hoover-691114_960_720.jpg

Nevada (NV), Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısında yer alan bir eyalettir. 2,8 milyon nüfusu olan eyalet 286,380 km2 toplam alanı ile ülkenin yedinci büyük eyaletidir.

Nevada’nın resmi bayrağı 26 Mart 1929 tarihinde kabul edilmiştir ve 8 Haziran1991’de yeniden düzenlenmiştir. Arka planı kobalt mavisi olan bayrağın sol üst köşesinde yer alan sarı kurdele üzerinde “BATTLE BORN” yazısı bulunmaktadır. Beş kollu gümüş renkli bir yıldız ile altın sarısı NEVADA yazısı da bu kurdelenin altında yer almaktadır. Yazı ve yıldız, sarı çiçekleri olan yeşil adaçayı dalları ile yarım çevrelenmiştir. Adaçayı Nevada’nın resmi çiçeğidir. Gümüş yıldız, eyaletin zengin maden yatağını temsil etmektedir. “Battle Born” (Savaşta doğmuş) yazısı Nevada’nın İç Savaş sırasında eyalet statüsü kazandığına işaret etmektedir. Ayrıca, eyaletin resmi renkleri gümüş ve mavidir.

Eyalet armasında, Nevada’nın maden endüstrisini simgeleyen bir kuvars değirmeni, maden araba ve maden tüneli ile tarım kaynaklarını simgeleyen saban, orak ve bir demet buğday bulunmaktadır. Arka planda demiryolu, telgraf teli ve karlı dağların üzerinden yükselen güneş yer almaktadır. Bu manzarayı 36 tane yıldız (Amerika Birleşik Devletleri’ne katılan 36. eyalet olduğu için) ve eyaletin mottosu “All for Our Country” (her şey ülkemiz için) çevrelemektedir.

Eyaletin ismi, Sierra Nevada dağlarından gelmektedir. Nevada İspanyolca “karla kaplı” anlamını taşımaktadır. Nevada’nın takma isimlerinden “Silver State" (gümüş eyalet)eyaletteki büyük gümüş madeni sanayisine gönderme yapmaktadır. Diğer takma isimleri olan “Sage State” (adaçayı eyaleti) ise eyalette pek çok yerde biten yabani adaçayından gelmektedir.

Yıllar içinde gittikçe artan sayılarıyla, Nevada nüfusunun yaklaşık yüzde 7,5’ini Afro- Amerikalılar oluşmaktadır ve çoğunlukla Las Vegas ile Reno şehirlerine yerleşmişlerdir. Yaklaşık 460 bin hektarlık bir alana yayılmış olan Yerli nüfusu ise giderek azalmaktadır ve günümüzde nüfusları yüzde bir buçuğunun altındadır. Bölgedeki en büyük yerli kabileleri Washoe, Northern Paiute, Southern Paiute ve Shoshoni topluluklarıdır. Nüfusun en az yüzde 22’sini ise Latinler ve İspanyol kökenliler oluşturmaktadır ve daha çok eyaletin güneydoğu kısmında yoğunluktadır; çünkü çoğunluğu Meksika göçmenidir. Ayrıca, eyalette yüzde 5,5 oranında Asyalı yaşamaktadır.

Çevresinde bulunan yüksek dağ sıraları ve buna karşılık alçak çöl vadiler bulunan Nevada, doğanın çeşitliliğini barındıran benzersiz ekosistemlerden biridir. Boundry Peak 4.000 metreyi geçen yüksekliği ile eyaletin zirve noktasıdır. Ayrıca, eyaletten üç büyük nehir geçmektedir: Colorado Nehri, Humboldt Nehri ve Truckee Nehri. Büyük göller ise: Pyramid Lake, Lake Mead(Amerika’nın en büyük yapay gölü), Lake Mojave, Lake Tahoeve Walker Lake.

Kumarın en büyük ekonomi olduğu Nevada’da özellikle Las Vegas kumar cenneti olarak dünyaya ismini duyurmuştur. Özellikle “Strip” olarak adlandırılan bölgeye, her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca kişi şansını denemek için gelmektedir. Temalı lüks otellerin ve devasa kumarhanelerin olduğu Las Vegas uyumayan şehirlerden biridir. Ancak, kumarhaneye sadece girmek için bile 21 yaş sınırlaması bulunduğunu unutmamak gerek.