Massachusetts Hakkında Temel Bilgiler

Massachusetts, tam ve resmi adıyla Commonwealth of Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğu tarafındaki New England bölgesinin en kalabalık eyaletidir. Kapladığı 27.336 kilometrekarelik alan ve 6 milyonu aşkın nüfusuyla Amerika Birleşik Devletleri’nin en yoğun nüfuslu eyaletlerinden biridir. Doğusunda Atlas Okyanusu, güneyinde Rhode Adası ve Connecticut eyaletleri, kuzeyinde New Hampshire ve Vermont, batısında ise New York bulunan Massachusetts konumu itibarıyla, Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli limanlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Massachusetts eyaleti adını Amerikan yerli kabilesi Massachusettkabilesinden almıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski eyaletlerinden birine isim kaynağı olmuş yerli Massachusett kabilesinin diline göre Massachusett kelimesi “büyük tepeler bölgesi” anlamına gelmektedir.

Massachusetts eyaletinin başkenti, aynı zamanda New England bölgesinin en kalabalık şehri Boston’dır. Massachusetts eyaletinin nüfusunun yüzde 80’den fazlası Boston’da ikamet etmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en gelişmiş eyaletlerinden biri olan Massachusetts, özellikle Endüstri Devrimi sonrası tarım, balıkçılık ve ticaret üzerine kurulu ekonomisinin dümeni üretime çevrilmiştir. Hatta öyle ki, Amerika Birleşik Devletleri’nin üretim merkezleri arasında yer almaktadır. 20. yüzyıldan sonra ise ekonomi, üretimden hizmete yönelmiştir; biyoteknoloji, finans, mühendislik, yükseköğrenim ve mühendislik alanlarında dünya lideri konumundadır. Kişi başı gelir sıralamasında Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri genelinde ilk 5 eyalet içinde yer almaktadır.

Massachusetts aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri tarihinde, ulusun ticari ve kültürel merkezi konumundaydı. Amerikan İç Savaşı öncesi Massachusetts; transandantalizmin (deneyüstücülük) ve ılımlı olmayı savunan, kölelik karşıtı akımların merkezi olmuştur. Ayrıca, Massachusetts eşcinsel evliliği yasal hale getiren ilk Amerika Birleşik Devletleri eyaletidir.

Massachusetts, voleybol ve basketbolun doğduğu eyalettir. 19. yüzyılın sonlarına doğru Massachusetts’in batısında bulunan şehirlerden Springfield basketbolun ve Holyoke ise voleybolun çıkış yeridir.

Atlantik Okyanusu’ndaki körfezlerinden Massachusetts Körfezi’nde yer alan bir liman kenti olan başkent Boston, Massachusetts eyaletinin adeta kalbidir. Yükseköğrenim denince akla ilk gelen, dünyaca ünlü iki kurum Harvard University ve Massachusetts Institute of Technology (MIT) Amerika Birleşik Devletleri’nin en köklü ve varlıklı şehirlerinden olan Boston’ın çok yakınında konumlanmış olan Cambridge şehrindedir. Ayrıca tıp merkezleri ve teknoloji firmaları açısından da çok önemli bir şehir olan Boston, İrlanda kökenli olanlar çoğunlukta olacak şekilde Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupa’dan ilk göçmen alan şehirlerinden biridir.

Massachusetts’in diğer büyük ve nispeten diğerlerinden daha kalabalık şehirleri arasında Boston’ın çok yakınında bulunan Cambridge, Springfield, Worcester, Lowell, Newton, Quincy ve lakabı balina avı şehri olan New Bedford’dır.

Kendi içinde 14 ayrı yerel yönetim bölgesine ayrılmış olan Massachusetts’in bu yönetim bölgeleri doğudan batıya olacak şekilde şöyledir: Nantucket, Dukes, Barnstable, Plymouth, Bristol, Norfolk, Suffolk, Essex, Middlesex, Worcester, Hampden, Hampshire, Franklin ve Berkshire.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı