Florida Hakkında Temel Bilgiler

florida-1775386__340.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğu bölgesine bulunan Florida, ülkenin en geniş 22. en kalabalık 3. eyaletidir. Anlamı “çiçek toprak” demek olan ismini İspanyolcadan almıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nin sahip olduğu en uzun sahil şeridine sahiptir, yaklaşık 2.170 km. Eyaletin topografyası oldukça düzdür, bu yüzden bütün eyalet neredeyse deniz seviyesindedir. İklim kuzeyde subtropikal iklim özellikleri gösterirken, güneyde tropikal iklim özellikleri göstermektedir. Everglades Milli Parkı’nda Amerikan timsahı, Florida Panteri ve denizayısı bulunmaktadır. Büyük bir Küba göçmen topluluğunun yaşadığı Florida, nüfus artışına da bağlı olarak çevre kirliliği sorunu yaşamaktadır.

Eyaletin ekonomisi 19. yüzyıl sonlarına doğru iyice gelişmiştir. Turizm, tarım ve ulaşım ekonominin en büyük değerleridir. Ayrıca eğlence parkları, tema parkları, turunçgiller oldukça yaygındır. Kennedy Uzay Merkezi de burada bulunmaktadır.

Değişik bir güneyli aksanına sahip olan Florida eyaletinin halkı hep beraber ortak bir kültür oluşturmuştur. Aldığı göçler ve işgallerin etkisiyle Florida’da; Yerli Amerikan, Avrupa Amerikan, İspanyol, Latin ve Afrika kökenli Amerikanların kültürlerinin yansımaları gerek mutfakta gerek mimaride işlenmiştir.

En büyük şehirlerinden olan Orlando’da yer alan Disneyland, dünyada oldukça ses getirmiş, bütün ülkelere yayılmış ve oldukça turist çeken bir eğlence parkıdır. Küçük büyük demeden bu bölgeye gelen herkesin ziyaret ettiği parkta, oyuncak ve aktivitelerin yanı sıra gösteri, ve geçitler de gerçekleştirilmektedir.

Florida merkezli Merritt Adası, Atlantik Okyanusu’nda bulunan Cape Canaveral’in kuzeybatısında kalır ve Kennedy Uzay Merkezi’ne ev sahipliği yapar. Dünya havacılık ve uzay endüstrisi için çok önemli olan NASA’nın insan uzay uçuşunun birincil merkezinin burada yer alması bu sektör için Florida’nın çok önemli bir noktaya taşınmasına sebep olmuştur.

67 ilçeye sahip olan eyaletin birincil gelir kaynağı satış vergileridir. Ülkenin en zengin eyaletleri arasında yer alsa da yoksul halk bakımından da oldukça üst sıralardadır.

Uzun sahil şeridinde çok fazla plaj, kumsal ve tesise sahip olan Florida, bu özelliğiyle de çok turist çekmektedir. Kasırga mevsimi dışında deniz mevsiminin neredeyse hiç durmadığı eyalet, her mevsim turist almaktadır.

Tarım konusunda çok verimli topraklara sahip olduğu için özellikle narenciye üretiminde bir numaradır. Portakal, mandalina gibi meyvelerin üretimi yapılmakta, hatta festivaller düzenlenmektedir. Başka birçok alanda da festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Dans, müzik, eğlence, yemek, film, sanat festivalleri genel olarak yılın her dönemine yayılmış durumdalardır.