Anchorage’da Gezilecek Yerler

Alaska’da gerek tarihi açıdan, gerekse de doğal güzellikler bakımından gezilip görülecek birçok yer bulunuyor. Bunlardan biri de küçük ama sevimli Anchorage şehri...

Alaska, ABD’nin ana topraklarından uzakta, Bering Boğazı’da yer alıyor. 1867 yılında Amerikalıların 120 milyon dolar ödeyerek Rusya’dan aldıkları bir bölge burası. Yazın gecesiz günler, kışın da güneşsiz geceler Anchorage’da sizleri bekliyor. Köpekli kızak sürme, balina izleme gibi yalnızca bu bölgeye özgü birçok aktiviteyi Anchorage’de gerçekleştirebilirsiniz. Yaz ortasında sıcaklık maksimum 20 dereceye çıktığı için, şehirde sıcaktan bunalma gibi bir durum söz konusu değildir.

Batmayan güneşin altında Anchorage’ın vahşi güzellikleri sizi bekliyor. Ancak uzun zamanlı gitmeden önce birkaç kere düşünmekte büyük fayda var. Tüm kutup bölgeleri gibi burası da insanın üzerinde depresyon etkisi bırakabiliyor. Bundan kurtulumak için gece yarısı güneşin altında yürüyüş yapabilirsiniz.

Lake Spenard (Spenard Gölü)

mota_ru_1071127-1366x768.jpg

Anchorage Uluslararası Havaalanı’nın hemen yanında bulunan bu gölün, kuzeydoğu kıyısı da, şehrin en gözde semtlerinden; bahçeli lüks villaların olduğu bir yerleşim bölgesi. Göl ise, biz diyelim yüzlerce, siz deyin binlerce küçük deniz uçağının inip-kalktığı bir “su havaalanı” görevi görüyor. İddiaya göre, dünyada buradan daha kalabalığı yokmuş.

Sahildeki yol üzerinde bulunan bazı villaların hemen önünde “uçakpark”lar var; otopark gibi... Yani insanlar akşam işinden dönüyor, uçağını evin önündeki uçakparkına çekip, evrak çantasıyla iniyor. Arka koltuktan ceketini alıp giyiyor, bagajdan da, gelirken marketten aldığı siparişleri yüklenip evin kapısından içeri giriyor. Nasıl ama? Sadece bu manzara için bile Spenard Gölü’nü görmeye değer.

Buraya kadar gelmişken, yine göl kıyısındaki Havacılık Müzesi’ne de girmeden dönmeyin. Müzenin olduğu bölgeye doğru yolda şöyle tabelalar var: “Dikkat! Uçak çıkabilir!”, “Yolda uçakların önceliği vardır!” vb. Nitekim sağdan ufak bir uçak yola doğru dalıp, önünüzden bir süre devam ettikten sonra, soldaki bir yola sapıp gözden kaybolabilir. Dolayısıyla bu uyarıyı ciddiye almakta fayda var. Havacılık müzesi ise son derece samimi, alçakgönüllü ve naif bir sergileme alanıdır.

Anchorage Doğal Tarih Müzesi ve Kapalı Su Parkı

D_anchorage_05_jpg_500x500_q85.jpg

Anchorage’ın en önemli müzelerinden olan Doğal Tarih Müzesi’nde birçok doğa harikasına sahip olan Alaska’nın bir başka yüzüne şahit olacaksınız. Buzların daha fazla görsel zenginlik oluşturduğunu ve ortamın mavi görünmesini sağladığını fark edeceksiniz. Ayrıca Alaska’nın son Buz Çağı’nda nasıl göründüğünü göreceksiniz. Müzede dinozorlara ve tarih öncesi hayvanlara ait birçok fosil ve kemiği sergilenmekte.

Jeolojik sergilerin yanı sıra bölgenin bugünkü flora ve faunasını detaylandıran sergiler, bölgeyi keşfetmek için müzeyi gezmeyi gereklilik haline getiriyor. Alaska’yı ziyaret etmeyi hayal eden birçok kişi su parklarına gitmeyi düşünmez. Ancak Anchorage’da ve Doğal Tarih Müzesi’ne çok yakın bir yerde yer alan bu park, kesinlikle görülmeye değer. Lazy Nehri olarak bilinen sular tarafından 175 metre boyunca çevrelenen park, kendisini “Sınırdaki Son Tropikal Ada” olarak tanımlıyor.

İçeride Water Drop Fountain tarafından geliştirilen heyecan gelgitleri oluşturan bir dalga havuzu yer alıyor. Master Blaster ise 13 metreye yükselen ve çocukların içinde korsan gemisi keşfederek eğlendiği bir su kızağı.

Seward Kasabası

seward-alaska-by-dan-hershman.jpg

Anchorage'den minibüsle üç buçuk saat güneye inince Seward adlı bu huzur limanına varıyorsunuz. Seward, Anchorage’a bağlı bir kasaba. Tabii ki giderken doğal parklardan, Ren Geyiği ve Ayı koruma rehabilitasyon parklarından geçiyorsunuz. Ayrıca denizin neredeyse 16 metre gidip geldiği Turnagain Körfezi’nden de geçiyorsunuz.

Her şeyden biraz olan küçük, tatlı, huzurlu ve sağlıklı bu kasabadan çeşitli boyutta tekneler ile buzullara turlar düzenleniyor; Kenai fiyortları milli parkı, Harding ice field, bExit glacier adıyla bildiğimiz buzullara…

Elbette yolculuk tekne üzerinde gerçekleşiyor, buzullara çıkılmıyor. Dağlar arasında görünen buzul parçalarını seyredip, masum güzel koyları dolaşıyorsunuz. Kâh bir su samuru önünde, kâh bir dubaya konmuş kartalın önünde, kâh kuyruğunu göstermemekte ısrar eden balinanın peşinde ve de bir kayalıkta sereserpe yatmış deniz aslanlarını uzaktan da olsa görüntülemekle geçen unutulmaz bir altı saat yaşıyorsunuz.

Milli tren yolunun başlangıcında, tepeden inme bulutları, muhteşem kıyıları ve yürüyüş parkurları, gece karavan parkında yakılan kıyı ateşleri, az sayıda barları, restoranları, marketleri, hediyelik dükkânlarıyla tam bir huzur kasabası Seward. Adını tahmin edeceğiniz gibi Alaska'yı satın alan anlaşmaya imza atan Amerika Dışişleri bakanı William S. Seward'dan alıyor.

Kenai Fiyortları Milli Parkı

2016-kenai-fjords-tours-seward-glacier-frank-flavin0_31894825-5056-a36a-0ac9f8483adaab77.jpg

Anchorage şehri, kendisinin doğa mirası olan buzullara (en yakını Portage Glacier) yapılan turlarla renk kazanıyor. Anchorage'ın avantajı, Alaska Körfezinin Knik ve Turnagain kollarından oluşan yarımadada olmasıdır. Zira bu kollar dağlık Cook Inlet bölgesine giden dar su yollarıdır. Birçok berrak nehir bu dağlardan bu bölgeye akar. Yani meşhur Somon'ların üreme yerlerine... Anchorage'den birkaç buzula uçak turu yapan birçok tur şirketi var. Bunlar deniz uçağı. Hepsi de güvenli. Ama gittiğiniz zaman turunu satın almanız tavsiye edilir. Daha önce internetten aldıklarınızda problem çıkabiliyor. Bir de o günün hava koşulları her şeyi değiştirebiliyor.

Welcome-to-Kenai-Fjords-National-Park.jpg

Anchorage’dan turla gidebileceğiniz fiyortlar içinde en büyüğü ve en meşhuru Kenai Fiyortları Milli Parkı’dır. Seward kasabası yakınlarında bulunan bu park, 1980’de kuruldu. Kruvaziyer gemi yolcularının demirlediği popüler bir yer olan parkta, rehberli turlar eşliğinde buradaki ayılar, foklar, kambur balinalar ve katil balinaların bulunduğu yaban hayatı zenginliğine tanık olabilirsiniz. Parka adını veren 38 buzul parçası hala buradadır. Parkın sahile yakın olması, kel kartalların yükselerek görkemli çam ormanlarının içinde kaybolmasıyla nefes kesici manzaralar oluşturur.

Anchorage’da görülmesi gereken diğer yerler

Alaska-Zoo-D-Scott-03.jpg

Alaska Yerel Miras Merkezi, Alaska Botanik Bahçesi, Alaska Hayvanat Bahçesi, Alaska Vahşi Yaşam Koruma Merkezi Conservation Center, Anchorage Kıyı Vahşi Yaşamı Koruma Bölgesi.