Google+

Arama formu

YALNIZ GİDEBİLECEĞİNİZ BİR TATİL DE MÜMKÜN

Tatile yalnız başınıza gitmek için korkusuz bir gezgin olmak zorunda değilsiniz. Bu dünyanın bize sunabileceği tüm heyecan verici ve şık deneyimleri yaşamak için yanınıza birini bulmanıza gerek yok. Herkes yalnız seyahat edebilir, hatta bir başkasının isteğini yerine getirme zorunluluğu yaşamadan yalnız başınıza seyahat etmek çok daha verimli olabilir. İşte tek başınıza seyahat etmek için bazı temel ipuçları.

Yalnız seyahat etmeden önce dersinizi iyi çalışın

YALNIZ GİDEBİLECEĞİNİZ BİR TATİL DE MÜMKÜN

İnternetin gelişmesi sayesinde, varış noktanızı önceden keşfetmek artık çok kolaylaştı. Ancak, resmi turizm bürolarının turist çekmek için sadece olumlu taraflarını sunma eğiliminde olduğunu unutmayın. Farklı içerikler okuyun, gideceğiniz yerin olumlu ve olumsuz taraflarını iyice öğrenin. Gideceğiniz yerin sakinlerinden güvenlik ve kültür hakkında bilgi edinebilirsiniz. Sorularınıza ve endişelerinize en iyi cevapları oranın yerlilerinden alacaksınız.
Bunun yanında kendinize uygun bir hedef seçmek de yalnız seyahat ederken önemlidir. Seyahat edeceğiniz şehir için bütçe hazırlamaya ve buna uymaya dikkat edin. Bütçenizin tek başına yetmeyeceğini düşünüyorsanız belki de başka bir şehir seçmelisiniz. Otel fiyatları bu konuda en dikkat etmeniz gereken konulardan biridir. Seyahate başlamadan önce rezervasyon yaptırmayacaksanız bile otelleri incelemenizi öneririz. Hosteller yalnız seyahat etmek için güzel bir tercihtir, bunu da aklınızdan çıkarmayın.

Özenli olun

YALNIZ GİDEBİLECEĞİNİZ BİR TATİL DE MÜMKÜN-1

Kendi güvenliğiniz ve kişisel eşyalarınızın korunması, seyahat ederken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Güvenli olduğundan çok emin olmadığınız bir yere gidiyorsanız turist gibi giyinmemeye dikkat edin, pahalı mücevherler takmayın. Yanınızda çok fazla nakit para taşımayın. Değerli teknolojik aletlerinize dikkat edin. Etrafınızdaki şeyin farkında olun ve mümkünse büyük yollarda ve iyi aydınlatılmış bölgelerde seyahat edin. Ancak korkularınızla seyahat etmeyin. Kaybolmaktan korkmayın, sadece dikkatli olun. Yabancıların yalnız olduğunuzu bilmelerine izin vermemek daha güvenlidir. Bir kişiye güvenmiyorsanız, örneğin birisini beklediğinizi söyleyerek, basit bir yalan söylemek mükemmel bir sonuçtur.

Yerel insanlardan bilinmeyenleri öğrenin 

Kat görevlileri, otel çalışanları, güvenlik görevlileri, taksi şoförleri ve garsonlar gibi yerel servis personeliyle konuşarak, şehir rehberlerinde ya da turist kitapçıklarında yazmayan gizli mekânları keşfedin. Orada yaşayan insanlar sizin herhangi bir yerde okumadığınız ama size çekici gelebilecek öneriler sunabilirler. Bilinen bir restoran önerisindense tek bir yemeğiyle ünlü olan esnaf lokantası tarzı yerleri yerel insanlardan öğrenebilirsiniz. Ya da satın almak istediğiniz hediyelik bir eşyanın daha uygununu nerede bulabileceğinizi yine kendilerinden aldığınız bilgiyle kolayca elde edebilirsiniz.

Yeni insanlarla tanışın

YALNIZ GİDEBİLECEĞİNİZ BİR TATİL DE MÜMKÜN-2

Yalnız çıkacağınız tatiller, sınırı olmaksızın sevdiğiniz şeyleri yapmak için iyi bir yoldur ancak bazen gerçekten yalnız hissetmek mümkün olabilir. Ancak şunu unutmayın ki yalnız tatile çıkmak yalnız kalmak anlamına gelmez. İnsanlarla tanışmanın iyi bir yolu, grup gezilerine ve aktivitelerine katılmaktır. Eğer hostelde kalıyorsanız sizin gibi birçok gezgin bulacaksınız. Ayrıca hostellerde genelde akşam herkesin buluştuğu bir lobi, oda veya bahçe bulunur. Siz de bu aktivitelere katılıp onlarla konuşarak yalnızlığınızı giderebilirsiniz. Sevdiğiniz aktiviteleri sunan bir yerel kulüp veya dernek bulmak da bu duyguyu bastırmak için güzel bir seçenek olabilir. Ortak bir ilgi, birbirini tanımak için mükemmel bir başlangıç noktasıdır. Yalnız seyahat ediyorsanız bile emin olun ki siz istemediğiniz sürece yalnız kalmayacaksınız.

Esnek olun

Programınızı bozmaktan çekinmeyin. En güzel seyahat deneyimleri çoğu zaman gösterdiğimiz esneklikten doğar. Çok fazla planınıza bağlı kalmamak size yeni fikirler sunacaktır. Görmek istediğiniz bir yere giderken yolda daha ilgi çekici yerlerle karşılaştığınızda planınızı bozmaktan çekinmeyin. Gideceğiniz şehrin sokaklarında gezin. Toplu taşımayı uzak bir yere gitmedikçe kullanmayın. Bu hem bütçeniz için hem de yeni yerler keşfedebilmek için önemlidir.

Yanınıza mutlaka kitaplar alın. Kitaplar kendinizi yalnız hissettiğinizde kurtarıcınız olacaklar.

Gerçekçi olmayan beklentilerden kaçının

YALNIZ GİDEBİLECEĞİNİZ BİR TATİL DE MÜMKÜN-3

Tek başınıza tatile çıkmadan önce unutmamanız gereken en önemli şey yalnızlığı biraz bile olsun sevme ihtimalinizin olup olmadığıdır. Evde yalnız çalışmaktan bile hoşlanmıyorsanız yalnız tatiller sizin için olmayabilir. Emin değilseniz, önce küçük bir seyahate çıkmaya veya organize bir gruba katılmaya çalışın. Tatilleri kendi başınıza başarıyla deneyimledikten sonra kendinizi yenilenmiş, kendine güvenen ve daha önce hiç olmadığı gibi gururla dolacak hissedeceksiniz.

Yalnız çıkacağınız seyahatinizde kendinizle baş başa kaldığınız anlar çok olacak. Kendinizi daha iyi tanıyacak, sevdiğiniz şeyleri daha çok yapacak, değişik insanlarla tanışacaksınız. Önemli olan yolculuğun keyfini çıkarmaktır. Gezinizin bütçe, güvenlik, faaliyetler, iklim gibi tüm yönlerini göz önünde bulundurarak gideceğiniz yeri seçin ve maceraya başlayın. 

Etiketler