Massachusetts Hakkında Temel Bilgiler

Massachusetts, tam ve resmi adıyla Commonwealth of Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğu tarafındaki New England bölgesinin en kalabalık eyaletidir. Kapladığı 27.336 kilometrekarelik alan ve 6 milyonu aşkın nüfusuyla Amerika Birleşik Devletleri’nin en yoğun nüfuslu eyaletlerinden biridir. Doğusunda Atlas Okyanusu, güneyinde Rhode Adası ve Connecticut eyaletleri, kuzeyinde New Hampshire ve Vermont, batısında ise New York bulunan Massachusetts konumu itibarıyla, Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli limanlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Massachusetts eyaleti adını Amerikan yerli kabilesi Massachusettkabilesinden almıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski eyaletlerinden birine isim kaynağı olmuş yerli Massachusett kabilesinin diline göre Massachusett kelimesi “büyük tepeler bölgesi” anlamına gelmektedir.

Devamını Oku

Massachusetts ile İlgili

Massachusetts Nerededir?

Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğusunda bulunan New England bölgesindedir. Atlas Okyanusu’na kıyısı olan eyaletin sınırları kuzeyde New Hampshire ve Vermont eyaletleri, güneyde Connecticut ve Rhode Island, batıda ise New York ile çizilmiştir.

Massachusetts’e Nasıl Gidilir?

Massachusetts’e Türkiye’den ulaşım oldukça rahattır. Türkiye’den Boston Logan Havalimanı’na direkt uçuşlar düzenlenmektedir. Ortalama 10-11 saat süren uçuşlardan sonra doğrudan Boston’a ulaşılabilir. Bunun dışında farklı eyaletlerden tren ve otobüs seferleriyle Boston’a varmak da mümkündür.

Massachusetts’e Ne Zaman Gidilir?

Massachusetts uygun iklim koşulları ve gezilecek yerlerin fazlalığı sebebiyle yıl boyunca turisti olan eyaletlerden biridir. Don olayları ve bol yağışlı geçmesinden dolayı kış ayları haricinde sene boyunca seyahat etmeye elverişli bir eyalettir. Mayıs-temmuz etkinliklerin, festivallerin yoğun olduğu dönemdir; temmuz-eylül arası turistlerin en yoğunlukta olduğu zamandır. Eğer tarih konusunda esnekseniz ve seyahat edeceğiniz şehrin fazla kalabalık olmasını istemeyenlerdenseniz büyük şehirlerin daha sakin olduğu nisan-mayıs veya eylül-kasım ayları seyahat için ideal olacaktır.

Ziyaretinizi ekim sonuna denk getirebilirseniz, eskiden cadıların yaşadığı söylenilen Salem Bölgesi, Cadılar Bayramı kutlamalarıyla nam saldığından, bu tarihlerde bölge renkli görüntülere sahne olmaktadır.

Massachusetts özellikle yaz aylarında birbirinden eğlenceli aktiviteleriyle çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Örneğin bu sene 12 Ağustos’ta Boston Contemporary Dance Festival, Amerika Birleşik Devletleri’nin çeşitli yerlerinden gelen modern dans sanatçılarının eşsiz performanslarıyla gerçekleşecektir.

Massachusetts Mutfağı

Massachusetts mutfağı, bölgenin Atlas Okyanusu’na kıyısı olması sebebiyle ağırlıklı olarak deniz mahsulleriyle ünlüdür. Massachusetts’in de içinde bulunduğu New England bölgesinde özellikle karides, ıstakoz, midye, kerevit, yengeç gibi kabuklu deniz ürünleri ve balık restoranlarda sıkça servis edilmektedir. Deniz mahsullerinden yapılmış çorba ve atıştırmalıklar da Massachusettslilerin sıkça tercih ettikleri yemeklerdendir. Eğer lüks bir akşam yemeği yemek isterseniz; Bull & Finch Pub, Ostra, Davio’s veya The Capital Grill’i tercih edebilirsiniz. Tipik bir Amerikan kahvaltısı için Mike & Patty’s, öğle yemeği için nispeten daha uygun fiyatlı birer alternatif olan Thornton’s Restaurant ve Theo’s Cosy Corner Boston’da gidilebilecek adresler arasındadır. Bir İtalyan restoranı olan Teatro Restaurant’ta vejetaryen ve glütensiz seçenekler bulunmaktadır.

Deniz mahsulü yemek istemezseniz; Amerika Birleşik Devletleri’nin diğer eyaletlerinde olduğu gibi, Massachusetts’te de her damak zevkine hitap eden restoranlar vardır: Çin, İtalyan, Hint, Japon ve Meksika mutfağı lezzetlerine ağırlık veren birçok adres bulunabilmektedir.

Massachusetts’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yeni Yıl (1 Ocak),

· Martin Luther King Jr’ın Doğum Günü (16 Ocak),

· Inaguration Günü (20 Ocak),

· Başkan Günü (20 Şubat),

· Anma Günü (29 Mayıs),

· ABD Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),

· Emek Bayramı (4 Eylül),

· Kolombus Günü (9 Ekim)

· Gaziler Günü (10 Kasım),

· Şükran Günü (23 Kasım),

· Noel (25 Aralık)

Massachusetts’in Bağlı Olduğu Türkiye Dış Temsilcilikleri

BOSTON BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 31 Saint James Avenue,Suite #840, Boston, MA 02116, USA

Telefon: +1 617 451 1329 (Geçici Ofis)

E-mail:[email protected]

Görev Bölgesi: Massachusetts, Maine, New Hampshire, Rhode Island, Vermont Eyaletleri, Connecticut

Massachusetts’te Konuşulan Diller

Massachusetts, Amerikan İngilizcesinin çeşitli lehçelerinin sık konuşulduğu bir eyalettir. Farklı diyalektlerin eyalet genelinde duyulması mümkündür. Boston aksanı diye bir aksan da oluşmuştur. İngilizce dışında en çok konuşulan diller yüzde 7,5 ile İspanyolca, yüzde 2,97 ile Porkekizce, yüzde 1,59 ile Çince, yüzde 1,11 ile de Fransızca’dır.

Massachusetts’in Ekonomisi

Massachusetts özellikle başkent Boston’ın varlığı sayesinde ekonomisi Amerika Birleşik Devletleri’nin en iyi ekonomilerinden biridir. Boston ağırlıklı olarak enformasyon teknolojileri, finans, hizmet ve biyoteknoloji alanlarında aktif olan bir şehirdir ve ekonomisi de bu alanlar üzerine gelişmektedir. Dünyada inovasyon ve girişimcilik konusunda lider olan Boston’da neredeyse 2000’e yakın girişim bulunmaktadır. Aynı zamanda Boston’da bulunan iş yerleri ve kuruluşlar çevresel sürdürülebilirliği sağlama ve elde edilen yatırım anlamında Amerika Birleşik Devletleri’nde en üst sıralarda yer almaktadır. Kentsel değer kazandırma çalışmaları sürdürülen Boston, dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında üst sıralarda bulunmaktadır. Buna paralel olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin yaşam maliyeti en yüksek şehri de Boston’dır.

Massachusetts’in Kısa Tarihi

Massachusetts Kuzey Amerika’da konuşulan Algonkindil ailesinin kabilelerinin yani Wampanoag, Narragansett, Nipmuc, Pocomtuc, Mahican veeyaletin ismini aldığı Massachusett kabilelerinin yerleştiği bir bölgedir. Kabak, mısır gibi sebzelerin de yetiştiği bu topraklarda çoğunlukla avcılık, toplayıcılık ve balıkçılıkla yaşamını sürdüren bu kabileler, 17. yüzyılın başlangıcında Avrupalıların bölgeye gelişiyle salgın hastalıklar yüzünden yerli halkın yaklaşık yüzde 90’ı hayatını kaybetmiştir. Massachusetts’e ilk yerleşen İngiliz göçmen grubu Pilgrimler bölgede halihazırda yaşayan yerli kabile Wampanoag ile dostça ilişkiler kurmuştur. Jamestown kolonisinden sonra kurulan ikinci kalıcı İngiliz kolonisi olan Pilgrimler, İngiltere’nin kuzeydeki en önemli kolonisidir. Amerika Birleşik Devletleri’nin temelini oluşturan bu iki koloni Amerikan geleneklerinin oluşmasını sağlamışlardır. Puritanlar, Pilgrimleri takip ederek Massachusetts Körfez kolonisini kurmuşlardır, burası günümüzde Boston olarak anılan bölgedir. Bu bölgeye yerleşen halka Yankee adıyla seslenmeye başlanıldı.

Massachusetts eyaletinin tarihi, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuruluşu için önem arz ettiği kadar, Amerikan Bağımsızlık Mücadelesi’nde de can alıcı olaylara sahne olmuştur. Bağımsızlık Savaşı’nın patlak vermesine sebep olan Boston Çay Partisi denilen olay gerçekleşmiştir. İsyancılar İngiltere’den ithal edilen çay balyalarını yok ederek İngilizlere karşı olan tepkilerini göstermeye çalışmışlardır.

Büyük Britanya Krallığı’nın kolonilere dayatmış olduğu ağır vergiler Boston bölge halkının isyan etmesine yol açmış, kolonilerin Büyük Britanya Krallığı’ndan ayrılması fikri ilk o zaman akıllarda oluşmaya başlamıştır. Akabinde Amerikan Bağımsızlık Savaşı gerçekleşmiştir ve bu savaşın en kritik savaşları Massachusetts’te gerçekleşmiş: Lexingtonve Concord Savaşları, Bunker Hill ve Boston’ın kuşatılması bunlardan bazıları olarak örnek gösterilebilir.

Durum böyle olunca Amerika Birleşik Devletleri oluşurken, Massachusetts kurucu 13 eyaletten birisi olmuştur. Köleliği kaldıran ilk eyaletlerden biri olan Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri yasasını onaylayan 6. eyalettir.

Massachusetts’de İklim ve Hava Durumu

Massachusetts genel olarak nemli bir havaya sahiptir. Güneydoğu kıyılarında çoğunlukla ılıman iklim hâkimdir. Bol yağışlı geçen ve sık sık don olayları görülen kışları ortalama 2 derece, yazları ise ortalama 27 derece olan Boston, Massachusetts’te yaşanan iklime en iyi örnektir. Atlas Okyanusu’na kıyısı olduğundan tropik fırtınalara ve kasırgalara maruz kalabilmektedir.

Massachusetts’te Din ve İnanç

Massachusetts eyaletinin büyük çoğunluğunu yüzde 57 ile Hristiyanlar oluşturmaktadır. Hristiyanların yüzde 21’i Protestanlığı benimsemiştir. Quebec, Portekiz, İrlanda, İtalya, Polonya ve Latin Amerika’dan alınan yoğun göçler sebebiyle eyaletteki Hristiyanların yüzde 34 ile çoğunluğu Roman Katolik’tir. Nüfusun yüzde 3’ü Musevi olan Massachusetts’de Müslümanlık, Budizm, Hinduizm, Paganizm ve Mormonluk da görülmektedir.

Massachusetts’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Massachusetts eyaletinin başkenti Boston’dır. Boston kapladığı 142 kilometrekare alan ve 6 yüz bini aşkın nüfusuyla bulunduğu New England bölgesinin en geniş şehri ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık 23. kentidir. Greater Boston olarak bilinen Boston’dan nispeten daha geniş bir alanı kapsayan Metropolitan Statistical Area’da (MSA) yaklaşık 4,8 milyon insan, Metropolitan Statistical Area’dan da geniş bir alanı kapsayan Combined Statistical Area’da (CSA) ise 8,2 milyon insan yaşamaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski ve köklü şehirlerinden biri olan Boston ekonomik ve kültürel anlamda bulunduğu bölgenin önderi gibidir. Shawmut Yarımadası’nda kurulmuş olan Boston topraklarını yarımada sınırlarından genişletmiştir. Amerika Birleşik Devletleri tarihinde Boston Amerikan Devrimi’nin önemli olaylarına sahne olmuştur. Boston Katliamı, siyasi protestolardan biri olan Boston Çay Partisi, Bunker Hill Savaşı ve Boston Kuşatması Massachusetts’in başkentinde gerçekleşmiştir.

Eğitim ve kültür başkenti olmasının yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’nin Birleşik Krallık’a karşı bağımsızlık mücadelesinde liman şehri ve üretim merkezi olması sebebiyle stratejik bir nokta olarak da önemini korumuştur.

Boston’ın eğitim açısından taşıdığı önem yalnızca Harvard Üniversitesi, MIT ve diğer prestijli yükseköğrenim kurumları ile sınırlı değildir. Eğitim açısından taşıdığı önem 17. yüzyıla dayanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk devlet okulu olan Boston Latin School 1635’te Boston’da açılmıştır. Massachusetts’in başkenti Boston’ın ilklerinden bir diğeri ise; Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk metro sistemi Tremont Street Subway adıyla Boston’da kurulmuştur. ABD’nin ilk parkı da Boston’da halka açılmıştır. Tıp, mühendislik, işletme, hukuk alanları başta olmak üzere yükseköğrenimde uluslararası üne sahip olan Boston aynı zamanda inovasyonve girişimcilikte dünya lideridir. Boston’da yaklaşık 2000 girişimci şirket bulunmaktadır.

New England bölgesinde konumlanmış şehirlerin arasında Boston’dan sonra en kalabalık şehir olan Worcester, konumu itibariyle Massachusetts’in tam ortasında bulunduğundan dolayı “Hearth of Commonwealth” yani “Eyaletin Kalbi” olarak adlandırılmıştır.

Massachusetts’in bir diğer metropoliten bölgesi; Springfield’dır. Massachusetts’teki Pioneer Vadisi olarak da adlandırılan Connecticut Vadisi’nin ekonomi ve kültür başkenti olan Springfield, Massachusetts eyaletinin üçüncü büyük şehri, New England bölgesinin Boston, Worcester ve Providence’tan sonra gelen dördüncü büyük şehridir.

Springfield takma adlarıyla ünlü bir şehirdir. Basketbolun çıkış yeri olması sebebiyle Hoop City, Victorian stilinde inşa edilmiş mimari yapıları sebebiyle The City of Homes, bir çok alandaki yenilikçi duruşuyla dikkat çektiği için The City of Firsts takma adlarına sahiptir.

Massachusetts Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 6,8 milyon Dili: İngilizce Para Birimi: USD İklim: Okyanus İklimi