Google+

Arama formu

Los Angeles’in en popüler mahallelerinden biri olan Hollywood, sinemacılık...
Devamı oku
1900’lü yılların başında mahalli idare olan ve yapılaşmanın arttığı...
Devamı oku
İtfaiye: 911 Polis: 911 Ambulans: 911
Devamı oku
Yeni yıl: 1 Ocak Martin Luther King Günü: Haziran Washington’ın...
Devamı oku
Hollywood Fringe Festivali: 2012 yılından beri her yıl haziran ayında...
Devamı oku
Elle yapılan bir film endüstrisi alanı olan Hollywood’a özgü,...
Devamı oku
Türkiye’den Hollywood’a direkt uçuş bulunmamasıyla birlikte Los...
Devamı oku
Kaliforniya eyaletinde bulunan Los Angeles şehrinin en şirin...
Devamı oku
Hollywood, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Kaliforniya Eyaleti’...
Devamı oku
Hollywood’un resmi para birimi Amerikan dolarıdır. 1 dolar yaklaşık...
Devamı oku
Hollywood’un resmi dili olmamasıyla birlikte tüm halk İngilizce...
Devamı oku
Hollywood’da Akdeniz iklimi görülmektedir dolayısıyla sıcaklıklar hep...
Devamı oku
Birçok filmin ve film yıldızının vazgeçilmez yeri ve simgesi olan...
Devamı oku
Hollywood, Türkiye’ye göre 11 saat geridedir.
Devamı oku
Hollywood’da şehir içerisinde ulaşım sağlamak için araba ya da taksi...
Devamı oku
Hollywood, Los Angeles Başkonsolosluğu’nun görev alanı içindedir. TC...
Devamı oku
Hollywood’un kendine özgü bir mutfağı yoktur ama kasaba içerisinde...
Devamı oku
Hollywood gece hayatı ve eğlence açısından dünyanın en hareketli...
Devamı oku
Film endüstrisinin merkezi olarak bildiğimiz Hollywood tanıdık...
Devamı oku
Acil Yardım: 911 Yangın: 911 Polis: 911
Devamı oku
1 Ocak- Yılbaşı 19 Ocak- Martin Luther King Jr. 19 Doğum Günü 16 Şubat-...
Devamı oku
googleapis.com Hollywood Fringe Festival (Haziran) Hollywood Film...
Devamı oku
metrojacksonville.com Holywood başta giyim olmak üzere birçok çeşitte ürün...
Devamı oku
visitwesthollywood.com Hollywood’un gece hayatı bir başka güzeldir....
Devamı oku
gannett-cdn.com Hollywood, Amerika mutfağının yanında dünyanın birçok...
Devamı oku
wikimedia.org Hollywood Amerikan filmlerinin çekildiği stüdyolara, birçok...
Devamı oku
beverlypress.com Holywood Los Angales’in özel bir semti olduğundan kendine...
Devamı oku
Hollywood konaklama açısından genellikle lüks seçeneklere sahiptir. Uygun...
Devamı oku
Hollywood’a Los Angeles Havalimanı üzerinden ulaşabilirsiniz. Havayolu...
Devamı oku
bilgifabrikam.com Hollywood sıcak bir iklime sahiptir. Yaz aylarında...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek...
Devamı oku
T.C. Los Angeles Başkonsolosluğu Telefon: +1 (323) 591 6480 +1 (323) 591...
Devamı oku
Hollywood (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat fark vardır. Yani...
Devamı oku
Hollywood’ın resmi bir dili yoktur ancak nüfusun neredeyse tamamı...
Devamı oku
Hollywood’da Amerikan Doları kullanılmaktadır.
Devamı oku
Hollywood, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Los...
Devamı oku
Hollywood, Los Angeles’ın kuzeybatısında bulunan özel bir semttir....
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type B100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 9.8℃
Şub 11.8℃
Mar 13.4℃
Nis 15.4℃
May 18℃
Haz 20.6℃
Tem 22.2℃
Ağu 22.2℃
Eyl 21.2℃
Eki 17.9℃
Kas 12.9℃
Ara 9.6℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 155.701 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Amerikan Doları / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Hollywood Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hollywood Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kaliforniya eyaletinde bulunan Los Angeles şehrinin en şirin kasabalarından ya da mahallelerinden biri olarak adlandırabileceğimiz Hollywood dünyaca ünlü bir destinasyon. Birçok Amerika yapımı filmin stüdyosunu barındıran Hollywood, film kültürü içerisinde aklımıza gelen ilk isimlerden biridir. 1870’li yıllarda küçük bir topluluğu barındıran bölge, 1903 senesinde belediye haline gelir ve sonrasında Los Angeles’la birleşerek film endüstrisinin vazgeçilmez ve en ünlü parçasını ortaya çıkarır.

Ortalama 150 yıllık bir geçmişi olan bu küçük kasabanın tarihini inceleyecek olursak 1800’li yılların ortasında kasaba Cahuenga Vadisi olarak bilinen öncelikle yerli Nopal kaktüsü olan “Nopelara” ve farklı bitkilerle birlikte tarım yapılan bir bölgeydi.

Şehrin isminin hikâyesi ise şöyle: Hollywood’un babası olarak bilinen Hobart Jonhson Whitley eşiyle birlikte balayı için geldiği bu küçük kasabada gezinirken ünlü Hollywood yazısının bulunduğu tepeye gelirler. Eşiyle birlikte vakit geçiren Johnson’ın yanına bir vagon içerisinde ahşap kutular taşıyan Çinli bir adam gelir ve Jonhson ona ne yaptığını sorar. Çinli adam ona “hauling wood” yani kutsal ahşap taşıdığını söyler. H. J. Whitley bilinmeyen yerleri geliştirmesiyle bilinen şöhretli bir insandı ve bu bölgeye bir isim vermek istedi. Holywood’un köklerinden “Holly” İngiltere’yi ve “Wood” İskoç mirasını temsil edecek şekilde Whitley tarafından kasabaya verildi. Whitley kasaba üzerinde büyük toprak parçaları satın aldı ve bazı şirketlerle anlaşarak kasaba üzerinde olan planlarını teker teker gerçekleştirdi. 1900’lü yıllarda kasabada postahane, gazete satan bir yer, otel ve iki pazar bulunmaktaydı. Los Angeles için narenciye paketleme evlerinin bulunduğu kasabanın uzak bir konumuna bir tren gelirdi ve bu yolculuk Los Angeles’tan yaklaşık iki saat sürerdi. Whitley 1902 senesinde arazi alıcılarını çekmek için bölgenin ilk oteli olan “The Hollywood Hotel”i kurdu ve etrafına yol çalışması yapıldı. Bu otel günümüzde hala sosyal yaşamın ve yıldız evinin merkezi halindedir. Yine Whitley bu bölgeye elektrik getirerek, bir banka inşa ederek, aydınlatma sağlayarak bölgeyi cezbedici bir hale getirmiştir.

Hollywood Gezilecek Yerler

Hollywood Gezilecek Yerler

Film endüstrisinin merkezi olarak bildiğimiz Hollywood tanıdık sahnelerin peşine düşmek ya da bir ünlüyle karşılaşma olasılığıyla birlikte keyifle gezilecek bir bölge. Küçük bir kasaba olan Hollywood film kültürünüzün inceliklerini keşfetmek, festivallere katılmak, kendinize yeni bir pencere açmak için gezilebilecek en güzel kültürel konumlardan biridir.

Hollywood Nerededir?

Hollywood, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Kaliforniya Eyaleti’nin Los Angeles şehrinde bulunan bir kasabadır.

Hollywood’a Ne Zaman Gidilir?

hollywood-2651223_960_720.jpg

Hollywood’da Akdeniz iklimi görülmektedir dolayısıyla sıcaklıklar hep ortalamadır. Kar veya yağmur yağışı olasılığı tüm yıl genelinde düşüktür. Hollywood için en sıcak zamanı arıyorsanız ağustos, eylül veya temmuz aylarından birini tercih edebilirsiniz fakat bu dönemlerde nem oranı diğer aylara göre daha yüksektir. Yaz ayları ve özellikle haziran ayı şehre olan talebin en yüksek olduğu aydır, bu ay boyunca otel ve uçak fiyatları oldukça yüksek olabilir ve erken rezervsyon gerektiren bir dönemdir zira yer bulamayabilirsiniz. İlkbahar ayında sıcaklıklar 20-25 derece arasındadır ve bu dönemin de yüksek sezon olduğunu söyleyebiliriz. Hava durumunun en hoş olduğu ilkbahar ayları turistlerin gezmesi için en elverişli ortamı yaratmaktadır. Kış ve sonbahar aylarının diğer aylara göre daha az turist çektiğini söyleyebiliriz fakat bu aylarda da aşırı soğuklar yoktur en düşük sıcaklık 18 derece civarında diyebiliriz ve mevsim içerisinde en fazla 3-5 gün yağış görülür. Düşük sezon olan sonbahar ve kış aylarında düşük fiyatlı otel ve uçak bileti fırsatları yakalayabilirsiniz.

Mart ayında düzenlenen Akademi Ödülleri, aralık ayının sonunda düzenlenen Geleneksel Hollywood Noel Yürüyüşü, evsiz insanlar için gerçekleştirilen oldukça renkli Hollywood Yarı Maratonu nisan ayı seyahatinize denk gelirse daha keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca gideceğiniz herhangi bir tarihte mutlaka bir film festivaline denk geleceksinizdir çünkü kasabada sürekli film festivalleri düzenlenmektedir ve hepsi kaliteli, iyi vakit geçirilecek festivallerdir. Bu festivallerden arzu ettiğiniz birine göre seyahat takviminizi ayarlamak daha keyifli vakit geçirmenize sebep olacaktır.

Hollywood’a Nasıl Gidilir?

flight-2974784_960_720.jpg

Türkiye’den Hollywood’a direkt uçuş bulunmamasıyla birlikte Los Angeles Havaalanı’ndan ya da herhangi bir havaalanından aktarmalı bir şekilde uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Hollywood (Kaliforniya) şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Hollywood’da Nerede Kalınır?

Hollywood’da Nerede Kalınır?

Birçok filmin ve film yıldızının vazgeçilmez yeri ve simgesi olan Hollywood her yıl daha fazla turist çeken bir nokta haline gelmektedir dolayısıyla bölgede konaklama talebi de her geçen gün artmaktadır. Hollywood konaklama açısından genellikle lüks alternatiflerin bulunduğu bir bölgedir, kasabada küçük butik oteller de bulunur fakat ortalama ücretlerin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Kasabada bulunan ev sahipleri bulundukları binalarda daire de kiralayabiliyorlar fakat bu dairelerin ücretleri de normal fiyatların çok üzerindedir. Kasabanın kasaba özelliğini kaybetmemesi adına büyük rezidanslar inşa edilmemiştir bunun yerine apartlar ve tatil köyü olarak adlandırabileceğimiz konaklama yerleri mevcuttur. Hollywood Los Angeles gezinizde bir durak noktası ise Los Angeles otellerinden birini de tercih edebilirsiniz. Los Angeles konum olarak Hollywood’a çok yakın olmakla birlikte birçok bilinen 5 yıldızlı zincire de ev sahipliği yapmaktadır. Hollywood’da en çok tercih edilen konaklama yerlerini sizin için derledik.

Booking.com

Hollywood Şehir İçi Ulaşım

Hollywood Şehir İçi Ulaşım

Hollywood’da şehir içerisinde ulaşım sağlamak için araba ya da taksi kullanabilirsiniz. Buna alternatif olarak önce yerel halkın ulaşım için yürüyüş ya da bisiklet tercih ettiğini de söyleyebiliriz. Küçük bir kasaba olan Hollywood’un güzel havasına da güvenerek siz de bir bisikletle kasabayı keşfetme seçeneğini düşünebilirsiniz. Hollywood Los Angeles’ın bir semti olduğu için kendine ait bir toplu taşıma sistemi yoktur. Şehir içerisinde turistik geziler yapan “Hop On Hop Off” tur otobüsleri bulunmaktadır.

Hollywood Mutfağı

Hollywood Mutfağı

Hollywood’un kendine özgü bir mutfağı yoktur ama kasaba içerisinde dünyanın dört bir yanından herhangi bir lezzeti deneyebileceğiniz restoranlar mevcuttur. Her zevke uygun bu restoranların ücretlerinin biraz uçuk olduğunu da ekleyebiliriz. Restoranlar genelde Hollywood Bulvarı, Sunset Trip, Beverly Hills ve Santa Monica Caddesi üzerinde yoğunlaşmıştır. Flarfex bölgesi en ucuz restoranların bulunduğu bölge olarak bilinir ya da yine düşük bütçeyle bir yemek yemek istiyorsanız Sunset Trip’te bulunan sokak satıcılarından birçok tadımlık yiyecek deneyebilirsiniz. Sizin için Hollywood’un en çok tercih edilen restoranlarını derledik.

Hollywood’da Gece Hayatı  

Hollywood’da Gece Hayatı  

Hollywood gece hayatı ve eğlence açısından dünyanın en hareketli yerlerinden biridir. Küçük bir kasaba olmasına rağmen size eğlence açısından birçok seçenek sunabilir. Spot ışıkların, gösterilerin desteklediği canlı bir gece hayatına sahiptir. Birçok kişi Hollywood’un geceleri daha eğlenceli olduğunu düşünür. Eğlence mekânlarının genel olarak Sunset Strip bölgesinde olduğunu söyleyebiliriz. Sunset Bulvarı üzerinde yer alan bu gece kulüpleri, barlar ve pub’lar sabaha kadar sınırsız eğlence sunar. Hollywood genel olarak pahalı bir bölgedir bu yüzden gideceğiniz yere girmeden fiyat almanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Birçok partinin de gerçekleştirildiği bu gece kulüplerinde sizin gibi turist olan birçok insanla birlikte eğlenebilirsiniz. Bar ve gece kulübü seçeneklerinin dışında Hollywood’da eğlenceli bir akşam geçirmenin en iyi yollarından biri kesinlikle iyi bir film gösterimine ya da tiyatroya katılmaktır. Sizin için Hollywood’un en çok tercih edilen barlarını derledik:

Hollywood Festivalleri

audience-1868137_960_720.jpg

Hollywood Fringe Festivali: 2012 yılından beri her yıl haziran ayında düzenlenen Fringe Festivali bir tiyatro festivalidir. Hollywood’da bu dönemde en iyi tiyatro oyunları ağırlanır ve bu dönemde kasabaya ilgi oldukça artar.

Hollywood Film Festivali: 1997’den beri her yıl ekim ayında düzenlenen film festivali şüphesiz dünyanın en iyi film festivallerinden biridir. Alt kategorileri de bulunan festivalde birçok sanatçı ödüllendirilir ve kasaba bu dönemde oldukça kalabalık ve renkli bir hal alır.

Hollywood Pitch Fest: Her ağustos ayında birçok stüdyo, ajans, yapımcı bir araya gelir ve festival boyunca önemli projelere imza atılır. Yeni projelere yeni yüzler ve yeni finansçılar bulunur.

Hollywood Kitap Festivali: 2006’dan beri her temmuz ayında düzenlenen Kitap Festivali film, video, oyun alanında yılın en iyilerinin ödüllendirildiği ve birçok etkinliğin düzenlendiği bir festivaldir.

Hollywood Film Ödülleri: Beverly Hilton Oteli’nde gerçekleştirilen ödül töreni 1997’den yana bu yıla kadar her yıl kasım ayında gerçekleşir. Yılın en başarılı filmleri ödüllendirilir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Hollywood’da Alışveriş

Hollywood’da Alışveriş

Elle yapılan bir film endüstrisi alanı olan Hollywood’a özgü, Hollywood’da üretilen hediyelik eşyalar olduğunu söyleyemeyiz. Fakat kasabada bulunan hediyelik eşya dükkânlarını gezerek alınacak bir şeyler bulabilirsiniz. Magnetler, kartpostallar, hatıralıklar, film afişleri, oyuncaklar hediyelik eşya olarak alabileceğiniz ürünler arasındadır. Aslında Hollywood yanınızda taşıyamayacağınız şeyler veren bir şehirdir. Burada bir film festivaline katılmak ya da bir tiyatro oyunu izlemek sizin için unutulmaz bir an olacaktır. Yine turizme bu kadar açılmış bir kasabada elbette alışveriş yapabileceğiniz birçok nokta mevcuttur. Sizin için en iyi alışveriş noktalarını derledik:

Ameoba Music: Film denilince akla elbette Hollywood sineması geliyor. Bu sinemanın en güçlü özelliklerinden biri elbette müzikleridir. Ameoba Music her çeşit DVD ve CD’nin yanında eski plakları ve kasetleri de içeren bir müzik market. Burada birçok keşif yapabilirsiniz.

Hollywood Saat Farkı

Hollywood, Türkiye’ye göre 11 saat geridedir.

Hollywood Para Birimi

Hollywood’un resmi para birimi Amerikan dolarıdır. 1 dolar yaklaşık olarak 3,791 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının şubat ayında güncellenmiştir.

Hollywood’un Resmi Dili

Hollywood’un resmi dili olmamasıyla birlikte tüm halk İngilizce konuşmaktadır.

Hollywood Dış Temsilcilikleri

Hollywood, Los Angeles Başkonsolosluğu’nun görev alanı içindedir.

TC Los Angeles Başkonsolosluğu

Telefon: +1 (323) 591 6480

Eposta: consulate.losangeles@mfa.gov.tr

İnternet sitesi: losangeles.cg.mfa.gov.tr

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Hollywood Resmi Tatiller

Yeni yıl: 1 Ocak

Martin Luther King Günü: Haziran

Washington’ın Doğum Günü: Şubat ayının 3. Pazartesi günü

Anma Günü: Mayıs

Bağımsızlık Günü: 4 Temmuz

İşçi Bayramı: Eylül

Kristof Kolomb’un Amerika’yı Keşfi: Ekim

Gaziler Günü: Ekim

Şükran Günü: Ekim

Noel: 25 Aralık

*Yukarıdaki tatiller 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Hollywood İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 911

Polis: 911

Ambulans: 911