Hint Okyanusu'nun Ortasındaki Mini Cennet Mauritius

Türkler tarafından yeni yeni keşfedilmeye başlanılan, adını telaffuz etmekte zorlandığımız Mauritius, ziyaretçilerine beyaz kumlar ve turkuaz sulardan çok daha fazlasını sunuyor. Mauritius’a her yıl dünyanın dört bir yanından turistler akın ediyorlar. Bu kadar popüler olmasının en önemli sebeplerinden birisi yılın her döneminde ılıman bir iklime sahip oluşu.

Hint Okyanusu’nun ortasında, Afrika kıtasının doğusunda yer alan adaya adım atar atmaz kendinizi Afrika’dan çok Hindistan’da gibi hissediyorsunuz. Bunun başlıca sebebi, Mauritius halkının ağırlıklı olan Hindistan kökenli olması. Adanın farklı yerlerinde gezerken bazen kendinizi Hindistan’da, bazen Afrika’da bazen de Avrupa’da hissediyorsunuz. 

Mauritius halkı çok sıcakkanlı ve misafirperver. Resmi dil İngilizce olmasına rağmen, genelde halk Fransızca ya da Creole denilen ada dilini konuşuyorlar. Bunun asıl sebebi de çok uzun süre Fransızların sömürgesi olmuş olmaları.

2

MAURİTİUS GEZİLECEK YERLER

BAŞKENT PORT LOUİS

Mauritius’a gelip de görmeden dönmemeniz gereken belli başlı yerlerin arasında, başkent Port Louis ilk sıralarda yer alıyor. Port Louis’deki kalabalığın ve hareketliliğin sebebi, adanın tek limanının burada bulunuyor olması. Ada halkının günlük koşturmacasına şahit olmak ve yerel pazarları görmek için Başkent Port Louis’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

SİR SEEWOOSAGUR RANGOOLAM BOTANİK BAHÇELERİ

Afrika’nın bir zamanlar en büyük botanik bahçelerinden birisi olan alanda tüm gününüzü bile geçirebilirsiniz. Adaya özgü olan ve dünyanın farklı yerlerinden getirilip dikilen yüzlerce çeşit bitki ve çiçeklere hayran kalmamak elde değil. 

AVENTURE DU SUCRE MÜZESİ

Mauritius’a gelince yol kenarlarında sağlı sollu bolca şeker kamışı tarlalarını göreceksiniz. Adanın bir zamanlar en büyük geçim kaynağı olan şeker kamışının Mauritius tarihindeki etkilerini, neden farklı ülkeler tarafından sömürge altına alındığını daha net anlayabilirsiniz. 

Mauritius’un dünyaca ünlü romlarının tadına bakıp müzenin bahçesindeki restoranda yeşillerin arasında öğlen yemeği yiyebilirsiniz.

CHAMAREL ŞELALELERİ VE 7 RENKLİ TOPRAKLAR

Chamarel Şelaleleri ve 7 Renkli Topraklar, Mauritius'a gelen her turistin mutlaka ziyaret ettiği bir koruma alanıdır. Bir takım kimyasal değişiklikler sonucu oluştuğu düşünülen bölgeyi özellikle gün batımı saatlerine yakın ziyaret ederseniz, renk geçişlerini daha da net görürsünüz. 

GANGA TALAO

Hindistan’daki Hindular için Ganj Nehri ne kadar kutsalsa, Mauritius’taki Hindular için de Gamga Talao o kadar kutsal bir yer. Adadaki özellikle dini festivallerde binlerce insanın akınına uğrayan bölgeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Hatta mümkünse festival tarihlerine denk getirerek Mauritiusluların en coşkulu anlarına şahitlik edebilirsiniz. 

BLACK RİVER GORGES MİLLİ PARKI

Mauritius’un en güzel manzarasına sahip olan yerlerden birisi de bu milli park. Ganga Talao yolunun üzerindeki parka uğrarsanız yaramaz maymunlara aman dikkat.

4

MAURİTİUS’UN EN GÜZEL PLAJLARI

Mauritius’a gidip en çok zaman geçireceğiniz yer tabii ki beyaz kumlu, palmiyelerle çevrili plajları olacaktır. Adada konakladığınız otelden çıkıp mutlaka farklı plajları gezmelisiniz. Mauritius’da tüm plajlar halka açık. Yani herhangi bir giriş ücreti vs vermeden havlunuzu alıp istediğiniz plajda gününüzü geçirebilirsiniz. 

İşte onlardan bazıları;

GRAND BAİE

Adanın kuzeyinde bulunan adını bulunduğu bölgeden alan plaj en popüler olanlardan sadece birisidir. Turistlerin yoğun olarak konakladığı bölgede, tüm günü plajda geçirip daha sonra barlar bölgesinde günü bitirebilirsiniz.

MON CHOİSY

Adanın kuzeyinde en uzun kumsala sahip olan bu plajın en güzel özelliği, sahilin arka tarafının tamamen ağaçlık olması. İster kızgın kumlarda güneşlenin, isterseniz ağaç gölgesinde dinlenin. 

TROU AUX BİCHES

Yine adanın kuzeyinde bulunan bu plaj adanın en favori plajlarından bir tanesidir. Su sporları için çeşitli aktivitelerin bulunduğu plajdan, aynı zamanda altı camlı teknelerle deniz altı güzelliklerini görmek için turlara da katılabilirsiniz. 

LE MORNE

Mauritius’un en meşhur plajlarından birisidir. Adanın güney batısındaki bölge Mauritius tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Adını arkasındaki dağdan alan plaj, aynı zamanda kite sörf yapanların en favori plajlarından birisi.

3