Michigan Hakkında Temel Bilgiler

ABD’nin Ortabatıbölgesinde, Mississipi Nehri’nin doğusunda bulunan ve nüfus açısından ülkenin en büyük 8. eyaleti olan Michigan, ismini yerli Amerikan dillerinden olan Ojibwe’den almıştır. Eyaletin büyük su ya da büyük göl manasına gelen bu ismi almasında Great Lakes adlı gölleri etkili olmuştur. Mackinac Boğazı’nın üstünde kalan Kuzey Yarımada ve boğazın altında kalan Güney Yarımada olmak üzere iki yarımada ve birçok küçük adadan oluşan Michigan’da, kış ayları çok soğuk geçer ama bu özelliğinin ayrı bir çekiciliği vardır. Genelde Kuzey Avrupa ülkelerinde görülen Kuzey Işıkları zaman zaman Michigan’da da gözlenebilir. Kış turizmi açısından oldukça zengindir. Güneyi ise nüfusun daha yoğun olduğu bölgedir. Eyaletin kuzeybatısında kalan ‘ağaç tüneli’ adlı yol oldukça büyüleyicidir. Tamamı ağaçlarla kaplı olan hat, her mevsim farklı bir tat verir. Yeryüzünde ilk arabanın yürüdüğü cadde olan Woodward Caddesi, Detroit şehrinden geçer. Araba endüstrisinin başkenti olarak kabul edilen Detroit’te, araba tarihini inceleyebileceğiniz birçok müze bulunmaktadır. Bu şehir üretimi ve müzelerinin getirdiği turizm potansiyeli açısından ülke ekonomisine oldukça katkıda bulunmaktadır.

Ayrıca dağlık olmayan, düz topografyası ve verimli toprakları sayesinde tarım konusunda da gelişmiş olan eyalette elma, kiraz, üzüm gibi farklı ürünler yetiştirilir. Bu tür meyvelerin festivalleri düzenlenir. Bu zamanlarda fazlasıyla ilginç görüntülere sahne olur. Üzümle beraber şarap üretim tesisleri de görülür, hatta eyalet boyunca şarap tadımı yapılabilecek yerler mevcuttur.

Michigan aldığı göçlerden ötürü farklı kültürlerin barındığı bir bölgedir. Özellikle mutfağında bu hissedilir. Almanya ve Hollanda’nın yiyecekleri çok yaygındır. Farklı dillerde konuşan insanlar olmasına rağmen İngilizce konuşulma oranı yaklaşık yüzde 90 gibi oldukça yüksek bir orana sahiptir. İlk olarak Fransızların keşfettiği bölgeye 1600’lü yıllardaki göç dalgasıyla beraber çok sayıda Hollandalı, İsveçli ve Alman gelmiştir. Bunun sonucunda özellikle Hollanda kültürünün etkisi gözlenebilir. En turistik kasabalarından birinin ismi Holland’dır ve gelenekselleşmiş olan lale festivali her yıl mayıs ayında Hollanda asıllı Amerikalılar tarafından düzenlenir. Micgihan’da görülmesi gereken birçok tarihi, turistik, doğal yerler mevcuttur. Henry Ford Müzesi, Detroit Sanat Enstitüsü, Frederik Meijer Heykel Bahçesi, Pictured Rocks National Lakeshore, Sleeping Bear Dunes National Lakeshore, Greenfield Köyü, Mackinac Adası Eyalet Parkı, Ludington Eyalet Parkı, Gilmore Araba Müzesi, Mackinac Köprüsü, Tahquamenon Şelaleleri Eyalet Parkı, Comerica Park, Kemer Kaya bunlardan birkaçıdır. Michigan’ın en önemli özelliklerinden biri de 4 mevsimin de yaşanabilir olmasıdır. Kış aylarındaki dondurucu soğuk alışık olmayanlar için zorlayıcı olsa da, değişen iklim koşullarıyla her mevsimde farklı bir güzellikte olduğu, farklı aktivitelere ev sahipliği söylenir.

Michigan ile İlgili

Michigan Nerededir?

Michigan, ABD’nin orta batısında yer alan bir eyalettir ve eyaletteki her nokta göl kıyısına en fazla 10 km uzaklıktadır. Mississipi Nehri’nin doğusunda yer alan en geniş eyalettir. Güneyinde Indiana, Wisconsin ve Ohio eyaletleriyle komşudur. Superior Gölü, Michigan Gölü ve Hugon Gölü’ne çok geniş kıyısı vardır. Erie Gölü’nde ise küçük bir kıyı şeridine sahiptir.

Michigan’a Nasıl Gidilir?

Uçak ile Michigan’a gidilebilir. Direkt ya da en yakın yoğun havaalanına sahip Şikago’dan aktarma ile Michigan’a ulaşmak mümkündür. Michigan’ın Detroit şehrine New York’tan 3,5 ya da Washington DC’den 3 saatlik uçuşlarla ulaşılabilir. Bu mesafeyi tren ya da otobüs yolculuklarıyla da kat edebilirsiniz. Direkt olarak uçabileceğiniz Şikago’dan da Michigan’ın bir diğer kenti Grand Rapids’e otobüs seçeneği mevcuttur ve yaklaşık olarak 2,5 saat sürmektedir.

Michigan’a Ne Zaman Gidilir?

Michigan’ı ziyaret etmek için en uygun dönem elbette hem iklimin daha sıcak hem de günlerin daha uzun olduğu yaz aylarıdır. Mayıs ve ağustos ortasıdönem turistik açıdan eyaletin en popüler olduğu dönemdir. Fakat mali açıdan biraz daha rahat olmak istiyorsanız, mart ve mayıs ayı ortası dönem ile ağustos ortası ve eylül ortası da makul seçenekler arasındadır. Uzun kumsalları, suyu ve doğası açısından da bu aylar oldukça tercih edilmektedir. Eyaletteki büyük iki festivalin gerçekleştiği mayıs ayı da seyahat için ideal bir zamandır ancak çok rağbet gördüğü için uçak biletleri ve konaklama konusunda ucuz döneme girmez. Öte yandan Kuzey ışıklarının gözlenebilir olduğu ocak-şubat ayları, sıcaklığın çok düşük olmasına, zaman zaman fırtınalar yaşanmasına rağmen ilgi görmektedir. Eyaleti ziyaret konusunda özellikle dikkat edilmesi gereken bir nokta olarak, fırtına zamanları vardır. Her kış belli bir dönem (aralık-ocak civarı) 1 ay boyunca fırtına, kasırga görülür. Bunun için zaman zaman uyarı sinyali verilir ve kimse dışarı çıkmaz. Kasırga zamanına denk gelinmemesine dikkat edilirse, kış turizmi açısından çok verimli bir dönemde gidilebilir. Kuzey ışıklarının yanı sıra, donan göllerde Eskimoların geleneği olan buz balıkçılığı ve buz pateni çok yaygındır. Hatta Michigan’daki çocuklar küçük yaşlardan paten yapmasını öğrenirler. Bu ailece yapılan en önemli kış aktivitelerinden biridir. Bir başka seçenek ise kızak köpekleri tarafından yapılacak gezintilerdir. Bunun için uygun mevsimde kiralık kızaklar rahatça bulunabilir.

Michigan Mutfağı

Michigan’da yemek kültürü oldukça karmaşıktır. Avrupa’dan aldığı göçlerin etkisi net bir şekilde mutfak ve yemek kültüründe hissedilmektedir. Özellikle Hollanda ve Almanya mutfağının etkisi direk görülür. Ayaküstü atıştırmalıklar, soslu ve yağlı yiyecekler çok yaygındır. Bu sınıfa giren Coney Dog Detroit, Flint ve Jackson gibi şehirlerde oldukça yaygındır. Mackinac Adası’na yolunuz düşerse mutlaka Fudgedenemelisiniz. Çeşitli aromalarda tercih edebilceğiniz bir tatlı türü olan Fudge, bölgenin yüzyıllardır tükettiği bir yiyecektir.

Her şeyin tedavisi olarak kabul gören, Detroit’teki bir eczacı tarafından 19. yüzyılda yaratılan zencefilli gazoz Verno, ilk olarak bir savaş sırasında 4 yıl meşe bir fıçının içinde saklanarak elde edilmiş.

Tavukseverler ise Alman tarzı bir yemek olan ve tavuğun kızartılmasıyla hazırlanan Frankenmuth’u mutlaka denemeli. Eyaletin batı kısmında yaygın olan ıslak burrito da bölgeye özgü olmasa da oldukça da lezzetli türlerini yiyebileceğiniz bir lezzettir. Betline Bar bunun için iyi yerlerden biri olarak gösterilir. Whitefishdaha çok kuzey bölgesinde tüketilen, beyaz balıkların yanına çeşitli sebze ve patates püresi servis edilmesiyle elde edilen bir yiyecektir. Balık yemek isteyenler için başka bir tercih de göl balığıdır. Pasta kabuğunun içine patates, havuç, et gibi çeşitli malzemelerin doldurularak bir çeşit börek olan Pasties’i denemek için eyaletin farklı yerlerinde bolca mekanla karşılaşabilirsiniz. Batı Michigan bölgesindeki restoranların menülerinde yer alan zeytinli hamburger özelliğini zeytinlerin mayonezle ve çeşitli malzemelerle harmanlanarak oluşturulan özel sosundan alıyor.

Adlarına festivaller düzenlenen elmalar, yaban mersinleri, kiraz meyvesi-reçeli de Michigan seyahati sırasında kesinlikle bol bol yenmelidir.

Michigan’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 •  Yeni Yıl (1 Ocak),
 •  MLK Jr’ın Doğum Günü (16 Ocak),
 •  Başkanlık Günü (20 Şubat),
 •  Anma Günü (29 Mayıs),
 •  Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),
 •  Kurban Bayramı (1 Eylül)
 •  İşçi Bayramı (4 Eylül),
 •  Kolomb Günü (9 Ekim)
 •  Kıdemliler Günü (11 Kasım),
 •  Şükran Günü (23 Kasım),
 •  Noel (25–26 Aralık)

Michigan’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

ŞİKAGO TÜRKİYE KONSOLOSLUĞU

Adres: 455 North Cityfront Plaza Drive NBC Tower, Unit: 2900 Chicago, IL 60611

Telefon: 00 1 312 263 06 44, 263 12 95, 00 1 312 263 30 85, 263 30 86. Çağrı merkezi: 1-888 566 76 56

Fax: 00 1 312 263 14 49

E-mail:[email protected]

Web Sitesi:http://sikago.bk.mfa.gov.tr

Kişisel Başvuru Saatleri: 9.00-12.00;

Telefon ile Başvuru Saatleri: 8.30-16.00

Görev Bölgesi: Illinois, Iowa, Minnesota, Michigan. Kansas, Missouri, Ohio, Nebraska, North Dakota, South Dakota, Wisconsin, Indiana Eyaletleri

Michigan’da Konuşulan Diller

Resmi dili İngilizce'dır. Bunun yanı sıra Michigan’da Arapça yüzde 1 İspanyolca yüzde 2.9, diğer diller de yüzde 4.9 oranında konuşulmaktadır.

Michigan’ın Ekonomisi

Michiganekonomisinin önde gelen kaynakları otomobil sektörü, gıda ürünleri, bilgi teknolojisi, havacılık, askeri teçhizat, mobilya, bakır ve demir cevheri madenciliğidir.Bir başka önemli gelir kaynağı Noel ağaçları yetiştiriciliğidir. Bu üretim için özel olarak ayrılmış yaklaşık 60 bin dönüm alanı vardır. Hatta Noel ağacı yetiştiriciliği liderliğinde üçüncü sıradadır. Michigan Üniversitesi, Michigan Eyalet Üniversitesi, Wayne Eyalet Üniversitesi devletin ekonomisinde çok önemli ortaklardır; araştırma ve geliştirme hibelerinden her yıl ortalama 1,5 milyar dolar almaktadırlar. Eyalette 38 derin su limanı bulunmaktadır. Kayıtlı su taşıtları bakımından tüm eyaletler arasında 3. sırada yer almaktadır. Ayrıca tarım da ekonomide önemli rol oynamaktadır. ABD’nin elma, erikler, armut, kiraz, yaban mersini, dekapaj salatalık, lacivert fasulye ve petunya üretiminde liderdir.

Michigan’ın Kısa Tarihi

Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık onuncu eyaleti olan Michigan ilk olarak Kızılderili kabileler tarafından kurulmuş, en kalabalık kabilelerden olan Algonkin halkları arasında Ojibwe, Odawa ve Potawatomi grupları tarafından kurulan Üç Ateşkes Konseyi ile yönetiliyor, barışçıl bir şekilde yaşıyorlardı. Daha sonra 1600’lü yıllarda Avrupalı Fransız kaşifler tarafından keşfedilerek Yeni Fransa’nın bir kolonisi haline gelmiştir. Katolik misyonerler için bir üs haline getirilmiştir. Yaklaşık yüzyıl sonraki Fransız-Hint Savaşı’ndaki yenilgi üzerine önce İngilizlere verilmiş, İngilizlerin de yenilgisinden sonra Amerikan Bağımsızlık Savaşı ile Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlanmıştır. 1805 yılında ise Michigan bölgesi oluşturulmuştur. 20. yüzyıl başında Michigan ekonomisinde büyük değişiklikler olmuştur. Birçok kişi buraya yeni teknoloji çalışmaları yapmak için gelmiş ve bu da otomotiv sektörünün doğumuna yol açmıştır. Grand Rapids, eyaletin en büyük ikinci şehri olmasını yanı sıra mobilya üretim sektörü açısından oldukça önemlidir. Michigan, ABD eyaletleri arasında güçlü bir konuma sahiptir. Özellikle suya olan yakınlığı, doğası, gölleri nedeniyle turizm bölgesi haline gelmiş; buna bağlı olarak da imalat, hizmet, tarım ve endüstri sektöründe gelişmiştir. Bu sebeplerden ötürü de çok göç alan bir bölgedir. Aldığı göçlerin etkisi eyaletin kültüründe de fazlasıyla hissedilmektedir. Hatta Hollandalıların yoğunlukta olduğu ve kendi ülkelerindeki geleneksel lale festivalini düzenledikleri kasabaya Holland denmektedir.

Michigan’da İklim ve Hava Durumu

Michigan’da karasal ılıman iklim görülür. İki farklı bölgeden oluşan eyalette aşağı yarımadanın güneyi ve ortasında yazları sıcak, kışları soğuk geçer. Üst yarımadanın tamamında ve aşağı yarımadanın kuzey bölgesinde ise yazlar daha sıcak ve kısa, kışlar daha uzun ve soğuk geçer; bu bölge şiddetli bir iklime sahiptir. Her yıl özellikle güney kesiminde 30 gün kadar fırtına görülür, hatta kırmızı alarm için sirenler mevcuttur. Eyalette bir yılda her mevsim görülebilir, 4 mevsim yaşanması bölgenin her mevsimde farklı aktivitelere, manzaralara ve deneyimlere ev sahipliği yapmasını sağlar. Kış ayları boyunca neredeyse tamamen karlar altındadır ve sert bir kışa sahiptir. Alışık olmayanları çok etkilese de bölge halkı için bir sorun teşkil etmez. Topografyanın düz olmasını karda araba kullanmayı kolaylaştırır.

Michigan’da Din ve İnanç

Michigan’nın yüzde 79’unu Hristiyanlar oluşturmaktadır. Protestanların ağırlıkta olduğu coğrafyada yüzde 0,5 oranında Ortodoks ve yüzde 23 oranında Katolik yaşamaktadır. İnançsız nüfusun yüzde 17 olduğu Michigan’da Budizm, Hinduizm, İslam da mevcut inanışlar arasındadır.

Michigan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Eyaletin başkenti olan Lansing, aynı zamanda büyük şehirlerden biridir. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Turistik, ekonomiye katılan değer, üretim ve doğal güzellikleriyle çeşitli niteliklere sahipleridir. Lansing dışında diğer bilinen şehirler ise Detroit, Flint, Petoskey, Grand Rapids ve Ann Arbor'dur. Yaklaşık 1 milyonluk nüfusu ile Detroit, eyaletin en büyük şehridir ve çok sayıda otomobil fabrikası barındırır. Bu yüzden de yerel halk tarafından ‘Motown’ takma adı kullanılır. Şehrin eski, boş ve ürkütücü görünüme sahip olduğu söylenmektedir. Ann Arbor yaklaşık 120 binlik bir nüfusa sahiptir ve Michigan Üniversitesi’nin ana kampüsü burada bulunmaktadır. Kelsey Arkeoloji Müzesi de burada gezilebilecek yerler arasındadır. Grand Rapids eyaletin ikinci büyük şehri olmakla birlikte, ortasından büyük bir nehir geçer. Bu şehirde sanat sergileri ve müzeler gezilebilir. Ufak bir sahil kasabası olan Ludingtonkasabası ise eyaletin batısında yer alır ve nüfusu yaklaşık 8 bin civarıdır. Şehrin Michigan Gölü ile buluştuğu noktada genişçe bir plaj vardır ve güneşin batışının en güzel izlendiği yer olarak nitelendirilir. Flintşehri Detroit’in 2 saatlik mesafesinde yer alan bir şehirdir. General Motors’un fabrikalarının bulunduğu şehir, eskiden çok önemli olmasına rağmen, otomobil sektörünün çekilmesiyle gittikçe değer kaybetmektedir. Michigan Üniversitesi’nin bir kampüsü de burada yer almaktadır. Petoskeyda Michigan eyaletinin kuzeyinde bulunan bir sahil şehridir. Michigan Gölü’nün güneybatı kıyısında yer alır ve Ayı Nehri buradadır. Şehrin ismi çok fazla kitap ve hikayede geçer. Özellikle 20. yüzyıl Amerikan edebiyatında Ernest Hemingwaytarafından yazılan Nick Adams öykülerinin birçoğunda Petoskey ve çevresine rastlanır.

Michigan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 9,895,622 Dili: İngilizce Para Birimi: USD İklim: Karasal Ilıman İklim