Evcil Hayvanlarıyla Tatile Çıkacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Onlar evlerin hiç büyümeyen çocukları! Üstelik tüm yıl boyunca her gün sizi kapıda beklerken, hayatın koşturmacasına kısa bir mola verdiğinizde onları bir tanıdığınıza ya da hayvan oteline bırakmak istemiyorsanız, pekâla dostunuzda birlikte tatil yapabilirsiniz. Ancak tıpkı bir bebek gibi onların da ihtiyaçlarına, mutlaka yanınızda bulundurulması gerekenlere ve dikkat etmeniz gereken diğer hususlara uyarak. Çünkü bünyeleri çok hassas ve siz tatilde onlara bir şey olmasını istemezsiniz değil mi? Gelin tatil öncesi, sırası ve ulaşım konusundaki kriterlere bir göz atalım:

Evcil Hayvanla Tatil

1. Yola Çıkmadan Yapılması Gerekenler

Minik dostunuz rahat edemezse siz de rahat edemeyeceğinizden, tatil keyfiniz yarıda kalmasın istiyorsanız hazırlığınızı çok iyi yapmanız lazım. Yapılması gerekenlerin başında ilk önce evcil hayvanla konaklamaya izin veren "pet friendly" otelleri listelemek geliyor. Bunun için gideceğiniz destinasyonda otel taraması yapabilir, minik dostunuzu kabul edecek oteller ve kriterlerini öğrenebilirsiniz. Çünkü bazen evcil hayvan kabul eden oteller, onları sadece kafeste tutmanıza izin veriyor olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmak istemezsiniz değil mi?

Kamp alanlarında çadırda konaklayacaksanız, küçük dostunuzu mutlaka yanınıza almanız gerekebilir. Dışarıda bırakmanız çoğu zaman tavsiye edilmez. Çünkü gece ıssızlaştığında farklı bir hayvanın ya da köpek sürüsünün saldırısına uğrayabilir. Tercihen karavan tatillerinde, kedinizi/köpeğinizi de yanınıza alabileceğiniz bir ortam yaratmak en iyisi...

Tabii ki diğer kriter sağlık durumu! Özellikle alerji konusuna hassasiyetle eğilmek gerekiyor. Daha önce yaşamamış bile olsanız, doğa ile baş başa olacaksanız arı, pire, kene ya da böcek gibi haşeratlara karşı nasıl önlem almanız gerektiğini veteriner hekiminizden öğrenmeli, gerekli ilaçları ve/veya aşıları (özellikle Lyme aşısı) yaptırmalısınız. Özellikle bilmeniz gereken herhangi bir anda en yakın veterinere ulaşamayacağınız durumlarda ilkyardım için ne yapmanız gerektiği!

Evcil Hayvanla Tatil

Tatil öncesi hazırlık notlarına eklenmesi gereken diğer bir not ise traş. Özellikle uzun tüylü hayvanlar için doğadaki dikenler, pisi pisi otları ve diğer bitkiler risk oluşturuyor. Bu nedenle tüylerin yere değen kısımlarını ya da tüm tüyleri traş ettirebilirsiniz.

Her şey hazırsa sıra geldi minik dostunuzun valizini hazırlamaya. Elbette nasıl sizin olmazsa olmazlarınız varsa, onun da mutlaka ihtiyacı olan eşyaları olacak. Valizde olması gereken standart eşyaları belirtmek gerekirse, şunlar söylenebilir:

  • Evcil hayvanınızın yatağı,
  • Tasması,
  • Yedekleri ile birlikte su ve mama kapları,
  • Mama ve mama saklama kabı,
  • Bolca havlu,
  • Gölge yapması için şemsiye ya da özel bir aparat (plaj tatillerinde)

2. Ulaşım Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Tatil yapacağınız bölgeye giderken kullandığınız ulaşım esnasında yapılması gereken birçok şey varken aslında yapılmaması gereken tek bir şey var: evcil hayvanınızı uyutmamak! Pek çok otobüs firması, yolculuk öncesinde minik dostunuzun uyutulmasını isteyebilir ancak bu onlar için büyük risk. Özellikle köpeklerde uyuşmuş dil nefes borusunu tıkayarak minğinizin boğulmasına neden olabilir. Buna karşın sakinleştiriciler de solunumu hızlandırabildiğinden nefes darlığı yaşamalarına neden olabilir.

Uçakla yolculuklar ise vibrasyon nedeniyle tavsiye edilmiyor. Çünkü stres altına giren hayvan çok daha saldırgan olabiliyor. Yine de uçakla tatile çıkmanız gerekiyorsa, mutlaka havayolu firmasının evcil hayvan taşıma kurallarını bilmenizde fayda var. Aksi halde istenmeyen sürprizler ile karşılaşabilirsiniz. Örneğin, bazı havayolu firmaları 8 kg'a kadar olan evcil hayvanların kabin içinde sizinle birlikte seyahat etmesine izin verebilirken, daha büyük olanları sadece kargo bölümüne alıyorlar. Kargo bölümü valizler ile aynı ortam değil. Evcil hayvan taşımak için özel olarak ayrılan ve oda sıcaklığının sabit tutulduğu özel bir alan. Zaten uçakta böyle bir alan yoksa, evcil hayvan taşımacılığı da yapılamıyor.

Evcil Hayvanla Tatil

Bunların dışında hangi havayolu şirketini tercih ederseniz edin hepsi mutlaka kafes ile birlikte taşımayı kabul ediyor. Buna göre köpek ya da kedinin ayağa kalktığında rahatça durabildiği boydaki bir kafes harika bir seçim olabilir. Tabii ki sonrasında yanınıza almanız gereken evcil hayvanınızın kimliği, sağlık sertifikası, aşı kartı ve transit ülkeler ile giriş yapacağınız ülkenin sizden istediği diğer belgeleri unutmamanızda fayda var.

Bunlara karşın en iyi seçim tabii ki araba yolculuğu. Üstelik mola ve ihtiyaç zamanlarını bildiğinizden istediğiniz yerde durabiliyor ve dinlenebiliyorsunuz. Ancak burada araba tutmasına karşın seyahate boş mide ile başlamak ve sadece mola zamanlarında protein ağırlıklı olarak beslenmesine izin vermek gerekiyor. Ayrıca yanınıza bulantı giderici ve mide koruyucu ilaçlar almanızda fayda var.

Deniz yolu ile seyahat edecek ve Cruise gemisi kullanacaksanız maalesef evcil hayvanlar hiçbir şekilde kabul edilmiyor.

3. Tatil Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğa ve kamp tatilinde sorun yok, zaten her şey kontrolünüz altında olacak. Ancak deniz tatili yapıyorsanız, mutlaka sıcağa ve diğer hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle bilmeniz gereken pembe burunlu ve kısa tüylü olan köpeklerin güneş toleransının az olduğu. Bu nedenle onları genellikle gölgede tutmalı, güneşe çıkarmadan önce kulak, burun ve açıkta kalan alanlarına hayvanlara özel güneş korucuyu krem sürmelisiniz. Plajdaki kumlarda koşup oynamasını izlerken keyif alıyor olabilirsiniz. Ancak kumlar arasındaki kırık camlar, sivri deniz kabukları ile olta iğnesi gibi kalıntılar patilerine zarar verebileceğinden dikkatli olmanızda fayda var.

Evcil Hayvanla Tatil

Gelelim işin en eğlenceli ancak muamma kısmına. Denizde birlikte yüzmek! Genel geçer kanı her köpeğin doğuştan yüzme bildiği şeklinde olsa da bu yanlış bir düşüncedir. Eğer köpeğiniz denizde sadece ön ayaklarını kullanıyor ve zorlanıyorsa tam anlamı ile yüzme bilmiyor demektir. Ancak tabii ki kısa sürede arka ayaklarını kullanmasını gösterebilirsiniz. Yine de içiniz rahat etmezse köpekler için özel üretilen can yeleklerini kullanabilirsiniz.

Evcil Hayvanla Tatil