Google+

Arama formu

Anchorage

Anchorage Vize İşlemleri
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Anchorage’a girmek için vize alması...
Devamı oku
Anchorage’a Ne Zaman Gidilir?
Subarktik İklim’in hâkim olduğu Anchorage şehrinde hava sıcaklıkları...
Devamı oku
Anchorage’a Nasıl Gidilir?
Anchorage’a en kolay ulaşım aracı uçaktır. Türkiye’den direkt seferler...
Devamı oku
Anchorage’da Nerede Kalmalı?
Anchorage’da 5 yıldızlı otellerden uygun fiyatlı hostellere kadar pek...
Devamı oku
 Anchorage Şehir İçi Ulaşım
Anchorage’ın şehir merkezini yürüyerek kolaylıkla gezebilirsiniz....
Devamı oku
Anchorage’da Gezilecek Yerler
Alaska’da gerek tarihi açıdan, gerekse de doğal güzellikler...
Devamı oku
Anchorage Mutfağı
ABD'de yaygın olan pişirme stilleri, diğer Batı ülkelerindekilerine...
Devamı oku
Anchorage Gece Hayatı
Anchorage’da gece hayatı çok çılgın diyemeyiz belki ama vakit...
Devamı oku
Anchorage’da Alışveriş
Şehir merkezinde yılın her dönemi 3. caddede kurulan açık pazarda taze...
Devamı oku
Anchorage Festivaller
Anchorage Koşu Festivali (Ağustos) Girdwood Orman Festivali (Temmuz...
Devamı oku
Anchorage Resmi Tatiller
Yeni Yıl (1 Ocak) Martin Luther King Günü Başkanlık Günü Anma Günü...
Devamı oku
Anchorage Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyindeki Alaska Eyaleti’nin...
Devamı oku
Anchorage İçin Faydalı Bilgiler
Acil yardım: 911 Yangın: 911 Polis: 911
Devamı oku
Anchorage Nerededir?
Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyindeki Alaska Eyaleti’nin güneyinde...
Devamı oku
Anchorage Para Birimi
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Anchorage şehrinin para birimi...
Devamı oku
Anchorage Resmi Dili
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Anchorage şehrinin resmi dili...
Devamı oku
Anchorage Saat Farkı
Anchorage (GMT -9) ile Türkiye (GMT +2) arasında 11 saat zaman farkı...
Devamı oku

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu 10 ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -8.3℃
Şub -6.6℃
Mar -3℃
Nis 2.7℃
May 8.8℃
Haz 12.9℃
Tem 14.9℃
Ağu 13.7℃
Eyl 9.2℃
Eki 1.6℃
Kas -5.4℃
Ara -7.2℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 291.826 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Amerikan Doları (USD) / İklim: Subarktik iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Anchorage Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anchorage_on_an_April_evening.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyindeki Alaska Eyaleti’nin güneyinde yer alır Anchorage şehri, coğrafi açıdan Alaska Yarımadası’nın, Kodiak Adası’nın ve Cook Körfezi’nin kuzeydoğusunda, Kenai Yarımadası’nın kuzeyinde, Prince William Körfezi’nin ve Alaska Panhandle’in güneye uzanan kolunun kuzeybatısında ve McKinley/Denali Dağı’nın güneyindedir.

Anchorage, doğal güzellikleri, huzurlu şehir yaşamı ve gezilecek güzergâhları ile her yıl binlerce turisti ağırlayan bir şehirdir. Milli parklarında su aygırları ya da balinalarla karşılaşabilir, kiralayacağınız bisikletlerle huzur dolu gezintiler yapabilirsiniz.

woman-lupine-deyoung_4e2ee108-8f14-4013-9875-f4bb6a989002.jpg

Alaska eyaletindeki nüfusun yüzde 40’ı Anchorage’da yaşamaktadır. Bunda, ekonomik açıdan kalkınmış bir şehir olmasının etkisi büyüktür. Bir diğer etkisi de Alaska Eyaleti’ndeki diğer şehirlere göre iklimi daha ılımandır.

Subarktik İklim’in hâkim olduğu Anchorage şehrinde yazlar nispeten serindir. Kış ayları ise Alaska’nın iç kesimlerine göre daha ılık geçer. Yaz aylarında sıcaklıklar 3 ila 21 derece arasında değişir. Kış aylarında ise hava sıcaklığı eksi 7 ile eksi15 derece arasında değişir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=9oLM44yUHkI

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Anchorage’da Gezilecek Yerler

Alaska’da gerek tarihi açıdan, gerekse de doğal güzellikler bakımından gezilip görülecek birçok yer bulunuyor. Bunlardan biri de küçük ama sevimli Anchorage şehri...

Alaska, ABD’nin ana topraklarından uzakta, Bering Boğazı’da yer alıyor. 1867 yılında Amerikalıların 120 milyon dolar ödeyerek Rusya’dan aldıkları bir bölge burası. Yazın gecesiz günler, kışın da güneşsiz geceler Anchorage’da sizleri bekliyor. Köpekli kızak sürme, balina izleme gibi yalnızca bu bölgeye özgü birçok aktiviteyi Anchorage’de gerçekleştirebilirsiniz. Yaz ortasında sıcaklık maksimum 20 dereceye çıktığı için, şehirde sıcaktan bunalma gibi bir durum söz konusu değildir.

Batmayan güneşin altında Anchorage’ın vahşi güzellikleri sizi bekliyor. Ancak uzun zamanlı gitmeden önce birkaç kere düşünmekte büyük fayda var. Tüm kutup bölgeleri gibi burası da insanın üzerinde depresyon etkisi bırakabiliyor. Bundan kurtulumak için gece yarısı güneşin altında yürüyüş yapabilirsiniz.

Lake Spenard (Spenard Gölü)

Lake Spenard (Spenard Gölü)

Anchorage Uluslararası Havaalanı’nın hemen yanında bulunan bu gölün, kuzeydoğu kıyısı da, şehrin en gözde semtlerinden; bahçeli lüks villaların olduğu bir yerleşim bölgesi. Göl ise, biz diyelim yüzlerce, siz deyin binlerce küçük deniz uçağının inip-kalktığı bir “su havaalanı” görevi görüyor. İddiaya göre, dünyada buradan daha kalabalığı yokmuş.

Sahildeki yol üzerinde bulunan bazı villaların hemen önünde “uçakpark”lar var; otopark gibi... Yani insanlar akşam işinden dönüyor, uçağını evin önündeki uçakparkına çekip, evrak çantasıyla iniyor. Arka koltuktan ceketini alıp giyiyor, bagajdan da, gelirken marketten aldığı siparişleri yüklenip evin kapısından içeri giriyor. Nasıl ama? Sadece bu manzara için bile Spenard Gölü’nü görmeye değer.

Buraya kadar gelmişken, yine göl kıyısındaki Havacılık Müzesi’ne de girmeden dönmeyin. Müzenin olduğu bölgeye doğru yolda şöyle tabelalar var: “Dikkat! Uçak çıkabilir!”, “Yolda uçakların önceliği vardır!” vb. Nitekim sağdan ufak bir uçak yola doğru dalıp, önünüzden bir süre devam ettikten sonra, soldaki bir yola sapıp gözden kaybolabilir. Dolayısıyla bu uyarıyı ciddiye almakta fayda var. Havacılık müzesi ise son derece samimi, alçakgönüllü ve naif bir sergileme alanıdır.

Anchorage lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Reflection Lake Bed and Breakfast, Dana's Place Anchorage 61N 149W, A Lakeside Bed & Breakfast. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Anchorage Downtown Bed & Breakfast at "Raspberry Meadows", My Place Hotel-Anchorage, AK gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Qupqugiaq Inn, Fairfield Inn & Suites Anchorage Midtown, Barratt Inn Anchorage Airport otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Anchorage aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Anchorage Doğal Tarih Müzesi ve Kapalı Su Parkı

Anchorage Doğal Tarih Müzesi ve Kapalı Su Parkı

Anchorage’ın en önemli müzelerinden olan Doğal Tarih Müzesi’nde birçok doğa harikasına sahip olan Alaska’nın bir başka yüzüne şahit olacaksınız. Buzların daha fazla görsel zenginlik oluşturduğunu ve ortamın mavi görünmesini sağladığını fark edeceksiniz. Ayrıca Alaska’nın son Buz Çağı’nda nasıl göründüğünü göreceksiniz. Müzede dinozorlara ve tarih öncesi hayvanlara ait birçok fosil ve kemiği sergilenmekte.

Jeolojik sergilerin yanı sıra bölgenin bugünkü flora ve faunasını detaylandıran sergiler, bölgeyi keşfetmek için müzeyi gezmeyi gereklilik haline getiriyor. Alaska’yı ziyaret etmeyi hayal eden birçok kişi su parklarına gitmeyi düşünmez. Ancak Anchorage’da ve Doğal Tarih Müzesi’ne çok yakın bir yerde yer alan bu park, kesinlikle görülmeye değer. Lazy Nehri olarak bilinen sular tarafından 175 metre boyunca çevrelenen park, kendisini “Sınırdaki Son Tropikal Ada” olarak tanımlıyor.

İçeride Water Drop Fountain tarafından geliştirilen heyecan gelgitleri oluşturan bir dalga havuzu yer alıyor. Master Blaster ise 13 metreye yükselen ve çocukların içinde korsan gemisi keşfederek eğlendiği bir su kızağı.

Seward Kasabası

Seward Kasabası

Anchorage'den minibüsle üç buçuk saat güneye inince Seward adlı bu huzur limanına varıyorsunuz. Seward, Anchorage’a bağlı bir kasaba. Tabii ki giderken doğal parklardan, Ren Geyiği ve Ayı koruma rehabilitasyon parklarından geçiyorsunuz. Ayrıca denizin neredeyse 16 metre gidip geldiği Turnagain Körfezi’nden de geçiyorsunuz.

Her şeyden biraz olan küçük, tatlı, huzurlu ve sağlıklı bu kasabadan çeşitli boyutta tekneler ile buzullara turlar düzenleniyor; Kenai fiyortları milli parkı, Harding ice field, bExit glacier adıyla bildiğimiz buzullara…

Elbette yolculuk tekne üzerinde gerçekleşiyor, buzullara çıkılmıyor. Dağlar arasında görünen buzul parçalarını seyredip, masum güzel koyları dolaşıyorsunuz. Kâh bir su samuru önünde, kâh bir dubaya konmuş kartalın önünde, kâh kuyruğunu göstermemekte ısrar eden balinanın peşinde ve de bir kayalıkta sereserpe yatmış deniz aslanlarını uzaktan da olsa görüntülemekle geçen unutulmaz bir altı saat yaşıyorsunuz.

Milli tren yolunun başlangıcında, tepeden inme bulutları, muhteşem kıyıları ve yürüyüş parkurları, gece karavan parkında yakılan kıyı ateşleri, az sayıda barları, restoranları, marketleri, hediyelik dükkânlarıyla tam bir huzur kasabası Seward. Adını tahmin edeceğiniz gibi Alaska'yı satın alan anlaşmaya imza atan Amerika Dışişleri bakanı William S. Seward'dan alıyor.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Anchorage Nerededir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyindeki Alaska Eyaleti’nin güneyinde yer alır; Alaska Yarımadası’nın, Kodiak adasının ve Cook Körfezi’nin kuzeydoğusunda, Kenai Yarımadası’nın kuzeyinde, Prince William Körfezi’nin ve Alaska Panhandle’in güneye uzanan kolunun kuzeybatısında ve McKinley/Denali Dağı’nın güneyindedir.

Anchorage’a Ne Zaman Gidilir?

anchorage-city-skyline-flavin_a464403c-08ff-4f53-baec-d4c3a4b81eba.jpg

Subarktik İklim’in hâkim olduğu Anchorage şehrinde hava sıcaklıkları oldukça düşüktür.

Ancak deniz kıyısında olduğundan dolayı Alaska Eyaleti’ndeki diğer yerlere göre hava şartları daha yumuşaktır. Yazların nispeten serin olduğu şehirde, kış ayları Alaska’nın iç kesimlerine göre daha ılık geçer. Yaz aylarında sıcaklıklar 3 ile 21 derece arasında değişir.

Kış aylarında ise hava sıcaklığı eksi 7 ile eksi 15 derece arasındadır. Ancak kimi zaman hava sıcaklığının eksi 36 dereceye kadar düştüğü görülür. Kar yağışı en çok Ekim-Nisan ayları arasında kalan süreçte yaşanır.

Anchorage’a Nasıl Gidilir?

Anchorage’a en kolay ulaşım aracı uçaktır. Türkiye’den direkt seferler bulunmamaktadır.

Ancak Şikago, Seattle, Denver, Minneapolis ya da Honolulu gibi pek çok ABD şehrinden uçuş mevcuttur.

Anchorage’da Nerede Kalmalı?

Anchorage-Hotels.jpg

Anchorage’da 5 yıldızlı otellerden uygun fiyatlı hostellere kadar pek çok konaklama seçeneği mevcuttur. Ancak yoğun turist çeken bir şehir olduğundan mutlaka önceden rezervasyon yaptırmak gerekir. Fiyatların da Amerika’daki diğer şehirlere göre yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Şehir merkezinde konaklamak için birçok alternatif mevcut olduğu gibi kamp alanlarından da faydalanabilirsiniz.

Anchorage Otelleri

 Anchorage Şehir İçi Ulaşım

Anchorage-Coastal-Trail.jpg

Anchorage’ın şehir merkezini yürüyerek kolaylıkla gezebilirsiniz. Bunun dışında günlük biletin 5 dolar olduğu otobüsleri de kullanabilirsiniz. Fiyatları çok uygun olmasa da taksiler de ulaşım için diğer bir seçenek olabilir. Anchorage’da ayrıca çok gelişmiş bir bisiklet yolu mevcuttur.

Anchorage Mutfağı

ABD'de yaygın olan pişirme stilleri, diğer Batı ülkelerindekilerine benzer. Buğday, ABD'de kullanılan ana tahıl bitkisidir. Geleneksel Amerikan mutfağında hindi, geyik eti, patates, tatlı patates, mısır, kabak ve akçaağaç şurubu gibi malzemeler kullanılır. Bunların hepsi Amerikan yerlileri ve ilk Avrupalı göçmenler tarafından işlenirdi.

Mangalda yavaşça pişirilen domuz ya da dana eti, crab cake, patates cipsi ve damla çikolatalı kurabiye, Amerikalılara özgün yemeklerdir. Elmalı tart, kızarmış tavuk, pizza, hamburger ve hot dog gibi karakteristik yemekler, çeşitli göçmen grupların getirdikleri tariflerden kaynaklanır. Pomfrit; burrito ve taco gibi Meksika yemekleri ve İtalyan kaynaklarından özgürce uyarlanan makarna yemekleri bütün ülke çapında tüketilir.

Alaska genelinde ise tabii ki balıkçılık da ön plandadır. Özellikle somon balığının her türlü kullanımı mutfaklarda mevcuttur. Yengeç de sıkça tüketilen ürünlerdendir. Anchorage’da restoran anlamındaysa çok fazla seçenek vardır. Dilerseniz doğa manzarası olanları, dilerseniz fast-food tarzında olanları seçebilirsiniz.

Popüler restoranlar

Jen’s Restaurant, Ginger, Orso, Yak&Yeti, City Diner, Crow’s Nest, Double Musky.

Bahşiş

Amerika’daki restoranlarda bahşiş vermeniz beklenmektedir. Hesabın yüzde 15-20’si uygun olacaktır.

Anchorage Gece Hayatı

Humpy's-02.jpg

Anchorage’da gece hayatı çok çılgın diyemeyiz belki ama vakit geçirmek için seçenekler olduğunu söyleyebiliriz. Eğer canlı müzik seviyorsanız, “Humpy’s Great Alaskan Alehouse”da her akşam saat 21.00’de müzik başlıyor. Bunun dışında pub ve barların sayısı oldukça fazladır. Bunlardan Reilly’s, Mad Myrna’s, Crush, ve McGinley’s Pub’ı da tercih edebilirsiniz.

Anchorage Festivaller

Anchorage Koşu Festivali (Ağustos)

Girdwood Orman Festivali (Temmuz)

Fur Rendezvous Festival / kürk buluşması (Şubat-Mart)

Seward Somon Balığı Yakalama Yarışı (Kasım)

Uluslararası Anchorage Film Festivali (Aralık)

Anchorage’da Alışveriş

Şehir merkezinde yılın her dönemi 3. caddede kurulan açık pazarda taze deniz ürünü yemeklerinden el sanatı eşyalara kadar aradığınız pek çok şeyi bulabilirsiniz. Bunun dışında şehirde çok fazla alışveriş merkezi vardır: Dimond Center Mall, Fifth Avenue Mall, Boniface Mall, Sears Mall, Northway Mall gibi…

Anchorage Saat Farkı

Anchorage (GMT -9) ile Türkiye (GMT +2) arasında 11 saat zaman farkı bulunur.

Anchorage Para Birimi

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Anchorage şehrinin para birimi Amerikan Doları’dır.

Anchorage Resmi Dili

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Anchorage şehrinin resmi dili İngilizce’dir.

Bölgede ayrıca İspanyolca, Tagalog dili, Pasifik Adaları yerel dilleri, Korece, Almanca, Rusça, Japonca ve Alaska yerel dillerini konuşan nüfus da mevcuttur.

Anchorage Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Martin Luther King Günü

Başkanlık Günü

Anma Günü

Bağımsızlık Günü (4 Temmuz)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Columbus Günü

Kıdemliler Günü (11 Kasım)

Şükran Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Anchorage İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Anchorage Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Anchorage’a girmek için vize alması gerekmektedir.