Nevada Hakkında Temel Bilgiler

Nevada (NV), Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısında yer alan bir eyalettir. 2,8 milyon nüfusu olan eyalet 286,380 km2 toplam alanı ile ülkenin yedinci büyük eyaletidir.

Nevada’nın resmi bayrağı 26 Mart 1929 tarihinde kabul edilmiştir ve 8 Haziran1991’de yeniden düzenlenmiştir. Arka planı kobalt mavisi olan bayrağın sol üst köşesinde yer alan sarı kurdele üzerinde “BATTLE BORN” yazısı bulunmaktadır. Beş kollu gümüş renkli bir yıldız ile altın sarısı NEVADA yazısı da bu kurdelenin altında yer almaktadır. Yazı ve yıldız, sarı çiçekleri olan yeşil adaçayı dalları ile yarım çevrelenmiştir. Adaçayı Nevada’nın resmi çiçeğidir. Gümüş yıldız, eyaletin zengin maden yatağını temsil etmektedir. “Battle Born” (Savaşta doğmuş) yazısı Nevada’nın İç Savaş sırasında eyalet statüsü kazandığına işaret etmektedir. Ayrıca, eyaletin resmi renkleri gümüş ve mavidir.

Devamını Oku

Nevada ile İlgili

Nevada Nerededir?

Rocky Dağları ve Sierra Nevada’nın ortasında bulunan Nevada, kuzeyde Oregon ve Idaho; doğuda Utah; güneydoğuda Arizona (sınırın büyük kısmını Colorado Nehri oluşturur); güneyde ve batıda Kaliforniya (sınırın bir kısmında Lake Tahoe bulunur) ile sınırlandırılmıştır.

Devamını Oku

Nevada’ya Ne Zaman Gidilir?

grand-canyon-2212460_960_720.jpg

Nevada’yı, özellikle Las Vegas’ı, ziyaret etmek için en güzel zamanlar, kış ve yaz ayları arasında kalan dönemlerdir. Mart ve nisan aylarında hava daha ılıktır, ortalama sıcaklıklar 20-21°C dolaylarında değişir. Ekim ve kasım aylarında da hava koşulları daha rahat ve ilkbahara yakın bir durumda seyreder. Bu dönemler Las Vegas için en yüksek sezonlardır; bu nedenle genellikle otellerde fiyatlar yüksektir.

Eğer fiyatların uygun olmasından yanaysanız Las Vegas veya Reno’ya yazın ortasında gitmeniz gerekir. Bu dönemlerde otellerde gündüz havuz başı partileri ve çeşitli eğlenceler düzenlenir. Eğer seyahatinizi Noel ve yılbaşı tatillerinin hemen öncesi veya hemen sonrasına planlarsanız, kışın da uygun fiyatlar bulmanız mümkün olabilir.

Las Vegas’a seyahat edenler genellikle kapalı alanlarda bulunmayı tercih ettikleri için aslında yıl boyunca ziyaret etmeye uygun bir yerdir. Ancak, bu dönem sıcaklılar dış mekan aktiviteleri için hiç uygun olmamaktadır.

Büyük Kanyon’u ziyaret etmek için yılın en iyi zamanları ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Kamp sezonu eylül ayında başlar. Lake Mead Milli Rekreasyon Alanı, yıl boyunca çeşitli aktivite imkanları sunar. Göllerde yüzme ve balık tutma gibi aktiviteler yapılabilirken, çöllerinde de doğa yürüyüşleri ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı yapılabilmektedir.

Sand Mountain Rekreasyon Alanı, özellikle kamp yapmak isteyenler için uygun bir alan olabilir. İlkbahar ve yaz aylarında hava sıcaklıkları daha caziptir. Çünkü kış aylarında soğuk ve yazın da çok sıcak ve rüzgarlı olabilmektedir. Yakınındaki Great Basin ile Pony Express de ziyaret edilebilir. Amerika’daki en derin göllerden biri olan Lake Tahoe, Sierra Nevada’daki de en büyük su kütlesidir. Lake Tahoe Rekreasyon Alanı’nda tüm sezonlar için aktivite bulmak mümkündür. Kumarhane, kayak ve balık tutma gibi seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz.

Nevada’ya Nasıl Gidilir?

Eyaletteki en büyük ve uluslar arası seferlerin düzenlendiği havaalanları Las Vegas ile Reno şehirlerinde bulunmaktadır.

Reno-Tahoe Uluslararası Havaalanı’na (RNO), İstanbul’dan en az bir aktarma yapılarak yaklaşık 20 saatten başlayan bir yolculukla ulaşım imkanı vardır. Tabii aktarma sayısı arttıkça yolculuk süresi de uzayacaktır.

Devamını Oku

Nevada Mutfağı

Aliente-Buffet-Photo.jpg

Resmi eyalet yiyeceği bulunmamasına rağmen Nevada’da, etnik çeşitlilikten kaynaklanan farklı türden yiyecekler bulmak mümkündür.

Çeşitlilik nedeniyle veya damak tadından dolayı yemek seçmekte zorlananlar, Las Vegas’ta en ünlü yiyecek tarzı olan otel ve kumarhanelerin açık büfelerini tercih edebilir. Sadece Las Vegas’ta 200’den fazla açık büfe bulunmaktadır. Herkesin damağına hitap edebilecek ve sürekli bulunabilecek farklı yiyecekleri deneme şansı sunan açık büfeler kendi favori yiyeceklerinizi oluşturmak için ideal yerlerdir.

Devamını Oku

Nevada’da Konuşulan Diller

Resmi dilin İngilizce olduğu Nevada’da nüfusun yüzde 77’si sadece İngilizce konuşmaktadır. İngilizce haricinde en çok konuşulan ikinci dil İspanyolca (Creole İspanyolcası) nüfusun yüzde 16’sını kapsamaktadır. 30.000 kadar kişi Tagalog konuşmaktadır; ayrıca 10 binin üzerinde Almanca ve Çince konuşan kişi bulunmaktadır.

Nevada’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yeni Yıl (1 Ocak),

· MLK Jr. Günü (16 Ocak),

· Washington’ın Doğum Günü (20 Şubat),

· Anma Günü (29 Mayıs),

· Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),

· İşçi Bayramı (4 Eylül),

· Nevada Günü (27 Ekim),

· Kıdemliler Günü (11 Kasım),

· Şükran Günü (23 Kasım),

· Aile Günü (24 Kasım)

· Noel (25 Aralık)

Nevada’nın Kısa Tarihi

Arkeolojik araştırmalar ve mağara resimleri Nevada’daki tarih öncesi yerli yerleşimlerinin 20 bin yıl öncesine dayandığını göstermektedir. Güney Nevada’da Basketmakers ve Pueblo Yerlileri yaşamışlardır.

İspanyol rahip Francisco Garcés’in, 1776 yılında New Mexico üzerinden Nevada’ya gelen ilk kişilerden olduğu düşünülmektedir. Sonrasında diğer İspanyol Franciscanlar da Garcés’in yolundan eyalete varmışlardır.

Devamını Oku

Nevada’da İklim ve Hava Durumu

nevada-2313910_960_720.jpg

Nevada, yıllık ortalama yağışın oldukça düşük olduğu Amerika’nın en kurak yerlerinden biridir. Kuzey ve doğu kesimlerde uzun ve soğuk kışlar ile kısa ve oldukça sıcak yazlar yaşanırken; güney Nevada’da yazlar uzun ve sıcaktır, kışlar ise ılık ve daha kısadır.

Devamını Oku

Nevada’da Din ve İnanç

Yüzde 66 oranında Hristiyanın yaşmakta olduğu Nevada’da, yüzde 35 oranında Protestan ve yüzde 25 oranında Katolik mezhebine bağlı kişi bulunmaktadır. Sadece yüzde 2 oranında Yahudi’nin yaşamakta olduğu eyalette, Ateist ve Agnostiklerin her birininoranı yüzde 5’tir.

Nevada’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri


 

Nevada’nın başkenti Carson City, Sierra Nevada’nın doğusunda, Eagle Valley’de yer alan küçük bir şehirdir. Batısında Lake Tahoe, kuzeyinde Reno, güneyinde Douglas Country vardır. Şehrin güneydoğusundan ismi aldığı Carson Nehri akmaktadır.

Eyaletin en büyük, ülkenin de en hızlı gelişen şehri olan Las Vegas’ın nüfusu 613 bin kişidir. “Dünyanın eğlence başkenti” olarak da bilinen Las Vegas, ultra lüks otelleri, kumarhaneleri, gece kulüpleri ve birinci sınıf restoranlara ev sahipliği yapar. Las Vegas’ta sadece eğlenmek değil evlenmek de oldukça popülerdir, şehirde 50 tane düğün şapeli bulunmaktadır.

Devamını Oku

Nevada Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 2,8 milyon Dili: İngilizce Para Birimi: USD İklim: Çöl İklimi