Büyük Saat Kulesi

Ali Müfit Caddesi üzerinde yer alan Adana Büyük Saat Kulesi 32 metre yüksekliğe sahiptir. Büyük Saat Kulesi’nin yapımına Vali Ziya Paşa’nın Adana Valisi olarak görevde bulunduğu 1881 senesinde başlanmıştır ancak kulenin inşaatı, 1882 yılında Vali Abidin Paşa’nın Adana’da valilik yapmaya başladığı dönemde bitmiştir.
 

buyuk_saat.jpg


Büyük Saat Kulesi Hakkında Bilgi

Kulenin temelinin de neredeyse bir o kadar yer altına indiği düşünülmektedir. Tepesinde de çeşitli kabartmalar ile süslenmiş büyük bir çan bulunmaktadır. Şehir halkının sosyal hayatını düzenlemek için, her yerden görülebilmesi amacı ile merkezî bir yere yapılmış olan kule, 8 metrelik genişliğe sahiptir. Dikdörtgen planlı bu kulenin dört tarafında da saat bulunur.

Yapıldığı dönemde Adana Büyük Saat Kulesi saat başlarında neredeyse her yerden duyulacak yükseklikte bir ses ile çalarak, şehrin her yerindeki insanları saat konusunda bilgilendirmek görevini yerine getirmiştir.

1998 senesinde 6.3 şiddetinde yaşanan Adana depreminde yaklaşık 14 bin konut yıkılmış ancak Saat Kulesi birkaç çatlak ve dökülen sıvaları ile depremi ayakta atlatmayı başarmış, yıkıcı bir zarar görmemiştir. Sağlamlığının nedeni, inşaatta kullanılan; yapımını zorlaştıran ancak sağlamlığını arttıran küçük taş tuğlalardır.

Adana Büyük Saat Yeni Hali

Fransızların Adana işgali döneminde kule saldırıya uğramış ve yağmalanmıştır. Tarihî geçmişine sahip çıkılarak Cumhuriyet sonrasında onarımı yapılmıştır. Almanya’dan getirtilen yeni makine ile sistemi yenilenen saat kulesi, 2013 yılında da restore edilerek korunmuştur. Yurt dışından getirilen yeni makinenin bakımı halen haftalık olarak yapılmakta olup yağlanarak kurulmaktadır. Adana Büyük Saat yeni hali ile uzun yıllar daha halkın kullanımında kalacak bir sağlamlığa kavuşmuştur.

Büyük Saat Kulesi Ne Amaçla Yapılmıştır?

Büyük Saat Kulesi ne amaçla yapılmıştır sorusunun yanıtını vermek gerekirse, döneminde yapımı oldukça popüler olan diğer saat kuleleri gibi Büyük Saat Kulesi’nin yapımının amacı da aynıdır. Bölge halkının, çalışma düzenini ve ezan vakitlerini takip etmesini sağlayan, aynı zamanda bir çeşit çağdaşlık göstergesi sayılan diğer kuleler gibi Adana Büyük Saat resmi iş başı saatlerini ve 5 ezan vaktini halka bilgilendirmek nedeni ile yapılmıştır.

Türkiye'nin En Uzun Saat Kulesi Hangi İlimizdedir?

Ülkemiz sınırları içerisinde pek çok şehrimizde gerek Osmanlı döneminde yapılmış gerekse Cumhuriyet döneminde yapılmış çeşitli saat kuleleri bulunmaktadır. Türkiye’nin en uzun saat kulesi hangi şehrimizdedir sorusunun cevabı, 32 metre yükseklik ile Adana Büyük Saat Kulesi olmaktadır.

Büyük Saat Kulesi​​​​​​​ Ulaşım

Büyük Saat Kulesi, şehir merkezine yakın olup buraya merkezden dolmuş, halk ve belediye otobüsleri ve metro ile gidilebilir.

Otomobil: Kendi aracınız ile ulaşım seçeneği ilk tercihiniz olacak ise eğer, gerekli olması halinde navigasyon cihazlarından da yardım alarak Yağ Camii tarafına kadar gelebilirsiniz. Park ettikten sonra 100 metre kadar bir yolu yaya olarak geçerek Büyük Saat Kulesi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs: Çarşıdan Yağ Camii otobüsüne binerek Yağ Camii’nde inebilirsiniz. İndiğiniz noktadan 100 metre kadar ilerlediğinizde Saat Kulesi karşınızda olacaktır.

Uçak: Adana Havaalanı, şehir merkezine çok uzak bir konumda değildir. Alandan yaklaşık 8-10 dakika içinde şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
 

 

Büyük Saat Kulesi​​​​​​​ Giriş Ücreti

Büyük Saat Kulesi Giriş Ücreti Öğrenci: Ücretsiz

Büyük Saat Kulesi Giriş Ücreti Sivil: Ücretsiz

* Büyük Saat Kulesi giriş ücreti 2019 yılının Eylül ayında güncellenmiştir.

Büyük Saat Kulesi​​​​​​​ Ziyarete Açık Gün ve Saatler

Yaz Dönemi: (15 Nisan – 2 Ekim): Tüm gün

Kış Dönemi: (3 Ekim – 14 Nisan): Tüm gün

* Büyük Saat Kulesi ziyarete açık gün ve saatler 2019 yılınn Eylül ayında güncellenmiştir.

Büyük Saat Kulesi​​​​​​​ İletişim

Adres: Ulucami Mahallesi, 25005. Sokak No:3, 01010 Seyhan / Adana

Telefon: Turizm İl Müdürlüğü 0(322) 458 84 28