Michigan Hakkında Temel Bilgiler

ABD’nin Ortabatıbölgesinde, Mississipi Nehri’nin doğusunda bulunan ve nüfus açısından ülkenin en büyük 8. eyaleti olan Michigan, ismini yerli Amerikan dillerinden olan Ojibwe’den almıştır. Eyaletin büyük su ya da büyük göl manasına gelen bu ismi almasında Great Lakes adlı gölleri etkili olmuştur. Mackinac Boğazı’nın üstünde kalan Kuzey Yarımada ve boğazın altında kalan Güney Yarımada olmak üzere iki yarımada ve birçok küçük adadan oluşan Michigan’da, kış ayları çok soğuk geçer ama bu özelliğinin ayrı bir çekiciliği vardır. Genelde Kuzey Avrupa ülkelerinde görülen Kuzey Işıkları zaman zaman Michigan’da da gözlenebilir. Kış turizmi açısından oldukça zengindir. Güneyi ise nüfusun daha yoğun olduğu bölgedir. Eyaletin kuzeybatısında kalan ‘ağaç tüneli’ adlı yol oldukça büyüleyicidir. Tamamı ağaçlarla kaplı olan hat, her mevsim farklı bir tat verir. Yeryüzünde ilk arabanın yürüdüğü cadde olan Woodward Caddesi, Detroit şehrinden geçer. Araba endüstrisinin başkenti olarak kabul edilen Detroit’te, araba tarihini inceleyebileceğiniz birçok müze bulunmaktadır. Bu şehir üretimi ve müzelerinin getirdiği turizm potansiyeli açısından ülke ekonomisine oldukça katkıda bulunmaktadır.

Ayrıca dağlık olmayan, düz topografyası ve verimli toprakları sayesinde tarım konusunda da gelişmiş olan eyalette elma, kiraz, üzüm gibi farklı ürünler yetiştirilir. Bu tür meyvelerin festivalleri düzenlenir. Bu zamanlarda fazlasıyla ilginç görüntülere sahne olur. Üzümle beraber şarap üretim tesisleri de görülür, hatta eyalet boyunca şarap tadımı yapılabilecek yerler mevcuttur.

Michigan aldığı göçlerden ötürü farklı kültürlerin barındığı bir bölgedir. Özellikle mutfağında bu hissedilir. Almanya ve Hollanda’nın yiyecekleri çok yaygındır. Farklı dillerde konuşan insanlar olmasına rağmen İngilizce konuşulma oranı yaklaşık yüzde 90 gibi oldukça yüksek bir orana sahiptir. İlk olarak Fransızların keşfettiği bölgeye 1600’lü yıllardaki göç dalgasıyla beraber çok sayıda Hollandalı, İsveçli ve Alman gelmiştir. Bunun sonucunda özellikle Hollanda kültürünün etkisi gözlenebilir. En turistik kasabalarından birinin ismi Holland’dır ve gelenekselleşmiş olan lale festivali her yıl mayıs ayında Hollanda asıllı Amerikalılar tarafından düzenlenir. Micgihan’da görülmesi gereken birçok tarihi, turistik, doğal yerler mevcuttur. Henry Ford Müzesi, Detroit Sanat Enstitüsü, Frederik Meijer Heykel Bahçesi, Pictured Rocks National Lakeshore, Sleeping Bear Dunes National Lakeshore, Greenfield Köyü, Mackinac Adası Eyalet Parkı, Ludington Eyalet Parkı, Gilmore Araba Müzesi, Mackinac Köprüsü, Tahquamenon Şelaleleri Eyalet Parkı, Comerica Park, Kemer Kaya bunlardan birkaçıdır. Michigan’ın en önemli özelliklerinden biri de 4 mevsimin de yaşanabilir olmasıdır. Kış aylarındaki dondurucu soğuk alışık olmayanlar için zorlayıcı olsa da, değişen iklim koşullarıyla her mevsimde farklı bir güzellikte olduğu, farklı aktivitelere ev sahipliği söylenir.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı