Florida’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

parks-2090658__340.jpg

Eyaletin başkenti olan Tallahassee, aynı zamanda büyük şehirlerden biridir. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Turistik, ekonomik anlamda zengin, üretim açısından da başarılı şehirler bulunur. Tallahassee dışında diğer bilinen şehirler ise Jacksonville, Miami, Tampa, Orlando ve Petersburg’dur. Tallahassee, yaklaşık 156 binlik bir nüfusa sahiptir ve eski devlet yapılarına dair birçok örneği bölgesinde barındırır. 2015 yılından sonra metropol alanının nüfusu 378 binlere ulaşmıştır.

Florida’nın en büyük şehri olan Jacksonville, bir liman kentidir. Hem Florida eyaletinin hem de ABD’nin güneydoğu bölgesinin en kalabalık kenti olan şehir, yaklaşık 1,7 milyon nüfusa sahiptir. Şehir; bankacılık, sigorta, sağlık, lojistik kurumlarının merkezi olarak da hizmet vermektedir.

Miami, Florida’nın ikinci en büyük kentidir. Atlanta Okyanusu’nda bir kıyı kenti olan Miami’nin en gelişmiş özelliği turizm sektörüdür. Halkın yarısından fazlası İspanyolca konuşur. Havasının, suyunun, yollarının temizliği ile 2008’de “Amerika’nın En Temiz Kenti” seçilmiştir. Ayrıca Amerika’nın en zengin şehri, dünyanın ise satın alma gücü yüksek en zengin yedinci şehri seçilmiştir. Kentin Küba asıllı Amerikan nüfusu oldukça yüksektir. Liman kenti olmasının avantajı ile dünyanın bir numaralı cruise yolcu limanı olmuştur. Miami kentinde kıyı şeridi boyunca plajlar, kumsallar vardır. Buradan okyanusa girilebilir ve sörf için çok idealdir.

The City Beautiful” lakaplı Orlando ise Florida’nın üçüncü en büyük metropol alanıdır. Simgesi ise Eola Gölü’ndeki çeşmesidir. Dünyanın Tema Başkenti olarak da bilinir ve bu özelliğiyle çok sayıda turist çeker. Bu ünlü mekanlar ABD’nin turizm omurgasını oluşturmaktadır. Örneğin Walt Disney Orlando’da yer almakta ve her yıl önemli ölçüde turist çekmektedir. Şehirdeki Central Florida Üniversitesi ise Amerika’da kayıt açısından en büyük üniversite ünvanını kazanmıştır. Kent ayrıca kongre ve konferans tercihi bakımından çok popülerdir. Ülkedeki en büyük yedinci araştırma parkına sahip olan Orlando, her yıl dünyanın en büyük modelleme ve simülasyon konferansına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca birçok tiyatro topluluğuna ev sahipliği yapan şehir, bu özelliği ile genç tiyatrocuların bölgeye akın etmesine sebep olmuştur.

West Palm Beach de Florida’nın güneyindeki üç ana şehirden biridir. Florida’daki en büyük sanat müzesi olan Norton Sanat Müzesi bu şehirde bulunmaktadır. Kongre merkezleri ve tiyatrolara da sahiptir.