Yurt Dışına İlk Adım: Pasaport Nasıl Alınır - 2020

Bir gün eğer yurtdışına ve vize gerektiren bir ülkeye seyahat etmeyi düşünürseniz karşınıza çıkacak ilk gereklilik pasaport olacaktır. Nasıl çıkaracağız, çok mu zor, çok mu pahalı, çıkması uzun mu sürecek, ne işime yarayacak ve bu silsileyi izleyen bir çok soruda beraberinde gelecektir. O yüzden siz bunları tek tek farklı sitelerden bulmayasınız ve vaktiniz harcanmasın diye biz bu soruların hepsinin yanıtını sizin için derledik.

Pasaport nedir?

Pasaport, kendi ülkeniz dışında bir ülkeye yapacağınız seyahatinizde mutlaka olması gereken belgenizdir. Vizesiz ülkelerde ise pasaport gerekliliği bulunmaktadır. Pasaport için sizin yurtdışında ki kimliğiniz desek hiç de yanlış olmaz. Kendi ülkenizde nasıl nüfus cüzdanınızı yanınızdan ayırmıyorsanız, pasaportunuzu da seyahatinizin her saniyesinde yanınızda tutmalı ve kaybetmemeye dikkat etmelisiniz. Pasaportun gerekliliğinin en önemli unsurlarından biriyse yurtdışına çıkış vizeniz bu kimliğinize basılmaktadır. Ve birçok pasaport çeşidi bulunmaktadır.


Bordo Pasaport

Bordo pasaport diğer adıyla umuma mahsus pasaport; sizin çıkartmanız gereken, bireysel, vize gerektiren ve Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC vatandaşlarının alabildiği bir pasaporttur. 6 aydan 10 seneye kadar uzun süreli pasaport çıkabiliyorsunuz.


Yeşil Pasaport

Yeşil pasaport diğer adıyla hususi pasaport çoğu kişinin hayalidir. Çünkü bu pasaporta, Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri, eski bakanlar, birinci , ikinci, üçüncü derece devlet memuru, kamu görevlisi ve bu görevlere sahip birinin eşi ya da çocuğu iseniz sahip olabiliyorsunuz ve çoğu ülke için vize almanız gerekmiyor. Çocuklar için ise bu 25 yaşına kadar geçerlidir.


Gri Pasaport

Gri pasaport diğer adıyla hizmet pasaportu hükümet, hususi idare ve belediye tarafından yurtdışında görevlendirilen çalışanlara veya bu görevlere sahip birinin eşi ya da çocuğu iseniz sahip olabiliyorsunuz ve çoğu ülke için vize almanız gerekmiyor. Çocuklar için ise bu 25 yaşına kadar geçerlidir.


Siyah Pasaport

Siyah pasaport diğer adıyla diplomatik pasaport konsoloslara, dışişleri bakanlarına, TBMM üyelerine, bakanlara, Yargıtay ve Danıştay görevlerine mensup olanlara, yüksek kademeli askeri çalışanlarına (orgeneral, oramiral), cumhurbaşkanlarına (eski ve yeni), bakanlara (eski ve yeni), diyanet işleri bakanına, cumhurbaşkanlığı genel sekreterine, ateşelere ve devlet kurumlarında yüksek kademede bulunan çalışanlara verilmektedir. Eşi ya da çocuğu iseniz sahip olabiliyorsunuz ve çoğu ülke için vize almanız gerekmiyor. Çocuklar için ise bu 25 yaşına kadar geçerlidir.
 

Pasaport Nasıl Çıkarılır, Gerekli Evraklar Nelerdir?

Öncelikle pasaport çıkartmanız için gerekli belgeleriniz ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri'nden randevunuz bulunmalıdır. Peki bu gerekli belgeler nelerdir?

Pasaport harç ve defter ödemelerinin yapılması ve bu ödemelerin yapıldığını gösteren banka dekontunun yanınızda olması germektedir. Bu işlemleri birçok bankadan yapabiliyorsunuz. Her iki dekontta da mutlaka  “Tahsil Edilmiştir” kaşesinin olması ve tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir. Yeşil, gri ve siyah pasaport için harç bedeli ödenmemektedir.

**Harçsız öğrenci pasaportu

25 yaşın altındaki öğrencilere harç bedeli alınmadan Umumi Pasaport verilmesi 10 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı ve yürürlüğe girdi. Harç ödemeden bordo pasaport alınabiliyor. Ancak defter bedelini ödemeleri gerekiyor.

https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/anasayfa adresini ziyaret ederek randevu saati almanız ve o gün tam saatinde orada olmanız gerekmektedir.

Pasaport çıkarmak için diğer gerekli belgeler ise:


  • Nüfus cüzdanınız (fotokopi değil aslı),

  • 2 adet biometrik fotoğrafınız ( pasaporta uygun olmalı, çektirirken belirtmeniz de fayda var),

  • Varsa eski pasaportlarınız.

  • Öğrenci pasaportu için ise öğrenci belgelerini yanlarında bulundurmalı.

  • Eğer pasaport başvurusu reşit olmayan yada engelli bir birey için yapılıyorsa muvaffaketname gerekir.

  • Parmak iziniz alınacaktır.


Yeşil pasaport için ise: matbu talep formu veya mühürlü belge aslı gereklidir. Çalışanlar, çalıştıkları kurumun yetkili amiri tarafından onaylanmış matbu talep formunu teslim etmelidir.
 
Ve kesinlikle başvuru yapacak kişi orda olmalıdır, başkasının başvuru yapması kabul edilemez! 18 yaşından küçükler ise velileri ile gitmelidir. Velilerinin yanında da muhakkak kimlikleri bulunmalıdır.
 

Pasaport Çıkma Süresi

Başvurunuz Ankara’ya iletilecek ve onaylanmasıyla birlikte 7-10 gün arasında adresinizde olacaktır. Bu süreci online olarak www.epasaport.gov.tr adresinden takip edebilme imkanınız bulunmaktadır.
 

Pasaport ücretleri (fiyatları) ne kadardır?

2020 pasaport ücretleri tablosu aşağıdadır. 

SÜREHarç BedeliPasaport Defter BedeliTOPLAM
6 Ay208,30 TL160,00 TL368,30 TL
1 Yıl304,40 TL160,00 TL464,40 TL
2 Yıl497,00 TL160,00 TL657,00 TL
3 Yıl705,90 TL160,00 TL865,90 TL
4 Yıl ve Üzeri994,80 TL160,00 TL1154,80 TL

Tavsiyemiz ise çok seyahat eden biriyseniz 10 yıllık pasaport almanızdır. Yoksa her yeniletmenizde oldukça fazla para harcamanız gerekecektir. 

Eskiden uzatılabilen pasaportları artık ne yazık ki uzatılamıyor kullanma süreleri bittikten sonra yeni pasaport çıkartmanız gerekiyor.