Georgia Hakkında Temel Bilgiler

1.jpg

ABD’nin Florida’dan sonra en güneydoğusunda bulunan eyaleti olan Georgia, doğunun en büyük eyaletidir. Ray Charles’ın memleketi olan eyalet, sanatçının “Georgia on My Mind” isimli şarkısına da konu olmuştur. İngiliz kolonilerinden, ‘Thirteen Colonies’’in sonuncusu olarak 1733’te kuruldu. Adını da İngiltere’nin kralı II. Georgia’dan aldı. Batı’da Mississipi Nehri ile bitişik olan Georgia Bölgesi, güneyinde Florida, doğusunda Atlantik Okyanusu, batısında Alabama, kuzeyinde de Tennessee ve Kuzey Carolina tarafından sınırlandırılmıştır. En kuzey kısmında bulunan Blue Ridge Dağları ise Appalachian Dağları sisteminin bir parçasıdır. En yüksek noktası Brasstown Bald’dır, en alçak noktası ise Atlantik Okyanusu’dur. Batı bölgesinin bölünmesi ile Alabama, Georgia’dan kurulmuştur. ABD Eyaletleri arasın en kalabalık 8., en büyük 24. eyalettir. 2007-2008 yılları arasında eyaletin 14 şehri, ülkenin en çok büyüyen 100 şehri arasında yer aldı. Ayrıca hem başkenti hem de en kalabalık şehri olan Atlanta, küresel şehir seçildi. Georgia, sahip olduğu verimli iklimden dolayı, Florida’dan sonra en çok meyve üreten eyatlettir. Özellikle portakal ve şeftali üretilen eyalete bu yüzden şeftali eyaleti de denmektedir. Güneyin İmparatorluk Devleti de denir. Dünyanın en büyük akvaryumu olan Georgia Akvaryum burada bulunur.

Devamını Oku

Georgia ile İlgili

Georgia Nerededir?

Atlantik Okyanusu’ndan başlayan eyaletin doğu sınırını Savannah Nehri oluşturmaktadır. Kuzeybatısı, Tugaloo ve Seneca Nehri’nin birleştiği yerdedir. Eyalet, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğusunda yer almakta, Kuzey’de Tennessee ve Kuzey Carolina, Batı’da Alabama, Doğu’da Güney Carolina ve Atlantik Okyanusu, Güney’de ise Florida ile komşudur.

Georgia’ya Nasıl Gidilir?

Uçak ile Georgia’ya gidilebilir. Doğrudan İstanbul’dan Atlanta’ya 13 saat süren uçuşlar yapılmaktadır. 1999 yılından beri en yoğun havalimanı olan Hartsfield-Jackson Atlanta Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinin yaklaşık 13 km güneyindedir. Başka bir eyaletten ulaşım sağlamak isterseniz de tren veya otobüs hizmeti bulmanız oldukça kolaydır.

Georgia’ya Ne Zaman Gidilir?

pier-beach-1882282__340.jpg

Georgia’nın iklimi nemli bir subtropikal iklimdir. Genelde sıcak ve nemli yazların hakim olduğu bölgedeki çok yüksek noktalar bu aralığa girmeyebilir. Tüm eyalet, güçlü yağışlar almakta ve zaman zaman kasırgalar görülmektedir. En uygun dönem nisan sonu ve ağustos ayları arasındadır. Kasırga riskinin olmadığı ve havanın sıcak olduğu bu dönemde oldukça fazla açık hava festivaline, konserlere, etkinliklere katılmak mümkündür. Turistik açıdan yüksek bir dönem olması maliyet açısından biraz fazla olabilir. Kış aylarında gelmek isteyenler için düşük fiyatlar oldukça çekici olacaktır. Ayrıca bazı kış etkinliklerine de katılma fırsatı yakalayabilirsiniz. Örneğin Stone Mountain Park’ta kayak yapabilirsiniz.

Georgia Mutfağı

Her Amerika Birleşik Devleti eyaletinde olduğu gibi hazır atıştırmalıklar bu eyalette de oldukça popülerdir. Dolaştığınız yerlerde hamburger, sosisli, sandviç, kızarmış patates, turta bulmanız işten bile değil. Özellikle festivallerde, kutlamalarda, pazarlarda açılan stantlarda bu tarz ürünlerden yiyebilirsiniz.

Eyaletin güneyi mutfak konusunda daha gelişmiş olduğundan dünyanın her yerinden değişik ülkelerin mutfağına rastlamanız mümkün. Ünlü şeflerden pizzalar, hamburgerler ya da değişik tatlar deneyebilirsiniz.

Kulağa çok basit gelse de bisküvi ve gravy en çok tercih edilen yiyeceklerden biridir. Ev yapımı kalın ve pütürlü bisküvinin üzerine sıcak sos dökerek yenen bu lezzet özellikle eyaletin güneyinde oldukça popülerdir.

Alışık olmadığımız pişirme yöntemi kullanılarak yapılan kızarmış bamya mutlaka denenmelidir. Mısır ununa bulanarak kızartılan bamyalar en çok tüketilen yiyecekler arasındadır.

Kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinin hepsinde, her öğünde tüketilebilen irmik; tereyağı, tuz, peynirle karıştırılarak kullanılır. Hatta üzerine en çok karides konarak yenir.

İyice kızarmış tavuk, tatlı sosla kaplanan etlerden yapılan barbekü de bu mutfakta yerini almıştır.

Bir diğer farklı tat ise adına filmler bile çekilmiş olan “Kızarmış Yeşil Domates”tir. Lezzetli bir sos eşliğinde kızartılan domatesler denenebilir.

Şeftali Devleti’nde şeftali tatlısı olmasa şaşırırdık tabi ki. ‘Peach cobbler’ denen, başka hiçbir yerde bulamayacağınız bu şuruplu tatlı sıcak tüketilir.

Brunswick Stew ise özellikle sonbaharda tercih edilen bir güveç yemeğidir.

Her yıl fazla miktarda pekan üreten bu eyalette tabi ki pekan turtası en çok tercih edilen tatlılardan biridir. Georgia’ya gitmişken mutlaka yenmelidir.

Mısır ekmeği de eyalette her akşam masada olan bir lezzettir. Gitmişken ev yapımı bu üründen bol bol yemeyi ihmal etmeyin.

Yerel pazarlarda, festivallerde, yerel kutlamalarda ya da sadece sokakta dolaşırken bile bol bol çeşit çeşit görebileceğiniz “Popsciles”lardan istediğiniz zaman alabilirsiniz. Belki de bulması en kolay olan bu serinletici yiyeceğin en çok tercih edilen çikolatalı ve deniz tuzu aromalı olanı denenebilir.

Tatlı ve tuzluyu karıştırmayı seven Georgia mutfağında kulağa ne kadar garip gelse de akçaağaç şuruplu bacon ve çedarlı donut denendiği zaman pişman olunmayacak bir yiyecektir.

Georgia’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· MLK Jr’ın Doğum Günü (16 Ocak),

· Başkanlık Günü (20 Şubat),

· Anma Günü (29 Mayıs),

· Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),

· İşçi Bayramı (4 Eylül),

· Kolomb Günü (9 Ekim)

· Şükran Günü (23 Kasım),

· Noel (25–26 Aralık)

Georgia’da Konuşulan Diller

Resmi dili İngilizce'dir. Bunun yanı sıra Georgia’da İspanyolca yüzde 7,5 ile yüksek bir orana sahiptir. Korece, Fransızca gibi dillerin de konuşulduğu eyalette diğer dillerin konuşulma yüzdesi 12.5’tur.

Georgia’ın Ekonomisi

Georgia ekonomisi açısından oldukça güçlü bir noktadadır. Amerika Birleşik Devletleri için de önemli bir kaynaktır. Eğer bir eyalet değil de ülke olsaydı, dünyanın en büyük 28. ekonomisine sahip devleti olurdu. Dünyada tanınmış şirketlerden; Coca Cola, Home Depo, UPS, Delta Havayolları, Honeywell gibi birçok şirketin Georgia’da merkezi bulunmaktadır. Ayrıca dünyanın en yoğun havalimanı olan Hartsfield-Jackson Atlanta Uluslararası Havalimanı da başkenti Atlanta’da yer almaktadır. Turizm , tarım, ticaret, lojistik, iletişim ve film endüstrilerinde de büyük rolü olan Georgia, iş yapmak açısından en iyi devlet ünvanını kazanmıştır. Yaygın çiftliklere sahip eyalette; fıstık, mısır, soya fasulyesinin yanı sıra önemli ölçüde şeftali ve ceviz üretilmektedir. Sanayisi de gelişmiştir, büyük şehirlerini kapsayan tekstil endüstrisiyle yurtdışına iş yapmaktadır.

Georgia’nın Kısa Tarihi

Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık sekizinci eyaleti olan Georgia’da Avrupalıların gelişinden önce Kızılderililer yaşamaktaydı. Güneydoğu’daki ada 1500’lerde İspanyollar tarafından ele geçirildikten sonra İngiltere Kralı II. Charles, Georgia ve çevresini Carolina’yı yönetenlere verdi. İngiliz ve İspanyollar arasında uzun yüzyıllar boyunca aralıklarla süren savaşlar yaşandı. İlk yerleşim Savannah Nehri kenarında 18. yüzyılda İspanyol, İngiliz, İskoç, Alman ve Siyahiler tarafından kuruldu. Kraliyet Kolonisi durumunda olan Georgia, ticaret açısından Büyük Britanya ile iyi ilişkilere sahipti. Birleşik Devletler Anayasası’nı onaylayan 4. devlet oldu. Kuzey Georgia Dağları’nda keşfedilen altından sonra önemi oldukça yükseldi. İç Savaş sırasında önemli çatışmaların yaşandığı eyalet, 18. yüzyıl sonlarına doğru artan pamuk tarımı, dokumacılık ve ticaret faaliyetleriyle ekonomisini hızla geliştirmeye başladı. Bu kadar farklı gruplara ev sahipliği yapmış olmasından kaynaklı günümüzde tarihine dair gezi yapılabilecek alanlara sahiptir.

Georgia’da İklim ve Hava Durumu

Augusta-and-vicinity-6034963-smalltabletRetina.jpg

Florida kadar olmasa da tropikal bir iklime sahip olan Georgia’da yazlar genelde sıcak ve nemli geçer. Temmuz ayında ortalama 32 derecelik bir hava sıcaklığına sahiptir. Kışlar ise ılık geçmekte, ocak aylarında ortalama 6 derecelik bir hava sıcaklığı görülmektedir. Eyaletin belirli bölgelerinde, su kenarına olan yakınlığa ve yükseltilere bağlı olarak hava değişimi görülebilir. Zaman zaman kasırga ve hortumlara rastlansa da, en kötü hortum en son 2008’de meydana gelmiştir, binalarda da çeşitli hasarlara yol açmıştır. Doğrudan kıyıda olması sebebiyle kasırgalara karşı savunmasız olan eyalet, 20. yüzyılda azalan kasırgalardan dolayı artık çok da fazla doğal felakete sahne olmamaktadır.

Georgia’da Din ve İnanç

Georgia’nın yüzde 79’unu Hristiyanlar oluşturmaktadır. Protestanların ağırlıkta olduğu coğrafyada yüzde 1 oranında Musevi ve yüzde 0,5 oranlarında Müslüman, Budist ve Hindu yaşamaktadır. Herhangi bir inanca mensup olmayan kişiler nüfusun yüzde 13’ünü oluşturmaktadır.

Georgia’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Housing_Portraits_011.jpg

Eyaletin başkenti olan Atlanta, aynı zamanda büyük şehirlerden biridir. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Turistik, ekonomiye katılan değer, üretim ve doğal güzellikleriyle çeşitli niteliklere sahipleridir. Atlanta dışında diğer bilinen şehirler ise Columbus, Savannah, Macon, Albany, Athens ve Roma’dır. Atlanta, 4 milyona yakın nüfusu ile ABD’nin en çabuk büyüyen şehirlerinden biridir. Metropol alanı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin eyaletleri arasında 9. sırasındadır. Trenle Atlanta’ya ulaşım gelişmiş ray sistemi sayesinde oldukça kolaydır.

Columbus şehri Atlanta’nın 160 km güneybatısında yer almaktadır. Turizm konusunda önemli bir yere sahip olan şehir, ABD ordusu için de önemli merkezdir. Chattahoochee Nehri üzerinde en uzun rafting pisti, Milli Piyade Müzesi dahil daha birçok müze burada görülebilecek yerler arasındadır.

Stratejik bir liman kenti olan Savannah aynı zamanda ABD’nin en eski kentidir. Eski sokaklarını ve yapılarını her yıl binlerce turist ilgiyle ziyaret etmektedir. Ulusal tarihi alanlarından biri olan Savannah Tarihi Bölgesi; Savannah Viktorya Tarihi Bölgesi ve 22 parklı meydanı ile kent merkezini kapsamaktadır.

Macon, Yoshino kiraz ağacıyla “dünyanın kiraz başkenti” olarak bilinir ve bahar aylarında kiraz çiçeği kutlamaları yapılır. Çok fazla tarihi binaya ev sahipliği yapar ve kompakt bir merkeze sahip olduğundan yürüyerek gezmek oldukça kolaydır.

Georgia’nın güneybatısında bulunan, metropol bölgesinin başlıca kenti olan Albany, eyaletin sekizinci büyük şehridir. Özellikle meşe ağacı olmak üzere, çeşitli ağaç ve parklarıyla ünlüdür, hatta bu konuda bir sertifikaya sahiptir.

Roma şehri, Etowah ve Oostanaula Nehirlerinin birleşmesiyle inşa edilmiş ve stratejik avantajlarından dolayı uzun süreler farklı etnik gruplar tarafından işgal altında bulunmuştur. Tarihi bölgeleri, saat kulesi ve müzeleri görülmeye değerdir.

Georgia Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 10.310.371 Dili: İngilizce Para Birimi: USD İklim: Nemli Subtropikal İklim