Adeta kas gösterisi yapan bir erkek kolu gibi Atlas Okyanusu’na uzanan Cape Cod, anakaraya 3 köprü ile bağlanmış bir kara parçasıdır. Köprülerin ihtişamı sözle anlatılamayacak kadar etkileyici, hele bir de günbatımına orada şahit olduysanız… Yel değirmenleri, deniz fenerleri ve deniz kabukları bu coğrafyayı en güzel temsil eden simgelerden bazıları. Denizcilik ruhunu sonuna kadar yaşayabileceğiniz müzeler de şehir merkezlerinde mevcut.

Doğu Massachusetts'te bulunan Cape Cod, New England'ın en gözde yaz tatil yerleri arasında bulunur. Kum, güneş, deniz ve tatil hasretiyle yanıp tutuşan vatandaşların Kuzeydoğu Amerika’daki en popüler durağıdır. Tatilciler, rüzgârlı sahili, dalgalı denizi hiç dert etmeden bir Türk'ün "Yahu bu da deniz mi?" diyeceği plajlarda adeta zevkten kendilerini kaybediyorlar. Yarımada'nın tüm plajlarında bluetoothlu hoparlör, buz ve bira dolu kovalar, şarkı söyleyen insanlar görmek mümkün. Bu hayattan maksimum keyif alma durumu bölgenin sosyo-ekonomik durumunun tezahürü diye düşünüyorum.

Cape Cod'a Nasıl Gidilir?

Cape Cod vatandaşları için turizm ve hizmet sektörü birinci sırada gelen geçim kaynağıdır. Hal böyle olunca kış aylarında karla kaplı olan bu bölge tabiri yerindeyse "Ghost Town"dan hallice oluyor. Birleşik Devletler, kara yolu ağı ile örülmüş bir ülke olduğundan Cape Cod'a ulaşım oldukça rahat. Massachussets eyaletinin en büyük şehri Boston'dan, belirli saatlerde Peter Pan otobüs firması ile 7 dolara otobüs bileti bulabilirsiniz. Daha uzak lokasyonlardan ise hava yolu ile ulaşımınızı sağlayıp Barnstable Havaalanı’na inebilirsiniz.

Nüfusun Yoğun Olduğu Şehirleri

Yerleşimin yoğun olduğu şehirleri sıralayacak olursak, Provincetown, Hyannis, Chatham, Falmouth, Yarmouth, Dennis, Orleans şeklinde bu liste uzar gider. Provincetown'ı diğer şehirlerden ayıran özelliği, pride yürüyüşleri ve yoğun eşcinsel birey popülasyonu ile bir merak uyandırması ve böylece turistler için bir cazibe merkezi olmasıdır. Her yıl düzenlenen yürüyüşlerde "renkli" karelere şahit olmak mümkün. Provincetown'ı takip eden şehir Hyannis ise, tam anlamıyla okyanus ötesinde bir Akdeniz kasabası. Hediyelik eşya dükkânları, şekerciler, barlar, dondurmacılar ve restoranlar ile dolu ana caddesinden güneye, döndüğünüz her sokağın sonunda okyanus esintisi sizi tüm ferahlığı ile karşılıyor. Work and Travel kapsamında gezme imkânı bulduğum bu bölgeye gidecek arkadaşlara ikinci iş imkânı konusunda bu şehre yönelmelerini tavsiye ediyorum.

Cape Cod'da Yapılacaklar Listesi

Biraz da Cape Cod'da gerçekleştirilebilecek aktivitelerden bahsedelim.

-Yönünüzü güneye çevirdiğinizde sizi 2 tane büyük ada karşılayacak. Martha's Vineyard ve Nantucket. Bu adalara feribot ile günübirlik gidip ada sefası yapmak mümkün. Martha's Vineyard; Obama, Reese Witherspoon, Bill Clinton ve Bon Jovi gibi isimlerin yazlıklarına ev sahipliği yaptığından olsa gerek, ziyaretçilerin uğramadan dönmedikleri bir destinasyon.-Hyannis'te Amerika’nın “Top 10’u” listesindeki 4th of July kutlamalarına katılmanızı tavsiye ederim. Konserler ve havai fişek gösterileri ve insanların coşkusu gerçekten görmeye değer.

-Hey yıl yaz aylarında Provincetown'da gerçekleşen LGBT onur yürüyüşü.
-Hyannis, JFK Museum.
-Belki de sayısı yüzü bulan Cape Cod göllerinde balık tutmak. Aman sincaplara dikkat!
-Yunus & balina izleme temalı tekne turları. (Whale watching)
-Bu bölgede yat turizmi, Türkiye'deki mavi turların aksine yan gelip yatamayacağınız şekilde. Sonunda sertifika aldığınız, size denizcilik eğitimi veren kurslar ve turlar mevcut. Ne de olsa Amerika'ya gidiyorsunuz, buna alışsanız iyi olur çünkü bu memleketin insanı boş durmayı da verimsiz olmayı da hiç sevmez. "Naber, napıyorsun?" sorusuna "Yaptığım yok, oturuyorum öyle." cevabını duymanız pek olası değildir.

Mekan Tavsiyeleri

Son olarak restoran ve bar tavsiyesinde bulunacağım.

-KKatie's Burger Bar, 334 Main St, Hyannis, MA 02601
-Mike's Burger& Grill, 1220 Iyannough Rd, Hyannis, MA 02601-1873
-99 Restaurants,14 Berry Avenue West Yarmouth, MA 02673
-emBargo Bar, 453 Main St.
-British Beer Company, Hyannis Main St.

-Keltic Kitchen, West Yarmouth
-Torino Restaurant and Bar, Hyannis, Main st.

 

yeserenorhan

Yazar Hakkında

yeserenorhan

1997 yılında Marmaris'te doğdum.