Georgia Hakkında Temel Bilgiler

1.jpg

ABD’nin Florida’dan sonra en güneydoğusunda bulunan eyaleti olan Georgia, doğunun en büyük eyaletidir. Ray Charles’ın memleketi olan eyalet, sanatçının “Georgia on My Mind” isimli şarkısına da konu olmuştur. İngiliz kolonilerinden, ‘Thirteen Colonies’’in sonuncusu olarak 1733’te kuruldu. Adını da İngiltere’nin kralı II. Georgia’dan aldı. Batı’da Mississipi Nehri ile bitişik olan Georgia Bölgesi, güneyinde Florida, doğusunda Atlantik Okyanusu, batısında Alabama, kuzeyinde de Tennessee ve Kuzey Carolina tarafından sınırlandırılmıştır. En kuzey kısmında bulunan Blue Ridge Dağları ise Appalachian Dağları sisteminin bir parçasıdır. En yüksek noktası Brasstown Bald’dır, en alçak noktası ise Atlantik Okyanusu’dur. Batı bölgesinin bölünmesi ile Alabama, Georgia’dan kurulmuştur. ABD Eyaletleri arasın en kalabalık 8., en büyük 24. eyalettir. 2007-2008 yılları arasında eyaletin 14 şehri, ülkenin en çok büyüyen 100 şehri arasında yer aldı. Ayrıca hem başkenti hem de en kalabalık şehri olan Atlanta, küresel şehir seçildi. Georgia, sahip olduğu verimli iklimden dolayı, Florida’dan sonra en çok meyve üreten eyatlettir. Özellikle portakal ve şeftali üretilen eyalete bu yüzden şeftali eyaleti de denmektedir. Güneyin İmparatorluk Devleti de denir. Dünyanın en büyük akvaryumu olan Georgia Akvaryum burada bulunur.

Georgia’nın başkenti ve en kalabalık şehri Atlanta’dır. Bu şehir bölgenin en çok turist çeken yerlerden biridir, aynı zamanda da sahip olduğu havaalanı ise dünyanın en işlek havalimanıdır. Oldukça verimli topraklarıyla ABD’deki tarımın kalbini oluşturan Georgia, en zengin 15 eyaleti arasında bulunmakta ve 10 milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Yaşayanların yaşam standartları da ABD ortalaması üzerindedir. Okyanus iklimine sahip olması ve tropikal bir bölgede yer alması sebebiyle zaman zaman hortumlara rastlanmaktadır. Ancak yine de Florida kadar sık doğal afetlere maruz kalmaz.

Martin Luther King’in de memleketi olan Georgia, CNN’in merkez stüdyolarına sahip olmak, Coca Cola’nın icat edilip dünyaya yayıldığı yer olmak gibi dünyada bilinen birçok ögenin çıktığı yer olma özelliğine sahiptir. Film endüstrisine de hizmet eden eyalette 1792 yılından bu yana 700 film ve televizyon projesi çekilmiştir. Tarlaların çok fazla görülmesinden anlaşıldığı gibi tarımsal faaliyetler oldukça kuvvetlidir. Özellikle tarım, turizm ve ticaretten gelen yatırımlarla eyalet ekonomisi oldukça güçlenmiştir ve ülke ekonomisine çok fazla katkıda bulunmaktadır.