Keyifli bir Minneapolis gezisi için doğa ve tarihi güzellikler eşliğinde tatil planlayan ziyaretçilere önerimiz Minneapolis’te 3 - 4 gün kalmaları üzerinedir. Bu süre zarfında denizin ve yeşilin keyfini çıkarabilir bunun yanında şehri de rahatlıkla gezebilirsiniz. Sizler için şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri sıraladık.

Minneapolis'te Gezilecek Yerler

Minneapolis, birçok turistin her yıl akın ettiği önemli şehirlerarasında ilk sıralarda yer almaktadır. Doğal yapısı ve eşsiz güzelliği göz dolduran şehirde görmeniz yerlerin arasında Walker Art Gallery, Minnehaha Park, Lake Calhoun, Lake Harriet, Mill City Museum, American Swedish Institute, Weisman Art Museum, Basilica of Saint Merry, Minneapolis Sculpture Garden ve MinneapolisSanat Enstitüsü bölgeleridir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Minnehaha Park

Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal tarihî bölgeleri arasında yer alan Minnehaha Park,1883 yılında halka kapılarını açmıştır. Park, Horace W.S Cleveland tarafından tasarlanmıştır. Missisipi Nehri kıyısında konumlanan Minnehaha Park,içerisinde barındırdığı şelaleler, heykelleri ve yeşillik alanları ile şehrin büyüleyici yerlerinden biridir. Parka her dönem çeşitli turist grupları ile beraber turlar düzenlenmektedir. Her yıl 850.000’in üzerinde turist Minnehaha Parkı ziyaret etmektedir. Bir dönem Amerikan ordusunun karargâh olarak kullandığı park bölgesi günümüzde doğal yapısı ile dikkat çekmektedir.

Özellikle fotoğraf çekmekten ve çektirmekten hoşlanan turistler için oldukça harika bir görsel alan sunan park Minneapolis’e gelen herkesin uğraması gereken yerler arasında bulunmaktadır. Parka giriş için ise herhangi bir ücret ödenmesine gerek yoktur.

Lake Calhoun

800px-BoatsLakeCalhounOct2017cropped.jpg

Lake Calhoun şehrin en güzel manzarasına sahip göllerden birisidir. Sothwest bölgesinden yer alan park,muhteşem ağaçlar ve çiçeklerle donatılmış huzur verici alanlardan birisidir. 162 hektarlık bir arazi üzerine konumlanan göl, yaz aylarında oldukça haraketli bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. 25 metre derinliğe sahip olan parkta birçok kişi yürüyüş yapmak, yeşil alanlarda dinlenmek isteyenler ve bisiklet sürmek isteyenler için ideal bir mekândır.

Lake Calhoun, yaz aylarında çeşitli Açıkhava etkinliklerinin düzenlendiği oldukça renkli görüntülere sahip olan bir mekândır. Alan içerisinde çeşitli dans gösterileri ve müzik dinletileri gerçekleştirilmektedir. Parka giriş için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmemektedir. Fakat yaz aylarında gerçekleştirilen etkinlikler için ücret ödenmesi gerekmektedir.

Lake Harriet

1024px-Harrietbandshell.jpg

Şehrin Southwest bölgesinde yer alan Lake Harriet, şehrin diğer bir ünlü gölüdür. Minnehaha Şelalesine yakın bir mesafede bulunan Lake Harriet, yeşil alanları ve doğa manzarası ile göz doldurmaktadır. Göl, 335 hektarlık alanda kurulmuş ve 26 metre derinliğe sahiptir. Göl ise adını dönemin ünlü isimlerinden biri olan Harriet Lovejoy’dan almaktadır. Göl balık tutmayı sevenlerinde uğrak mekânlarından birisidir. Göl içinde 10’dan fazla balık çeşidi bulunmaktadır.

Göl, merkezi konumu ile yeşil alanlara ulaşılabilirliği kolaylaştırmaktadır. Göl, hafta içi ve hafta sonu her gün ziyaretçilere açıktır. Fakat kalabalıktan fazla hoşlanmayanlar için önerimiz gölü hafta içi ziyaret etmeleridir. Göle giriş yapmak için ise herhangi bir ücret ödenmesine gerek yoktur.

Mill City Museum (Fabrika Şehir Müzesi)

mcm_700x470_directions.jpg

2003 yılında halka açılan Mill City Museum, yakın bir tarihsel geçmişe sahiptir. Müze oldukça ilginç bir şekilde dönüştürülmüştür. Şehrin en ünlü parklarından biri olan Mill Ruins Park’ın yıkılmasının sonucunda kalıntıların müzeye çevrilmesi oldukça dikkat çekmektedir. Türkçe karşılığı Fabrika Şehir Müzesi’dir. 1800’lü yıllardaki un fabrikalarını hakkında detaylı bilgiler verilen müzede, yine aynı şekilde sanayileşmeye geçişle beraber kullanılan materyallere de yer verilmektedir.

Müze, Amerika Birleşik Devletleri’nin Ulusal Tarihi Öneme sahip mekânlar arasında yer almaktadır. Müzeye giriş ücretli olup, tam 12 USD, indirimli 10 USD olarak belirlenmiştir. Müze, pazartesi günleri kapalı olsa da diğer günler saat 10.00 - 17.00 saatleri arasında ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Pazar günleri ise müzeye giriş saatleri 12.00 - 17.00 saatleri arasındadır.

American Swedish Institute

120824_pvc_asi_017.jpg

İsveç Kültür Evi ve Müzesi olarak bilinen American Swedish Institute, şehrin Dowtown bölgesinde yer almaktadır. 1910 yılında inşa edilen American Swedish Institute, 1971 yılında halka kapılarını açmıştır. Oldukça estetik bir yapıya sahip olan bina, İsveç sanat kültür ve sanatına dair birçok etkinliği sizlere sunmaktadır. Çeşitli resim galerilerinin de dönem dönem yer verildiği binada, İskandinav kültürüne dair birçok bilgiyi bir arada bulabileceğiniz yerlerin başında gelmektedir. Canlı performans gösterileri ve sanatsal etkinliklere katılmaktan hoşlanan ziyaretçilerin özellikle uğraması gereken yerlerin başında gelmektedir.

Pazartesi günü kapalı olan enstitüye haftanın diğer günleri 08.30 - 17.00 saatleri arasında giriş yapabilirsiniz. Çarşamba günleri ise 08.30 - 20.00 saatleri arasında mekâna gelebilirsiniz. Giriş için ise tam 10 USD, indirimli 5 USD ücret ödenmesi gerekmektedir.

Weisman Sanat Müzesi

Weisman_Art_Museum.jpg

Frederick R. Weisman Art Museum olarak bilinen Weisman Art Museum, 1934 yılında kurulmuştur. Müze, East River Road Caddesi üzerinde yer almaktadır. Oldukça köklü bir tarihe sahip ola müze, Minnesota Üniversitesinin Twin Cities kampüsü içerisinde yer almaktadır. Oldukça yeşillikli bir alan içerisinde bulanan müze, Kanadalı mimar Frank Gehry tarafından yapılmıştır. Müze içerisinde ünlü sanatçıların çağdaş sanat eserlerine yer verilmektedir. Şehrin merkezinde yer alan müzeye otobüs ve tramvay ile ulaşmanız mümkündür.

Müze içerisinde birkaç mağazada bulunmaktadır. Müzeye giriş yapabileceğiniz saatler Salı, perşembe ve cuma günleri 10.00 - 17.00 saatleri arasındandır. Çarşamba günleri 10.00-20.00 hafta sonu ise 11.00 - 17.00 saatleri arasındadır. Müzeye giriş için ise herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Saint Merry Bazilikası

Katolik kilisesi olarak bilinen Basilica of Saint Merry, 1907 yılında inşa edilmiştir. Bazilika 16. Ve 17. yüzyılının en önemli eserlerinden biridir. Bazilika mimar Emmanuel Louis Masqueray tarafından inşa edilmiştir. Neoklasik tarzda inşa edilen yapının içerisi oldukça renkli vitraylarla süslenmiştir. Bazilikanın en önemli özelliği arasında Amerika Birleşik Devletlerinin ilk bazilikası olma özelliğini taşımaktadır. Hem iç mimari hem de dış mimari açısından bazilika oldukça ilginç bir yapıdadır.

Bazilikayı ziyaret etmek isteyenlerin giriş yapacağı saatler hafta içi 06.30 - 17.00 saatleri arasındadır. Cumartesi günü 08.00 - 18.30 Pazar günleri ise 06.30 - 19.30 saatleri arasında gerçekleşmektedir. Pazar günleri ayin olduğu için ise kilise ve çevresi oldukça kalabalık bir yapıya bürünmektedir.

Minneapolis Sculpture Garden

cherry-on-a-spoon-1545765_960_720.jpg

45 hektarlık bir arazi üzerine kurulan Minneapolis Sculpture Garden, Minneapolis Heykel Bahçesi olarak bilinmektedir. Ülkenin en önemli heykel bahçelerinden biri olan Minneapolis Sculpture Garden, birden fazla heykeli içerisinde barındırmaktadır. İehrin en önemli sembollerinden biri olan Spoonbridge and Cherry Heykeli en fazla ilgi gören heykellerden biridir. Vineland Caddesi üzerinde yer alan Minneapolis Sculpture Garden, şehir merkezinde yer almaktadır.

Minneapolis Sculpture Garden haftanın her günü saat 06.00-22.00 saatleri arasında halka açıktır. Yeşillik ve huzurlu ortam arayanların en önemli adreslerinden biri olan Minneapolis Sculpture Garden, aynı zamanda estetik yapıları ile de sizleri etkilemektedir. Minneapolis’e geldiğinizde ilk gideceğiniz adreslerden birisi Minneapolis Sculpture Garden olmalıdır.

Minneapolis Sanat Enstitüsü

Mpls_arts-crop.jpg

Kentin en önemli binaları arasında yer alan Minneapolis Sanat Enstitüsü, turistler tarafından ziyaret edilen mekânların başında gelmektedir. 32.000 metre karelik bir alanda bulunan Minneapolis, Amerika'da yer alan bir güzel sanatlar müzesidir. Müze, Third Avenue South Caddesi üzerinde yer almaktadır. Merkezi bir konumda olmasından dolayı ulaşım açısından herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Müze içerisinde yağlı boylar, fotoğrafalar, baskılı resimler bulabileceğiniz eserler arasında yer almaktadır. Müze, pazartesi günleri kapalı olduğu için haftanın diğer günlerinde müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Perşembe ve Cuma günleri müze, saat 10.00 - 21.00 saatleri arasında açıkken haftanın diğer günleri 10.00 - 17.00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmemektedir.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı