Boston Hakkında Bilinmesi Gerekenler

BostonMassachusetts eyaletinin başkenti ve en kalabalık şehridir. İlçe hükümeti 1 Temmuz 1999'da dağıtıldığı halde Boston, Suffolk’un da koltuğudur. Kent, 2015 yılında tahmini olarak 667,137 nüfusu ile 124 kilometrekarelik bir alanı kaplayarak New England'ın en büyük kentidir. ABD'nin bu kalabalık şehri, Greater Boston olarak bilinen adıyla ekonomik ve kültürel olarak en önemli şehirlerden biridir.

Amerika Birleşik Devletlerinin en eski şehirlerinden biri olan Boston, 1630'da Shawmut Yarımadası’nda İngiltere Puritan yerleşimcileri tarafından kuruldu. Boston Katliamı, Boston Çay Partisi, Bunker Tepesi Savaşı ve Boston Kuşatması gibi Amerikan Devrimi’nin birkaç kilit olayının gerçekleştiği yer burasıydı. ABD'nin Büyük Britanya'dan bağımsızlığı üzerine kent, önemli bir liman ve üretim merkezinin yanı sıra eğitim ve kültür merkezi haline gelmeye devam etti. Arazi ıslahı ve belediye düzenlemeleriyle Boston, orijinal yarımadanın ötesine geçti. Zengin geçmişi, Faneuil Hall'un yılda 20 milyon ziyaretçi kabul etmesiyle pek çok turisti cezbetmektedir. Amerika'nın ilk devlet okulu Boston Latin Okulu (1635), ilk metro sistemi, Tremont Sokak Metrosu (1897) ve ilk halka açık park olan Boston Common (1634) ile Boston, ülke tarihinde birçok ilkin merkezi olmuştur.

Bölgede birçok kolej ve üniversite bulunmaktadır. Boston; hukuk, tıp, mühendislik ve ticaret gibi alanlarıyla uluslararası bir yüksek öğretim merkezi haline gelmiş ve girişimcilik alanında dünya lideri olarak görülmüştür. Ayrıca Boston'un ekonomik tabanını finans, profesyonel ve ticari hizmetler, biyoteknoloji, bilgi teknolojisi ve devlet faaliyetleri oluşturmaktadır. Şehrin içindeki yerel halk da, Amerika Birleşik Devletleri'nde en yüksek ortalama hayırseverlik oranına sahiptir. İşletmeler ve kurumlar, ülkenin çevresel sürdürülebilirlik ve yatırım projelerinde en üst sıralarda yer almaktadır. Kent, soylulaştırma geçirdiği için ABD'de yaşamanın en yüksek maliyetlerinden birine sahip olsa da, dünya yaşanabilirlik sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır.

Boston tarihi, Amerikan tarihinde önemli bir rol oynamaktadır. 1630'da, İngiltere'den Puritan sömürgeciler Boston şehrini kurdu ve bugünkü haline kavuşturdu. Boston hızlıca New England bölgesinin politik, ticari, mali, dini ve eğitim merkezi oldu. İngilizlerin Boston Çay Partisi için sertçe misilleme yaptıkları ve yurtseverlerin savaştığı Amerikan Devrimi Boston'da patlak verdi. 17 Haziran 1775'de Charlestown'daki Bunker Tepesi’nde ünlü bir savaşla İngilizler kuşatıldı ve Amerikalılar İngilizleri tahliye etmeye zorladılar. Bununla birlikte, çatışma sırasında kentin ve limanın Amerikan ve İngiliz blokajlarının birleşimi ekonomiye ciddi şekilde zarar verdi ve 1770'lerde nüfusun üçte ikisi kaybedildi.

Devamını Oku

Boston (Massachusetts) ile İlgili

Boston  Nerededir?

Boston; Amerika kıtası üzerinde bulunur ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Massachusetts Eyaleti'nin merkezidir. Şehir, eyaletin doğusunda, Massachusetts Körfezi'nde, Charles ve Mystic Irmakları’nın başladığı yerde ve New York City'nin 290 km kuzeydoğusunda konumlanır.

Boston’a Nasıl Gidilir?

Boston Logan Uluslararası Havalimanı’na Türkiye’den günaşırı seferler düzenlenmektedir. Uçuş süresi yaklaşık olarak 10 saat 30 dakika sürmektedir.

Amerika içerisinde eyalet değiştirmek isterseniz, demiryolları gelişmiş bu ülkede pek çok eyaletten trenle Boston’a geçebilirsiniz. Yine eğer farklı bir eyaletten rotanızı Boston’a çevirmek isterseniz de güneydeki otobüs terminaline ve havalimanına otobüs seferleriyle ulaşabilirsiniz. Black Falcon Cruise Terminali de deniz ulaşımı üzerinden eyalete gelmeniz için başka bir alternatiftir.

Boston’a Ne Zaman Gidilir?

Boston, yıl boyunca ziyaretçi çeken bir kenttir. Nisan ve Kasım aylarında şehirde hayat biraz sakin geçer. Kış ayları ise soğuklar nedeniyle seyahate elverişli değildir. Şehri gezmek istiyorsanız, mümkün olduğunca erken rezervasyon yapın.

Kent Mayıs, Haziran başlarında ve önemli festivallerin olduğu dönemlerde oldukça yoğundur. İlkbahar ve sonbahar, kongreler için popüler zamanlardır. Temmuz ve Ağustos aylarında başta aileler olmak üzere yerli ve yabancı turistler bölgeyi ziyaret ederler.

Boston’da Nerede Kalınır?

Massachusetts eyaletinin en kalabalık şehri Boston, hem iş dünyasında hem de kültürel alanda oldukça önemli bir merkez haline gelmiş ve her yıl Amerika başta olmak üzere dünyadan birçok ziyaretçisini ağırlamaktadır. Boston pahalı bir şehirdir; bu yüzden konaklama ücretleri diğer şehirlere göre daha yüksektir. Şehir merkezi, önemli finans merkezlerinden birisi olduğu için yıl içerisinde iş seyahatleri için birçok misafir ağırlamaktadır. Lüks bir şehir olduğu içinse şehir merkezi içerisinde konaklayabileceğiniz lüks ve konforlu otel hizmetleri bulunmaktadır. Uygun fiyatlarda konaklama tercih etmek istiyorsanız, şehir merkezi çevresinde bulunan bölgeleri tercih edebilir, toplu taşıma araçlarının geçtiği konumlara yakın mahallelerde kalarak kolaylıkla Boston şehrini gezebilirsiniz.


İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Boston otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Boston Otelleri

Eğitim, finans, kültür, spor gibi birçok alanda merkezi bir şehir olan Boston; mimarisi, yıl içerisinde düzenlenen sahne sanatları, festivalleri ile gelişmiş, kalabalık ve kendisine özgü bir şehirdir. En eski yerleşim kentlerinden birisi olan ve bazı bölgelerinde bu mimarisini korumasıyla da turistlerin ilgisini çekmektedir.

Yılın her dönemi kalabalık olan şehir, kış aylarında oldukça soğuk bir hava hâkimken, yaz aylarında ise sıcak havalarla gelen renkli festivallerle bilinmektedir. Demir yolu, deniz ve kara yolları ile şehirlerarası kolaylıkla seyahat ederek Boston’a ulaşabilirsiniz aynı zamanda Logan Uluslararası Havaalanı’na düzenlenen seferlerle şehre ulaşım sağlayabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Boston otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

 Boston Şehir İçi Ulaşım

Boston içinde ulaşımınızı kolaylaştırmak için araba kiralamanız tavsiye edilmez. Öncelikle eyalette trafik çilesi oldukça yüksektir. Ağır ve akmayan trafikte, sürücüler de oldukça stresli anlar yaşamaktadır. Bunun yanı sıra özellikle gezilecek yerlerdeki kısıtlı park yeri, size konforlu bir yolculuk sağlamayacaktır.

Boston’da toplu taşıma oldukça pratik, güvenli ve ucuz bir tercihtir. Eyalet, toplu taşıma açısından Amerika’nın en gelişmiş 4. eyaletidir. Boston’a ait resmi web sayfalarından ulaşım saatlerinden aktarmalara ve haritalara kadar tüm detaylı ve güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. CharlieCard sistemiyle bir elektronik kart alıp, maksimum 20 Dolar yükleme seçeneğiyle kartınızı doldurup rahatça seyahat edebilirsiniz.

Boston’ın yeraltı ulaşımı, ülkenin en eskisidir. Kırmızı, turuncu, yeşil ve mavi hatların her biri sizi başka bir yere götürür her biri farklı kollara ayrılır. Bu yüzden şehirde bir ulaşım haritası edinmeniz, rotanızı belirlerken size kolaylık sağlayacaktır.

Yeraltı ulaşımından hoşlanmayanlar için, otobüs de iyi bir seçenektir. Boston’da otobüs her yere pratik bir şekilde ulaşmaktadır. CharlieCard ile yapacağınız bu hızlı yolculuk, 1,5 dolar ile 6,5 dolar arasında değişebilmektedir. Bu nedenle otobüsler raylı sistemlere göre biraz daha pahalıdır. Bazı turistler, belli turistik noktalara giderken su mekiğini kullanmaktadırlar. Bunun ücreti ise yalnızca 3 dolardır.

Taksi ile şehri gezmek isterseniz, Boston’ın Amerika’nın en pahalı taksi tarifeli eyaleti seçildiğinin altını çizmekte yarar var. Bunun yerine şehri yürüyerek ya da bisiklet kiralayarak sağlıklı ve çevre dostu bir şekilde gezebilirsiniz.

Boston Mutfağı

Boston mutfağı, yakınlardaki New England sahillerinden gelen mükemmel deniz ürünlerinden yararlanmaktadır. Yerel spesiyaliteler arasında pişmiş fasulye, morina, clam chowder ve deniz mahsulü çorbaları bulunur. Tatlı için iyi dondurma bulmada sorun yaşayamazsınız. Boston, kişi başı dondurma tüketen bölgelerde en üst sıralarda yer alır.

North End, Chinatown, Allston veya Coolidge Köşesi gibi mahallelerde çok çeşitli etnik lezzetler bulabilirsiniz.

Eyaletin en iyi restoranları hafta sonları akşamları oldukça kalabalık olabilir. Rezervasyonunuz olmadığı sürece, istediğiniz yemek için birkaç dakika ila bir saat arasında bir yerde bekletilebilirsiniz.

The North End, İtalyan lezzetleriyle doludur ve burada beğeninize göre bir şeyler bulabilirsiniz. Yeşil veya turuncu hatlarla Haymarketİstasyonu’na gidip, Greenway Parkı’nı geçin ve ana ticaret caddesi Hanover Caddesi'ne giden tabelaları takip edin. İyi restoranların çoğu bu sokakta ya da yan caddelerdedir. Yaz aylarında hafta sonları North End'i ziyaret ederseniz, birçok aziz festivallerinden biriyle karşılaşabilirsiniz. Sokaklar kapalı olur ve etrafta geçitlerle birlikte pek çok azınlık yemeği dağıtılır.

Beacon Hill'deki Bull & Finch Pub, "Cheers" adlı televizyon programının ilham kaynağı oldu. Çok pahalı bar olan bu yer, Boston turizm deneyiminin önemli bir parçasıdır. Bu yere alternatif olarak Faneuil Salonu'na da yönelebilirsiniz.

Legal Sea Foods, Boston'un orijinal balık pazarı olarak başladı. Burada harika deniz mahsulleri tadımlayabilirsiniz. Bu bölgedeki akşam yemeğinde kişi başı ortalama yemek ücreti 25-30 ABD Dolarıdır.

Çok büyük bir öğrenci nüfusuna sahip olmasına rağmen, Boston geceleri akşam yemeği için birçok seçenek sunmamaktadır. Çoğu restoran Allston ve Brookline gibi üniversite mahallelerinde akşam 10 ya da 11 gibi kapanır. Ancak South End, Chinatown gibi mahallelerde gece ikiden sonra bile yiyecek bir şeyler bulabilirsiniz.

Hizmet aldığınız yer yerde hesabın yüzde onu ya da yirmisi kadar bahşiş bırakmamanız hoş karşılanmaz.

Boston’da Alışveriş

Turistik aktivitelerin merkezi olan bu şehirde bol bol alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda cadde bulunmaktadır. Kendinize bir şeyler bakmadan önce sevdiklerinize küçük turistik eşya hediyelikleri vermek isterseniz öncelikle rotanızı Feneuil ve Beacon bölgelerine çevirebilirsiniz. İç Metrodaki en büyük alışveriş alanları Back Bay ve Downtown Crossing'tir. Buna ek olarak şehrin merkezinde ve yakınında iki büyük alışveriş merkezi vardır.

The Cambridgeside Galleria: Oldukça büyük bir alışveriş merkezidir. Mağazalar, Apple Mağazası, Best Buy, giyim mağazaları, kitapçılar, bir yemek alanı ve Cheesecake Factory restoranını kapsar. Lechmere istasyonundaki Yeşil Hat veya Kendall / MIT istasyonundaki Kırmızı Hat ya da ücretsiz bir servis aracı olan The Wave aracılığıyla erişilebilir.

Copley Place ve Prudential Merkezi: Bu alışveriş merkezleri Huntington üzerinden yaya geçitleriyle bağlanır. Mağazalar; giyim mağazaları, kitapçılar, lüks alışveriş dükkanları, bir yemek salonu, birçok restorandan oluşur. Bazı büyük otellere de bağlanabilen bu yere, Copley, Hynes / ICA ve Prudential istasyonlarındaki Yeşil Hat’tan ve Back Bay istasyonundaki Turuncu Hat üzerinden erişilebilir. Ziyaretçilerin ve yerli halkın yaz aylarında ya da kışın bunalmamak için South End ve Newbury / Boylston Caddeleri arasında dolaşarak alışverişlerini tamamlarlar.

Açık havada da farklı alışveriş noktaları bulabilirsiniz. Newbury Caddesi, Back Bay semtindedir. Tarihi kahverengi taşlarla renklendirilmiş cadde, çok sayıda mağaza ve restoranla doludur. Boston Common yakınlarında alışveriş son derece pahalı olsa da Massachusetts Caddesi’ne doğru ilerledikçe kademeli olarak daha uygun fiyatlı hale geliyor.

Downtown Crossing (veya "DTX") de bilinen bir alışveriş bölgesidir. Burası Boston Common'a sadece birkaç adım mesafededir. Bölge, büyük Macy's, müzik mağazaları, hediyelik eşya, genel perakende ve çok sayıda sokak satıcısı ve hızlı yiyeceği içeriyor. Kırmızı ve turuncu turuncu hatlarla gençler arasında çok popüler olan bu mekana gelebilirsiniz.

Harvard Meydanı da oldukça aktif bir alandır. Bu tarihi ve her zaman aktif olan bu meydan, Cambridge şehrinde nehrin karşısında yer almaktadır. Harvard Üniversitesi gezisi için ve meydandaki havayı solumak, alışveriş yapıp bir kafede kahve içmek için kırmızı hatlı metroyu kullanabilirsiniz.

Boston’da Gece Hayatı

Boston bir üniversite şehri olmasının da etkisiyle, hareketli bir gece hayatına sahiptir. Bu nedenle eyalette gitmeyi düşündüğünüz mekanların önünde uzun kuyruklara girmeye hazır olun. Akşamları hareketli geçen şehirde, dondurucu kış aylarında bile insanlar kulüplere girebilmek için kuyrukta beklemeyi göze alırlar. Ayrıca bazı yerlerde Türkçe şarkılar çalındığına bile şahit olursanız şaşırmamalısınız. Geceleri bir mekanda oturmak ya da dans etmek yerine, kültür ve sanat alanında oldukça gelişmiş bu şehirde kültürel etkinliklere de katılabilirsiniz.

Gece kulüplerine gitmek isterseniz, Cambridge'de olduğu kadar Theatre District, Chinatown ve Faneuil Hall yakınlarında birden fazla ve birbirinden farklı atmosferlere sahip gece kulübü ve eğlence merkezi bulabilirsiniz. İlçe makalelerinde daha fazla gece kulübü bulabilirsiniz.

Dive Barları tercih edecekseniz, Boston'da birçok bu tarzda salaş ve ucuz mekan bulabilirsiniz. North End'de veya Banknorth Garden'ın yakınındaysanız, Sullivan's Tap'a gidin. Burada geri dönüşümlü bir şişede 2-3 Dolarlık biralardan alabilirsiniz. Sligo Pub da yine bu yer gibi bir alternatif olmakla birlikte Davis Meydanı’nda bulunur. Sligo da size plastik bardakta ucuz servis yapacak olan bir mekandır. Ancak bu gibi yerlerde sağlık ve hijyen konusunda duyarlı olmanızı tavsiye ederiz.

Cambridge'teki Central Square metro istasyonunun yakınındaki Cantab Lounge'da yerel müzik bulunmaktadır. Dorchester, Güney Boston, Doğu Boston, Hyde Park gibi yerlere yolunuz düşerse, sevimli eski lamba ışığıyla öne çıkan tavernalarla denkleşebilirsiniz.

Bira tadımlarına katılacaksanız, Jamaika Ovası'ndaki Samuel Adams Bira Fabrikası ve Güney Boston'daki Harpoon Bira Fabrikası, turistler için hem turlar hem de tadım imkanları sunmaktadır. Trillium Brewing Co, bir bira fabrikasıdır ve Harpoon'dan kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Ancak, Everett, Chelsea ve Somerville gibi yerlerde daha küçük ölçekli fabrikalar da bulabilirsiniz. Yine bu mekan işletmeleri arasında da benzer turlara katılabilirsiniz. Daha fazla tadım yapıp bu mekanların araçlarıyla bölgeyi diğerlerine oranla daha mütevazı bir şekilde gezebilirsiniz.

Gece kahve keşfine çıkmak isterseniz, şehrin herhangi bir köşesinde durabilir ve en az iki Dunkin 'Donuts mağazasını görebilirsiniz. Burası kahve tadımı yapmak için doğru adres olabilir. Her Bostonlı, Dunks’ın kahvesini severek içer, böreklerindense pek haz etmez. Çok popüler olan bu mekan, kahve meraklılarıyla dolup taşmaktadır. Şimdilerde ise Au Bon Pain’in 200 mağazası açılarak eyalet içerinde yaygınlaştı. Starbucks da yine kahveci alternatiflerinizden olabilmekle beraber bu mekanlar geceleri arkadaşlarınızla toplanmanız ya da biraz etrafı gezip sonrasında dinlenmeniz için oldukça yaşayan ve canlı mekanlar olarak listenizde bulunabilir.

Festival zamanlarına ya da öğrenci kulüplerinin etkinlikleriyle denkleşirseniz, o zaman da sokakların gürültülü ve kalabalık halleriyle tanışabilirsiniz. Ayrıca şehre geldiğiniz zaman web sitelerinden etkinlik takvimini de takip ederek tiyatro, opera, bale ve sinema gibi etkinliklere gidip gösterilere katılabilirsiniz. Birçok kültürel ve etnik eğlencenin yer alacağı bu zamanlarda otelinize tıkılıp kalmamanızı ve şehrin bu halini de yaşamanızı tavsiye ederiz.

Boston Festivalleri

Öğrencilerin yoğunlukta olduğu Boston’da yıl içerisinde birçok festival düzenlenmektedir. Geleneksel etkinliklerin yanı sıra bağımsız eğlenceleriyle Boston’da tatiliniz boyunca renkli görüntülere denk gelebilirsiniz.

Boston Şarap Festivali: Ocak ayında gerçekleştirilir. Festivalde, gün boyunca farklı bölgelerin özel şarap tadımları yapılır ve eğlenceler düzenlenir.

Boston Uluslararası Film Festivali: Nisan ayında gerçekleştirilir. Uluslararası filmler gösterilir ve çeşitli aktiviteler gerçekleştirilir.

Harpoon Festivali: Mayıs ayında gerçekleştirilir. Şehirdeki müzik, eğlence ve bira festivalidir.

Salem Kültür Festivali: Temmuz ayında gerçekleşir. Festivalde çok kültürlü gösterimler ve yemek şenlikleri gerçekleşir.

Boston Resmi Tatiller

Yılbaşı Tatili (2 Ocak)

Martin Luther King Jr. Günü(6 Ocak)

Inauguration Günü(Başkanın Törenle Göreve Başlama Günü) (20 Ocak)

Başkan Günü (20 Şubat)

Anma Günü (29 Mayıs)

ABD Bağımsızlık Günü (4 Temmuz)

İşçi Bayramı (4 Eylül)

Columbus Günü (9 Ekim)

Gaziler Günü (10 Kasım)

Şükran Günü (23 Kasım)

Noel (25 Aralık)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Boston İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Boston Türkiye Dış Temsilcilikleri

Boston, T.C. Boston Başkonsolosluğu’nun görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. BOSTON BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon: +1 857 250 47 00

E-posta: [email protected]

Adres: 31 Saint James Avenue,Suite #840, Boston, MA 02116

Boston Para Birimi

Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde yer alan Boston’da para birimi olarak Amerikan Doları kullanılmaktadır. 1 Dolar yaklaşık 3,7 Türk Lirasıdır.

Boston’ın Resmi Dili

Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi bir dili yoktur. Resmi dil, eyaletler bazında uygulanmaktadır. 50 eyaletten 28’i İngilizce’yi resmi dil olarak kabul etmiştir. Boston’da da İngilizce konuşulmaktadır.

Boston Saat Farkı

Türkiye (GMT +3) ile Boston (GMT -5 ) arasında 9 saat zaman farkı vardır. Boston saati Türkiye’ye göre dokuz saat geridedir.

Boston (Massachusetts) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -1.5oC
  • Şub -0.8oC
  • Mar 3.4oC
  • Nis 8.9oC
  • May 14.6oC
  • Haz 19.8oC
  • Tem 22.9oC
  • Agu 22.1oC
  • Eyl 18.2oC
  • Eki 12.6oC
  • Kas 7.1oC
  • Ara 1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 667,137 / Dil: İngilizce/ Para Birimi: Amerikan Doları (USD)/ İklim: Karasal ve ılıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün