Hollywood Hakkında Bilinmesi Gerekenler

hollywood-1246529_960_720.jpg

Kaliforniya eyaletinde bulunan Los Angeles şehrinin en şirin kasabalarından ya da mahallelerinden biri olarak adlandırabileceğimiz Hollywood dünyaca ünlü bir destinasyon. Birçok Amerika yapımı filmin stüdyosunu barındıran Hollywood, film kültürü içerisinde aklımıza gelen ilk isimlerden biridir. 1870’li yıllarda küçük bir topluluğu barındıran bölge, 1903 senesinde belediye haline gelir ve sonrasında Los Angeles’la birleşerek film endüstrisinin vazgeçilmez ve en ünlü parçasını ortaya çıkarır.

Ortalama 150 yıllık bir geçmişi olan bu küçük kasabanın tarihini inceleyecek olursak 1800’li yılların ortasında kasaba Cahuenga Vadisi olarak bilinen öncelikle yerli Nopal kaktüsü olan “Nopelara” ve farklı bitkilerle birlikte tarım yapılan bir bölgeydi.

Şehrin isminin hikâyesi ise şöyle: Hollywood’un babası olarak bilinen Hobart Jonhson Whitley eşiyle birlikte balayı için geldiği bu küçük kasabada gezinirken ünlü Hollywood yazısının bulunduğu tepeye gelirler. Eşiyle birlikte vakit geçiren Johnson’ın yanına bir vagon içerisinde ahşap kutular taşıyan Çinli bir adam gelir ve Jonhson ona ne yaptığını sorar. Çinli adam ona “hauling wood” yani kutsal ahşap taşıdığını söyler. H. J. Whitley bilinmeyen yerleri geliştirmesiyle bilinen şöhretli bir insandı ve bu bölgeye bir isim vermek istedi. Holywood’un köklerinden “Holly” İngiltere’yi ve “Wood” İskoç mirasını temsil edecek şekilde Whitley tarafından kasabaya verildi. Whitley kasaba üzerinde büyük toprak parçaları satın aldı ve bazı şirketlerle anlaşarak kasaba üzerinde olan planlarını teker teker gerçekleştirdi. 1900’lü yıllarda kasabada postahane, gazete satan bir yer, otel ve iki pazar bulunmaktaydı. Los Angeles için narenciye paketleme evlerinin bulunduğu kasabanın uzak bir konumuna bir tren gelirdi ve bu yolculuk Los Angeles’tan yaklaşık iki saat sürerdi. Whitley 1902 senesinde arazi alıcılarını çekmek için bölgenin ilk oteli olan “The Hollywood Hotel”i kurdu ve etrafına yol çalışması yapıldı. Bu otel günümüzde hala sosyal yaşamın ve yıldız evinin merkezi halindedir. Yine Whitley bu bölgeye elektrik getirerek, bir banka inşa ederek, aydınlatma sağlayarak bölgeyi cezbedici bir hale getirmiştir.

Devamını Oku

Hollywood (Kaliforniya) ile İlgili

Hollywood Gezilecek Yerler

Film endüstrisinin merkezi olarak bildiğimiz Hollywood tanıdık sahnelerin peşine düşmek ya da bir ünlüyle karşılaşma olasılığıyla birlikte keyifle gezilecek bir bölge. Küçük bir kasaba olan Hollywood film kültürünüzün inceliklerini keşfetmek, festivallere katılmak, kendinize yeni bir pencere açmak için gezilebilecek en güzel kültürel konumlardan biridir.

Hollywood Gezilecek Yerler

Hollywood tarihi ve kültürel açıdan görülmeye değer yerlere sahiptir. Şöhretler Kaldırımı, Universal Stüdyoları, Hollywood Bulvarı, Çin Tiyatrosu, Sunset Strip, Hollywood Tabelası, Hollywood Bowl, Capitol Records Binası, Hollywood Balmumu Müzesi ve Mısır Tiyatrosu görülecek yerlerden bazılarıdır.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Hollywood’a Ne Zaman Gidilir?

hollywood-2651223_960_720.jpg

Hollywood’da Akdeniz iklimi görülmektedir dolayısıyla sıcaklıklar hep ortalamadır. Kar veya yağmur yağışı olasılığı tüm yıl genelinde düşüktür. Hollywood için en sıcak zamanı arıyorsanız ağustos, eylül veya temmuz aylarından birini tercih edebilirsiniz fakat bu dönemlerde nem oranı diğer aylara göre daha yüksektir. Yaz ayları ve özellikle haziran ayı şehre olan talebin en yüksek olduğu aydır, bu ay boyunca otel ve uçak fiyatları oldukça yüksek olabilir ve erken rezervsyon gerektiren bir dönemdir zira yer bulamayabilirsiniz. İlkbahar ayında sıcaklıklar 20-25 derece arasındadır ve bu dönemin de yüksek sezon olduğunu söyleyebiliriz. Hava durumunun en hoş olduğu ilkbahar ayları turistlerin gezmesi için en elverişli ortamı yaratmaktadır. Kış ve sonbahar aylarının diğer aylara göre daha az turist çektiğini söyleyebiliriz fakat bu aylarda da aşırı soğuklar yoktur en düşük sıcaklık 18 derece civarında diyebiliriz ve mevsim içerisinde en fazla 3-5 gün yağış görülür. Düşük sezon olan sonbahar ve kış aylarında düşük fiyatlı otel ve uçak bileti fırsatları yakalayabilirsiniz.

Mart ayında düzenlenen Akademi Ödülleri, aralık ayının sonunda düzenlenen Geleneksel Hollywood Noel Yürüyüşü, evsiz insanlar için gerçekleştirilen oldukça renkli Hollywood Yarı Maratonu nisan ayı seyahatinize denk gelirse daha keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca gideceğiniz herhangi bir tarihte mutlaka bir film festivaline denk geleceksinizdir çünkü kasabada sürekli film festivalleri düzenlenmektedir ve hepsi kaliteli, iyi vakit geçirilecek festivallerdir. Bu festivallerden arzu ettiğiniz birine göre seyahat takviminizi ayarlamak daha keyifli vakit geçirmenize sebep olacaktır.

Hollywood’a Nasıl Gidilir?

flight-2974784_960_720.jpg

Türkiye’den Hollywood’a direkt uçuş bulunmamasıyla birlikte Los Angeles Havaalanı’ndan ya da herhangi bir havaalanından aktarmalı bir şekilde uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Hollywood’da Nerede Kalınır?

127672673.jpg

Birçok filmin ve film yıldızının vazgeçilmez yeri ve simgesi olan Hollywood her yıl daha fazla turist çeken bir nokta haline gelmektedir dolayısıyla bölgede konaklama talebi de her geçen gün artmaktadır. Hollywood konaklama açısından genellikle lüks alternatiflerin bulunduğu bir bölgedir, kasabada küçük butik oteller de bulunur fakat ortalama ücretlerin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Kasabada bulunan ev sahipleri bulundukları binalarda daire de kiralayabiliyorlar fakat bu dairelerin ücretleri de normal fiyatların çok üzerindedir. Kasabanın kasaba özelliğini kaybetmemesi adına büyük rezidanslar inşa edilmemiştir bunun yerine apartlar ve tatil köyü olarak adlandırabileceğimiz konaklama yerleri mevcuttur. Hollywood Los Angeles gezinizde bir durak noktası ise Los Angeles otellerinden birini de tercih edebilirsiniz. Los Angeles konum olarak Hollywood’a çok yakın olmakla birlikte birçok bilinen 5 yıldızlı zincire de ev sahipliği yapmaktadır. Hollywood’da en çok tercih edilen konaklama yerlerini sizin için derledik.

Devamını Oku

Hollywood Şehir İçi Ulaşım

bus-605584_960_720.jpg

Hollywood’da şehir içerisinde ulaşım sağlamak için araba ya da taksi kullanabilirsiniz. Buna alternatif olarak önce yerel halkın ulaşım için yürüyüş ya da bisiklet tercih ettiğini de söyleyebiliriz. Küçük bir kasaba olan Hollywood’un güzel havasına da güvenerek siz de bir bisikletle kasabayı keşfetme seçeneğini düşünebilirsiniz. Hollywood Los Angeles’ın bir semti olduğu için kendine ait bir toplu taşıma sistemi yoktur. Şehir içerisinde turistik geziler yapan “Hop On Hop Off” tur otobüsleri bulunmaktadır.

Devamını Oku

Hollywood Mutfağı

table-3179261_960_720.jpg

Hollywood’un kendine özgü bir mutfağı yoktur ama kasaba içerisinde dünyanın dört bir yanından herhangi bir lezzeti deneyebileceğiniz restoranlar mevcuttur. Her zevke uygun bu restoranların ücretlerinin biraz uçuk olduğunu da ekleyebiliriz. Restoranlar genelde Hollywood Bulvarı, Sunset Trip, Beverly Hills ve Santa Monica Caddesi üzerinde yoğunlaşmıştır. Flarfex bölgesi en ucuz restoranların bulunduğu bölge olarak bilinir ya da yine düşük bütçeyle bir yemek yemek istiyorsanız Sunset Trip’te bulunan sokak satıcılarından birçok tadımlık yiyecek deneyebilirsiniz. Sizin için Hollywood’un en çok tercih edilen restoranlarını derledik.

Devamını Oku

Hollywood’da Gece Hayatı  

glasses-919071_960_720.jpg

Hollywood gece hayatı ve eğlence açısından dünyanın en hareketli yerlerinden biridir. Küçük bir kasaba olmasına rağmen size eğlence açısından birçok seçenek sunabilir. Spot ışıkların, gösterilerin desteklediği canlı bir gece hayatına sahiptir. Birçok kişi Hollywood’un geceleri daha eğlenceli olduğunu düşünür. Eğlence mekânlarının genel olarak Sunset Strip bölgesinde olduğunu söyleyebiliriz. Sunset Bulvarı üzerinde yer alan bu gece kulüpleri, barlar ve pub’lar sabaha kadar sınırsız eğlence sunar. Hollywood genel olarak pahalı bir bölgedir bu yüzden gideceğiniz yere girmeden fiyat almanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Birçok partinin de gerçekleştirildiği bu gece kulüplerinde sizin gibi turist olan birçok insanla birlikte eğlenebilirsiniz. Bar ve gece kulübü seçeneklerinin dışında Hollywood’da eğlenceli bir akşam geçirmenin en iyi yollarından biri kesinlikle iyi bir film gösterimine ya da tiyatroya katılmaktır. Sizin için Hollywood’un en çok tercih edilen barlarını derledik:

Devamını Oku

Hollywood Festivalleri

audience-1868137_960_720.jpg

Hollywood Fringe Festivali: 2012 yılından beri her yıl haziran ayında düzenlenen Fringe Festivali bir tiyatro festivalidir. Hollywood’da bu dönemde en iyi tiyatro oyunları ağırlanır ve bu dönemde kasabaya ilgi oldukça artar.

Devamını Oku

Hollywood’da Alışveriş

-.jpg

Elle yapılan bir film endüstrisi alanı olan Hollywood’a özgü, Hollywood’da üretilen hediyelik eşyalar olduğunu söyleyemeyiz. Fakat kasabada bulunan hediyelik eşya dükkânlarını gezerek alınacak bir şeyler bulabilirsiniz. Magnetler, kartpostallar, hatıralıklar, film afişleri, oyuncaklar hediyelik eşya olarak alabileceğiniz ürünler arasındadır. Aslında Hollywood yanınızda taşıyamayacağınız şeyler veren bir şehirdir. Burada bir film festivaline katılmak ya da bir tiyatro oyunu izlemek sizin için unutulmaz bir an olacaktır. Yine turizme bu kadar açılmış bir kasabada elbette alışveriş yapabileceğiniz birçok nokta mevcuttur. Sizin için en iyi alışveriş noktalarını derledik:

Ameoba Music: Film denilince akla elbette Hollywood sineması geliyor. Bu sinemanın en güçlü özelliklerinden biri elbette müzikleridir. Ameoba Music her çeşit DVD ve CD’nin yanında eski plakları ve kasetleri de içeren bir müzik market. Burada birçok keşif yapabilirsiniz.

Devamını Oku

Hollywood Para Birimi

Hollywood’un resmi para birimi Amerikan dolarıdır. 1 dolar yaklaşık olarak 3,791 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının şubat ayında güncellenmiştir.

Hollywood Dış Temsilcilikleri

Hollywood, Los Angeles Başkonsolosluğu’nun görev alanı içindedir.

TC Los Angeles Başkonsolosluğu

Telefon: +1 (323) 591 6480

Eposta: [email protected]

İnternet sitesi: losangeles.cg.mfa.gov.tr

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Hollywood Resmi Tatiller

Yeni yıl: 1 Ocak

Martin Luther King Günü: Haziran

Washington’ın Doğum Günü: Şubat ayının 3. Pazartesi günü

Anma Günü: Mayıs

Bağımsızlık Günü: 4 Temmuz

İşçi Bayramı: Eylül

Kristof Kolomb’un Amerika’yı Keşfi: Ekim

Gaziler Günü: Ekim

Şükran Günü: Ekim

Noel: 25 Aralık

Devamını Oku

Hollywood (Kaliforniya) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 9.8oC
  • Şub 11.8oC
  • Mar 13.4oC
  • Nis 15.4oC
  • May 18oC
  • Haz 20.6oC
  • Tem 22.2oC
  • Agu 22.2oC
  • Eyl 21.2oC
  • Eki 17.9oC
  • Kas 12.9oC
  • Ara 9.6oC

Kısa Kısa

Nüfus: 155.701 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Amerikan Doları / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün