İster iş için seyahat ediyor olun ister heyecan verici bir hafta sonu kaçamağı arayın Houston’da mutlaka kendiniz için bir şeyler bulacaksınız. Dünya çapında bir cazibe merkezi olan bu kentte müzelerden eğlence alanlarına, tarihî bölgelerden doğa parklarına gezilip görülecek onlarca destinasyon bulunuyor.

Houston Gezilecek Yerler

Houston’da gezilecek yerlerin başında müzeler ve doğa alanları geliyor. Tarihî ve güncel eserlerin sergilendiği çok sayıda müzeye ev sahipliği yapan Museum District en önemli alanlardan biridir. Hermann Park, Houston Zoo gibi yerler ise doğa ile iç içe yeşile doyacağınız alanlardan. Yeryüzündeki canlı yaşamına dair önemli ipuçlarına ulaşacağınız Houston Doğa Bilimleri Müzesi de mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir. Houston’ın gezilecek yerlerine dair daha geniş bilgiyi yazımızın bu bölümünde bulabilirsiniz.

Buffalo Soldiers National Museum

Buffalo_Soldiers_JF_DSC_5876.jpg

Buffalo Soldiers National Museum, ABD’de Afrika kökenli Amerikan askerlerinin mirasını ve onurunu korumayı amaçlayan tek müzedir. Bu anlamda Afroamerikan askerî tarihinin dünyadaki en büyük koleksiyonudur. 2012’de Midtown’da bulunan Houston Light Guard Armory’deki 23 bin metrekarelik yeni yerine taşınan bu müze Caroline Street’te bulunuyor. Burada sergiler ve konferanslar için de büyük alanlar mevcut. Dönemin tüm Afroamerikan birliklerinin yer aldığı ve Buffalo Soldiers olarak adlandırılan 10. Süvari Birliği’nin 1867’deki savaş kabiliyetlerine duyulan saygıyı göstermek için açılmıştır. Müze’de savaşlar esnasında büyük sıkıntılar çeken cesur erkek ve kadınların hatıraları belgeler, videolar, tarihî eserler ile desteklenmektedir. Ziyaretçiler Amerikan Bağımsızlık savaşından yakın tarihimizdeki çatışmalara kadar savaşın tüm izlerini bu müzede görebilirler. Pazar günleri kapalı olan Müze’nin giriş ücreti çocuklar, öğrenciler ve yaşlılar için 5 dolar iken yetişkinler için 10 dolardır.

The Lone Star Flight Museum

flight-museum-58.jpeg

The Lone Star Flight Museum, eski uçakların restore ederek büyük bir uçak koleksiyonu sergisiyle insanları Amerikan havacılık tarihi hakkında bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. 2017 yılında Ellington Havalimanı’nda açılan bu müze Teksas’ın havacılığa yaptığı katkıları en iyi şekilde yansıtmaktadır. Birbirinden ilgi çekici uçakları yakından inceleyip eğlenceli fotoğraflar çekmek için oldukça ideal bir müzedir. Eğer havacılığa ilginiz varsa burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Müze içinde hediyelik eşya alabileceğiniz bir market de bulunuyor. Her gün 09.00 ve 17.00 saatleri arasında hizmet veren müzenin Şükran Günü’nde ve Noel’de kapalı olduğunu belirtmekte fayda var. Müzeye giriş ücreti öğrenciler, yaşlılar ve gençler için 8 dolar iken yetişkinler için 10 dolardır. 5 yaşın altındaki çocuklar ücretsiz olarak girebilir.

Houston Hayvanat Bahçesi

Gorilla-Family-Outside-0002-2358-1024x684.jpg

1922 yılında kurulan Houston Hayvanat Bahçesi, yılda 2 milyona yakın ziyaretçi ağırlamaktadır. Bu hayvanat bahçesi tropik bir arazide konumlanmış ve 800’den fazla türü temsil eden 6.000’den fazla hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Afrika’ya küçük bir seyahat hissi yaşatan Houston Zoo heyecan verici içeriklere sahiptir. Şempanzeler, gergedanlar, filler, kaplanlar ve birbirinden vahşi sürüngenleri görebileceğiniz gibi zürafaları ellerinizle besleyebilirsiniz. Akvaryumda gezerek farklı türdeki balıkların yaşamlarına da şahitlik edebilirsiniz. Kâr amacı gütmeyen bu hayvanat bahçesi nesli tükenmekte olan türlerin korunması ve insanların bu konuda eğitilmesi için hizmet vermektedir. Girişte alınan ücretler hayvanat bahçesinin ve hayvanların bakımı için kullanılmaktadır. Saat 09.00 ve 18.00 saatleri arasında hizmet veren bu hayvanat bahçesine giriş ücreti çocuklar için 14 dolar, yetişkinler için 18 dolar, yaşlılar için ise 11,50 dolardır.

Houston Doğa Bilimleri Müzesi

7-jpg.jpg

ABD’de en çok ziyaretçi toplayan müzelerinin başında da Houston Doğa Bilimleri Müzesi gelmektedir. Müze’de farklı özelliklere sahip çok sayıda sergi bulunmaktadır. Cockrell Butterfly Center’da 50’den fazla kelebek türü bulunmaktadır. Dünyanın en büyük ve en renkli kelebeklerini burada görebilirsiniz. Moran Paleontology Hall’de yeryüzündeki yaşama dair ipuçları veren 450’den fazla da fosil bulunmaktadır. En ilgi çekici olanları ise dinozor fosilleri ve bunların replikalarından yapılmış dinozor heykelleridir. Müze’deki diğer başlıca sergi bölümleri ise Farish Hall of Teksas Wildlife, Hall of Ancient Egypt, Welch Chemistry Hall ve Foucault Pendulum’dur. Müze’nin giriş ücreti çocuklar, öğrenciler ve yaşlılar için 15 dolar iken, yetişkinler için 25 dolardır.

Houston Uzay Merkezi

Houston_C94X54_SpaceCenter.jpg

Houston Uzay Merkezi, kentin uluslararası ziyaretçilerinin en popüler destinasyonlarından biridir. Amerika’nın güneybatı eyaletlerindeki en büyük uzay eserleri koleksiyonlarını barındıran bu merkezde, Amerika’nın uzay yürüyüşü programının heyecan verici geleceğini ve olağanüstü geçmişini keşfedeceksiniz. 400’den fazla eserin bulunduğu Houston Uzay Merkezi’nde uzay mekiklerini ve uzaya ait taşları, kalıntıları görebilirsiniz. Ayrıca burada uzay mekiklerinin içine girip inceleme fırsatınız da var. Her yıl binlerce öğrenci ve öğretmenin akın ettiği bu merkezde öğrenciler astronotluk eğitimi de almaktadır. NASA’nın temsilcilerinden biri olan Houston Uzay Merkezi haftanın her günü açıktır. Çocuklar için giriş ücretleri 25 dolar, yetişkinler için 30 dolardır.

Wet ‘n’ Wild SplashTown

wetnwild-sydney-wet-and-wild-wetnwild-sydney-water81.jpg

Eğer yaz aylarında Houston’ı ziyaret ettiyseniz ve sıcaklardan bunaldıysanız bu su parkı aradığınız şey olabilir. Kentin en büyük ve en çeşitli su parkı olan SplashTown’da 55 metrelik su kaydıraklarından kayabilir, tornado adı verilen platformda 132 metrelik tünel boyunca kayabilirsiniz. Dalga havuzlarında mini tsunamilere karşı koymak şüphesiz heyecan verici bir deneyim olacaktır. Crocodile Isle’da benzersiz bir korsan gemisi deneyimi özellikle çocuklar için tercih edilebilir. Tazyikli sular ve birbirinden eğlenceli etkinliklerin yanı sıra çok sayıda yarışma da düzenleniyor. Çocuklar için giriş bileti 33 dolar iken bu ücret yetişkinlerde 46 dolardır. Eğer su parkının sitesinden online bilet alırsanız daha hesaplı olacaktır.

Amerikan Kovboy Müzesi

image_5289_5ab2a7d4-ff28-447f-a00d-a51d807b8032.jpg

Amerikan Kovboy Müzesi’nin misyonu yerli Amerikalıların, siyahilerin, İspanyolların ve kadınların batılı mirasını korumaktır. Müze, ziyaretçilerine çeşitli turlar ve sergiler sunmaktadır. Burada millî tarihe hâkim rehberlerin canlı anlatımıyla yerel kıyafetleri görebilir, Amerikan kovboy yaşamına ait tüm ayrıntıları uygulamalı aktiviteler ile öğrenebilirsiniz. Eğer ekim ayında burayı ziyaret ederseniz her yıl kurulan panayıra katılabilirsiniz. Burada çiftçiler ürünlerini satarken barbekü partileri düzenlenir. Kâr amacı gütmeyen ve bağışlarla ayakta kalan bu müzede sevdiklerinize western ruhunu yansıtan şirin hediyeler alabilirsiniz. Çocuklar için giriş ücreti 9 dolar iken yetişkinler için bu ücret 12 dolardır. Müzeyi saat 09.00 ve 18.00 saatleri arasında yalnızca önceden rezervasyon yaptırarak ziyaret edebilirsiniz.

Buffalo Bayou

0217-buffalo-bayou-park-above-shot-downtown_vn6x4x.jpg

1836 yılında Houston’ın kurulduğu bölge olan Buffalo Bayou 52 mil uzunluğunda yavaş akan bir nehirdir. Şehir merkezinin yakınlarında olan bu bölge zamanla açık hava etkinliklerinin merkezi olmuş bir rekreasyon alanıdır. Şehrin kalabalığından sıkıldıysanız aklınızda bulundurmanız gereken en iyi alternatif olabilir. Çok sayıda köprünün, yürüyüş yollarının ve bisiklet parkurlarının bulunduğu bu alan yeşille iç içe olacağınız komple bir doğa alanını temsil ediyor. Buffalo Bayou bölgesi birçok parkla da bağlantılı konumdadır. Buraya gelirseniz Buffalo Bayou ArtPark , Memorial Park, ve Hidalgo Park gibi yerlere de yürüyerek ulaşabilirsiniz. Burada köpek parkı görebilir, duvarlarda yer alan muralları fotoğraflayabilir, kaykay parkındaki heyecan verici gösterileri izleyebilirsiniz.

Hermann Park

255418_original.jpg

Hermann Park çok çeşitli eğlence seçeneklerine sahiptir: Golf sahası, açık hava tiyatrosu, koşu pisti, güzel bir gül bahçesi, piknik alanları, kelebek sergisi ve hatta bir müze. 1914 yılında George Hermann tarafından Houston’a hediye edilen Hermann Park, kentin halka açık en eski tarihî bölgesidir. Şehir merkezinden birkaç dakika uzaklıkta bulunan bu meydan, Teksas Tıp Merkezi, Rice Üniversitesi ve müzeler bölgesi ile çevrili bir kültür ve eğlence merkezidir. Parka giriş ana cadde ile Montrose Bulvarı’nın kesişiminde yer alır. Parka girdiğinizde sizi kentin kurucularından General Sam Houston’ın bir heykeli karşılayacak. Burada balık tutabilir, kiralayacağınız botları göl üzerinde sürebilir, Japon Bahçesi’nde gezebilirsiniz. Tatilinizin ilk günlerinde kente adapte olmak için güzel bir seçenek olabilir.

Houston Müzeler Bölgesi

MFAH.jpg

Yılda yedi milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan Houston Müzeler Bölgesi kentin en önemli kültürel merkezlerindendir. Burada toplamda 19 müze bulunuyor. Bu müzelerin 11 tanesini herhangi bir ücret ödemeden gezebilirsiniz. Uluslararası, ulusal ve bölgesel anlamda son 40 yılın en önemli sanat eserlerinin sergilendiği Contemporary Arts Museum Houston’ı gezebilirsiniz. 20. yüzyılın en geniş koleksiyonlarından biri olan The Menil Collection’ı gezebilirsiniz. Burada sayısı 15 bine varan resimler, heykeller, fotoğraflar ve nadir kitapları görebilirsiniz. Bölgedeki diğer başlıca müzeler ise Buffalo Soldiers National Museum, The Children’s Museum of Houston, The Health Museum, Holocaust Museum, Czech Cultural Center, Rothko Chapel, Asia Society Teksas ve Rice University Art Gallery’dir.