Louisiana Nerededir?

Louisiana, Amerika Birleşik Devletleri’nin orta-güney kısmında yer alan bir eyalettir. Doğusunda yer alan Mississippi ile sınırının yaklaşık yarısını MississippiNehri oluşturmaktadır. Güneyinde Meksika Körfezi, batısında Teksas ve kuzeyinde Arkansas yer almaktadır.

Doğu-batı yönünde 381 km, kuzey-güney yönünde ise 380 km uzunluğa sahip olan Louisiana’nın 639 km sahilşeridi vardır.

Louisiana’ya Nasıl Gidilir?

Direkt uçuşların olmadığı Louisiana’ya en az bir aktarma yapılarak 16 saatten başlayan sürelerde varmak mümkündür.

En uygun seçim, eyaletin en büyük havaalanı olan Louis Armstrong New Orleans Uluslararası Havaalanı’nı (MSY) tercih etmek olacaktır. Hem sefer sayısı yüksektir hem de tek aktarma yaparak daha kısa sürede varma imkanı sağlar.

Ancak yine de ikinci bir alternatif olarak Alexandria Uluslararası Havaalanı (AEX) da düşünülebilir.

Louisiana’ya Ne Zaman Gidilir?

krewe-of-brew.jpg

New Orleans’ta yaşanan dört mevsim ile ilgili yapılan yerel bir şaka vardır: Yaz, Kasırga, Noel ve Mardi Gras.

Louisiana veya NewOrleans’a yapılacak seyahatler için haziran ve eylül arasındaki dönem, yüksek kasırga sezonu olması nedeniyle oldukça risklidir. Sıcaklıkların da oldukça yüksek olduğu bu dönem tatilciler tarafından düşük sezon olarak kabul edildiği için fiyatlar da daha uygundur. Eğer Louisiana’ya yazın giderseniz GüneybatıLouisiana ve LakeCharles’da bulunan plajları tercih edebilirsiniz; ancak yine de kasırga riskini unutmamanız gerekmektedir.

Yaz sezonunda Louisiana’nın kuzey kesimlerinde pek çok aktivite imkanı sunulmaktadır. Sportsman’s Paradise (Sporcu Cenneti) olarak bilinen bölgede golf sahaları ile balık tutmaya ve avlanmaya elverişli alanlar bulunmaktadır. Yazın yapacağınız Louisiana tatili için kuzey ve kezeybatıda yer alan Shreveport ve Monroe gibi yerleri tercih edebilirsiniz.

Louisiana, kamp yapmak için yıl boyunca uygundur. Ancak, yaz aylarında gittiğinizde yine kasırga riskini ve sivrisinekleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Louisiana’ya gitmek için en güzel zaman bahar aylarıdır. Ekim ile nisan arasında hava daha ılık olduğu için sıcak ve nemli yaz aylarındansa bu dönemi tercih edebilirsiniz.

Her yıl New Orleans’ta yapılan meşhur Mardi Gras da dahil pek çok Louisiana festivali baharda düzenlenmektedir. Tatilinizi Mardi Gras veya Jazz Fest New Orleans zamanlarına denk getirmek, hem daha kayifli vakit geçirmenize hem de Louisiana kültürünü yakından tanımanıza katkı sağlayacaktır.

Louisiana’daki etkinliklere katılmak için gidebileceğiniz diğer uygun zaman da sonbahar ve kış ayları olacaktır. İlk olarak, ekim ayının sonunda gerçekleştirilen Halloween (Cadılar Bayramı) size renkli ve farklı bir festival heyecanı verebilir. Noel ve Yılbaşı arasında yapılan Noel kutlamaları ile New Orleans’ta Yılbaşı Arifesi’nde düzenlenen partiye katılabilrsiniz.

Louisiana Mutfağı

slide1.jpg

Louisiana’nın resmi yemeği olan gumbo eyaletin her yerinde bulunabilmektedir. Pirinç, meyane (tereyağı/yağ ile un karışımı), deniz ürünleri veya et, sebze, baharatlar ve sıklıkla da bamya ile hazırlanmaktadır. Kreol tarzı gumboda domates ve egzotik malzemeler kullanılırken, Cajun tarzı olanda et, balık ve baharatlar kullanılmaktadır.

Louisiana genelindeki pek çok restoranın menüsünde görebileceğiniz boudin, halka veya top halinde sunulur. Tütsülenmiş sosis bumbarında pirinç, domuz eti ve baharatlar ile hazırlanır.

Louisiana’da bulabileceğiniz en baharatlı yerel yemek olan jambalaya, İspanyolların paellasının Kreol tarzında yorumlanmış halidir. Tavuk, sosis, uzun pirinç, soğan, dolmalık biber ve kereviz birleşiminden oluşmaktadır ve geleneksel olarak büyük siyah tavalarda servis edilmektedir.

Tatlı veya tuzlu pek çok pay çeşidi bulunan Louisiana’da en ünlü olanları Natchitochesetli pay ve çilekli paydır. Bunun yanı sıra kerevit payı da denenebilir. Pekan cevizli pay ve tatlı patatesli payın bir araya geldiği tatlı patatesli pekan cevizli pay da Louisianalı bir şefin icadıdır.

Esmer şeker, pekan cevizi ve tereyağının pişirilip kurutulmasıyla hazırlanan bir çeşit Kreol şekerlemesi olan pralin, 1700’lerde Fransız rahibeler tarafından New Orleans’a getirilmiştir. New Orleans’ French Market’ta en leziz örneklerini bulmak mümkündür.

Louisiana’nın en gözdelerinden olan crawfish étouffée; meyane, kerevit (crawfish), taze baharatlar ve sebzelerden oluşan pirinçli bir Kreol yahnisidir. Burada kullanılan meyane, kereviz, dolmalık biber ve soğan karışımına eklenen tereyağı ve un karışımıdır; gumbo için kullanılandan daha açık renkli olduğu için “blonde roux” (sarı meyane) da denir.

Örgü şeklindeki yuvarlak hamurla hazırlanan, tarçın dolgulu, üzerinde renkli şekerler ve “plastik bir bebekler” bulunan “king cake, Louisiana’daki bütün pastane ve fırınlarda bulunabilir. Kekin üzerindeki 3 renk; adalet (mor), inanç (yeşil) ve gücü (altın sarısı) temsil etmektedir.

İçerisinde İtalyan salamı, İtalyan jambonu, ezilmiş sarımsak, zeytin salatası ve peynir bulunan yuvarlak bir sandviç olan “mufuletta, New Orleans’ın Fransız bölgesinde icat edilmiştir. Tam, yarım veya çeyrek olarak sunulmaktadır.

Üzerine toz şeker serpilen, kare şeklindeki kızarmış hamur parçaları olan “beignet, temelde az malzemeden oluşur. Ancak yine de, Louisiana’daki kafe ve restoranlarda tatlı veya tuzlu dolgulu olarak bulunabilmektedir. Ayrıca, mart ayında New Orleans’ta düzenlenen NOLA Food Fest’te beignet yeme yarışması da yapılmaktadır.

En lezzetlilerini Cajun Country’de bulabileceğiniz po’boy, Fransız ekmeği içinde deniz ürünleri, domates, kornişon, marul ve mayonez bulunan bir çeşit sandviçtir. New Orleans’ta biftek ile hazırlananı da mevcuttur.

Louisiana’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 •  Yeni Yıl (1 Ocak),
 •  MLK Jr. Günü (16 Ocak),
 •  Mardi Gras Günü (28 Şubat),
 •  Kutsal Cuma (Mart/Nisan)
 •  Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),
 •  Huey Long’un Doğum Günü (30 Ağustos),
 •  İşçi Bayramı (4 Eylül),
 •  Kıdemliler Günü (11 Kasım),
 •  Şükran Günü (23 Kasım),
 •  Noel (25 Aralık)

Louisiana’da Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

HOUSTON BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Turkish Consulate General, 1990 Post Oak Blvd. Suite 1300, Houston, TX 77056-3813

Telefon: +1 713 622 58 49 / 03 24 / 32 05 / 32 76

Fax: +1 713-623 66 39

E-mail:[email protected]

Web Sitesi: houston.bk.mfa.gov.tr

Kişisel Başvuru Saatleri: 9.30-14.00;

Telefon ile Başvuru Saatleri: 14.00-16.00

Görev Bölgesi: Arkansas, Alabama, Louisiana, Mississippi, New Mexico, Oklahoma, Tennessee ve Texas

Louisiana’da Konuşulan Diller

Lousiana’nın resmi dili İngilizce olmakla beraber hissedilir derecede güney aksanı yer etmiştir. Halkın yüzde 90’ı sadece İngilizce konuşmaktadır. İngilizceden sonra, ikinci sırada Fransızca(%4,7) ve ardından da İspanyolca(%2,5) gelmektedir. Ayrıca, 20 bin küsur kişi Vietnamca konuşmaktadır.

Louisiana’nın Ekonomisi

bayou-912244_960_720.jpg

Louisiana iklimi ve zengin alüvyonlu toprakları sayesinde ülkenin önde gelen tatlı patates, pirinç ve şekerkamışı üreticisi durumundadır. Diğer önemli ürünler arasında ise soya fasulyesi, pamuk, süt ürünleri, çilek, mısır, pekan cevizi yer alır.

Denizden gelen nimetlerin de önemli yer tuttuğu Louisiana’da balıkçılık yaygındır. Karides, ringa balığı ve istiridye en çok avlanan deniz ürünleridir. Mineral yönünden zengin olan eyalet, ülkenin tuz ve sülfür üretiminde liderdir ve ayrıca hampetrol ve doğal gaz üretimi de yapılmaktadır. Neredeyse yarısı ormanlarla kaplı olan eyalette kerestecilik de önemli bir yere sahiptir.

Topraklarının 19,189 km2’si suyun altında olan Louisiana, bataklıkları sayesinde ülkenin en büyük misk faresi kürkü kaynağı olmaktadır. Ayrıca, vizon, kunduz, bataklık kunduzu, keseli sıçan, susamuru ve rakundan da pösteki elde edilmektedir.

Louisiana’nın Kısa Tarihi

Bugünkü Louisiana’nın bulunduğu alan büyük ölçüde Mississippi Nehri tarafından oluşturulmuştur ve bu oluşum süreci New Orleans’ın aşağısında Mississippi Deltası’nda hala devam etmektedir.

Eyaletin bugünkü sınırları içinde ilk Yerli yerleşimlerinin 15.000 kişi kadar olduğu tahmin edilmektedir. Kaşifler, Kuzey Amerika’ya yerleşmeye başladıklarında, kuzeybatı Louisiana’da pek çok Caddo Yerlileri kabilesi ve kuzeydoğuda Tunica dili konuşan küçük gruplar yaşamaktaydı. Güneybatıda Atakapa grubu; güney-orta Louisiana’nın bataklık alanlarına doğru ise Chitimacha grubu bulunuyordu.

1541 yılında, eyaletin bugünkü sınırlarına ilk gelen kişinin Hernando de Soto olduğu tahmin ediliyor. Ondan uzunca bir süre sonra, Kanada’dan yola çıkan Robert Cavelier, Sieur de la Salle, 9 Nisan 1682 tarihinde Mississippi yakınlarına ulaşmıştır. Kral Louis XIV’nin şerefine Louisiana adını verdiği bu bölgenin Fransa topraklarına ait olduğunu bildirmiştir.

1714 yılında Louis Juchereau de St. Denis, Louisiana’daki ilk kalıcı Avrupa yerleşimi olan Natchitoches’u kurdu. Bundan 4 yıl sonra ise Sieur de Bienville New Orleans’ı kurdu.

1762 yılına kadar Fransız yönetiminde kalan Louisiana, bu sürede pek bir gelişme göstermedi. Ancak, İspanya yönetimine geçtikten sonra refaha kavuşmuştur. Amerikan, İspanyol, Kanarya Adaları’ndan gelenler ve en önemlisi Nova Scotia’dan Acadian mültecileri ile nüfus artmıştır. 1800’lere kadar 50 bin kişiyi bulan nüfusun büyük bir oranı da Afrika ve Antiller’den getirilen siyah köleler oluşturmaktaydı.

1800 yılında, Louisiana’nın yeniden Fransız yönetimine devredilmesini talep eden Napoleon bu konuda başarılı olamayınca, çareyi Birleşik Devletler’e satmakta bulmuştur.

Louisiana, 30 Nisan 1812 tarihinde, 18. eyalet olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne kabul edilmiştir.

Louisiana’da İklim ve Hava Durumu

hurricane-katrina-ir-clouds-from-goes-on-29-aug-2005-869.jpg

Louisiana’nın ikliminde dönemsel değişikliklerin görülmesine rağmen, yıl boyunca devam eden yarı-tropikal iklim hakimdir. Eyaletin MeksikaKörfezi’ne yakın olan yerlerinde nem ve yağış oldukça yoğundur ve yaz ayları ile kış aylarındaki mevsim şartları arasında çok az fark görülür. Örneğin, güneşli gün sayısının 180 günden fazla olduğu NewOrleans’ta, yılın büyük bir kısmında sıcak ve nemli bir hava hakimdir. Çok nadir olmakla birlikte kar yağışı da görülebilmektdir.

Yazların çok uzun sürdüğü (nisan – ekim) eyalette, günler sıcak veya yağmurlu yada sıcak ve yapmurlu geçmektedir. Kışlar ise kısa sürer ve ılıktır.

Louisiana’da görülen iklimin en dikkat çekici özelliği kasırgalardır.Meksika Körfezi’nin tamamını kapsayan Atlantik kasırga sezonu, 1 Haziran’dan 30 Kasım’a kadar devam etmektedir. Kasırgaların en aktif olduğu dönem ise eylül ayıdır.

Louisiana’da Din ve İnanç

Louisiana nüfusunun yüzde 62’si bir dine mensuptur. Bunların yüzde 27’si Katolik ve yüzde 5,6’sı diğer Hristiyan mezheplerine bağlıdır. Yahudi ve Müslüman olanlar da vardır, ancak bunların sayısı oldukça azdır.

Louisiana’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

usa-1644525_960_720.jpg

Louisiana’nın başkenti Baton Rouge, 728 bin civarındaki nüfusu ile Lousiana’nın ikinci büyük şehridir. Acadiana veya Cajun Country’nin de resmi olmayan başkentidir. Mississippi Nehri’nin doğu bankında yer alan Baton Rouge, Louisiana State University (LSU)’ye ev sahipliği yapmaktadır ve büyük bir liman olanağı sunmaktadır.

1,3 milyonu geçen nüfusuyla, Louisiana’nın en büyük şehri olan New Orleans’ta caz müziğin kökleri ve Amerika’nın başka hiçbir yerinde olmayan bir kültür bulunmaktadır. Fransız inceliği, Kreol, Afro-Amerika, Karayip, İrlanda, Haiti, Alman ve Vietnam karışımı zengin bir atmosfere sahiptir. 1718 yılında kurulan New Orleans, ülkenin en eski şehirlerinden biridir. 2005 yılında meydana gelen korkunç Katrina Kasırgası felaketinin ardından hala toparlanmaya devam etmektedir. Louisiana’nın ve ülkenin en cazip turist merkezlerinden biridir. Özellikle Mardi Gras zamanında ziyaretçi akınına uğrayan New Orleans’ın nüfusu bu dönemde iki katına çıkmaktadır.

Louisiana Üniversitesi’nde ev sahipliği yapan Lafayette ise müzik ve dansın hayatın bir parçası haline geldiği bir şehirdir. Pek çok restoran ve dans holü imkanı sunan şehir, yıl boyunca pek çok müzik festivalinin de gerçekleştirildiği bir yerdir.

Eyaletin kuzeybatısında, Teksas sınırında yer alan Shreveport, “Sportsman’s Paradise (Sporcuların Cenneti)”olarak anılmaktadır. Renklerin ve müziğin, lezzetlerin ve eğlencenin, şık güney cazibesinin ve rahatlık anlayışını bir arada bulunduran, Amerika’da görülebilecek en eşsiz yerlerden biridir. Bu özelliğini müzikte de yansıtan Shreveport, hem gece kulüplerin hem de caz, country müzik, bluegrass, folk müzik ve zydeco konserlerine ev sahipliği yapar.

Louisiana 5 bölgeye ayrılmaktadır. Bunlar, New Orleans ile çevresindeki kentler ve aşağı Mississippi’nin bulunduğu Greater New Orleans; Cajun kültürünün merkezi Acadiana, tarihi Natchitoches ve Alexandria’nın yer aldığı Central, Baton Rouge’un bulunduğu Florida Parishes, tarihi Indian tepeleri ve Shreveport ile North şeklinde sıralanmaktadır.

Louisiana Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 4,6 milyon Dili: İngilizce Para Birimi: USD İklim: Sub-tropikal İklim