En İyi Sokak Yemekleri

Avrupa, sokak yemekleri konusunda Asya ya da Amerika'yla henüz rekabet etmese de, yavaş yavaş yaklaşıyor. Londra, Avrupa sokak yemekleri hareketinin merkez üssü, piyasada, festivallerde ve temalarda bu konuyla dolup taşıyor ve çevresinde dolaşıyor. Kıtanın geri kalanına gelince heyecan verici etkinlikler görülüyor- Paris'in sokak yemeği devrimi son iki yılda bir yol kat ediyor; Madrid ve Berlin'deki sokaklardaki gıda devrimi her yıl daha büyük kalabalıkları kendine çekiyor. Bu marketler ve festivaller yayıldıkça, sokakta beslenme çılgınlığı Avrupa'da da hızla hareket kazanıyor.

Hornstulls Market, Stockholm

Hayata satıcıların fikirlerini halka test etme pazarı olarak başlatılan bu oluşum, İsveç’i damak zevkine düşkünler için bir seyahat noktasına dönüştürdü. Hornstull'daki Lijeholmsviken Nehri kuzey banliyösü, baharın sonundan yaz sonuna kadar her hafta sonu kurulan bir yemek marketi haline geldi. İsveç-Brezilya tapyoka kreplerinden, Vietnam birasına kadar her şey burada bulunabiliyor.

Vietnam Birası

Bite Club, Berlin

Şu anda Berlin'in genç gıda işletmeleri kendin, geliştiriyor ve Bite Kulübü bunun için önemli bir sebep. Bu küçük işletmelerin yetiştirilmesinin ötesinde, yaz aylarında şehrin kalbi burada atıyor. Ziyaretçilerin gece yiyebilecekleri, içkilerini içebilecekleri ve parti verebilecekleri Spree Nehri üzerindeki klasik yolcu botu Hoppetosse'deki popüler etkinlikleri takip etmekte fayda var.

Le Food Market, Paris

Paris sokak gıda devrimi henüz başladı ve bu Le Food Market'in tam ortasında oldu. Ayda iki kez, düzinelerce tüccar Boulevard de Belleville'e iniyor. Tezgahların çoğu günlük hayatta da gidilebilen restoranların uzantıları olarak kuruluyor. Aynı yemekleri yiyebiliyorsunuz. Farkıysa olağan servis ücretlerinin eklenmiyor olması.

Krep

Paper Island Market, Kopenhag

Copenhagen Street Food kolektifi taşınmadan önce eski Danimarka basınına ait bir depo olan Paper Island, şehrin ilk sokak gıda pazarına ev sahipliği yapıyor. Özellikle ördek yağında kızartılmış cipsler, gevrek barbekü köfte ve çikolatalı mus cheesecake'i denemek için gidilmesi gereken yerlerden biri. 

Streeat Food Truck Festival, İtalya

Streeat, esasen tekerlekler üzerindeki bir gıda festivalidir ve Milano ve biraz daha sessiz Udine gibi İtalya'nın etrafındaki sekiz lokasyonda durmaktadır. Tüccarların mutfaklarını yaptıklarında görkemli araçlarına çok fazla dikkat ettiklerini düşünürsek, otantik bir gıda kamyonu ile yapılan bu gezi festival hissi veriyor.

Gıda Kamyonu

Weekend of the Rolling Kitchens, Amsterdam

Her yıl uzun bir hafta sonu boyunca, bir sürü yiyecek kamyonu, Westerpark'taki eski bir gaz fabrikası kompleksinde dükkân kuruyor. Amsterdam'ın yemek takviminin en büyük ve en yoğun etkinliklerinden biri olan festival bu yıl 10. doğum gününü kutladığı için bu yıl daha da fazla ilgi gördü. Etkileyici 125 yiyecek kamyonu, yerli kreplerden ve wafflelar'dan paella'ya ve yavaş yavaş tütsülenmiş etlere kadar her şeyi sunan bir servis vermek üzere tasarlandı.

KERB Camden, Londra

Camden, CURB'un başkentin çevresindeki sokak gıda pazarlarına ve kuruluma tepki veren Kings Cross kurulumu olmasına rağmen tacının mücevheri. Otuz dört tüccar, Regent Kanalı'nda Arnavut kaldırımına sıkışıyor. Burada, Filipinli gevrek domuz göbeğini ve sığır hamburgerlerini yiyebileceğiniz, söğüt ağaçlarının ortasında ve hoş teknelerle boyanmış dar tekneler size bekliyor.

Hamburger

Brussels Food Truck Festival, Brüksel

En yaygın olarak bilinen gıda kamyonu festivali olmasının yanı sıra muhtemelen Avrupa'nın en büyük festivali. Geçen sene, Brussels Food Truck Festival'e 140 tüccar, akla gelebilecek neredeyse her mutfağın yemekleri pişirerek geldi.

Miam Festival, Lozan

Daha önce Yemek Kamyonu Şenliği olarak bilinen bu üç günlük şölen, ilk iki yılda on binlerce kalabalığa ulaştı ve kuyruklar oluşturdu. Festival organizatörü Lausanne à Table, Miam Festivali'nde şehrin en sevdiği yiyecek kamyonlarının (geçen yıl 40'ı aşkın ürünün) sağlıklı bir seçkisinin, ayrıca yerel şarap üreticilerinin, restoran işletmecilerinin, marketlerin ve bira üreticilerinin de yer almasını vaat ediyor. 

Şarap

MadrEAT, Madrid

MadrEAT, görünüşte şeflerin deneysel gıda fikirlerini halka açabileceği bir gıda pazarı. Ya da organizatörlerin söylediği gibi "gastronomik suçlar". Ancak, şehirdeki en iyi besinlerin bazıları -bazen Michelin'in oynadığı şefler tarafından servis edilen- bu göçebe pazarda servis ediliyor. Bu nedenle, kaçırmadığınızdan emin olmak için web sitesini veya Twitter özet akışını kontrol etmek en iyi fikir.