Kentucky Hakkında Temel Bilgiler

Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğu merkez bölgesine bulunan Kentucky, ülkenin en kalabalık 26. eyaletidir. Kuzeyinde Indiana ve Ohio ile, doğusunda Virginia ve Batı Virgia ile, güneyinde Tennessee, batısında da Missouri ile komşudur. Kuzey ve batı sınırları tamamen Mississippi Nehri tarafından belirlenmiştir. Mera alanlarına sahip olan Kentucky, özellikle bu verimliliğin yüksek olduğu Bluegrass adlı bir bölgeye sahiptir. Bu bölgeye konulan adın sebebi topraklarındaki değişik mineraller sebebiyle büyüyen mavi otlardır. En nemli subtropikal iklim türüne sahip olan eyalet, bolca yağış alır ve dört mevsimi de yaşar.

En büyük şehirleri Louisville ve Lexington’dur. Bu şehirler üretim açısından destek vermekle beraber turizmde de önemli rol oynamaktadır.

Devamını Oku

Kentucky ile İlgili

Kentucky Nerededir?

Doğu’da Appalachin Dağları’nın sınırladığı Kentucky eyaleti, bu bölümde dağlık olmasına rağmen genelde düz bir topografya özelliğine sahiptir. Kuzey sınırı Ohio Nehri, batı sınırı Mississippi Nehri tarafından oluşturulur. Tennessee, Virginia, Batı Virginia, Ohio, Indiana, Illinoisve Missouri eyaletleri olmak üzere yedi eyalete sınırı olan Kentucky, 5 ana bölgeye ayrılır.

Kentucky’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Covington, Lexington, Evansville, Louisville gibi şehirlere yaklaşık 17-18 saat süren direk uçuşlar bulunmaktadır. Kentucky eyaleti içinde ulaşım ise hem tren hem otobüs hem de uçakla kolayca sağlanabildiği için, İstanbul’dan uygun uçuş ayarlayıp eyalet içi ulaşımı da kullanarak ulaşım sağlamak mantıklı olacaktır.

Kentucky’ye Ne Zaman Gidilir?

thoroughbreds-368352__340.jpg

Turistik açıdan en yoğun dönem ilkbahar ve sonbahar aylarındadır. Her an değişebilen havasıyla sürpriz yapmayı seven Kentucky’ye gidilmeden önce hava durumu mutlaka kontrol edilmelidir. Hangi dönem gelinirse gelinsin merkezi konumu nedeniyle ılıman bir iklime sahip olmasından ötürü pek de problem yaşanmaz. Yaz aylarında çeşitli renklerin canlanması, Bluegrass’ın yeşermesi, tayların görülmesiyle beraber farklı bir keyif alınabilir. Bu dönemlerde Bourbon turları, açık havanın cazibesi ve at yarışlarının başlaması, aynı zamanda da mağaracılık faaliyetlerine uygun olması sebebiyle oldukça tercih edilir. Sonbahar ayları ise hava daha serindir. Güz renkleri kırmızı, turuncu ve sarılarla eyalet oldukça keyifli manzaralara ev sahipliği yapar. Özellikle Appalachian Dağı’ndan izlenen günbatımı muhteşem renklere ve manzaraya sahiptir. Yaz aylarında güneşin yükselmesiyle sıcaklıklara dikkat edilmelidir. Genelde kış turizminin yapılmadığı eyalette çok da fazla doğa olayı görülmez. Sakin geçen hava genelde ılık ve nemlidir. Sıcaklıklar, bölgeler ve dönemler arasında oynasa da seyahati engelleyecek kadar kötü olmaz.

Kentucky Mutfağı

mint-juleps-1821380__340.jpg

Kentucky eyaletinin mutfağı oldukça zengindir. Çeşitli ekmeklere tereyağları sürülür, el yapımı şuruplar, viskiler içilir. Yerel Bourbon, her gün çorbalar, yanında da mısır ekmeği tercih edilir.

Hot Brown, Louisville’de 1926 yılında bir şefin patronlarını mutlu etmek için yarattığı, kremalı, lezzetli, hindi etli bir sandviçtir. Mornay sosu ile kaplanan sandviç oldukça popülerdir.

Ve ünlü Bourbon... Kentuckyli Bourbon üreticileri bu ürün çıktıktan sonra, dünyadaki üretiminin yüzde 95’ine sahip oldular. Doğal, demir içermeyen, bol miktarda da mısır içeren bu içecek, Kentucky ile özdeşleşmiştir.

1860 yılında Louisville’de üretilen Benedictine, krem peynir, salatalık suyu, soğan suyu ve çeşnilerden oluşan bir karışımla hazırlanan sandviçtir. Özellikle maç zamanları atıştırmalık olarak yenen bu yiyecek, farklı çeşnileriyle gelişmiş, oldukça yaygınlaşmıştır.

Mint Julep olarak adlandırılan, Bourbon’un bir türevi olan içecek, maç günlerinde ve festivallerde çokça tüketilir.

Bir tür yumurtalı meze olan, füme balığı ve kızartılmış kapari sos bulunduran Deviled Eggs yoğun aromalı değişik bir tattadır.

Spoon Bread, ağır sufle olarak adlandırılan bu yiyecek, mısır ekmeğinin daha sıvı kıvamlısıdır. Kaşıkla yendiği için bu adı alan ekmek 20. yüzyıl başlarında üretilmiş, o zamandan bu zamana evde, tatilde, doğum günlerinde, özel günlerde yapılmaktadır.

Kahvaltılarda, öğle yemeklerinde, özellikle de alkol sonrası tercih edilen yiyeceklerden olan Goetta, etin,et suyunun, baharatla karıştırılarak lapa haline getirilmesiyle yapılır.

Özel sos ve rokalarla servis edilen kızarmış tavuk en çok tüketilen yiyecekler arasında yer almaktadır. Kızartılması için yapılan dış kaplama harcının malzemeleri, eyaletin kendi üretimi olduğu için bu kadar lezzetli olduğu düşünülmektedir.

Moonshine, Kentucky halkının 200 yıldan beridir artık bir geleneğe dönüşmüş olan kendi yaptıkları içkilere verilen isimdir. Genelde yasadışı olduğu için gece üretilen bu içki ismini bu nedenle Moonshine olarak almıştır. Ancak geleneğin bir parçası haline geldiği için artık yasal olarak gün ışığında üretilmektedir.

Bir avcı yahnisi olarak üretilen Burgoo, ismini pişirmek için içine konulduğu ağaçtan almıştır.

Eyalet çapında en çok tüketilen yiyecekler; çorba, fasulye ve mısırekmeğidir. Bu geleneksel üçlü, çok sıkı çalışan madencilerin ve çiftçilerin ailelerinde iyi yiyecek yemek istediklerinde ortaya çıkan bir kombinasyondur.

El yapımı bira eyaletin en önemli içkilerinden biridir. Artık bir zanaat olarak görülen biralar, en az Bourbon kadar üretilmekte ve tüketilmektedir.

Kentucky’deki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· MLK Jr’ın Doğum Günü (16 Ocak),

· Başkanlık Günü (20 Şubat),

· Anma Günü (29 Mayıs),

· Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),

· Kurban Bayramı (1 Eylül)

· İşçi Bayramı (4 Eylül),

· Kolomb Günü (9 Ekim)

· Kıdemliler Günü (11 Kasım),

· Şükran Günü (23 Kasım),

· Noel (25–26 Aralık)

Kentucky’de Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

ŞİKAGO KONSOLOSLUĞU

Adres: 455 North Cityfront Plaza Drive NBC Tower, Unit: 2900 Chicago, IL 60611

Telefon: 00 1 312 263 06 44, 263 12 95, 00 1 312 263 30 85, 263 30 86. Çağrı merkezi: 1-888 566 76 56

Fax: 00 1 312 263 14 49

E-mail:[email protected]

Web Sitesi:http://sikago.bk.mfa.gov.tr

Kişisel Başvuru Saatleri: 9.00-12.00;

Telefon ile Başvuru Saatleri: 8.30-16.00

Görev Bölgesi: Illinois, Iowa, Minnesota, Michigan. Kansas, Missouri, Ohio, Nebraska, North Dakota, South Dakota, Wisconsin, Indiana Eyaletleri

Kentucky’de Konuşulan Diller

Resmi dili İngilizce'dır. Nüfusun yüzde 96.1 ‘i evde sadece İngilizce konuşmaktadır. Bölgelere göre değişen aksana sahip olunsa da, oldukça yüksek orana sahip olan bu dili İspanyolca takip eder.

Kentucky’nin Ekonomisi

hay-2478667__340.jpg

Çoğu Amerika Birleşik Devletleri eyaleti gibi Kentucky’de de ekonominin bel kemiği tarımdır. At, sığır, keçi, tütün, süt ürünleri, domuz, soya ve mısır üretiminde de ticaretinde de büyük bir role sahiptir. Hatta mükemmel çiftçilik faaliyetleri ile tanınır. Ülke tarihindeki ilk şaraphane eyaletin Jeassamine bölgesinde başlamıştır. Şimdilerde yarışların yapıldığı Bluegrass bölgesi verimli toprağı sayesinde büyük at yetiştirmeye oldukça uygundur. Ekonomide önemli bir yeri olan tütün de hem üretimi hem ticareti bakımından eyalete katkıda bulunmaktadır.

Araba üretiminde de önemli bir yere sahip olan eyalette Chevrolet Corvette, Ford Expedition, Ford Explorer, bütün Ford F-serisi, Toyota Camry, Toyota Avalon ve Toyota Sienna markalarının fabrikaları bulunmaktadır. Enerji, yakıt üretimi de yapılmaktadır. Geçmişte kömür üreticisi durumundayken endüstrideki düşüş sebebiyle bu alanda istihdam çok fazla azalmıştır.

Kentucky’nin en önemli özelliklerinden biri de dünyadaki Bourbon viski üretiminin yüzde 95’ine sahip olmasıdır. Hatta üretilen varillerin sayısının eyalet nüfusunu aştığı bile söylenir. Bu büyüyen market hem turizm hem de ekonomi açısından oldukça önemlidir.

2017’de eyaletin işsizlik oranı yüzde 5 olarak belirlendi ve 2014 yılında Kentucky en yaşanabilir ABD eyaleti olarak seçilmişti.

Kentucky’nin Kısa Tarihi

Binlerce yıldır farklı insanlar tarafından ev olarak benimsenen Kentucky’nin en eski kültürlerinden biri Hopewell ve Adena’nın da bulunduğu Woodland halklarıydı. Daha sonra ise Mississippili yerliler bu bölgeye yerleşti.

17. yüzyılda Fransız kaşifler, Kentucky’de yaşayan birçok topluluğu keşfedip belgelemişlerdi. 18. yüzyılın ortalarına doğru Avrupalı sömürgeciler bölgeye girdiğinde, Kızılderili toplumlar bölgeye pek de yerleşmemişti.

1792 yılındaki devrimle, Applachian Dağları’nın batısındaki ilk Amerika Birleşik Devletleri eyaletlerinden biri haline gelmişti. İç Savaş sırasında önemli merkezlerden biri olan eyalet, Konfederasyon ile birlikte hareket etmesine rağmen ikiye bölündü ve yerel halktan birçok insan eyaletin kuzeyi için savaştı. 10. yüzyılda mısır üretimi ile birlikte Doğu Tarım Kompleksi’nin yerini alacak kadar üretken hale geldikten sonra, tarım konusunda kendini geliştirmeye devam etti. 20. yüzyıla kadar bir tarım alanı olarak bilinen Kentucky eyaleti, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin askeri üsleri olan Fort Knox ve Fort Campbell’in kömür üreticisidir. Tarihin önemli kişiliklerinden Abraham Lincoln’ün de doğum yeridir.

Kentucky’de İklim ve Hava Durumu

landscape-2174868__340.jpg

En nemli subtropikal iklime sahip eyalet, 4 mevsimi de yaşamaktadır. Bol yağış alır, ayrıca yaz ve kış mevsimlerindeki sıcaklıklar arasındaki farklar çok yüksektir. Kuzey bölümleri batı bölgelerden daha soğuktur. Ancak güney ve batı bölgeleri daha çok yağış alır. Bir genelleme yaparsak Kentucky, nemli sıcak yağışlı yazlara, orta derecede soğuk karlı kışlara sahiptir.

Kentucky’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

feat-dang-ky.jpg

Kentucky eyaletinde toplamda 418 şehir bulunmaktadır. Eyaletin başkenti olan Frankfort, yaklaşık 25.500 kadarlık bir nüfusa sahiptir. Kentucky Irmağı’nın kenarına kurulmuş bir şehirdir. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Frankfort dışında diğer bilinen şehirler ise Louisville Jacksonville, Georgetown, Covington ve Lexington’dur.

Eyaletin en büyük şehri olan Louisville, George Clark tarafından 1778’te kurulmuştur. Ohio Şelalesi, Ohio Nehri ve Meksika Körfezi yanında öncelikli olarak bir liman sitesi olarak gelişti. Kentucky kızarmış tavuğun doğduğu yer olmakla beraber, Louisville beyzbol sopaları da bu şehirde üretilmektedir.

Lexington, Louisville’den sonra gelen ikinci büyük şehirdir. ABD’nin doğu yöresinde bulunan şehir, idari bir merkezdir. Kentucky eyaletinin en önemli bölgesi olan Bluegrass bölgesinde konumlanmıştır. Tüm ABD içinde en kalabalık 62. şehirdir. Şehirde, Kentucky Horse Park, The Red Mile, Kneeland adlı üç büyük hipodrom bulunmaktadır.

Convington şehri, Ohio ve Licking Nehirlerinin birleştiği yerde bulunur ve yaklaşık 40.000 nüfusa sahiptir ve Kentuıcky eyaletinin en kalabalık 5. şehridir. Bölgede tarihi ve turistik açıdan görülmeye değer birçok eski katedral ve bazilika yer almaktadır.

Georgetown, Toyoto’nın üretim merkezlerinden birini barındırır eğitim açısından da oldukça ileri seviyededir. Cardome Merkezi, Elkhorn’da Yuko En, Royal Spring, adliye ve belediye binaları görülmeye değer yerlerindendir.

Kentucky Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

  Nüfus:  4.414.000 Dili: İngilizce Para Birimi: USD İklim: Nemli Subtropikal İklim