Houston Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1837 yılında kurulan Houston şehri,Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinde yer alır. Eyaletin doğusunda bulunan kentin 2 milyonu aşkın nüfusu vardır. Houston büyük metropol bölgesinin nüfusu ise 5 milyon kadardır. Teksas eyaletinin en büyük şehri olan Houston, ABD’nin ise en büyük dördüncü şehridir. Galveston Koyu’nda bulunan Houston, Teksas Körfezi kıyısındadır. Şehrin içinden geçen nehirden dolayı “nehir şehri” anlamına gelen “Bayou City” olarak da bilinir. Kentin orijinal takma adı ise NASA’ya ait bir uzay merkezine ev sahipliği yapmasından dolayı “Space City”dir. Houston Limanı dünyanın en işlek on limanından biridir. Enerji ve havacılık sektöründeki etkinlikleriyle bilinen bir kenttir. Houston, 1836 yılında New Yorklu iki emlakçı olan John Kirby Allen ve Augustus Chapman Allen tarafından satın alınmıştır. Bu iki girişimci burada daha sonra adı Sam Houston olan bir yerleşim yeri kurmuşlardır. 1837 yılında birleştirilen kent 1839 yılına kadar Teksas Cumhuriyeti’nin başkenti olmuştur. Daha sonra başkent Austin’e taşınmıştır. Houston’da yaşayan insanların %36’sı İspanyol, %17’si Afroamerikan, %9’u Asyalıdır.

Çok kültürlü yapısıyla ve yüksek yaşam standartlarıyla göze çarpan bu şehrin turistik etkinliği oldukça yoğundur. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan kent ziyaretçilerine gezilip görülmeye değer onlarca müze, doğa alanı, bilim merkezi ve eğlence alanları vaat etmektedir. Şehir merkezinde bulunan Theater District’te kültür ve sanata doyabileceğiniz gibi eğlence merkezlerinde eğlenebilir, restoranlarda lezzetli Houston yemeklerini yiyebilirsiniz. Museum District’te ise farklı kategorilerdeki müzeleri gezebilirsiniz. Bu müzelerden en ilgi çekici olanları Houston Museum of Natural Science ve Buffalo Soldiers National Museum’dur. Toplamda 337 parka ev sahipliği yapan Houston, şaşırtıcı doğa alanlarıyla her daim ziyaretçilerin durak noktasıdır. Çok geniş alanlara yayılmış ve içinde birbirinden farklı sürprizlerin sizi beklediği Hermann Park, Memorial Park ve Sam Houston Park bunlardan bazılarıdır. Hermann Park’a geldiğinizde mutlaka Houston Zoo’yu ziyaret etmelisiniz. Burada yüzlerce farklı hayvan türünü yakından inceleyebilir hatta onları besleyebilirsiniz. Kentin ilk botanik bahçesi Herman Brown Park da görülmeye değer yerlerdendir.

Sporseverler için harika bir kent olan Houston’da spora ait her türlü izi bulabilirsiniz. Hemen hemen tüm spor dallarındaki profesyonel liglerde bir spor takımına sahip olan kentte en yaygın sporlar basketbol, futbol, golf ve araç sporlarıdır. NBA’nin başarılı takımlarından Houston Rockets takımı bu kenti temsil etmektedir. Houston Rockets’in basketbol maçlarını oynadığı Toyota Center ve Houston Texans isimli futbol takımının stadyumu olan NRG Stadium kentin en büyük spor kompleksleridir. Oldukça kullanışlı bir şehir içi ulaşımına sahiptir. Kentte üç adet metro güzergâhıyla birlikte, binlerce otobüs hizmet vermektedir. En çok kullanılan ulaşım araçları raylı sistemler, otobüsler, taksiler ve bisikletlerdir. Houston bisiklet dostu bir şehirdir. Kentin belirli bölgelerinde yer alan kiralama alanlarından bisikletinizi kiralayıp size ayrılan yollarda ulaşım sağlayabilirsiniz. Houston’a geldiyseniz mükemmel bir gece hayatının sizi beklediğini söyleyebiliriz. Western temalı barlar, birbirinden lezzetli likörlere sahip şirin mekanlar ve konseptli gece kulüplerini burada bulabilirsiniz. Kent gece kulübü ve eğlence mekanları bakımından her kesimden insana hitap edebilecek kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Genellikle Downtown ve Midtown bölgelerinde yoğunlaşan bu mekânlarda turistler kadar yerli halk da yoğunluğunu hissettirmektedir.

Houston’a festivaller kenti demek yanlış olmaz. Yılın her ayında bir festivale rastlamak mümkün. Houston Livestock Show and Rodeo’da kıyasıya rekabetin görüldüğü rodeoları izleyebilir, festival sonunda ünlü şarkıcıların konserleri eşliğinde eğlenebilirsiniz. Eğer spor hayatınızın ayrılmaz bir parçası ise Tour de Houston’da binlerce kişiyle birlikte büyük maratona katılabilirsiniz. Kentin diğer meşhur festivalleri ise Japon Festivali, Houston Barbekü Festivali, Houston Caz Festivali ve Pride Houston’dır. Alışveriş yaşamına dair geniş seçeneklere sahip olduğunuz bu kentte, Galleria gibi büyük alışveriş merkezlerinde son moda ürünleri satın alabilir; Harwin Drive bölgesinde sıkı pazarlıklar sonucunda birbirinden şık vintage ürünlerini sevdikleriniz için inceleyebilirsiniz. Houston’da her köşe başında çiftçilerin kendi ürettikleri organik sebze ve meyveleri sattıkları tezgâhları görebilirsiniz. Houston sıcak ve nemli iklimiyle her yıl ziyaret edilebilir gibi görünse de yılın belli dönemlerinde fazla yağış alır. Bu sebeple Houston’ı ziyaret etmek istiyorsanız yağışların ve sıcaklıkların makul derecelerde olduğu şubat-nisan ve eylül-kasım dönemlerini tercih etmelisiniz.

Tanıtım Videosu: