Adana ilimizin en eski ilçelerinden olan Feke, Adana merkeze 122 kilometre uzaklıkta, dağlık bölgede bulunmaktadır. Feke ilçesi, Toros Dağları’nın eteklerinde yer almakta olup yaklaşık irtifası ise 620 metredir. Feke – Göksu Nehri birlikte düşünülünce bölgenin güzelliği daha kolay anlaşılmaktadır. Doğal zenginlikleri ile turistik bir ilçe olup dağlar arasında, büyük bir alanı kaplayan ormanlık bölgesiyle de göz doldurmaktadır. Seyhan Nehri’ni oluşturan çeşitli kolların yardığı vadiler, kanyonlar ilgi çekicidir. Feke ilçemiz, akarsular konusunda zengin bir ilçedir. Mevcut akarsuların içinde hem ana kaynaklar hem de dereler bulunur. Göksu Feke’nin başlıca akarsularından olup, Seyhan Nehri’nin de en gür koludur.
 

Göksu Nehri Uzunluğu

Göksu Nehri uzunluğu 268 kilometreyi bulmaktadır. Göksu üzerinde bulunan toplam 6 adet baraj / HES ile enerji üretimi yapılmaktadır. Bunların 2 tanesi Feke – Göksu Nehri bölümünde bulunup Feke1 HES ve Feke2 Barajı ve Hes olarak adlandırılmaktalardır.

Göksu Nehri Nerede?

Göksu Nehri nerededir veya Göksu Nehri hangi bölgededir diye haritaya bakacak olursanız, Akdeniz Bölgesi sınırlarında olduğunu görebilirsiniz. Göksu Nehri ayrıca Feke’de en uzun seyreden akarsu olmaktadır. Her mevsim için oldukça fazla suya sahip olan nehrin debisi de fazladır. Feke-Göksu Nehri bu ilçeyi vadiler boyunca aşıp, Karsantı ilçesi civarında, oradan akan Zamantı Suyu ile birleşerek Seyhan Nehri’ne dökülür.

Göksu Nehri Nereden Çıkıyor?

Göksu Nehri nereden çıkıyor sorusunun yanıtını almak için Tufanbeyli dolaylarına bakmak gerekir. Bu alandaki Tahtalı Dağlarından çıkan kaynak sonra Sarız Çayı ile birleşir. Debisi artarak, Saimbeyli hattından Feke sınırlarına ulaşır. Seyhan Nehri’nin en gür kolu olan Göksu Nehri nereden doğar veya Göksu Nehri nereden başlar sorularının yanıtını bu şekilde verdikten sonra konumuza bölgenin turistik değeri ile devam ediyoruz.

Feke - Göksu Nehri
 

 Göksu Nehri Turizm

Rafting yapmak için çok elverişli olan yapısı ile Feke-Göksu Nehri, turizm konusunda bu anlamda talep gören bir ilçemizdir. Hem dağlık bölgeleri hem yeşil alanları hem de sulak bölgeleri ile doğasever misafirlerini ağırlamaktadır. Doğa sporları yapan sporculara da zemin yaratan coğrafi özellikleri ile ilgi çeken ilçe, çeşitli turizm acenteleri tarafından da tur yapılan bir bölgedir.

Yayla turizmine de elverişli olan bölge, yazları 40 dereceyi bulan Akdeniz Bölgesi’nin, merkezden kaçılarak serinlenebilecek yaylalarına sahiptir.

Feke Kalesi ve Feke Manastırı da ilçenin sahip olduğu tarihi yerlerdir. İlçede bulunan Öğretmen Evi, 10 oda ve 25 yatak kapasite ile müşteri de ağırlamaktadır. Eğer bölgeyi daha uzun süre gezip görmek isterseniz Öğretmen Evi, konaklama yapmak için ekonomik sayılabilecek alternatif bir çözüm olarak düşünülebilir.

Göksu Nehri Ulaşım

Feke, Adana il merkezine 122 kilometre uzaklıktadır. Feke; Kozan-Kayseri kara yolu üzerinde yer alır.

Otomobil: İstanbul’dan 956 kilometre, İzmir’den 1014 kilometre uzaklıktadır. Kişisel aracınız ile ve navigasyon programları vasıtası ile ilçeye daha konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Otobüs: Eğer toplu taşıma gibi bir seçeneğe ihtiyacınız var ise Feke-Göksu Nehri ulaşımınız çok da sorun olmayacaktır çünkü Adana’dan Feke’ye düzenli otobüs seferleri bulunmaktadır.

Uçak: Adana Şakirpaşa Havaalanı Feke-Göksu Nehri’ne en yakın havalimanıdır ve Feke’ye 135 kilometre mesafededir.

Göksu Nehri Giriş Ücreti

Girişler ücretsizdir.

Feke - Göksu Nehri Giriş Ücreti


Göksu Nehri Ziyarete Açık Gün ve Saatler

Yaz Dönemi: Tüm gün

Kış Dönemi:  Tüm gün

Göksu Nehri İletişim

Adres: Feke ilçesi / Adana

Telefon: Feke Kaymakamlığı 0 (322) 741 20 10