Louisiana Hakkında Temel Bilgiler

usa-1644525_960_720.jpg

Louisiana (LA), 123,675 km2 toplam alanı ile Amerika Birleşik Devletleri’nin 31. büyük eyaletidir; 4,6 milyon nüfusu ile ise 25. sırada gelmektedir.

30 Nisan 1812’de Amerika Birleşik Devletleri’ne katılan Louisiana’nın takma adı “Pelikan Eyalet”tir. Daha Koloni zamanlarında beri pelikan, Louisiana’nın sembolü olarak benimsenmiştir. Eyalet Arması’nda 3 yavrusunu besleyen bir pelikan bulunmaktadır. Ayrıca, eyaletin mottosu yazılıdır: Union (birlik), Justice (adalet), Confidence (güven). Eyaletbayrağında, mavi zemin üzerinde eyalet arması yer almaktadır. Mavi ayrıca, beyaz ve altın sarısı ile birlikte eyaletin resmi renkleridir.

Louisiana’nın zengin tarihinden ve kültüründen oluşan eşsiz mirasına dört farklı grup katkıda bulunmuştur: İspanyol ve Fransız kolonilerinin torunları Kreoller; Fransız ataları 1755 yılında İngilizler tarafından Acadia’dan (Nova Scotia ve New Brunswick) sürgün edilen Cajunlar; Amerikalı pamuk ekicileri ve özellikle müzikleri ile dünyanın tozunu attırıp Louisiana’nın varlığı için çalışan Afro-Amerikalılar… Baton Rouge ve Natchitoches’tan ihtişamlarını hala koruyan büyük çiftliklere geziler düzenlenmektedir.

Louisiana’da neredeyse her şey için bir festival vardır; bu nedenle Amerika’nın festival başkenti adıyla anılır. Her yıl 400’ün üzerinde festival düzenlenir. Tüm ürün hasatları, ev yapımı yiyecekler, yöreye özgü veya dünyaca ünlü müzik türleri gibi pek çok şeyi kutlarlar. Ponchatoula Çilek Festivali, Shreveport’taki Red River Revel ve Natchitoches’taki HolidayFestival of Lights bunlardan sadece birkaçıdır. Bu festivalsever durumlarından ötürü Louisianalılar için “Ya bir parti hazırlıyorlardır ya bir partide eğleniyorlardır ya da partinin yorgunluğunu atmaya çalışıyorlardır” denir.

Louisiana’nın en çok öne çıkan özelliği, sahip olduğu iklim nedeniyle sürekli kasırgalara maruz kalıyor olmasıdır. Çok şiddetli olanlar (Katrina ve Rita gibi) oldukça yıkıcı sonuçlar doğurabiliyor; ancak zayıf olanlar olağan bir hava durumu niteliği taşır ve halk bunlara her zaman hazırlıklı olmalıdır. Çünkü kasırgalar eyaletin günlük yaşamının bir parçası gibidir.

Tarih ve çeşitlilik nedeniyle, kendine has, biraz tuhaf gelen konuşmalar duymak Louisiana’da aslında gayet sıradandır. Fransızca (veya daha karmaşık olan Cajun Fransızcası), Kreolece ve hatta İspanyolca ile Almanca karışımı diğer pek çok dili duymanız mümkündür.

Çok sayıda müzik türü eyalete uğrayıp terk etmiş olsa da, sadece birkaç tanesi hiç bırakmamıştır: Cajun ve Kreol müziği, caz ve blues Eyaletin erken tarihinde ortaya çıkan bu müzik türlerine, eyalettin pek çok değeri katkı sağlamıştır. Louisiana’nın sesi bütün dünyada duyurmakta ve Grammy ödüllü sanatçılar eyaleti temsil etmektedirler.

Eyaletin en büyük festivali Mardi Gras, New Orleans’a gitmek için yeterince iyi bir nedendir. Hazırlıklarına ve hatta kutlamalarına bile haftalar önce başlanılan bu festival, Louisiana’nın da adeta gurur kaynağıdır. Eğer farklı bir zamanda ziyaret edecekseniz yine de müzelerde aslını yaşatır nitelikte tören alayları, dev karton heykeller, kostümlü şovlar ve daha pek çok şeyi bulabilirsiniz. Lake Charles’taki Mardi Gras Museum of Imperial Calcasieu; Bossier City’deki Ark-La-Tex Mardi Gras Museum; ve New Orleans’taki Blaine Kern's Mardi Gras World.

Tanıtıcı Video: