İstanbul’un Michelin Yıldızlı Restoranları Belli Oldu

Michelin Rehberi’ni veya Michelin Kırmızı Rehberi’ni mutlaka duymuşsunuzdur. Dünyadaki tüm restoranların yıldızına sahip olmak için çabaladığı çok önemli bir prestij ödülüdür. 2023 yılında listeye giren restoranları anlatmadan önce sizlere biraz Michelin’in ortaya çıkış hikâyesinden bahsetmek istiyorum. Oldukça etkileyici ve şaşırtıcı bir hikâye…

Michelin ilk ortaya çıktığında günümüzdeki konumundan çok daha farklıydı. Aslında bir yemek rehberi değil, lastik şirketiydi. Andre ve Edouard Michelin kardeşlerin bir araya gelip kurduğu bu şirket, otomobil endüstrisi içerisinde var olmaya çalışan küçük bir şirketti. 1800’lü yılların sonlarına doğru Fransa’daki otomobil azlığı lastik satışlarını da olumsuz etkiliyordu. Bu sebeple iki kardeş kafa kafaya verip lastik satışlarını nasıl artırabileceklerini düşündüler ve ortaya muhteşem bir fikir koydular. Sürücülere yolculuk esnasında yardımcı olabilecek bir rehber hazırladılar. Bu rehberin içinde bir takım haritalar, yol üzerinde konaklanabilecek oteller, araba tamircilerinin listeleri, benzin istasyonları, lastik onarımı ve değişimi hakkında bilgiler yer alıyordu. Ücretsiz baskısıyla tüm Fransa’ya dağıtılan bu rehber oldukça popülerleşmişti. Ancak bu hikâyenin gidişatını değiştiren bir durum gerçekleşti. Bir gün Andre Michelin, bir lastik dükkânını ziyarete gitti. Dağıttıkları rehberin bir tezgâhın ayağına sabitleyici olarak sıkıştırıldığını gördü. İşte o an Michelin’in dönüm noktası oldu. “İnsan ancak parasını ödediği şeye gerçekten saygı duyar” düşüncesiyle rehberi ücretli dağıtmaya başladı. Rehberin içeriğinde ve amacında değişikliğe gidildi. Araba ile ilgili reklamlar kaldırılarak daha çok yol üzerindeki otellere ve onların mutfaklarına yönelim sağlandı. Böylece sürücüler restoranlara ilgi duymaya başladı. Bu sayede Michelin kardeşler işi daha da büyüterek bir müfettiş ekibi kurdu. Restoranları denetlemeye ve onları derecelendirmeye başladı. İşte günümüzde Michelin yıldızı olarak bildiğimiz kategoriler buradan doğdu.

Michelin Yıldız

1 yıldız; “Kategorisinde çok iyi bir restoran”,

2 yıldız; “Yolunuzu değiştirmeye değecek derecede mükemmel bir yemek”,

3 yıldız; “Özel bir yolculuğa değecek olağanüstü bir mutfak”

anlamına geliyor. Bu derecelendirmeler o kadar kıymetli ve önemli ki bir işletmeyi itibar kazanmaya veya kaybetmeye götürebilir. İşte adını tüm dünyaya duyurmak ve prestij sahibi olmak isteyen restoranlar, Michelin yıldızına erişmek için yarış hâlindeler. Türkiye’deki işletmeler de bu yarışın içinde elbette.

Esas konumuza dönecek olursak; 2023 yılının Michelin yıldızını kazanan restoranları açıklandı. Listede İstanbul’dan tam tamına 53 restoran yer aldı. Michelin müfettişlerinden tam not alan bu restoranlar, farklı yıldızlarla derecelendirilseler bile Türkiye ve İstanbul adına oldukça önemli bir başarı yakaladılar. Gastronomi üzerine yapılan çalışmalar sayesinde Türk mutfağı da artık tüm dünyada önemli bir yere sahip. Öyleyse hadi gelin listeye adını yazdıran restoranlara bir bakış atalım…

Turk Fatih Tutak / 2 Michelin Yıldızı

Fine dining olarak hizmet veren Turk Fatih Tutak, Avrupa Yakası’nın Bomonti semtinde yer alıyor. Michelin Rehberi’ne iki yıldızla adını yazdırmayı başaran bu restoranın şefi, isminden de anlaşılacağı üzere Fatih Tutak. Restoranın eşsiz yemeklerinde Ogün Koca ve Taylan Yüce gibi önemli şeflerin de dokunuşları var. Restoranın temel anlayışı; Türk mutfağının köklerine bağlı kalarak yemekleri günümüze uyarlamak. Michelin müfettişlerinin restoranda beğendiği pek çok şey var. Örneğin; sürdürülebilirlik anlamında sıfır atık yaklaşımını izliyor olması, fermantasyon ve kuru olgunlaştırma gibi koruma tekniklerini kullanıyor olması, sunumlarda asidik ve isli tatları kullanarak özgün bir damga oluşturmuş olması… Müfettişlerin dikkatini en çok çeken yemek ise mantı oldu. Kuzu etiyle doldurulan mantı hamuru tütsülenmiş yoğurt kreması, domates sosu ve acılı tereyağı ile buluşuyor. Türk kültürüne, mutfağına ve tarihine sahip çıkarak geçmiş ve gelecek arasında bir köprü görevi üstlenen Turk Fatih Tutak, uğramaya değer nitelikte!

Michelin (1)

Nicole / 1 Michelin Yıldızı

Beyoğlu Tomtom’daki bu restoran 1 Michelin yıldızına sahip. Restoran 1901 yılında Fransisken rahiplerinin yaşadığı Soeurs Garde-Malades (Hemşire Kız Kardeşler) Apartmanı’nın en üst katında yer alıyor. İsmini de binanın eski sahiplerinden biri olan rahibe Agnes Marthe Nicole’den alıyor. Şef Serkan Aksoy, geleneksel Türk tariflerini Orta Doğu baharatlarıyla buluşturarak Michelin müfettişlerini etkiledi. Şefin ince nüanslarından nasibini alan dolma, en beğenilen yemek oldu. Tütsülenmiş yoğurtla servis edilen bu sebze yemeğinin yanı sıra yumuşak kuzu eti de beğenilen yemekler arasında. Etin yanında servis edilen, yoğunluğu azaltılmış kırmızı şarap ise müfettişleri etkileyen bir diğer lezzet. Michelin Rehberi’nin “Yüksek Kalite Mutfak, uğramaya değer!” şeklinde nitelendirdiği bu harika restoranı mutlaka görmelisiniz.

Mikla / 1 Michelin Yıldızı

Beyoğlu Pera’da bulunan restoran, New York Times dergisinde “ İleri görüşlü ama köklü ve hepsinden önemlisi lezzetli.” olarak anılmıştı. Zaten ismini duyurmuş olan bu muhteşem restoran bir de Michelin yıldızına erişerek prestijini tekrar kanıtlamış oldu. Şef Mehmet Gürs, Türkiye’nin ürün çeşitliliğine dikkat çekmek istiyor. Tedarikçilerinden en kaliteli malzemeleri alıyor. Michelin Rehberi müfettişlerinin de dikkatini çeken bu durum, tabakların eleştirilmesine de olumlu yönde etki ediyor. Müfettişlerin en beğendiği yemekler arasında ilk olarak haşlanmış ve ızgarada lezzetlendirilmiş, tatlı bir sosla servis edilen ahtapot yer alıyor. Bunun dışında semizotu ve elma sirkeli yeşil fasulye turşusu salatası da en sevilen tarifler arasında. Yoğun bir sebze sosu ve kurutulmuş balık yumurtası da serviste bulunan bir diğer alternatif. Et tüketmeyenler için restoranın vegan menüsünün olduğunu da söylemeden geçmeyelim. 1 Michelin yıldızına layık görülen bu restoranda, İstanbul manzarası eşliğinde yemek yemek harika olacak!

Michelin (3)

Neolokal / 1 Michelin Yıldızı / Michelin Yeşil Yıldızı

Salt Galata’da bulunan restoran, İstanbul’un büyüleyici manzarasında yemeğinizi yiyebileceğiniz etkileyici bir yer. Türk mutfağının kaybolmaya yüz tutmuş geleneklerini korumaya ve lezzetlerini yaşatmaya hedeflenmiş bu restoran, 1 Michelin yıldızına sahip oldu. Köklü bir geçmişe sahip olan Türk mutfağının önemli lezzetlerini çağdaş fikir ve tekniklerle yeniden ortaya koyan şef Maksut Yaşar, sürdürülebilirlik konusunda oldukça ısrarlı. Öyle ki sıfır atık anlayışında çalışan genç ekip, mutfaktan çıkan atıkları kendi bahçelerinde gübre olarak kullanmayı başarıyor. Bu ve benzeri çalışmaları sayesinde Neolokal, Michelin Rehberi tarafından “Michelin Yeşil Yıldızı” ile de ödüllendirildi. Müfettişlerin restoranda beğendiği yemekler; bulgurdan ve tavuktan yapılmış cupcake, yanına kremalı veloute ve patates gevreği ile süslenmiş bir şekilde sunulan tavuk dömi glas… Kaliteli Türk şaraplarının da oldukça beğenildiği bu harika restoranı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Araka / 1 Michelin Yıldızı

Yeniköy’de bulunan Araka; şehrin koşuşturmacasından uzakta, sessiz ve sakin bir ortamda yemek yeme imkânı sunuyor. Şehrin kuzeyindeki bu restoranın şefi Zeynep Taşpınar. Kadın elinin romantikleştirdiği ve tasarımının sade yapıda olduğu bu restoranda müfettişler bazı yemekleri çok beğendi. Zahter ve baharatlı soslarla salamura edilen sebzeler ve zeytinler,  kabak püresi bunlardan birkaçı. Şefin sebze ve otları, baharatlı ve keskin aromalarla dengelemesi müfettişlerin en beğendiği noktalardan bir tanesi. Vejetaryen menüsü de bulunan bu restoranı mutlaka görmelisiniz.

Michelin (4)

10 Restoran "Bib Gourmand" Ödülüne Sahip Oldu!

Michelin yıldızının haricinde kaliteli ve uygun fiyatlı restoranları temsil eden Bib Gourmand ödülü de sahiplerini buldu. İstanbul’dan tam tamına 10 restoran bu ödüle layık görüldü. İşte fiyat performans dengesiyle harika yemekler sunan restoranların isimleri:

  1. Aheste
  2. Alaf
  3. Aman da Bravo
  4. Calipso
  5. Cuma
  6. Giritli
  7. Karaköy Lokantası
  8. Pandeli
  9. Sade Beş Denizler Mutfağı
  10. Tershane