hollywood-1246529_960_720.jpg

Kaliforniya eyaletinde bulunan Los Angeles şehrinin en şirin kasabalarından ya da mahallelerinden biri olarak adlandırabileceğimiz Hollywood dünyaca ünlü bir destinasyon. Birçok Amerika yapımı filmin stüdyosunu barındıran Hollywood, film kültürü içerisinde aklımıza gelen ilk isimlerden biridir. 1870’li yıllarda küçük bir topluluğu barındıran bölge, 1903 senesinde belediye haline gelir ve sonrasında Los Angeles’la birleşerek film endüstrisinin vazgeçilmez ve en ünlü parçasını ortaya çıkarır.

Ortalama 150 yıllık bir geçmişi olan bu küçük kasabanın tarihini inceleyecek olursak 1800’li yılların ortasında kasaba Cahuenga Vadisi olarak bilinen öncelikle yerli Nopal kaktüsü olan “Nopelara” ve farklı bitkilerle birlikte tarım yapılan bir bölgeydi.

Şehrin isminin hikâyesi ise şöyle: Hollywood’un babası olarak bilinen Hobart Jonhson Whitley eşiyle birlikte balayı için geldiği bu küçük kasabada gezinirken ünlü Hollywood yazısının bulunduğu tepeye gelirler. Eşiyle birlikte vakit geçiren Johnson’ın yanına bir vagon içerisinde ahşap kutular taşıyan Çinli bir adam gelir ve Jonhson ona ne yaptığını sorar. Çinli adam ona “hauling wood” yani kutsal ahşap taşıdığını söyler. H. J. Whitley bilinmeyen yerleri geliştirmesiyle bilinen şöhretli bir insandı ve bu bölgeye bir isim vermek istedi. Holywood’un köklerinden “Holly” İngiltere’yi ve “Wood” İskoç mirasını temsil edecek şekilde Whitley tarafından kasabaya verildi. Whitley kasaba üzerinde büyük toprak parçaları satın aldı ve bazı şirketlerle anlaşarak kasaba üzerinde olan planlarını teker teker gerçekleştirdi. 1900’lü yıllarda kasabada postahane, gazete satan bir yer, otel ve iki pazar bulunmaktaydı. Los Angeles için narenciye paketleme evlerinin bulunduğu kasabanın uzak bir konumuna bir tren gelirdi ve bu yolculuk Los Angeles’tan yaklaşık iki saat sürerdi. Whitley 1902 senesinde arazi alıcılarını çekmek için bölgenin ilk oteli olan “The Hollywood Hotel”i kurdu ve etrafına yol çalışması yapıldı. Bu otel günümüzde hala sosyal yaşamın ve yıldız evinin merkezi halindedir. Yine Whitley bu bölgeye elektrik getirerek, bir banka inşa ederek, aydınlatma sağlayarak bölgeyi cezbedici bir hale getirmiştir.

Hollywood’un kurulduğu dönemde film endüstrisi Los Angeles’ta canlı bir haldeydi ve o dönemde kameranın mucidi olan Thomas Edison’a yüksek patent bedelleri ödeniyordu. Film yapımcıları hem Thomas’ın avukatlarından kurtulmak hem de Hollywood’un bölge olarak daha iyi bir yer olduğunu fark ettikleri için Hollywood’a kaçmaya başladılar. Avukatlardan kaçmak için bu bölgenin seçilme sebebi ise Hollywood’un Meksika sınırında oluşuydu yani olası bir durumda Meksika’ya sığınabilirlerdi.

Hollwood’un ilk yönetmeni D. W. Griffith’ti. Biograph için 17 dakikalık bir kısa film çeken yönetmen bölgenin ünlenmesine yardımcı oldu. Hollywood’un ilk stüdyosu olan Nester Şirketi 1911’de kasabada kurulmuştur. En ünlü 4 stüdyo olan Paramount, Warner Bros, RKO ve Columbia da bu dönemde Hollywood kasabasında stüdyo açtılar. Bu dönemden sonra film endüstrisinin vazgeçilmez konumu hale gelen kasaba günümüzde sinema açısından gezilip görülebilecek ve bilgi edinilebilecek en iyi konumdur.

Şehrin tepesinde Lee Dağı’nın üzerinde bulunan ünlü Hollywood tabelasından söz edecek olursak yapılma amacı büyük harflerin dikkat çekmesi ve kasabanın tanınmasına yardımcı olmasıydı. İlk başta “HOLLYWOODLAND” olarak yazılmış tabelanın “land” kısmı çok fazla zarar görünce belediye tarafından kaldırılmış ve Hollywood kısmının büyütülmesi kararı alınmıştır.

Beverly Hills, Sunset Bulvarı, West Hollywood, Hollywood Bulvarı gibi konumlarıyla tanınan kasabada film endüstrisi açısından her türlü bilgiyi edinebileceğiniz bir ortam mevcuttur. Kasabada yürürken büyük film yıldızlarından birine rastlamanızın olasılığı ise epey yüksek. Şehre gelen turistlerin ziyaret amacı genelde Universal Stüdyoları’nı görmek ve Hollywood Bulvarı’nda bulunan yıldız desenlerinin içinde ünlü oyuncuların isminin yazdığı “Walk of Fame” olarak bilinen kaldırımlarda yürümektir.

Hollywood kültürel turizmin en canlı noktalarından biri olmakla birlikte derin bilgiler edinebilecebiliğiniz bir bölge olduğu için bir tur rehberiyle kasabayı keşfetmenizi tercih edebiliriz. Aynı zamanda kasabada doğal parklar, müzeler ve sanat galeri de bulunmaktadır. Akademi Ödülleri, Yıllık HollyWood Noel Geçidi, Hollywood Yarı Maratonu gibi özel etkinlikleriyle de tanınan kasabayı bu etkinliklerin gerçekleştiği tarihlerde ziyaret ederseniz seyahatiniz daha eğlenceli ve renkli geçecektir. Akdeniz iklimine sahip olan ve yılın her dönemi ortalama sıcaklıklarda olan bu kasabayı istediğiniz herhangi bir mevsimde özgürce keşfedebilir ve Hollywood filmlerinin arka planını öğrenerek keyifli bir seyahat deneyimleyebilirsiniz.

Tanıtım Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=eKPT55B42cE