir ama gece 03.00’te sizi geminize götürecek güvenilir bir ulaşım aracıdır. Mykonos’ta taksi bulmanın ne derece zor olduğunu göz önüne alırsanız; burun kıvırmayın, shuttle kullanın.

- Hangi şartta olursa olsun hiçbir Yunan Adası’nda eşeğe binmeyin, eşekli yolculuklardan kaçının.

- Türklere bakış açısı her zaman dostanedir, ön yargılarınızı bir kenara bırakın.

- Gemi personelinde her milletten, her ırktan insan olacaktır. Hemen hepsi çok güler yüzlü ve yardımseverdir, işlerini kolaylaştırmanız ve güler yüzlü olmanız daha da iyi hizmet almanızı sağlayacaktır.

- Geminin kendi “free shop”u genelde çok daha ucuz ve “avantajlıdır”.

- 4 gecelik bir cruise programında, fazla kısmadan ama çizmeyi de çok aşmadan ortalama harcamanız bahşişler hariç 250-400 € civarında olacaktır. Bunun altında harcama yapmak da tabii ki sizin elinizde…