Kentucky Hakkında Temel Bilgiler

Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğu merkez bölgesine bulunan Kentucky, ülkenin en kalabalık 26. eyaletidir. Kuzeyinde Indiana ve Ohio ile, doğusunda Virginia ve Batı Virgia ile, güneyinde Tennessee, batısında da Missouri ile komşudur. Kuzey ve batı sınırları tamamen Mississippi Nehri tarafından belirlenmiştir. Mera alanlarına sahip olan Kentucky, özellikle bu verimliliğin yüksek olduğu Bluegrass adlı bir bölgeye sahiptir. Bu bölgeye konulan adın sebebi topraklarındaki değişik mineraller sebebiyle büyüyen mavi otlardır. En nemli subtropikal iklim türüne sahip olan eyalet, bolca yağış alır ve dört mevsimi de yaşar.

En büyük şehirleri Louisville ve Lexington’dur. Bu şehirler üretim açısından destek vermekle beraber turizmde de önemli rol oynamaktadır.

Devamını Oku

Kentucky ile İlgili

Kentucky Nerededir?

Doğu’da Appalachin Dağları’nın sınırladığı Kentucky eyaleti, bu bölümde dağlık olmasına rağmen genelde düz bir topografya özelliğine sahiptir. Kuzey sınırı Ohio Nehri, batı sınırı Mississippi Nehri tarafından oluşturulur. Tennessee, Virginia, Batı Virginia, Ohio, Indiana, Illinoisve Missouri eyaletleri olmak üzere yedi eyalete sınırı olan Kentucky, 5 ana bölgeye ayrılır.

Kentucky’ye Ne Zaman Gidilir?

thoroughbreds-368352__340.jpg

Turistik açıdan en yoğun dönem ilkbahar ve sonbahar aylarındadır. Her an değişebilen havasıyla sürpriz yapmayı seven Kentucky’ye gidilmeden önce hava durumu mutlaka kontrol edilmelidir. Hangi dönem gelinirse gelinsin merkezi konumu nedeniyle ılıman bir iklime sahip olmasından ötürü pek de problem yaşanmaz. Yaz aylarında çeşitli renklerin canlanması, Bluegrass’ın yeşermesi, tayların görülmesiyle beraber farklı bir keyif alınabilir. Bu dönemlerde Bourbon turları, açık havanın cazibesi ve at yarışlarının başlaması, aynı zamanda da mağaracılık faaliyetlerine uygun olması sebebiyle oldukça tercih edilir. Sonbahar ayları ise hava daha serindir. Güz renkleri kırmızı, turuncu ve sarılarla eyalet oldukça keyifli manzaralara ev sahipliği yapar. Özellikle Appalachian Dağı’ndan izlenen günbatımı muhteşem renklere ve manzaraya sahiptir. Yaz aylarında güneşin yükselmesiyle sıcaklıklara dikkat edilmelidir. Genelde kış turizminin yapılmadığı eyalette çok da fazla doğa olayı görülmez. Sakin geçen hava genelde ılık ve nemlidir. Sıcaklıklar, bölgeler ve dönemler arasında oynasa da seyahati engelleyecek kadar kötü olmaz.

Kentucky’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Covington, Lexington, Evansville, Louisville gibi şehirlere yaklaşık 17-18 saat süren direk uçuşlar bulunmaktadır. Kentucky eyaleti içinde ulaşım ise hem tren hem otobüs hem de uçakla kolayca sağlanabildiği için, İstanbul’dan uygun uçuş ayarlayıp eyalet içi ulaşımı da kullanarak ulaşım sağlamak mantıklı olacaktır.

Kentucky Mutfağı

mint-juleps-1821380__340.jpg

Kentucky eyaletinin mutfağı oldukça zengindir. Çeşitli ekmeklere tereyağları sürülür, el yapımı şuruplar, viskiler içilir. Yerel Bourbon, her gün çorbalar, yanında da mısır ekmeği tercih edilir.

Hot Brown, Louisville’de 1926 yılında bir şefin patronlarını mutlu etmek için yarattığı, kremalı, lezzetli, hindi etli bir sandviçtir. Mornay sosu ile kaplanan sandviç oldukça popülerdir.

Devamını Oku

Kentucky’de Konuşulan Diller

Resmi dili İngilizce'dır. Nüfusun yüzde 96.1 ‘i evde sadece İngilizce konuşmaktadır. Bölgelere göre değişen aksana sahip olunsa da, oldukça yüksek orana sahip olan bu dili İspanyolca takip eder.

Kentucky’deki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· MLK Jr’ın Doğum Günü (16 Ocak),

· Başkanlık Günü (20 Şubat),

· Anma Günü (29 Mayıs),

· Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),

· Kurban Bayramı (1 Eylül)

· İşçi Bayramı (4 Eylül),

· Kolomb Günü (9 Ekim)

· Kıdemliler Günü (11 Kasım),

· Şükran Günü (23 Kasım),

· Noel (25–26 Aralık)

Kentucky’nin Ekonomisi

hay-2478667__340.jpg

Çoğu Amerika Birleşik Devletleri eyaleti gibi Kentucky’de de ekonominin bel kemiği tarımdır. At, sığır, keçi, tütün, süt ürünleri, domuz, soya ve mısır üretiminde de ticaretinde de büyük bir role sahiptir. Hatta mükemmel çiftçilik faaliyetleri ile tanınır. Ülke tarihindeki ilk şaraphane eyaletin Jeassamine bölgesinde başlamıştır. Şimdilerde yarışların yapıldığı Bluegrass bölgesi verimli toprağı sayesinde büyük at yetiştirmeye oldukça uygundur. Ekonomide önemli bir yeri olan tütün de hem üretimi hem ticareti bakımından eyalete katkıda bulunmaktadır.

Araba üretiminde de önemli bir yere sahip olan eyalette Chevrolet Corvette, Ford Expedition, Ford Explorer, bütün Ford F-serisi, Toyota Camry, Toyota Avalon ve Toyota Sienna markalarının fabrikaları bulunmaktadır. Enerji, yakıt üretimi de yapılmaktadır. Geçmişte kömür üreticisi durumundayken endüstrideki düşüş sebebiyle bu alanda istihdam çok fazla azalmıştır.

Kentucky’nin en önemli özelliklerinden biri de dünyadaki Bourbon viski üretiminin yüzde 95’ine sahip olmasıdır. Hatta üretilen varillerin sayısının eyalet nüfusunu aştığı bile söylenir. Bu büyüyen market hem turizm hem de ekonomi açısından oldukça önemlidir.

2017’de eyaletin işsizlik oranı yüzde 5 olarak belirlendi ve 2014 yılında Kentucky en yaşanabilir ABD eyaleti olarak seçilmişti.

Kentucky’nin Kısa Tarihi

Binlerce yıldır farklı insanlar tarafından ev olarak benimsenen Kentucky’nin en eski kültürlerinden biri Hopewell ve Adena’nın da bulunduğu Woodland halklarıydı. Daha sonra ise Mississippili yerliler bu bölgeye yerleşti.

17. yüzyılda Fransız kaşifler, Kentucky’de yaşayan birçok topluluğu keşfedip belgelemişlerdi. 18. yüzyılın ortalarına doğru Avrupalı sömürgeciler bölgeye girdiğinde, Kızılderili toplumlar bölgeye pek de yerleşmemişti.

Devamını Oku

Kentucky’de İklim ve Hava Durumu

landscape-2174868__340.jpg

En nemli subtropikal iklime sahip eyalet, 4 mevsimi de yaşamaktadır. Bol yağış alır, ayrıca yaz ve kış mevsimlerindeki sıcaklıklar arasındaki farklar çok yüksektir. Kuzey bölümleri batı bölgelerden daha soğuktur. Ancak güney ve batı bölgeleri daha çok yağış alır. Bir genelleme yaparsak Kentucky, nemli sıcak yağışlı yazlara, orta derecede soğuk karlı kışlara sahiptir.

Kentucky’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

feat-dang-ky.jpg

Kentucky eyaletinde toplamda 418 şehir bulunmaktadır. Eyaletin başkenti olan Frankfort, yaklaşık 25.500 kadarlık bir nüfusa sahiptir. Kentucky Irmağı’nın kenarına kurulmuş bir şehirdir. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Frankfort dışında diğer bilinen şehirler ise Louisville Jacksonville, Georgetown, Covington ve Lexington’dur.

Eyaletin en büyük şehri olan Louisville, George Clark tarafından 1778’te kurulmuştur. Ohio Şelalesi, Ohio Nehri ve Meksika Körfezi yanında öncelikli olarak bir liman sitesi olarak gelişti. Kentucky kızarmış tavuğun doğduğu yer olmakla beraber, Louisville beyzbol sopaları da bu şehirde üretilmektedir.

Lexington, Louisville’den sonra gelen ikinci büyük şehirdir. ABD’nin doğu yöresinde bulunan şehir, idari bir merkezdir. Kentucky eyaletinin en önemli bölgesi olan Bluegrass bölgesinde konumlanmıştır. Tüm ABD içinde en kalabalık 62. şehirdir. Şehirde, Kentucky Horse Park, The Red Mile, Kneeland adlı üç büyük hipodrom bulunmaktadır.

Convington şehri, Ohio ve Licking Nehirlerinin birleştiği yerde bulunur ve yaklaşık 40.000 nüfusa sahiptir ve Kentuıcky eyaletinin en kalabalık 5. şehridir. Bölgede tarihi ve turistik açıdan görülmeye değer birçok eski katedral ve bazilika yer almaktadır.

Georgetown, Toyoto’nın üretim merkezlerinden birini barındırır eğitim açısından da oldukça ileri seviyededir. Cardome Merkezi, Elkhorn’da Yuko En, Royal Spring, adliye ve belediye binaları görülmeye değer yerlerindendir.

Kentucky Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

  Nüfus:  4.414.000 Dili: İngilizce Para Birimi: USD İklim: Nemli Subtropikal İklim