Yeni Yılı Malta'da Karşılamak

Küçük bir Akdeniz ülkesi olan Malta, hem zengin tarihinin kendini her daim hissettirdiği atmosferi hem de doğal güzellikleriyle son derece revaçta bir tatil adası. Yılın üç yüz günü yüzünü cömertçe sergileyen güneşi sayesinde kış aylarında da tatil yapılabilecek ideal destinasyonlardan olan Malta, şu günlerde dünyanın geri kalanı gibi yeni yılı karşılama hazırlıkları içerisinde. Peki Maltalılar yeni yılı nasıl kutluyorlar hiç merak ettiniz mi? Sokak partilerinden leziz geleneksel lezzet tadımlarına kadar geniş ve çok keyifli bir aktivite yelpazesinden dilediğinizi (hatta mümkünse hepsini!) seçmek ve yeni yıl coşkusunu bu sıcak Akdeniz insanları ile birlikte karşılamak, hayal ettiğinizden çok daha iyi bir fikir olabilir.

Malta-Christmas5

Valletta’daki Geleneksel Havai Fişek Gösterilerini Seyredin.

Yeni yıl gösterilerinin en görkemlisi Valletta’dadır. O gece büyük bir kalabalık havai fişek gösterilerini izlemek için buraya toplanır. Aslına bakarsanız Malta’da havai fişek gösterisinin köklü bir geçmişi var. Havai fişek ticareti, Aziz John Şövalyeleri Tarikatı zamanına kadar uzanır. O zamanlar bir prensin doğumunu kutlamak, yeni bir papanın seçildiğini duyurmak gibi sebeplerle piroteknik cihazları kullanılarak havai fişekler patlatılırmış. Günümüzde Malta’da yaklaşık 32 havai fişek fabrikası var. Ülkenin yüzölçümünü ve nüfus yoğunluğunu göz önünde bulundurduğumuzda bu oldukça büyük bir rakam. Yani anlayacağınız yılbaşı gecelerinde her ülkede havai fişek gösterileri olur ancak Malta’dakiler tarihe göz kırpmaları bakımından daha özel ve daha renklidir.

St. Julian/ Paceville'deki Sınır Tanımayan Eğlenceye Katılın.

Havai fişek gösterilerini izledikten sonra evlere dağılmayıp eğlenceye devam etmek isteyen kalabalığı takip ederseniz, ayaklarınız sizi bir sahil kasabası olan Paceville’e götürecektir. Gece kulüpleri, barlar ve restoranlarla dolu olan ve adanın gece hayatının merkezi konumundaki Paceville’de partiler sabahın ilk ışıklarına dek devam eder. Evet, Paceville her daim kalabalık ve cıvıl cıvıldır ama söz konusu yeni yıl kutlamaları olduğunda sokaklarında iğne atsan yere düşmez. Bu yüzden 2023’ü bu coşkulu kalabalıkla birlikte geçirmek için önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Floriana'daki Sokak Partisine Katılın.

Malta’da yeni yıl partilerinin tek adresi Paceville değil elbette. Tarihi Florina Kalesi her zamanki ağırbaşlı tavrını yeni yıl gecesi bir kenara bırakır ve düzenlenecek olan dev organizasyonda önemli bir rol üstlenir. Malta’nın en işlek caddelerinden biri olan St. Anne’s bu büyük parti için kapatılır, yeni yıl konsepti ile süslenir ve o gece hatırı sayılır bir kalabalığı ağırlar. Harika anılar biriktirmek için bulunmaz bir nimet olan bu parti mutlaka aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Malta-Christmas3

Geleneksel Şenlik Yemeklerini Tadın.

Kimi yılbaşını partileyerek kutlamayı sever, kimi de kutlamayı yemekle özdeşleştirir. Siz de kendinizi ikinci gruba daha yakın hissediyorsanız Malta restoranlarından bir tanesinde yerinizi ayırtıp canlı müzik eşliğinde gala yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Makarna, kızarmış patates ve tavuktan oluşan şölen menüsü bir hayli ünlüdür, üzerine de kestaneyi, kakaoyu, mandalinayı ve karanfili buluşturan Imbuljuta tal-Qastan tatlısı ısmarlayarak bu ziyafeti taçlandırabilirsiniz. Bizim bir önerimiz de bir çeşit pekmezli halka olan Qagħaq tal-għasel.

Farklı Bir Deneyim İçin Kiliselerdeki Törenlere Katılın.

Yılbaşı kutlamaları için Valletta’daki meşhur St. John's Co-Katedrali’nde kalabalık buluşmalar düzenlenir. Malta ve Gozo’daki bütün kiliseler çiçeklerle bezenir, çocukların şarkı söyledikleri renkli etkinlikler yapılır. Bu etkinlikler arasında en ünlüsü ve en sevileni de Manoel Tiyatrosu’ndaki geleneksel pantomim gösterileridir. Malta’nın kültürünü, aile yapısını daha yakından tanımak için eşsiz bir fırsat olan Noel törenleri, farklı deneyimlere kapılar açması bakımından da çok cazip bir seçenek olabilir.

Christmas Marketleri’nde Alışveriş Yapın.

Genellikle kutlama alanlarında ve meydanlarda kurulan Christmas Marketler oldukça ünlüdür.  Kendinize ve sevdiklerinize yeni yıl hediyesi almak isterseniz buradaki ürünleri mutlaka görmelisiniz. Malta danteli ve Malta’ya özel cam eşyalarından tutun da “ganutell” gibi yine Malta’ya özgü tel, ipek ve boncuklarla yapılan yapay çiçeklere kadar satın alabileceğiniz pek çok şey var.

Malta-Christmas