Film endüstrisinin merkezi olarak bildiğimiz Hollywood tanıdık sahnelerin peşine düşmek ya da bir ünlüyle karşılaşma olasılığıyla birlikte keyifle gezilecek bir bölge. Küçük bir kasaba olan Hollywood film kültürünüzün inceliklerini keşfetmek, festivallere katılmak, kendinize yeni bir pencere açmak için gezilebilecek en güzel kültürel konumlardan biridir.

Hollywood Gezilecek Yerler

Hollywood tarihi ve kültürel açıdan görülmeye değer yerlere sahiptir. Şöhretler Kaldırımı, Universal Stüdyoları, Hollywood Bulvarı, Çin Tiyatrosu, Sunset Strip, Hollywood Tabelası, Hollywood Bowl, Capitol Records Binası, Hollywood Balmumu Müzesi ve Mısır Tiyatrosu görülecek yerlerden bazılarıdır.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Walk Of Fame (Şöhretler Kaldırımı)

michael-jackson-634411_960_720.jpg

Şöhretler Kaldırımı upuzun bir yürüyüş yoludur ve yol boyunca Hollywood yıldızlarının izlerini bulabilirsiniz. Pek çok oyuncunun el izi, ayak izi ya da notunun yıldızlar içerisinde bulunduğu cadde turistler tarafından oldukça dikkat çekmektedir. Tüm yıldızların ismi kaldırım üzerinde yer alırken sadece Muhammet Ali’nin yıldızı Kodak Tiyatrosu’nun üzerinde yer alır bunun sebebi ise isminin Muhammet olması ve Müslümanlara saygı amacıyla bu ismin ayaklar altına alınmak istenmemiş olmasıdır. Şöhretler Kaldırımı Los Angeles tarafından korunma altına alınmış bir yoldur. Her ay en az 2 ünlü insan buraya davet edilir ve yıldızlara birkaçı daha eklenir. Yol üzerinde iki yıldızı bulunan tek isim ise Michael Jackson’dır. Kaldırım boyunca ünlülerin kılığına girerek gezen birçok insanla karşılaşabilirsiniz, ücret karşılığında fotoğraf çektirilen bu insanlar keyifli vakit geçirmenize sebep olabilir.

Universal Stüdyoları

universal-studios-1640516_960_720.jpg

15 Haziran 1964 yılında açılan stüdyoda evrensel site, tema parkı, çalışma stüdyosu gibi alanlara ayrılmış Universal Stüdyoları içerisinde bir de restoran ve mağazaların bulunduğu “City Walk” alanı bulunmaktadır. Park Amerika Birleşik Devletleri’nin en yenilikçi ve en ilginç tema parkı olarak bilinir. Stüdyo turu yaptıktan sonra bölgede keşfedilecek çok şey var. Klasik filmlerin bulunduğu eski bir film seti de bu tura dâhildir. Birçok filmin gösteriminin yapıldığı bu stüdyolarda Yeni Yıl, Halloween, Noel gibi kutlamalara denk gelirseniz eğer park sizin için daha eğlenceli bir hale gelecektir. Stüdyo hafta içleri 10.00-18.00, cumartesi günleri 09.00-20.00 ve pazar günleri 10.00-20.00 saatleri arasında açıktır. Bilet fiyatları için yerel sitesinden bilgi edinebilirsiniz.

Universal Stüdyoları internet sitesi: https://www.universalstudioshollywood.com

Hollywood Bulvarı

hollywood-boulevard-2377662_960_720.jpg

Hollywood’un ana batı-doğu ekseni olan Hollywood Bulvarı, New York’taki Broadway’in gece hayatına benzer gece hayatına sahip oluşuyla bilinir. Aynı zamanda Hollywood Bulvarı, Çin Tiyatrosu, Mısır Tiyatrosu, Kodak Tiyatrosu, Şöhret Kaldırımı gibi birçok turistik bölgeye ev sahipliği yapmaktadır. Akademi Ödülleri’nin Kodak Tiyatrosu’nda yapılışı bu dönemde Hollywood Bulvarı’nı oldukça canlı kılmaktadır. 1985 yılında Hollywood Bulvarı’nın bir kısmı “Ulusal Tarihî Yerler Kayıtları”nda listelenmiştir. Caddeyi en canlı hale getiren etkinliklerden biri ise Noel kutlamalarıdır. Sokağın “Santa Claus Lane” olarak adlandırıldığı bu dönemde tüm dükkânlar renklenir ve birçok insan bu dönemde Noel’i kutlamak için Los Angeles ve farklı yerlerden Hollywood Bulvarı’na gelir. Bu küçük kasabanın en canlı caddesinde gezilecek yerleri gezip güzel bir restoranda yemek yiyerek seyahatinizi güzelleştirebilirsiniz.

Çin Tiyatrosu (TCL Chinese Theatre)

california-hollywood-chinese-theater.jpg

1927 yılında Sid Grauman tarafından inşa edilen Çin Tiyatrosu bölgede en çok bilinen tiyatrolardan biri olmakla birlikte birçok oyuna, orkestraya ve konsere ev sahipliği yapmasıyla bilinir. Çin tasarım ve dekorasyonuna sahip tiyatro ünlülerin imzasını toplamakla birlikte ünlü yıldız, el ve ayak izini de barındırır. Ses ve görsel açıdan güçlü bir alt yapıya sahip olan tiyatroda birçok film gösterimi gerçekleştirilir. Hollywood’un birçok ünlü ismi film gösterileri ve kırmızı halı yürüyüşü için Çin Tiyatrosu’na gelmektedir. İstediğiniz oyun, film ya da operaya bilet alarak hem binayı tanıyıp hem keyifli vakit geçirebileceğiniz Çin Tiyatrosu HollywoodBulvarı üzerinde yer almaktadır.

Bilet ve bilgi için internet sitesi: http://www.tclchinesetheatres.com/

Sunset Bulvarı-Sunset Strip

california-hollywood-sunset-strip.jpg

Batı Hollywood’da bulunan ünlü Sunset Strip, Sunset Bulvarı’nın bir bölümüdür. Hollywood ve Beverly Hills arasında kalan ve en üst düzey mahalleler arasında kalan bu alan büyük reklam panoları, lüks restoranları, mağazaları ve eğlence mekânlarıyla bilinmektedir. Geceleri yanan neon ışıklandırmalı levhalar, caddede yürüyen topluluk hoş bir ortam oluşturmaktadır. Ünlü insanların tarafından da vakit geçirmek için oldukça tercih edilen Sunset Strip, eğlenceli bir akşam geçirmek için tercih edilebilecek en iyi yerlerden biridir. Birçok ünlünün yaşadığı bu bölgede sevdiğiniz bir Hollywood yıldızı ile karşılaşmanız ise an meselesi. İzlediğiniz Hollywood filmlerinden hatırlayacağınız, burada çekilmiş olan bazı sahneler Sunset Strip’i gezerken size hoş duygular yaşatacaktır.

Hollywood Tabelası (Hollywood Sign)

hollywood-sign-1598473_960_720.jpg

Hollywood’da bulunan en ikonik yer şüphesiz ki Hollywood Tabelası’dır. Hollywood’un kuruluşu da yazımızın başında bahsettiğimiz gibi tabelanın şu an bulunduğu tepede gerçekleşen bir hikâyeye dayanır. Bu tabela ilk yapıldığı dönemde “Hollywoodland” şeklindeydi fakat sonrasında “land” kısmının zarar görmesi üzerine belediye bu kısmı kaldırarak “Hollywood” kısmını genişletti. Tabelanın yapılışında birçok ünlünün bağışı yer almaktadır. 107.3 metre uzunluğundaki harflerden oluşan tabela 13,4 metre genişliğinde yer kaplar ve kasabaya gelindiğinde göze çarpan, turistleri ağırlayan bir şehir sembolüdür. Lee Dağı’nda bulunan Griffith Park’ın içinde yer alan tabelayı yakınına gidip ziyaret de edebilirsiniz. Birçok filmde arka planda yer alan bu tabelayla bir fotoğraf çekinmek ve film tarihini derinlerinizde hissetmek için muhteşem bir deneyim olacaktır.

Hollywood Bowl

california-hollywood-bowl.jpg

Hollywood Bowl doğal amfi tiyatro olma özelliği taşıyan bir açık hava konser bölgesidir. 20.000 kişinin yanında ayakta da birçok insanı ağırlayarak 30.000 insan ağırlama kapasitesine ulaşabilen bu açık hava konser alanının tarihi 1920’li yıllara dayanmaktadır. Özellikle Los Angeles Filarmoni Orkestrası “Yıldızların Altındaki Senfoniler” gösterisini yaz aylarında burada gerçekleştiriyor. Hollywood Bowl’un bazı akşamlar kendisine özgü havai fişek gösterileri de olmaktadır. Konser alanında cazdan pop müziğe, rock müzikten klasik müziğe birçok performans sergilenmektedir. Louis Armstrong, Elton John, Alicia Keys, Beatles, The Doors gibi birçok ünlüyü ağırlamış sahnenin bir de ağırladığı sanatçıların tanıtıldığı bir müzesi vardır. Birçok ünlü ismin ağırlandığı bu sahnede bir sahne gösterisi izlemek seyahatinize unutulmaz dakikalar ekleyecektir.

Capitol Records Binası (Capitol Records Building)

california-hollywood-capitol-records-building.jpg

Capitol Records Kulesi olarak da bilinen ve benzeri olmayan Capitol Records Binası bir ticaret ve eğlence bölgesi binasıdır. Bina 1956 yılında Welton Becket’ın tasarladığı 13 katlı bir kule olup kentin simgelerinden biridir ve dünyanın ilk dairesel ofis kulesi olarak bilinir. Welton Becket bu binayı bir pikap üzerine oturtulmuş bir yığın vinil kayıtlarına benzetmek istedi. Aynı zamanda Capitol Records Binası Hollywood ve Vine’nın efsanevi kavşağının yakınındaki 1750 North Vine Caddesi’nde, II. Dünya Savaşı’ndan sonra Hollywood’da inşa edilen ilk yükseklik sınırı olan ofis binasıydı. Kasabanın tarihini yansıtan bu dünyaca ünlü binayı ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Binada gerçekleştirilen çalışmaları takip etmek ve daha fazla bilgi almak için internet sitesine göz atabilirsiniz: http://www.capitolrecords.com/

Hollywood Balmumu Müzesi (Hollywood Wax Museum)

Hollywood_Wax_Museum_-_Branson_MO.jpg

Hollywood Wax Müzesi ünlülerin balmumu heykellerinin bulunduğu Hollywood Bulvarı’nda yer alan bir müzedir. Yıldızların anıldığı bir kasabada onları olmadığı vakitlerde görememek olmazdı değil mi? Hollywood Bulvarı’nda bulunan müze Hollywood’un cazibesini ve şıklığını yaşamak için en uygun mekânlardan biridir diyebiliriz. Giriş ücreti 25 dolar olan müzede Hollywood sinemasından birçok ünlünün bilinen sahnelerine göre uyarlandığı balmumu heykelleri bulunmaktadır. Günümüzde vazgeçilmez turistik noktalardan biri olan Madame Tussauds Müzeleri’nden Hollywood Wax Müzesi oldukça başarılı dekore edilmiş bir müze olmakla birlikte Hollywood’a uğrayan birçok insanın uğrak noktası halindedir. Film gösterimlerinin de yapıldığı bu balmumu müzesiyle ilgili bilgi edinmek için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Hollywood Wax Müzesi internet sitesi: https://www.madametussauds.com/hollywood/en/

Mısır Tiyatrosu (Grauman’s Egyptian Theatre)

musical-2710927_960_720.jpg

Gramuan’ın Mısır Tiyatrosu Hollywood Bulvarı’nda bulunan ünlü bir sinema tiyatrosudur. İlk Hollywood film galasının gerçekleştirildiği yer olarak bilinen tiyatro lüks bir film sarayı olarak adlandırılabilir. Bir gösteri insanı olan Sid Grauman tarafından inşa edilen yapı 1922 yılında halka açılmıştır. Mısır mimarisiyle inşa edilen binada iç ve dış yapı, bina içerisindeki tablolar dikkat çeker ve aslında tarihî bir mimarî yapıdır diyebiliriz. Film gösterilerinden öte sadece yapıyı görmek için de Mısır Tiyatrosu’na uğramanızı tavsiye ederiz. 1998 yılında bir restorasyon geçiren binada günümüzde tiyatro oyunları ağırlanmaktadır ve güncel olarak film gösterimleri yapılmaktadır. Güncel programı takip ederek programınıza bu müthiş binada bir gösteri eklerseniz unutulmaz anlar yaşayacaksınız diyebiliriz.