Hamilelik ve Uçuş

Gezgin ruhlu anne adaylarının en büyük soru işareti, hamileyken seyahat edebilir miyim? Ya da hamileyken uçuş tehlikeli midir? Hamileyken seyahat etmek evrensel olarak nedense çok tehlikeli olarak görülüyor. Ya uçaktayken bir şey olursa, ya yurtdışındayken doğum yaparsan, ya hastalanırsan ve daha bir sürü “ya” ile başlayan cümleler süregeliyor. Tabii ki bazı durumlarda uçuş size ve çocuğunuza zararlı olabilir ancak genel olarak hamileyken seyahat etmenizde ya da uçmanızda bir tehlike bulunmamaktadır.
 
Bir bebek taşıyorsanız ve basit bir hamileliğiniz varsa, 36 haftalık hamileliğe kadar uçabilirsiniz. Bununla birlikte, havayolları bazen prematüre doğum riski nedeniyle 28 haftadan fazla hamile kadınları taşımak istememektedir.
 
Söz konusu dönemlere kadar doktorlar da uçakla seyahat etmenizde herhangi bir sorun görmemektedir. Hatta içinizi rahat tutmak için yanınıza doktorunuzdan seyahat edebilir raporu alabilirsiniz. 28 haftadan sonrabu raporu almak zaten zorunludur.  Raporda dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri sağlık raporunun tarihinin, uçuştan en fazla 7 gün önceye ait olması ve bir diğeri raporu düzenleyen doktorun rapor üzerinde adı soyadı, diploma numarası ve imzasının olmasıdır. Yurtdışı seyahatlerinde raporun hem Türkçe hem de İngilizce nüshası olması gerekmektedir. 36 hafta arkada kaldığında doğumun yaklaşması sebebi ile raporunuz olsa dair uçağa kabul edilmeme durumunuz bulunmaktadır. Eğer ikiz veya üçüz bebek bekliyorsanız bu süre 32 haftaya düşmektedir.
 
Havayollarının hamile kadınların hangi şartlar altında uçabileceği konusunda farklı farklı kuralları vardır. Dolayısıyla giderken ve dönerken kullanılacak olan havayolunun bu konudaki kurallarını ve şartlarını iyice araştırmakta fayda vardır. Yoksa biniş sırasında uçağa alınmamak gibi tatsız sürprizlerin sizi bekliyor olma ihtimali bulunmaktadır.


 
Uçuş sırasında dikkat edilmesi gerekenler:

Hamilelik notlarınızı, belgelerinizi, doğum tarihinizi onaylayan yazıları, yaşadığınız ülkede sahip olduğunuz sağlık sigortanızı ve eğer yurtdışına seyahat ediyorsanız yurtdışı sağlık sigortanızı, kullandığınız ilaçları yanınıza almanız verilen en önemli tavsiyelerdir. Uzun süreli uçak yolculuğu yapılıyorsa 10 dakikalık kısa yürüyüşler yapmak ve varis çorabı giymek yapılması gerekenler arasında yer almaktadır. Bunun sebebi ise kan dolaşımını engelleyecek ve ayakların şişmesini sağlayacak koşulları engellemektir. Koltuk seçimlerinde bu yüzden koridor tercih edilmesi daha faydalı olacaktır. Bacak egzersizlerini ve sıvı tüketimini es geçmemek gerekmektedir.

Hamilelik sürecinde uçmak güvenli olduğu kadar bazı koşullarda ise uçuş yapamamak daha doğru bir karar olacaktır. Bu koşullara bakıldığında ise;  erken doğum yapma riski, anemi hastalığı, hücresel sorunları, vajinal kanamaları, kalp ya da akciğer rahatsızlıkları, hamile kalmak ile ilgili sorunlar yaşamış veya daha önce düşük yapmış olan kadınların uçuş yapmamaları kendileri ve çocukları için daha sağlıklı olacaktır.

Hamilelik sürecindeseyahat etmenin en rahat olduğu zamanlar 11. ve 36. haftalar arasında olduğu söylenmektedir. Bunun sebebi ise hem kadın hem bebek duruma alışır; mide bulantıları, baş dönmeleri, halsizlik durumu, uykusuzluk dönemi geçer ve bebek rahime tutunur. Bunun sonucunda ise tatiliniz süresince bu rahatsızlıkları arkanızda bırakmış olursunuz.

Tüm bunların yanı sıra gittiğiniz şehrin/şehirlerin sağlık hizmetlerini önceden araştırmak, koşullarını öğrenmek, hastane ve sağlık merkezlerinin adreslerini, telefonlarını bir yere not alarak gitmek kendinizi güvencede hissettirecektir.