Seyahat Sırasında Yemek Parasından Tasarruf Etmenin Yolları

Seyahat ederken önemli bir bütçe gerektiren şeylerden biri de yemek. Kendi seyahat bloguna sahip olan İngiltereli Victoria bu konuda bir yazı hazırlamış. Seyahat ederken en sevdiğim şeylerden biri yerel yemekleri denemek. Çünkü yemek kendi başına yepyeni bir deneyim ve ülkenin kültürü hakkında daha yakın bir bakış kazanmayı sağlıyor. Küçük bir kız olarak büyük bir iştahım var ve yemek hakkında çok düşünüyorum. Hatta düşünmeden çok fazla hareket edemiyorum! Ama konaklama ve ulaşım sonrasında yemek seyahat bütçesinin büyük kısmını kaplayan bir unsur diyor Victoria. Oldukça haklı… Kendisi bizim için bu harcamalardan tasarruf edebileceğimiz ve nasıl daha ucuz yemekler yiyecebileceğimiz konusunda 13 adet fikir sunuyor:

Otelinizdeki ücretsiz kahvaltıdan yararlanın

Seyahatlerinizdeki masrafları önemli ölçüde azaltmanın yollarından biri, ücretsiz kahvaltı sunan pansiyonlarda veya otellerde konaklamak. Kahvaltı saatleri çoğu zaman erken olduğu için önemli olan alarmı kurmayı unutmamak ve yemeği kaçırmamak. Güne doyurucu bir kahvaltı ile başlıyorsanız, akşam yemeği saatine kadar acıkmayabilirsiniz bile. Ayrıca açık büfe kahvaltıdaki meyvelerden, hamur işlerinden alabilir ve kendinize bir sandviç hazırlayabilir ve gün boyunca bu atıştırmalıklardan yararlanabilirsiniz.

Gazlı içecekler içmeyi bırakın ve su şisenizi doldurun

Bir ya da iki gazlı içeçek tamam ama ancak günde birkaç gazlı içecek satın alırsanız, gerçekten bütçenizi sallayabilirsiniz. Genellikle sudan daha pahalılar ve daha az sağlıklıkar! Eğer çeşmeden su içmenin sorun olmadığı ülkelerdeyseniz lokantalardaki musluk suyunu tercih edebilirsiniz ve geziyle çıkmadan önce mutlaka bir su şişesi doldurun. Bazı ülkelerde hastalanmayı önlemek için şişelenmiş su içmeniz öneriliyor, bu yüzden süpermarketlerden suyunuzu almayı unutmayın! Ben Ohyo Katlanır Şişe ve içerken su filtreleyebilen Bobble BPA-Free 550 ml su şişesi ile seyahat ediyorum diyor Victoria.

Mutfağı olan bir yerde kalın

Dışarda yemek oldukça pahalı bir aktivite ve bir süre sonra hergün yemek yiyebileceğiniz bir yer bulmak sinirlendirici bir unsur olabiliyor. Bazen düzgün bir ev yemeği yemek isteyebiliyorsunuz. Mutfağı olan bir yerde kalmak size istediğinizi yeme özgürlüğü tanıyor aynı zamanda yemek yapma yeteneklerini geliştirme şansı yakalıyor ve yemekten tasarruf ediyorsunuz. Konaklama seçeneklerine bakarken kendi yemeğinizi yapabileceğiniz alanları ayarlamayı deneyebilir, arkadaşlarınızla kalabilir ya da hostelinizin mutfağından yararlanabilirsiniz. Ben genellikle hostellerin mutfakları çok kalabalık olduğu için kullanmamayı tercih ediyorum diyor Victoria. 

Yerel yemekler tercih edin

Yerel yemekler yemek genellikle daha ucuz ve daha lezzetli. Mesela Vietnam’da pho noddles veya pirinç sarmaları yemek daha ucuz. Ama eğer makarna veya hamburger gibi Batı yemekleri sipariş ederseniz çoğunlukla daha fazla ödeme yapıyorsunuz.

Sokak yemekleri yiyin

Güneydoğu Asya’da bulunan ülkelerde plastik sandalyeye ve basit kurulumlara sahip birçok küçük sokak tezgahları var. Çok havalı görünmeyebilirler ama yerel yemek olarak lezzetli. Eğer bir dolardan daha az bir ücrete yemek yemek istiyorsanız bu alanlar en ucuz yemekleri bulabileceğiniz yerler. Bazı insanlar sokak yemekleri yemek konusunda endişelere sahip olasada Victoria diyor ki “ben asla Güneydoğu Asya’da yediğim hiçbir sokak yemeğinden dolayı hasta olmadım ama Amerika’dayken yemek zehirlenmesi yaşadım!”

Çiftçi marketleri ve yemek kamyonları

Seyahat ederken çiftçi marketlerine uğrayama bayıldığını söyleyen Victoria; “Tüm taze ürünleri denemeyi o kadar seviyorumki bazen kendimi lezzetli peynirlerden dolayı oldukça doymuş buluyorum.” diye ekliyor. Santa Barbara, Kalifornya'da büyük çiftçi pazarlarını ziyaret etmiş ve san Francisko'daki feribot binasında yer alan çiftçiler pazarını bize öneriyor. Ayrıca, hareket halindeyken gıda kamyonlarından hızlı ve kolay olduğu için yemek yemek oldukça rahat. Oturarak yemek yemek daha pahalı olabiliyor, özellikle vergi ve bahşiş zorunluluğu olduğunda…. Portland, Oregon ve Texas , Austin, yiyecek kamyonları ile ünlü iki şehir.

Happy Hour'ları yakalayın

Yeni bir yere vardığınızda çoğu restoran veya bar happy houra sahip. Eğer biraz erken yemek yemekle sorununuz yoksa "happy hour" saatlerinde yemek veya içeçek sipariş ederek tasarruf edebilirsiniz. Victoria özellikle Amerika’da bu taktiği uyguluyormuş. Birçok yer saat 3-7 arasında happy hour'a sahip.

Atıştırmayı bırakın

Gerçekten atıştırmaya ihtiyacınız var mı? Bazen bir dondurma yesek veya hızlıca bir kahve almak çok cezbedici olabiliyor. Bunlar küçük ve güzel ekstra hacamalar ama gerçekten de ihtiyacınız var mı? Büyük yemekler yiyerek ara öğünleri geçiştirebilir ve biraz daha paraya sahip olabilirsiniz.

Havalanında yemek yemeyin!

Havaalanı yemekleri komik bir şekilde pahalı. Ama güvenliği geçtikten sonra acıkıyorsanız, havaalanı kafeleri tutsak bir izleyiciye sahip ve istedikleri ücreti size söyleyebilirler. Basit cevap, uçuşunuz için paketlenmiş bir öğle yemeği alabilir  ya da ücretsiz yemekli uzun mesafeli bir yolculuk yapabilirsiniz... Havaalanında gerçekten yemek yemeniz gerekiyorsa, McDonalds gibi fast-food seçenekleri genellikle en ucuz ve en sağlıksızı oluyor. Havaalanı salonlarında sıklıkla ücretsiz yiyecek büfeleri bulunuyor; bu nedenle, sık sık uçuş yapıyorsanız bir uçuş salonuna ücretsiz erişim sağlayarak bu salonda yemek yiyerek yiyeceklerden tasarruf edebilirsiniz.

Büferlerde yiyin

Las Vegas'ta yemek yemek oldukça pahalı olduğu için ben büfelerde yemek eğiliminde bulunuyorum diyor Victoria. Yaklaşık 20 Dolar maliyeti  olan büfelerde ne isterseniz yiyebilirsiniz!

Kuponları kullanın

Eğer daha iyi restoranlarda yemek yiyebiliyorsanız daha az ücretle size bunu sağlayabilecek internet sitelerinden kupon alabilirsiniz. Bazı şehirler içerisinde indirimlerin bulunduğu kitapçıklara sahip oluyor. Onları koparabilir ve onlardan yararlanabilirsiniz. Konu yemekse her küçük indirimden yararlanın!

Paylaşın

Dışarda yemek oldukça sosyal bir etkinlik, öyleyse paylaşın! Ben arkadaşlarımla yemek paylaşıyorum. Bu sayede bir veya iki şey sipariş ediyoruz paylaşıyor ve daha az ödeme yapmış oluyoruz diyor Victoria. 

Paket servis sipariş edin

Paket servis sipariş etmek dışarda yemek yemekten daha ucuza geliyor. Ayrıca paket servis ettiğinizde şarap veya yemek sonrası kahve gibi başka ekstraları sipariş edeceğiniz cazibeler bulunmuyor. Eğer yalnız veya arkadaşlarınızla yerseniz ve dışarı çıkmak istemiyorsanız harika bir seçenek. Eğer isterseniz yemeğinizi getiren insana bahişi verebilirsiniz ama restorandaysaınız yüzde 20 bahşiş vermek sonrasınız. Ayrıca favori yerel restoranlarınızdan yemek servis etmenizi sağlayan birçok site bulunuyor. 

Kaynak: http://www.pommietravels.com/travel-tips/how-to-save-money-on-food-while...