Güney Kore'deki Unesco Dünya Kültür Mirasları

Asya’nın kültür cenneti olan Güney Kore, binlerce yıllık yerleşim geçmişi sayesinde onlarca esere sahip. Eski krallıkların otorite merkezi olan saraylar, savaşların sonucu olan kaleler ve hisarlar, yüzlerce yıllık yazıtlar... Kayıtsız kalınması oldukça zor olan bu kültürel yapıların bir kısmı ise UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne dahil edilmiş. Hem Güney Kore’nin turizm potansiyelini artıran hem de Kore kültürünü daha iyi anlamaya yardımcı olan bu eserler, Güney Kore’yi ziyaret etmek için en güzel bahanelerden biri olabilir.

Baekje Tarihi Alanları

Güney Kore’nin dağlık orta batı bölümünde yer alan Baekje Tarihi Alanları M.S 475 ve 660 yılları arasından kalma sekiz arkeolojik siteden oluşur. Kore yarımadasında kurulmuş ilk üç krallıktan biri olan Baekje Krallığı’nın son yıllarını temsil eden arkeolojik alanlardan bazıları Gongsangseong Hisarı, Ungjin, Jeongnimsa Tapınağı ve çeşitli kraliyet mezarlarıdır. Baekje Tarihi Alanları UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne 2015 yılında dahil edilmiştir.

Changdeokgung Saray Kompleksi

15. yüzyılın başlarında Kral Taejong uğurlu olduğuna inanılan bir bölgede saray inşa ettirmeye karar verir. Sarayı inşa eden görevliler engebeli coğrafyasına rağmen bu alana çok sayıda yerleşim alanı ve resmi konut inşa ederler. Böylece Uzakdoğu saray mimarisi ve tasarımının olağanüstü bir örneği olan, çevresiyle uyumlu Changdeokgung Saray Kompleksi ortaya çıkar. Changdeokgung Sarayı 1997 yılında listeye dahil edilmiştir.

Gyeongju Tarihi Alanları

Gyeongju Tarihi Alanları Kore Budist sanatının öne çıkan örneklerini barındırır. Özellikle 7. ve 10. yüzyıllardan kalma eserlerin arasında eşsiz heykeller, kabartmalar, saray ve tapınak kalıntıları bulunur. Bu bölge 2000 yılında UNESCO listesine girmiştir.

Haeinsa Tapınağı

Haeinsa Tapınağı, 1237 ve 1248 yılları arasında oyulmuş 80 bin tahta kalıptan oluşur. “Tripitaka Koreana” olarak bilinen Budist metinlerinin en eksiksiz koleksiyonuna sahip olan bu tapınak 15. yüzyılda inşa edilmiştir. 1995 yılında listeye dahil edilen Haeinsa Tapınağı, otantik atmosferi ve devasa kitap koleksiyonu ile en ilgi çekici Budist tapınaklarındandır. 

Hahoe ve Yangdong Tarihi Köyleri

14. ve 15. yüzyılarda kurulan Hahoe ve Yangdong köyleri Güney Kore’nin en sembolik tarihi köyleri olarak bilinir. Joseon Hanedanlığı’nın (1392-1910) ilk dönemlerini yansıtan ve Konfüçyanizm kültürünü günümüze taşıyan Hahoe ve Yangdong geleneksel hanok evlerinden oluşur. İçerisinde önemli aileler için evler, çalışma salonları, saz çatılı evler ve Konfüçyanizm akademileri bulunduran bu tarihi köyler 2010 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi'ne alınmıştır

Hwaseong Hisarı

18. yüzyılın sonunda Joseon Kralı Jeongjo babasının mezarını Suwon’a taşır ve mezarın etrafını dönemin askeri mimari prensiplerine uygun olarak güçlü savunma duvarları ile çevreletir. Hwaseong Hisarı adı verilen bu yapı yaklaşık 6 kilometrelik kalın bir duvara sahiptir. Dört adet kapıya, çok sayıda burca ve topçu kulelerine sahip olan Hwaseong Hisarı 1997 yılında UNESCO listesine dahil edilmiştir. 

Jeju Volkanik Adası ve Lav Tünelleri

Güney Kore’deki UNESCO mirasları arasında tek doğal bölge olan Jeju Volkanik Adası’nda çok sayıda kültürel ve doğal güzellik bulunur. Kore’nin en yüksek dağı olan Halla-san, muhteşem şelaleler, krater gölleri ve fantastik mağaralar... Estetik güzelliğinin yanı sıra tarihi geçmişi de bulunan Jeju Adası 2007 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesindedir.

Jongmyo Türbesi

Jongmyo korunmuş en eski ve en otantik Konfüçyüs kraliyet türbesidir. Joseon Hanedanlığı’nın atalarına adanan Jongmyo Türbesi, 16. yüzyıldan beri günümüzdeki şeklini korumaktadır. Kraliyet ailesinin en eski üyelerinin öğretilerini taşıyan tabletlerin bulunduğu yapıda birçok etkinlik düzenlenir. Müzikli dini ayinler ve dansların gerçekleştirildiği Jongmyo Türbesi 14. Yüzyıla dayanan bir geleneği ölümsüzleştiriyor. 

Namhansanseong Hisarı

En eski kalıntıları 7. yüzyıla kadar dayanan ve çok kez tahrip edilen Namhansanseong, Joseon Hanedanlığı tarafından 17. yüzyılda tehlikeli durumlar için tekrar inşa edilmiştir. Seul’un güneydoğusundaki dağlık alana inşa edilen 25 kilometrelik bu savunma duvarı aynı zamanda Çin ve Japon askeri mimarisinden etkilenilerek oluşturulmuştur. 

Joseon Hanedanlığı Kraliyet Mezarları

Josen Hanedanlığı Kraliyet Mezarları 1408-1966 yılları arasında yaşamış hanedanlık üyelerinden 40’ının mezarını bulundurur. Atalarının hatıralarını yaşatmak ve başarılarına saygı göstermek için inşa edilen kraliyet mezarlığı, harika atmosfere sahip yeşil bir alana kurulmuştur. Bir tepenin yamacında bulunan alanda çeşitli taş objeler, insan ve hayvan figürleri de yer alır. Kraliyet mezarları 2009 yılında UNESCO listesine dahil edilmiştir.

Seokguram Mağarası ve Bulguksa Tapınağı

8. yüzyılda Toham Dağı’nın eteklerine kurulan Seokguram Mağarası’nda devasa bir Buda heykeli bulunur. Bodhisattvas ve öğrencileri tarafından incelikle yapılan bu heykel Uzakdoğu Budist sanatının en muazzam örneklerinden biridir. 774 yılında inşa edilen Bukguksa Tapınağı ve Seokguram Mağarası olağanüstü öneme sahip bir dini mimari örneğidir.