Kentucky Hakkında Temel Bilgiler

Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğu merkez bölgesine bulunan Kentucky, ülkenin en kalabalık 26. eyaletidir. Kuzeyinde Indiana ve Ohio ile, doğusunda Virginia ve Batı Virgia ile, güneyinde Tennessee, batısında da Missouri ile komşudur. Kuzey ve batı sınırları tamamen Mississippi Nehri tarafından belirlenmiştir. Mera alanlarına sahip olan Kentucky, özellikle bu verimliliğin yüksek olduğu Bluegrass adlı bir bölgeye sahiptir. Bu bölgeye konulan adın sebebi topraklarındaki değişik mineraller sebebiyle büyüyen mavi otlardır. En nemli subtropikal iklim türüne sahip olan eyalet, bolca yağış alır ve dört mevsimi de yaşar.

En büyük şehirleri Louisville ve Lexington’dur. Bu şehirler üretim açısından destek vermekle beraber turizmde de önemli rol oynamaktadır.

En önemli yöresel özellikleri arasında Bourbon içkisinin üretimi ve satışı, büyük at yetiştiriciliği ve yarıştırması, Moonshine içkisi üretimi, otomobil üretimi, tütün, Kentucky Fried Chicken ve tarihi yapıları vardır.

Kentucky dünyanın en uzun mağara sistemi olan Mammoth Mağarası Milli Parkı’na ev sahipliği yapmaktadır. Çok sayıda su kaynağı ve kenarlarında gezilebilir yollara sahiptir.

Tarım konusunda çok verimli topraklara sahip olduğu için 10. ve 20. yüzyıl arasında oldukça yüksek tarım faaliyeti göstermiştir. Birçok tarım ürünü üretilmekte hatta tanıtım ve turizmi açısından festivaller düzenlenmektedir. Başka birçok alanda da festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Dans, müzik, eğlence, yemek, film, sanat festivalleri genel olarak yılın her dönemine yayılmış durumdalardır.

Dünyanın birçok değişik yerinden kültürlerin harmanlamadığı Kentucky mutfağında, özellikle kendi üretimleri olan ürünleri kullanmaktadırlar. Çok sıkı çalışan çiftçi ve madencilerin yoğun olmasından kaynaklı, en yöresel yemekler genelde pratik bir şekilde hazırlanabilmektedir.

Doğal Appalachian Dağları’nın manzarasını içeren kurslarda dağlara karşı golf oynayabilirsiniz ya da şehrin şarap bölgesinde Kentucky bağlarını gezip tadımlar yapabilirsiniz.

Muhammed Ali’nin Louisville’deki spor müzesini gezmeyi unutmamalısınız.