Florida Hakkında Temel Bilgiler

florida-1775386__340.jpg

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğu bölgesine bulunan Florida, ülkenin en geniş 22. en kalabalık 3. eyaletidir. Anlamı “çiçek toprak” demek olan ismini İspanyolcadan almıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nin sahip olduğu en uzun sahil şeridine sahiptir, yaklaşık 2.170 km. Eyaletin topografyası oldukça düzdür, bu yüzden bütün eyalet neredeyse deniz seviyesindedir. İklim kuzeyde subtropikal iklim özellikleri gösterirken, güneyde tropikal iklim özellikleri göstermektedir. Everglades Milli Parkı’nda Amerikan timsahı, Florida Panteri ve denizayısı bulunmaktadır. Büyük bir Küba göçmen topluluğunun yaşadığı Florida, nüfus artışına da bağlı olarak çevre kirliliği sorunu yaşamaktadır.

Eyaletin ekonomisi 19. yüzyıl sonlarına doğru iyice gelişmiştir. Turizm, tarım ve ulaşım ekonominin en büyük değerleridir. Ayrıca eğlence parkları, tema parkları, turunçgiller oldukça yaygındır. Kennedy Uzay Merkezi de burada bulunmaktadır.

Devamını Oku

Florida ile İlgili

Florida Nerededir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğu bölgesinde bulunan Florida, kuzeyde Meksika Körfezi, Alabama ve Georgia tarafından, güneyde, Florida Boğazı ve Küba tarafından sınırlandırılmıştır. Batısında ise Atlantik Okyanusu yer almaktadır. Meksika Körfezi ve Atlantik Okyanusu arasında bir yarımada olan Florida Boğazı, neredeyse tümüyle denize kıyısı olduğu için özellikle plajları ile dikkat çekmektedir.

Florida’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Orlando, Miami, Jacksonville ve Tampa gibi şehirlere yaklaşık 17-18 saat süren direk uçuşlar bulunmaktadır. Florida eyaleti içinde ulaşım ise hem tren hem otobüs hem de uçakla kolayca sağlanabildiği için, İstanbul’dan uygun uçuş ayarlayıp eyalet içi ulaşımı da kullanarak ulaşım sağlamak mantıklı olacaktır.

Florida’ya Ne Zaman Gidilir?

golf-2090694__340.jpg

Florida ziyareti için en uygun dönem havanın bunaltıcı derecede sıcak olmadığı mart, nisan, mayıs ve kasım aylarıdır. Özellikle haziran, temmuz, ağustos aylarındaki hava durumu sebebiyle, inanılmaz bir sıcakla başa çıkmak zorunda kalabilir bölgeyi gezemeyebilirsiniz. Ne var ki yoğun döneme denk gelmeniz halinde, Orlando’nun tematik parklarında aşırı bir kalabalıkla karşılaşabilirsiniz. Hele resmi tatillerde buralar iğne atılsa yere düşmeyecek duruma gelmektedir. Bu dönemlere denk gelmemek hem rahatça gezebilmek hem de maddi açıdan aşırı bir fiyat yüksekliği ile karşılaşmamak açısından önemlidir. Florida’nın çok yağışlı ve karlı dönemi olmaması kışın da bu bölgeye gelinebilmesi açısından bir avantajdır. Yıl boyu süren festivallerle her mevsimde canlı olan eyalette dikkat edilmesi gereken en önemli iki unsur hava ve yoğun dönemdir. 1 Ağustos ile 30 Kasım arası kasırga dönemi olduğundan ve yoğun kasırga yaşandığından bu dönem tercih edilmeyebilir. Kış turizmi açısından ekstra bir özelliği olmasa da yılın her döneminde (kasırga dönemi hariç) yaz mevsimi yaşandığı için, yaz turizmi devam etmekte, yıl boyunca yayılan festivaller sayesinde her dönem canlılığını korumaktadır.

Florida Mutfağı

Florida mutfağı oldukça zengin bir mutfaktır. Her damak zevkine hitap edebilecek ürünlerin yanında yeni şeyler denemek isteyenleri tatmin edecek kadar çok çeşit barındırmaktadır.

Farklı kültürlerin etkisi burada da kendini göstermektedir. Aldığı göçler sebebiyle buraya sonradan yerleşmiş insanların yemek alışkanlıkları uzun yıllar sonra artık Florida Eyaleti’nin kendi kültürünün bir parçası haline gelmiştir. Düzenlenen festivallerde tanıtılan birçok yiyeceğin yanı sıra, kendileri tarımını yaptıkları narenciyelerden çok fazla ev yapımı ürün de piyasaya sürmektedirler. Öncelikle bölgesel olarak bahsetmek gerekirse; Miami Lincoln Caddesi’nde ve Brickell Meydanı kafelerinde değişik yemekler denemek isteyebilirsiniz.

Bir çeşit krep olan Manuelita, Tostones denilen kızartılmış muz,limon sorbe, limonlu tart ve portakallı cheesecake denenmesi gereken tatlılardandır. Latin mutfağı, Karayip mutfağı, geleneksel Amerikan mutfağı, Floribbean mutfağı gibi çeşitli mutfakları barındırmaktadır. Gezdiğiniz bölgelerde bu kültürlere ait yiyecekleri servis eden karma restoranlar olabileceği gibi sadece bir mutfak üzerine yoğunlaşmış yerler de bolca mevcuttur.

Latin mutfağına ait marine edilmiş Küba eti, siyah fasulye ve pilavla serviş edilen et yemeği “Picadillo”, beyaz peynirli ve kremalı siyah fasulye çorbası, mısır unuyla yapılan “Cachapa”, barbeküde pişirilen kaburga, hindistan cevizli kurabiye “Pasteles de Coco” yemeklerini yiyerek farklı lezzetler tadabilirsiniz.

Türk mutfağını ABD’ye taşıyan, hatta yorumlayarak Amerikan kültürüne adapte eden değişik Türk restoranları da bulunmaktadır. Özellikle Akdeniz mutfağından çeşitli Türk yemeklerini yapan Agora Mediterranean, Amerika vatandaşları tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Amerikan mutfağının belki de en önemli yiyeceği olan hamburgeri işinin ehli bir yerde mutlaka denemelisiniz. Örneğin Coral Gables’daki lokal bunun için iyi bir tercih olabilir.

Barbeküde biftek, ekmek arası balık ve sushi aşina olduğumuz seçeneklerdir. Ancak farklı tatlar arıyorsanız; kızarmış timsah kuyruğu, füme yengeç, kızarmış deniztarağı, zeytinyağlı istiridye, marine ıstakoz, kurbağa bacağı, limonlu ızgara tavuk, Küba’ya özgü levrek ve Küba yahnisi yenebilir. Bunun yanında tropikal iklime sahip bölgelerde bulabileceğiniz çeşitli egzotik meyveler de mutfağı süsler.

Florida’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· MLK Jr’ın Doğum Günü (16 Ocak),

· Başkanlık Günü (20 Şubat),

· Anma Günü (29 Mayıs),

· Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),

· İşçi Bayramı (4 Eylül),

· Kolomb Günü (9 Ekim)

· Şükran Günü (23 Kasım),

· Noel (25–26 Aralık)

Florida’da Konuşulan Diller

Resmi dili İngilizce'dır. Bunun yanı sıra Latin göçleri sebebiyle İspanyolca da çok yaygındır. İngilizce yüzde 73 konuşulma oranına sahipken, İspanyolca da yüzde 20 oranı gibi oldukça yüksek bir orana sahiptir. Haiti Creole yüzde 2 konuşulurken, diğer diller de yüzde 1’den az bir orana sahiptir.

Florida’nın Ekonomisi

nasa-2313267__340.jpg

Birleşik Devletler’deki dördüncü büyük ekonomi olan Florida, yirminci yüzyılda; turizm, sanayi, inşaat, uluslararası bankacılık, biyomedikal, sağlık konuları araştırması, havacılık ve savunma, ticari uzay yolculuğu gibi birçok sektör ile devletin kalkınmasında etkili olmuştur. Hatta 2004 yılında devletin yerli ürününün toplam yüzde 95,7’sine sahiplerdi. Ama buna karşın ABD’nin altıncı yoksul büyük kentidir. İstatistiklere göre 2008’de 2.4 milyon Floridalı yoksulluk içinde yaşıyordu.

Çok büyük bir turizm eyaleti olan Florida 2015’te rekor kırarak 105 milyon ziyaretçi almıştır. Hatta altı yıl üst üste turizm rekoru kırmıştır. Özellikle kış ve ilkbahar tatili sırasında ikliminin de elverişli olması nedeniyle plajları inanılmaz turist çeker. Miami Limanı dünyanın en büyük yolcu gemisi limanıdır, bunun etkisi de büyüktür. Tema parkları, Resort Oteller ve Walt Disney gibi eğlence yerlerinin turizme etkileri oldukça fazladır. Özellikle naranciye üretiminde önde olan Florida, devletin ikinci en büyük sanayisidir. Bone Valley’de en yoğun halinin alan fosfat ile madencilikte devletin üçüncü büyük endüstrisidir. Art Deco mimarisi açısından da büyük önem arz eden Miami, 1920-1930 yılları arasında Art Deco bölgesi olarak inşa edildiği için mimarlık açısından da turist çeker.

Florida’nın Kısa Tarihi

16. yüzyılda en büyük Amerikan yerlisi gruplar burada barınıyorlardı. Apalachee, Timucua, Ais, Tocobaga, Calusa ve Tequesta olarak adlandırılan bu gruplar bütün Florida kıyılarına yayılmıştı. Eyalet ilk olarak Avrupalı kaşifler tarafından keşfedildi. Özellikle İspanyol kaşif buraya bilinen en eski Avrupalıları getirmiştir.

Devamını Oku

Florida’da İklim ve Hava Durumu

fort-lauderdale-1975405__340.jpg

Yaygın iklim nemli subtropikal iklim olmasına rağmen, yer yer tropikal iklim de gözlenir. Özellikle eyaletin güneyinde görülen iklim sebebiyle temmuz ayına doğru inanılmaz bir sıcakla karşılaşmanız olası. Eyalet nadiren kar alır. Yalnızca kuzey bölgelerinde olası olan bu durum oldukça nadir gözlenmektedir.

Florida’da Din ve İnanç

Florida’nın yüzde 70’unu Hristiyanlar oluşturmaktadır. Protestanların ağırlıkta olduğu coğrafyada yüzde 3 oranında Yahudi ve yüzde 3 oranında Müslüman, Budist ve Hindu gibi inançlar yaşamaktadır. Herhangi bir inanca mensup olmayan kişiler nüfusun yüzde 24’ünü oluşturmaktadır.

Florida’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

parks-2090658__340.jpg

 

Eyaletin başkenti olan Tallahassee, aynı zamanda büyük şehirlerden biridir. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Turistik, ekonomik anlamda zengin, üretim açısından da başarılı şehirler bulunur. Tallahassee dışında diğer bilinen şehirler ise JacksonvilleMiamiTampaOrlando ve Petersburg’dur. Tallahassee, yaklaşık 156 binlik bir nüfusa sahiptir ve eski devlet yapılarına dair birçok örneği bölgesinde barındırır. 2015 yılından sonra metropol alanının nüfusu 378 binlere ulaşmıştır.

Florida’nın en büyük şehri olan Jacksonville, bir liman kentidir. Hem Florida eyaletinin hem de ABD’nin güneydoğu bölgesinin en kalabalık kenti olan şehir, yaklaşık 1,7 milyon nüfusa sahiptir. Şehir; bankacılık, sigorta, sağlık, lojistik kurumlarının merkezi olarak da hizmet vermektedir.

Devamını Oku

Florida Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

  Nüfus:  20.271.272 Dili: İngilizce Para Birimi: USD İklim: Nemli Subtropikal İklim/ Tropikal İklim