Nevada Hakkında Temel Bilgiler

Nevada (NV), Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısında yer alan bir eyalettir. 2,8 milyon nüfusu olan eyalet 286,380 km2 toplam alanı ile ülkenin yedinci büyük eyaletidir.

Nevada’nın resmi bayrağı 26 Mart 1929 tarihinde kabul edilmiştir ve 8 Haziran1991’de yeniden düzenlenmiştir. Arka planı kobalt mavisi olan bayrağın sol üst köşesinde yer alan sarı kurdele üzerinde “BATTLE BORN” yazısı bulunmaktadır. Beş kollu gümüş renkli bir yıldız ile altın sarısı NEVADA yazısı da bu kurdelenin altında yer almaktadır. Yazı ve yıldız, sarı çiçekleri olan yeşil adaçayı dalları ile yarım çevrelenmiştir. Adaçayı Nevada’nın resmi çiçeğidir. Gümüş yıldız, eyaletin zengin maden yatağını temsil etmektedir. “Battle Born” (Savaşta doğmuş) yazısı Nevada’nın İç Savaş sırasında eyalet statüsü kazandığına işaret etmektedir. Ayrıca, eyaletin resmi renkleri gümüş ve mavidir.

Devamını Oku

Nevada ile İlgili

Nevada Nerededir?

Rocky Dağları ve Sierra Nevada’nın ortasında bulunan Nevada, kuzeyde Oregon ve Idaho; doğuda Utah; güneydoğuda Arizona (sınırın büyük kısmını Colorado Nehri oluşturur); güneyde ve batıda Kaliforniya (sınırın bir kısmında Lake Tahoe bulunur) ile sınırlandırılmıştır.

Toplam sınır uzunluğu 2.382 km olan Nevada’nın doğu-batı uzunluğu 515 km, en geniş kuzey-güney uzunluğu ise 777 km’dir.

Nevada’ya Nasıl Gidilir?

Eyaletteki en büyük ve uluslar arası seferlerin düzenlendiği havaalanları Las Vegas ile Reno şehirlerinde bulunmaktadır.

Reno-Tahoe Uluslararası Havaalanı’na (RNO), İstanbul’dan en az bir aktarma yapılarak yaklaşık 20 saatten başlayan bir yolculukla ulaşım imkanı vardır. Tabii aktarma sayısı arttıkça yolculuk süresi de uzayacaktır.

Dünyada en çok seferlerin düzenlendiği sekizinci havaalanı olma özelliğini taşıyan Las Vegas’taki McCarran Uluslararası Havaalanı (LAS), Nevada’ya ulaşmak için daha iyi bir alternatif olabilir. Direkt uçuş bulunmamakla birlikte en az bir aktarma yapılarak 17 saat gibi bir sürede varılmaktadır.

Nevada’ya Ne Zaman Gidilir?

grand-canyon-2212460_960_720.jpg

Nevada’yı, özellikle Las Vegas’ı, ziyaret etmek için en güzel zamanlar, kış ve yaz ayları arasında kalan dönemlerdir. Mart ve nisan aylarında hava daha ılıktır, ortalama sıcaklıklar 20-21°C dolaylarında değişir. Ekim ve kasım aylarında da hava koşulları daha rahat ve ilkbahara yakın bir durumda seyreder. Bu dönemler Las Vegas için en yüksek sezonlardır; bu nedenle genellikle otellerde fiyatlar yüksektir.

Eğer fiyatların uygun olmasından yanaysanız Las Vegas veya Reno’ya yazın ortasında gitmeniz gerekir. Bu dönemlerde otellerde gündüz havuz başı partileri ve çeşitli eğlenceler düzenlenir. Eğer seyahatinizi Noel ve yılbaşı tatillerinin hemen öncesi veya hemen sonrasına planlarsanız, kışın da uygun fiyatlar bulmanız mümkün olabilir.

Las Vegas’a seyahat edenler genellikle kapalı alanlarda bulunmayı tercih ettikleri için aslında yıl boyunca ziyaret etmeye uygun bir yerdir. Ancak, bu dönem sıcaklılar dış mekan aktiviteleri için hiç uygun olmamaktadır.

Büyük Kanyon’u ziyaret etmek için yılın en iyi zamanları ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Kamp sezonu eylül ayında başlar. Lake Mead Milli Rekreasyon Alanı, yıl boyunca çeşitli aktivite imkanları sunar. Göllerde yüzme ve balık tutma gibi aktiviteler yapılabilirken, çöllerinde de doğa yürüyüşleri ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı yapılabilmektedir.

Sand Mountain Rekreasyon Alanı, özellikle kamp yapmak isteyenler için uygun bir alan olabilir. İlkbahar ve yaz aylarında hava sıcaklıkları daha caziptir. Çünkü kış aylarında soğuk ve yazın da çok sıcak ve rüzgarlı olabilmektedir. Yakınındaki Great Basin ile Pony Express de ziyaret edilebilir. Amerika’daki en derin göllerden biri olan Lake Tahoe, Sierra Nevada’daki de en büyük su kütlesidir. Lake Tahoe Rekreasyon Alanı’nda tüm sezonlar için aktivite bulmak mümkündür. Kumarhane, kayak ve balık tutma gibi seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz.

Nevada Mutfağı

Aliente-Buffet-Photo.jpg

Resmi eyalet yiyeceği bulunmamasına rağmen Nevada’da, etnik çeşitlilikten kaynaklanan farklı türden yiyecekler bulmak mümkündür.

Çeşitlilik nedeniyle veya damak tadından dolayı yemek seçmekte zorlananlar, Las Vegas’ta en ünlü yiyecek tarzı olan otel ve kumarhanelerin açık büfelerini tercih edebilir. Sadece Las Vegas’ta 200’den fazla açık büfe bulunmaktadır. Herkesin damağına hitap edebilecek ve sürekli bulunabilecek farklı yiyecekleri deneme şansı sunan açık büfeler kendi favori yiyeceklerinizi oluşturmak için ideal yerlerdir.

Las Vegas’ın en gözde yiyeceklerinden biri olan karides kokteyli, ilk kez 1959 yılında burada bulunan bir otel-kumarhanede sunulmuştur. Oteli satın alan İtalyan-Amerikalılardan biri olan Italo Gheli isimli kişi tarafından sunulan bu kokteyller sundae bardaklarında servis edilmektedir.

“Altına Hücum” zamanlarında madencilik için Fransa ile İspanya arasında bulunan bir bölgeden gelip Nevada’ya yerleşen Basklar, kısa sürede koyun yetiştiriciliğinin kendilerine daha uygun bir hayat sunacağında karar kılmışlardır. Ancak daha sonra bu işi de bırakıp yeniden göç etmişlerdir. Yine de eyaletteki etkileri hala devam etmektedir. Las Vegas’ta pek çok Bask restoranı vardır ve Elko’da her yıl Bask festivali düzenlenir. En bilinen yemekleri arasında az pişirilen chateaubriand (şatobriyan) yer almaktadır.

Las Vegas ve Reno, Amerika Birleşik Devletleri’nin en iyi Thai yemeği restoranlarına ev sahipliği yapmaktadır. Sadece Las Vegas’ta 240 tane ve Reno’da 50 tane Thai restoranı bulunmaktadır. Bu da Nevadalıların Asya yiyeceklerini ne kadar çok sevdiklerinin göstergesidir. Tayland yemekleri sevenler en iyilerden biri Lotus of Siam’ı mutlaka denemelidir.

Gecenin 3’ünde biftek ve yumurta (steggs) yemek ancak pek çok restoranın 24 saat açık olduğu Las Vegas Strip’e özel olabilirdi. Kumarhane çalışanları, turistler veya gece kuşları için ideal bir menüde patates ve kızarmış ekmekle midenizi doldurabilirsiniz.

Nevada’nın resmi olmayan eyalet içeceği picon punch, Bask restoranlarında servis ediliyor olsa da aslında bir Amerikan icadıdır. 100 yılı aşkın bir geçmişi olan içecek, Elko’da sahipleri Basklı olan bir otelde 1910 yılından beri sunulmaktadır. Bir top dondurma ile hazırlanmaya başlayan içeceğin temelinde Amer Picon (veya Torani Amer) otu vardır; biraz nar şurubu ve ardından kanyak koyulmaktadır, isteğe bağlı olarak soda ve bir parça limon da eklenebilir.

Reno’da bir dükkanda, eyaletin sembolü adaçayını demleyip süt, şeker ve kremayla karıştırarak üzerine kavrulmuş çam fıstığı ekleyip adına da “Home Means Nevada” (Nevada evimizdir – Nevada’nın resmi eyalet şarkısının adı) dondurması denmektedir.

Nevada’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yeni Yıl (1 Ocak),

· MLK Jr. Günü (16 Ocak),

· Washington’ın Doğum Günü (20 Şubat),

· Anma Günü (29 Mayıs),

· Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),

· İşçi Bayramı (4 Eylül),

· Nevada Günü (27 Ekim),

· Kıdemliler Günü (11 Kasım),

· Şükran Günü (23 Kasım),

· Aile Günü (24 Kasım)

· Noel (25 Aralık)

Nevada’da Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

LOS ANGELES BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Turkish Consulate General, 4801 Wilshire Blvd., Suit 310, Los Angeles, CA 90010

Telefon: +1 (323) 655 8832 / +1 (323) 591 6480 / 81 / 82

Fax: +1 (323) 655-8681

E-mail:[email protected]

Web Sitesi: losangeles.bk.mfa.gov.tr

Kişisel Başvuru Saatleri: 9.30-12.00;

Telefon ile Başvuru Saatleri: 8.30-16.00

Görev Bölgesi: Alaska, Arizona, California, Colorado, Hawaii, Idaho, Montana, Nevada, Oregon, Utah, Washington, Wyoming, Pacific Islands

Nevada’da Konuşulan Diller

Resmi dilin İngilizce olduğu Nevada’da nüfusun yüzde 77’si sadece İngilizce konuşmaktadır. İngilizce haricinde en çok konuşulan ikinci dil İspanyolca (Creole İspanyolcası) nüfusun yüzde 16’sını kapsamaktadır. 30.000 kadar kişi Tagalog konuşmaktadır; ayrıca 10 binin üzerinde Almanca ve Çince konuşan kişi bulunmaktadır.

Nevada’nın Ekonomisi

las-vegas-82319_960_720.jpg

Nevada’nın önemli gelir kaynakları arasında turizm, madencilik (gümüş ve altın) ve hidro-elektrik güç bulunmaktadır.

Nevada’nın geleneksel ekonomik hayatı madencilik ve tarıma dayalı iken, günümüzde imalat ve turizm sektörlerine daha çok önem verilmektedir. Eyalette tarım genellikle hayvan yetiştiriciliği doğrultusunda yapılmaktadır. Sığır ve dana yetiştirmek üzere besin üretmek amacıyla en çok yonca samanı tarımı yapılmaktadır.

Eyaletin en önemli gelir kaynağı kumar, toplam iş gücünün yüzde 20’sini bünyesinde toplamaktadır. Turizmin önemli gelir kaynağı olduğu Nevada’ya yapılan seyahatlerin büyük çoğunluğu Las Vegas yönündedir. Öyle ki, Las Vegas’ta eyalet veya devlet vergisi talep edilmemektedir. Şehrin vergileri zaten turistler tarafından ödenmektedir. Las Vegas’ın öne çıktığı diğer bir alan ise kongreler için en çok tercih edilen şehir olmasıdır.

Nevada’nın Kısa Tarihi

Arkeolojik araştırmalar ve mağara resimleri Nevada’daki tarih öncesi yerli yerleşimlerinin 20 bin yıl öncesine dayandığını göstermektedir. Güney Nevada’da Basketmakers ve PuebloYerlileri yaşamışlardır.

İspanyol rahip Francisco Garcés’in, 1776 yılında New Mexico üzerinden Nevada’ya gelen ilk kişilerden olduğu düşünülmektedir. Sonrasında diğer İspanyol Franciscanlar da Garcés’in yolundan eyalete varmışlardır.

1800’lerin başında eyalete gelenler kuzey ve orta bölgeleri keşfetmişlerdir. Bölgeye gelen kaşifler Nevada’nın çeşitli yerlerinde yaşamakta olan Mojave, Paiute, Shoshoni ve Washoe topluluklarıyla karşılaşmışlardır. 1830 yılına kadar, Santa Fe ile Los Angeles’tan bölgeye Old Spanish Trail üzerinden pek çok tüccar gelmiştir.1840’larda kaşifler, Humboldt Valley-Donner Passroute yolunu takip ederek Pasifik Okyanusu kıyılarına ulaşmışlardır.

1849 yılındaki Gold Rush (Altına Hücum) nedeniyle Nevada üzerinden Kaliforniya’ya büyük göçler yaşanmıştır. Nevada’daki ilk kalıcı yerleşim olan Mormon Station (sonraları Genoa),1850 yılında bugünkü batı Nevada’da kurulmuştur. Aynı yıl, bu bölge UtahTerritory’ye dahil edilmiştir. 1859 yılında, ünlü gümüş ve altın madeni Comstock Lode keşfedilene kadar bu yerleşim yerinin nüfusu seyrek kalmıştır.

Daha sonradan Las Vegas Valley’de başka Mormon yerleşimleri de kurulmuştur. 1857 yılında, Salt Lake City’de federal orduların işgali tehdidi başlayınca, Mormonların çoğu batı Nevada’ya gitmişlerdir.

2 Mart 1861 tarihinde Territory of Nevada kurulmuştur. 31 Ekim 1864 tarihinde, 36. eyalet olarak birliğe katılmıştır. Ancak, Nevada’nın bugünkü sınırlarına ulaşması 18 Ocak 1867 tarihinde gerçekleşmiştir.

Nevada’da İklim ve Hava Durumu

nevada-2313910_960_720.jpg

Nevada, yıllık ortalama yağışın oldukça düşük olduğu Amerika’nın en kurak yerlerinden biridir. Kuzey ve doğu kesimlerde uzun ve soğuk kışlar ile kısa ve oldukça sıcak yazlar yaşanırken; güney Nevada’da yazlar uzun ve sıcaktır, kışlar ise ılık ve daha kısadır.

Son derece sıcak ve kurak geçen yaz aylarında günlük ortalama sıcaklıklar 37-48°C civarlarına değişmektedir. Las Vegas’ta Aralık ve Ocak ayı sıcaklıkları, günlük ortalama 13°C ile gece -1°C dolaylarında seyreder. Güneydeki Las Vegas’a göre daha ılıman hava koşullarının görüldüğü kuzeydeki Reno, eyalette en çok yağış alan nadir yerlerdendir (18 cm). Kar ise sadece dağların tepelerinde görülmektedir ve yıl boyunca 150 cm civarlarına çıkmaktadır.

Reno’da Ocak ayı günlük sıcaklığı 10°C iken, temmuz ayında 21°C’ye çıkabilmektedir. Eyalette ölçülen en yüksek sıcaklık 52°C 29 Haziran 1994 tarihinde Laughlin’de; en düşük sıcaklık ise 8 Ocak 37 tarihinde San Jacinto’da−46°C olarak kaydedilmiştir.

Nevada’da Din ve İnanç

Yüzde 66 oranında Hristiyanın yaşmakta olduğu Nevada’da, yüzde 35 oranında Protestan ve yüzde 25 oranında Katolik mezhebine bağlı kişi bulunmaktadır. Sadece yüzde 2 oranında Yahudi’nin yaşamakta olduğu eyalette, Ateist ve Agnostiklerin her birininoranı yüzde 5’tir.

Nevada’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

las-vegas-1129197_960_720.jpg

Nevada’nın başkenti Carson City, Sierra Nevada’nın doğusunda, Eagle Valley’de yer alan küçük bir şehirdir. Batısında Lake Tahoe, kuzeyinde Reno, güneyinde Douglas Country vardır. Şehrin güneydoğusundan ismi aldığı Carson Nehri akmaktadır.

Eyaletin en büyük, ülkenin de en hızlı gelişen şehri olan Las Vegas’ın nüfusu 613 bin kişidir. “Dünyanın eğlencebaşkenti” olarak da bilinen Las Vegas, ultra lüks otelleri, kumarhaneleri, gece kulüpleri ve birinci sınıf restoranlara ev sahipliği yapar. Las Vegas’ta sadece eğlenmek değil evlenmek de oldukça popülerdir, şehirde 50 tane düğün şapeli bulunmaktadır.

Eyaletin ikinci büyük şehri olan Henderson’ın nüfusu 277 bin civarındadır. Son zamanlarda komşusu Las Vegas ile arasındaki sınır iyice görünmez olan Handerson pek çok eğitim kurumuna sahiptir.

Reno, diğer adıyla"Biggest Little City in the World" (Dünyanın en büyük küçük şehri), eyaletin kuzeybatı bölgesinde, Sierra Nevada dağlarının yanında yer almaktadır. Nevada’nın ikinci önemli turist merkezi olan Reno ziyaretçilerine tarih, eğlence ve pek çok aktivite olanağı sunmaktadır.

Boulder City, yakınında yer alan Nevada’nın sembollerinden olan Hoover Dam’in inşasında çalışacak işçiler için kurulmuş olan bu şehir, Nevada’da kumar oynamanın yasak olduğu iki şehirden biridir.

Laughlin, Clark Country’de bulunan bir kenttir ve Colorado Nehri’nde bir limanı vardır. Las Vegas’ın 140 km güneyinde yer alan Laughlin, Las Vegas ve Reno’nun ardından en çok ziyaret edilen kumarhane ve otel kentidir.

Nevada’da 5 bölge bulunmaktadır: Hayalet kasabaların ve Extraterrestrial Highway’in bulunduğu Merkez bölgesi; önceleri Pony Express’in geçtiği Orta Kuzey bölgesi; Cowboy Country özelliği ile Eski Batı misafirperverliğinin Bask kültürünün bir araya geldiği Kuzey bölgesi; Doğal alanların ve özel etkinliklerin bol bulunduğu Kuzeybatı bölgesi ve hem Venedik kanallarını hem de Eyfel Kulesi’ni bir arada görebileceğiniz, eğlencenin hiç bitmediği Güney bölgesidir.

Nevada Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 2,8 milyon Dili: İngilizce Para Birimi: USD İklim: Çöl İklimi