Gemi Turlarını Tercih Etmek İçin 5 Neden

Yaza uzun zaman var ama rezervasyon için uygun zaman geliyor. Gemi turlarını (cruise) tercih etmek için 5 nedeni sıraladım. Tabi olumsuzluklar da yok değil. Bir yandan da bu tip bir tatilin negatif yanlarına değindim. Tercih sizin...

Bazılarımız tatile çıkarken ilk olarak kalacağı otele karar verir. Ben bu tip bir tatilci olmasam da otele göre tatile giden insanlar çevremde yok değil. Özellikle yılda 1 hafta bile olsa sadece kafa dinlemek için her şey dahil konseptte tatili seçerler. Benim içinse başımı sokacak bir oda olması yeterlidir. Tabi bazen yan gelip yatmayı çok özlediğimi de inkar edemem. Fakat içimden bir ses "dünya büyük, zamanımız az" diyor ve beni her tatil şehirden şehre koşturuyor.

Gezilerimde ucuz olmaları sebebiyle genelde hostelleri tercih ediyorum. Uçak biletimi alıyorum ve yola çıkıyorum. Bazı dönemlerde de turları da tercih ettiğim oluyor. Ama 2012 yılında yakın zamanda moda olması sebebiyle Yunan adalarına gemi ile gitmeye karar verdim. Ada için de en uygunu budur. Tercihim çok büyük ve lüks bir gemi olmayan Agean Paradise gemisi oldu. Rotam ise 7 günlük Sakız (rüzgar nedeniyle yanaşamadık)-Rodos-Girit-Mykonos-Santorini adaları ve Pire (Atina) limanıydı. Bu turda Angela Dimitrou’nun sahne alacak olması beni ayrıca heyecanlandırmıştı.

Gemi ile seyahat programı almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli nokta karaya yanaşma saatleridir. Siz hangi şehirde ne kadar zaman geçirmek istiyorsunuz? Örneğin tüm adalarda sabah 09:00-10:00 gibi varış ve 18:00-19:00 gibi tekrar kalkış varken, Mykonos'tan gemimiz 04:00'te hareket etti. Gece hayatını tadamadan Mykonos’tan ayrılmak adaya saygısızlık olurdu. Hayal ettiğiniz gezi, geminin saatleri ile uyuşuyor mu? Çünkü ben Rodos’ta bir gece daha kalayım veya akşam şu saatte döneyim deme ayrıcalığım bulunmuyordu.

Geminin konforuyla hiç ilgilenmedim. Havuz, ekstra şovlar ve yemekler çok az zaman ayırdığım aktivitelerdi. Gemiyi uyumak ve yemek için kullandım. Fakat düşüncelerime karşı tokat gibi cevap ilk gün gelmişti. Hava şartları nedeniyle Sakız adasına yanaşamadık. Küçük bir ada olması sebebiyle büyük gemilere limana sığmıyor. Gemiden filikalara binerek adaya ayak basabiliyorsunuz. Liman otoritelerinin izin vermemesi sebebiyle gemide mahsur kaldık. Saat 18:00’de hareket eden gemimiz 2. gün 09:00 gibi karayla temas etti. 41 saatimiz gemide geçti. Mürettebatla beraber yaklaşık 750 kişi bir arada aynı gemiyi paylaştık. Burada havuzun ve etkinliklerin önemi ortaya çıkıyor. Camlı odada kalmama rağmen böyle ekstra bir durum haricinde farklı bir ihtiyaç sezmedim. 4 tarafı duvar odada yatmak da sorun teşkil etmezdi. Odalar camsız, camlı ve balkonlu diye genelde 3 gruba ayrılıyor ki aradaki fiyat farkı tercihinizi iki kere düşündürecek kadar yüksektir.

Gemi Turlarını (Cruise) Tercih Etmek İçin 5 Neden:

1)Odanız sizle seyahat eder: Özellikle bir hafta 4-5 şehir değiştirilen turlarda en büyük sorun oda toplama derdi olur. Tam yerleşirsiniz ki hemen çanta toplayıp ayrı şehre geçmeniz gerekir. Böyle bir derdiniz yok!
 
2) Ulaşım artık sorun değil: Ulaşımınız siz uyurken gerçekleşir. Yatağınızda mışıl mışıl uyurken bir şehirden diğerine doğru yol alırsınız.
 
3) Üşengeçler sizi etkilemez: Her tur grubunda mutlaka geç kalma krizi yaşanmıştır. Rehber 10:00’da hareket der. Bekle bekle gelen yok. Sonra bakarsınız ki elinde selfie çubuğuyla gülüşerek gelenlere karşı otobüs içerisinde sinirden ve sıcaktan kızarmış ben! Kimse kusura bakmasın bu gemi saatinde kalkar.
 
4) Yanı başınızdaki free shop: Bazılarımızda vergi ödemesi yapılan alışveriş tatilin önüne çıkar. Gideceğimiz bölgenin araştırması yapılmadan free shop fiyatları araştırılır, siparişler alınır. Peki bunun 1 hafta yan odanızda olduğunu düşünsenize? Sadece gemi hareket halindeyken daha doğrusu serbest sulardayken açılan mağaza adeta bir nimettir.

5) TARİFSİZ BONUS!

Güneşin, denizin ortasında kayboluşunu izlemek: Dört tarafınız açık deniz. Kara gözükmüyor ve saatler güneşi batması için dürtüyor. O güneş yavaş yavaş kızarır ve utangaç bir çocuk gibi denizin içerisine gidermişçesine kaybolur.
 
Olumsuz yan yok mu? Sıraladığım olumsuzluklara tıklayarak ulaşabilirsiniz.