Google+

Arama formu

Birleşik Devletler’deki dördüncü büyük ekonomi olan Florida, yirminci...
Devamı oku
İstanbul’dan Orlando, Miami, Jacksonville ve Tampa gibi şehirlere yaklaşık...
Devamı oku
Resmi dili İngilizce'dır. Bunun yanı sıra Latin göçleri sebebiyle...
Devamı oku
Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğu bölgesine bulunan Florida,...
Devamı oku
Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğu bölgesinde bulunan Florida,...
Devamı oku
Florida ziyareti için en uygun dönem havanın bunaltıcı derecede sıcak...
Devamı oku
16. yüzyılda en büyük Amerikan yerlisi gruplar burada barınıyorlardı....
Devamı oku
Yaygın iklim nemli subtropikal iklim olmasına rağmen, yer yer...
Devamı oku
Florida’nın yüzde 70’unu Hristiyanlar oluşturmaktadır. Protestanların...
Devamı oku
Eyaletin başkenti olan Tallahassee, aynı zamanda büyük şehirlerden...
Devamı oku
· MLK Jr’ın Doğum Günü (16 Ocak), · Başkanlık Günü (20 Şubat), ·...
Devamı oku
Florida mutfağı oldukça zengin bir mutfaktır. Her damak zevkine hitap...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type B100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...

 

Nüfus:  20.271.272

Dili: İngilizce

Para Birimi: USD İklim: Nemli Subtropikal İklim/ Tropikal İklim

 

Florida Hakkında Temel Bilgiler

Florida Hakkında Temel Bilgiler

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğu bölgesine bulunan Florida, ülkenin en geniş 22. en kalabalık 3. eyaletidir. Anlamı “çiçek toprak” demek olan ismini İspanyolcadan almıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nin sahip olduğu en uzun sahil şeridine sahiptir, yaklaşık 2.170 km. Eyaletin topografyası oldukça düzdür, bu yüzden bütün eyalet neredeyse deniz seviyesindedir. İklim kuzeyde subtropikal iklim özellikleri gösterirken, güneyde tropikal iklim özellikleri göstermektedir. Everglades Milli Parkı’nda Amerikan timsahı, Florida Panteri ve denizayısı bulunmaktadır. Büyük bir Küba göçmen topluluğunun yaşadığı Florida, nüfus artışına da bağlı olarak çevre kirliliği sorunu yaşamaktadır.

Eyaletin ekonomisi 19. yüzyıl sonlarına doğru iyice gelişmiştir. Turizm, tarım ve ulaşım ekonominin en büyük değerleridir. Ayrıca eğlence parkları, tema parkları, turunçgiller oldukça yaygındır. Kennedy Uzay Merkezi de burada bulunmaktadır.

Florida Nerededir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğu bölgesinde bulunan Florida, kuzeyde Meksika Körfezi, Alabama ve Georgia tarafından, güneyde, Florida Boğazı ve Küba tarafından sınırlandırılmıştır. Batısında ise Atlantik Okyanusu yer almaktadır. Meksika Körfezi ve Atlantik Okyanusu arasında bir yarımada olan Florida Boğazı, neredeyse tümüyle denize kıyısı olduğu için özellikle plajları ile dikkat çekmektedir.

Florida’ya Ne Zaman Gidilir?

golf-2090694__340.jpg

Florida ziyareti için en uygun dönem havanın bunaltıcı derecede sıcak olmadığı mart, nisan, mayıs ve kasım aylarıdır. Özellikle haziran, temmuz, ağustos aylarındaki hava durumu sebebiyle, inanılmaz bir sıcakla başa çıkmak zorunda kalabilir bölgeyi gezemeyebilirsiniz. Ne var ki yoğun döneme denk gelmeniz halinde, Orlando’nun tematik parklarında aşırı bir kalabalıkla karşılaşabilirsiniz. Hele resmi tatillerde buralar iğne atılsa yere düşmeyecek duruma gelmektedir. Bu dönemlere denk gelmemek hem rahatça gezebilmek hem de maddi açıdan aşırı bir fiyat yüksekliği ile karşılaşmamak açısından önemlidir. Florida’nın çok yağışlı ve karlı dönemi olmaması kışın da bu bölgeye gelinebilmesi açısından bir avantajdır. Yıl boyu süren festivallerle her mevsimde canlı olan eyalette dikkat edilmesi gereken en önemli iki unsur hava ve yoğun dönemdir. 1 Ağustos ile 30 Kasım arası kasırga dönemi olduğundan ve yoğun kasırga yaşandığından bu dönem tercih edilmeyebilir. Kış turizmi açısından ekstra bir özelliği olmasa da yılın her döneminde (kasırga dönemi hariç) yaz mevsimi yaşandığı için, yaz turizmi devam etmekte, yıl boyunca yayılan festivaller sayesinde her dönem canlılığını korumaktadır.

Florida’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Orlando, Miami, Jacksonville ve Tampa gibi şehirlere yaklaşık 17-18 saat süren direk uçuşlar bulunmaktadır. Florida eyaleti içinde ulaşım ise hem tren hem otobüs hem de uçakla kolayca sağlanabildiği için, İstanbul’dan uygun uçuş ayarlayıp eyalet içi ulaşımı da kullanarak ulaşım sağlamak mantıklı olacaktır.

Florida şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Florida Mutfağı

Florida Mutfağı

​Florida mutfağı oldukça zengin bir mutfaktır. Her damak zevkine hitap edebilecek ürünlerin yanında yeni şeyler denemek isteyenleri tatmin edecek kadar çok çeşit barındırmaktadır.

Farklı kültürlerin etkisi burada da kendini göstermektedir. Aldığı göçler sebebiyle buraya sonradan yerleşmiş insanların yemek alışkanlıkları uzun yıllar sonra artık Florida Eyaleti’nin kendi kültürünün bir parçası haline gelmiştir. Düzenlenen festivallerde tanıtılan birçok yiyeceğin yanı sıra, kendileri tarımını yaptıkları narenciyelerden çok fazla ev yapımı ürün de piyasaya sürmektedirler. Öncelikle bölgesel olarak bahsetmek gerekirse; Miami Lincoln Caddesi’nde ve Brickell Meydanı kafelerinde değişik yemekler denemek isteyebilirsiniz.

Florida’da Konuşulan Diller

Resmi dili İngilizce'dır. Bunun yanı sıra Latin göçleri sebebiyle İspanyolca da çok yaygındır. İngilizce yüzde 73 konuşulma oranına sahipken, İspanyolca da yüzde 20 oranı gibi oldukça yüksek bir orana sahiptir. Haiti Creole yüzde 2 konuşulurken, diğer diller de yüzde 1’den az bir orana sahiptir.

Florida’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· MLK Jr’ın Doğum Günü (16 Ocak),

· Başkanlık Günü (20 Şubat),

· Anma Günü (29 Mayıs),

· Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),

· İşçi Bayramı (4 Eylül),

· Kolomb Günü (9 Ekim)

· Şükran Günü (23 Kasım),

· Noel (25–26 Aralık)

Florida’nın Kısa Tarihi

16. yüzyılda en büyük Amerikan yerlisi gruplar burada barınıyorlardı. Apalachee, Timucua, Ais, Tocobaga, Calusa ve Tequesta olarak adlandırılan bu gruplar bütün Florida kıyılarına yayılmıştı. Eyalet ilk olarak Avrupalı kaşifler tarafından keşfedildi. Özellikle İspanyol kaşif buraya bilinen en eski Avrupalıları getirmiştir.

Sahip olduğu uzun sahil şeridiyle çok dikkat çeken Florida, İspanyolların buraya yerleşmesiyle işgal altına girmiş oldu. Liman arayanlar tarafından kuşatılmıştır fakat İspanyollar tarafından kıyı şeritlerine farklı yerleşim yerleri kurulmuştur.

İspanyollar Florida’yı İngilizlerden korumak için çeşitli yöntemler denemişler, savunma için Castello San Marcos’u inşa etmişlerdir. 1763 yılında İspanya, Yedi Yıl Savaşı’nda İngilizler tarafından ele geçirilen Havana, Küba'nın kontrolü için İngiltere'yi İngiltere Krallığı'na sattı. Yedi Yıl Savaşı'ndaki zaferinde sonra, İngiliz topraklarının genişlemesinin bir parçasıydı. Geri kalan Florida yerli halkının büyük bir çoğunluğu Küba'ya götürüldü.

İngiltere yerleşimi desteklemek açısından, Fransız ve Hint Savaşı’nda savaşan askerlere buradan toprak verdi. İspanya, İngiltere’nin Amerikan Devrimi’ndeki yenilgisinden sonra Florida’yı geri kazandı. Savaşların artmasıyla 1821’e kadar İspanyollar tarafından savunulan Florida, artık bir yük haline gelip savunulamayacak duruma gelmesiyle, 1821’de ABD’ye bırakıldı.

Tarihsel olarak Florida ekonomisi sığır yetiştiriciliği, şeker kamışı, turunçgiller, domates ve çilek gibi tarım ürünlerine dayanıyordu.

Florida’da İklim ve Hava Durumu

fort-lauderdale-1975405__340.jpg

Yaygın iklim nemli subtropikal iklim olmasına rağmen, yer yer tropikal iklim de gözlenir. Özellikle eyaletin güneyinde görülen iklim sebebiyle temmuz ayına doğru inanılmaz bir sıcakla karşılaşmanız olası. Eyalet nadiren kar alır. Yalnızca kuzey bölgelerinde olası olan bu durum oldukça nadir gözlenmektedir.

Florida’da Din ve İnanç

Florida’nın yüzde 70’unu Hristiyanlar oluşturmaktadır. Protestanların ağırlıkta olduğu coğrafyada yüzde 3 oranında Yahudi ve yüzde 3 oranında Müslüman, Budist ve Hindu gibi inançlar yaşamaktadır. Herhangi bir inanca mensup olmayan kişiler nüfusun yüzde 24’ünü oluşturmaktadır.

Florida’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Florida’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

 

Eyaletin başkenti olan Tallahassee, aynı zamanda büyük şehirlerden biridir. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Turistik, ekonomik anlamda zengin, üretim açısından da başarılı şehirler bulunur. Tallahassee dışında diğer bilinen şehirler ise JacksonvilleMiamiTampaOrlando ve Petersburg’dur. Tallahassee, yaklaşık 156 binlik bir nüfusa sahiptir ve eski devlet yapılarına dair birçok örneği bölgesinde barındırır. 2015 yılından sonra metropol alanının nüfusu 378 binlere ulaşmıştır.

Florida’nın en büyük şehri olan Jacksonville, bir liman kentidir. Hem Florida eyaletinin hem de ABD’nin güneydoğu bölgesinin en kalabalık kenti olan şehir, yaklaşık 1,7 milyon nüfusa sahiptir. Şehir; bankacılık, sigorta, sağlık, lojistik kurumlarının merkezi olarak da hizmet vermektedir.