Google+

Boston (Massachusetts)

Boston (Massachusetts) - : - / -
--℃
1 USD=0.00
Type B100-125V15 A
 • Ocaweather-icon-1.5℃
 • Şubweather-icon-0.8℃
 • Marweather-icon3.4℃
 • Nisweather-icon8.9℃
 • Mayweather-icon14.6℃
 • Hazweather-icon19.8℃
 • Temweather-icon22.9℃
 • Ağuweather-icon22.1℃
 • Eylweather-icon18.2℃
 • Ekiweather-icon12.6℃
 • Kasweather-icon7.1℃
 • Araweather-icon1℃
Nüfus: 667,137 / Dil: İngilizce/ Para Birimi: Amerikan Doları (USD)/ İklim: Karasal ve ılıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Boston Hakkında Bilinmesi Gerekenler

BostonMassachusetts eyaletinin başkenti ve en kalabalık şehridir. İlçe hükümeti 1 Temmuz 1999'da dağıtıldığı halde Boston, Suffolk’un da koltuğudur. Kent, 2015 yılında tahmini olarak 667,137 nüfusu ile 124 kilometrekarelik bir alanı kaplayarak New England'ın en büyük kentidir. ABD'nin bu kalabalık şehri, Greater Boston olarak bilinen adıyla ekonomik ve kültürel olarak en önemli şehirlerden biridir.

Amerika Birleşik Devletlerinin en eski şehirlerinden biri olan Boston, 1630'da Shawmut Yarımadası’nda İngiltere Puritan yerleşimcileri tarafından kuruldu. Boston Katliamı, Boston Çay Partisi, Bunker Tepesi Savaşı ve Boston Kuşatması gibi Amerikan Devrimi’nin birkaç kilit olayının gerçekleştiği yer burasıydı. ABD'nin Büyük Britanya'dan bağımsızlığı üzerine kent, önemli bir liman ve üretim merkezinin yanı sıra eğitim ve kültür merkezi haline gelmeye devam etti. Arazi ıslahı ve belediye düzenlemeleriyle Boston, orijinal yarımadanın ötesine geçti. Zengin geçmişi, Faneuil Hall'un yılda 20 milyon ziyaretçi kabul etmesiyle pek çok turisti cezbetmektedir. Amerika'nın ilk devlet okulu Boston Latin Okulu (1635), ilk metro sistemi, Tremont Sokak Metrosu (1897) ve ilk halka açık park olan Boston Common (1634) ile Boston, ülke tarihinde birçok ilkin merkezi olmuştur.

Bölgede birçok kolej ve üniversite bulunmaktadır. Boston; hukuk, tıp, mühendislik ve ticaret gibi alanlarıyla uluslararası bir yüksek öğretim merkezi haline gelmiş ve girişimcilik alanında dünya lideri olarak görülmüştür. Ayrıca Boston'un ekonomik tabanını finans, profesyonel ve ticari hizmetler, biyoteknoloji, bilgi teknolojisi ve devlet faaliyetleri oluşturmaktadır. Şehrin içindeki yerel halk da, Amerika Birleşik Devletleri'nde en yüksek ortalama hayırseverlik oranına sahiptir. İşletmeler ve kurumlar, ülkenin çevresel sürdürülebilirlik ve yatırım projelerinde en üst sıralarda yer almaktadır. Kent, soylulaştırma geçirdiği için ABD'de yaşamanın en yüksek maliyetlerinden birine sahip olsa da, dünya yaşanabilirlik sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır.

Boston tarihi, Amerikan tarihinde önemli bir rol oynamaktadır. 1630'da, İngiltere'den Puritan sömürgeciler Boston şehrini kurdu ve bugünkü haline kavuşturdu. Boston hızlıca New England bölgesinin politik, ticari, mali, dini ve eğitim merkezi oldu. İngilizlerin Boston Çay Partisi için sertçe misilleme yaptıkları ve yurtseverlerin savaştığı Amerikan Devrimi Boston'da patlak verdi. 17 Haziran 1775'de Charlestown'daki Bunker Tepesi’nde ünlü bir savaşla İngilizler kuşatıldı ve Amerikalılar İngilizleri tahliye etmeye zorladılar. Bununla birlikte, çatışma sırasında kentin ve limanın Amerikan ve İngiliz blokajlarının birleşimi ekonomiye ciddi şekilde zarar verdi ve 1770'lerde nüfusun üçte ikisi kaybedildi.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Eski çağlardan beri gelen tarihi, gelişmiş kent yapısı ve kültürel özellikleriyle Boston’da görülmeye değer pek çok yer vardır. Ulaşım araçlarıyla ya da yürüyerek kolayca ulaşabileceğiniz turistik yerlerden belli başlılarını sizler için derledik.

Prudential Kulesi

016 Mar 2017Gezilecek Yerler

Prudential Kulesi

İhtiyatlı Binası olarak da bilinen Prudential Kulesi ya da The Pru, Boston Massachusetts'teki uluslararası stil gökdelenidir. Prudential Center kompleksinin bir parçası olan bina şu anda 200 Clarendon binasının arkasında yer alarak Boston'daki 2. en yüksek bina olarak tüm ihtişamıyla durmaktadır. Prudential Kulesi, Charles Luckman ve Associates tarafından Prudential Insurance için tasarlanmıştır. 1964 yılında tamamlanan bina, 228 metre yüksekliğinde, 52 katlı bir binadır. 110.000 metrekarelik bir alana yayılan bina ticari ve perakende alanları barındırır. Radyo direği de dahil olmak üzere kule, Boston'daki en yüksek binası ve diğerleri ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri'nde 77. en yüksek binadır. Ekiyle birlikte 277 metre uzunluğundadır.

Bir restoranın bulunduğu 52. katta, 11 Eylül 2001 tarihli terör saldırılarından bu yana John Hancock Kulesi'nin gözlem güvertesi kapatıldığı için Skywalk Gözlemevi adı verilen 50. kattaki bir gözlem güvertesi şu anda New England'da halka açık en yüksek gözlem güvertesidir.

Prudential Kulesi’nin inşasına Donovan Steel'in çelik montaj işiyle 1960 yılında başlandı. 1964'te tamamlanmasının ardından, Prudential, New York City'nin dışındaki dünyanın en uzun binasıydı. Yapımıyla birlikte Cleveland, Ohio Terminal Kulesi'ni geçti. 1947-John Hancock binası yanında adeta cüceleşti. Bu durum kendisinden biraz daha uzun olan 1975 John Hancock Tower'ın inşa edilmesini teşvik etti.

Bugün, Prudential artık mimari yükseklikte ABD'nin en eski elli binası arasındadır. Yakındaki John Hancock Kulesi’ne ek olarak Boston'da, finans bölgesi içinde, 187 metrelik Federal Reserve Bank'ı da içeren başka birçok uzun bina inşa edilmiştir. Prudential ve John Hancock binaları Back Bay’in panoramik manzarasına hakimdir.

-

Boston (Massachusetts) lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz The Ledder House, Bluebird Suites Near South Station, TwoFortyFive Newbury by Maverick. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Wyndham Boston Beacon Hill, Beautiful Bunker Hill 2 Bd gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz InterContinental Boston, Packard's Corner Apartments, Two-Bedroom Apartment on Massachusetts Avenue 3 otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Boston (Massachusetts) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Boston Güzel Sanatlar Müzesi

016 Mar 2017Gezilecek Yerler

Boston Güzel Sanatlar Müzesi

Massachusetts, Boston'daki Güzel Sanatlar Müzesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin dördüncü en büyük müzesidir. 450.000'den fazla sanat eseri içeren müze, en kapsamlı koleksiyonlara sahip nadir müzelerdendir. Yılda bir milyondan fazla ziyaretçi ile, 2014 yılı itibarıyla dünyanın en çok ziyaret edilen 55. müzesidir.

1870 yılında kurulan müze, 1909 yılında bugünkü yerine taşınmıştır. Güzel Sanatlar Müzesi, Tufts Okulu'na bağlı bulunmaktadır. Güzel Sanatlar Müzesi, 1870 yılında kurulduğunda ilk koleksiyonunun büyük kısmı Boston Athenæum Sanat Galerisi'nden alınıp ziyaretçilere 1876 yılında açılmıştır. Yerel bir sanatçı olan Francis Davis Millet, müzeye bağlı Sanat Okulu'nu başlatma ve Emil Otto Grundmann'ı ilk yönetmen olarak atamada aracı olmuştur. Müzenin orijinali, John Hubbard Sturgis ve Charles Brigham tarafından tasarlanan, Copley Meydanı'ndaki Gotik Revival binasında, ormanda bulunan özel tarza sahip olan Amerikan yapısında bulunan süslü bir tuğlada bulunuyordu. Tabanında az miktarda taş bulunan İngiltere’den ithal edilen kırmızı tuğla ve pişmiş topraktan yapılmıştı.

1907'de, ünlü Boston Isabella Stewart Gardner Müzesi yakınındaki Boston'un Fenway-Kenmore semtindeki Huntington Caddesi'nde müze için yeni bir ev inşa etmeye yönelik planlar yapıldı. Müze mütevellileri müzeye tasarım tasarlamak üzere mimar Guy Lowell'i kiralamaya karar verdiler, böylece her aşamada finansman sağlandığından aşamalı olarak inşa edilebilirlerdi. İki yıl sonra, Lowell'ın neoklasik tasarımının ilk bölümü tamamlandı. Müze o yılın sonuna doğru yeni yerine taşındı.

İnşaatın ikinci aşaması The Fens boyunca resim galerilerini barındıracak bir kanat inşa etti. Tamamen zengin iş adamı Robert Dawson Evans'ın karısı Maria Antoinette Evans Hunt tarafından finanse edildi ve 1915'de açıldı. 1916'dan 1925'e kadar, ünlü sanatçı John Singer Sargent, rotondayı süsleyen freskleri ve ilişkili sütunları boyadı. Çeşitli eklemeler tamamlandı ve son kanada artık müzenin kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkânının yanı sıra özel bir sergi alanın da bulunduğu yer eklendi.

2000'li yılların ortalarında müze, tesislerini yenilemek ve genişletmek için büyük bir çaba başlattı. 2001 ve 2008 yılları arasında yeni bir kanat, bağış ve işletme masrafları için yedi yıllık bağış toplama kampanyasında müze, 160 milyon dolar değerinde sanatın kazanılmasının yanı sıra toplamda 500 milyon doların üzerinde bir miktara ulaşmayı başardı. Müze, yaşanan krizin ardından yolculuk sergileri gerçekleştirerek gelirleri artırdı. Yıllar içinde çok başarılı çalışmalara imza atıldı. 2015 yılında müzenin Japon bahçesi yenilendi. 1988'de açılan ve Japon Profesör Kinsaku Nakane tarafından tasarlanan bahçe, halen görenleri büyülemektedir. Müzenin muhteşem koleksiyonu içerisinde Paul Gauguin, Manet, Renoir, Degas, Monet, Van Gogh, Cézanne, John Singleton Copley, Winslow Homer, John Singer Sargent ve Gilbert Stuart gibi dev isimlerin çalışmaları yer almaktadır.

-
Boston (Massachusetts) şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Boston Urban Adventure Quest (37.32 €), Boston Citywalks: Özel Kişiselleştirilmiş Walking Tour (254.48 €), Manchester: a Local Friend yapın (64.379 €), Klasik gemiye Haftasonu Brunch Seyir "Kuzey Işıkları" (60.57 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Özgürlük Yolu

016 Mar 2017Gezilecek Yerler

Özgürlük Yolu

Özgürlük Yolu ya da orijinal adıyla The Freedom Trail, Boston ve Amerika Birleşik Devletleri tarihinin 16 önemli noktasını geçen ve 2.5 kilometre uzunluğundaki bir yoldur. Büyük ölçüde tuğla ile örülmüş olan Charleston'daki Bunker Tepe Anıtı ile Boston Common arasında yer alır. İz boyunca durup basit açıklamalı zemin işaretleri, mezarlıklar, önemli kiliseler, binalar ve tarihi bir deniz donanması yolculuğunuza eşlik eder.

Özgürlük Yolu, Boston Kenti Özgürlük Yol Komisyonu tarafından denetlenmektedir. Yol aynı zamanda kısmen çeşitli kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve vakıfların yanı sıra özel hayırseverlik ve Boston Milli Tarih Parkı'ndan alınan hibelerce finansal olarak desteklenmektedir.

Özgürlük Yolu, ilk olarak yerel gazeteci William Schofield tarafından tasarlandı ve 1951'de önemli yerel yer işaretlerini birbirine bağlamak için yaya yolu inşa etmeyi önerdi. Dönemin Boston Belediye Başkanı John Hynes, Schofield'in fikrini harekete geçirmeye karar verdi. 1953'e kadar, yılda 40.000 kişi bu yol üzerinden yürüdü.

Siz de Tarihi Yollar Ödülü’nü almaya hak kazanan bu yerden geçmek isterseniz, Özgürlük Yolu boyunca yürüyüş veya kamp yapan Amerikan İzci Kulüplerine rastlayabilirsiniz. Milli Park Servisi, Faneuil Hall'un birinci katında yer alan bir merkezde ziyaretçilere turlar ve gezilecek yerler öneren bir turist merkezi hizmeti sunmaktadır. Ayrıca buradan Boston ve Amerika tarihi hakkında ücretsiz kitaplar alıp kendinize daha bilinçli olarak yeni rotalar belirleyebilirsiniz.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Boston; Amerika kıtası üzerinde bulunur ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Massachusetts Eyaleti'nin merkezidir. Şehir, eyaletin doğusunda, Massachusetts Körfezi'nde, Charles ve Mystic Irmakları’nın başladığı yerde ve New York City'nin 290 km kuzeydoğusunda konumlanır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

boston-1775870_960_720.jpg

Boston, yıl boyunca ziyaretçi çeken bir kenttir. Nisan ve Kasım aylarında şehirde hayat biraz sakin geçer. Kış ayları ise soğuklar nedeniyle seyahate elverişli değildir. Şehri gezmek istiyorsanız, mümkün olduğunca erken rezervasyon yapın.

Kent Mayıs, Haziran başlarında ve önemli festivallerin olduğu dönemlerde oldukça yoğundur. İlkbahar ve sonbahar, kongreler için popüler zamanlardır. Temmuz ve Ağustos aylarında başta aileler olmak üzere yerli ve yabancı turistler bölgeyi ziyaret ederler.

Boston Logan Uluslararası Havalimanı’na Türkiye’den günaşırı seferler düzenlenmektedir. Uçuş süresi yaklaşık olarak 10 saat 30 dakika sürmektedir.

Amerika içerisinde eyalet değiştirmek isterseniz, demiryolları gelişmiş bu ülkede pek çok eyaletten trenle Boston’a geçebilirsiniz. Yine eğer farklı bir eyaletten rotanızı Boston’a çevirmek isterseniz de güneydeki otobüs terminaline ve havalimanına otobüs seferleriyle ulaşabilirsiniz. Black Falcon Cruise Terminali de deniz ulaşımı üzerinden eyalete gelmeniz için başka bir alternatiftir.

Boston’da Nerede Kalınır?

 

Boston’da suç oranları Amerika Birleşik Devletleri geneline göre oldukça düşüktür. Bazı mahalleler, özellikle Roxbury, Mattapan ve Dorchester ortalamadan daha tehlikelidir ve bu bölgelerde çok dikkatli olunmalıdır. Mümkünse geceleri bu alanlarda dolaşmaktan kaçınmak daha iyi bir seçenektir. Boston turistleri için en büyük tehditler çoğunlukla yankesicilikten oluşmaktadır.

Dövüş ve sarhoş sürücü ya da alkol tüketimiyle ile ilgili tehlikeler şehirde gözlenebilmektedir. Özellikle Fenway çevresinde herhangi bir sözlü atışmaya girmekten kaçınmalısınız.

Boston'daki kasabada bir gece geçirmek için en güvenli yerler, kesinlikle Back Bay'deki Boylston Caddesi, Prudential Center alanı, Beacon Hill, Güney Sonu ve Faneuil Salonu civarındadır. Kolej, profesyonel ve lüks kalabalığa hitap eden, suç olasılığını önemli ölçüde azaltan çok sayıda bar, bar, kulüp ve restoranı bu bölgede bulabilir ve burada konaklayabilirsiniz.

Boston metrosu MBTA, diğer büyük şehirlere kıyasla genellikle güvenlidir. Yeşil Hat trenleri ve kırmızı hattın kuzey yarısı çoğunlukla üniversite öğrencileri ve hemen banliyölerden gidip gelen genç profesyoneller tarafından kullanılır. Yine de gece geç saatlerde çıkarken dikkatli olmanız önerilir.

Boston’da kalırken, gezinizi hangi rotalar üzerinden gerçekleştireceğiniz önemlidir. Eğer tarihsel yerler odaklı bir gezi yapacaksanız en iyi seçenekler Downtown, Faneuil Hall ve Waterfront çemberinden oluşmaktadır. Bu bölgelerdeki uygun oteller arasında Omni Parker Evi, Millenium Bostonian, Marriott Özel Evi ve Marriott Long Wharf bulunur. Alışveriş ve müzelerden hoşlanıyorsanız, Back Bay Area, özellikle Copley Square konaklamak için daha uygun olabilir. Copley Plaza, Copley Place'deki Marriott ve Westin, Lenox ve Mandarin Oriental kesimleri de kalacak yerler açısından en uygunlarıdır.

En çok tercih edilen konaklama yerlerinin başında ise Boston Downtown ve Back Bay gelmektedir. Boston Downtown şehir merkezi, ABD’nin en Avrupai merkezidir. Burada tarihi binalar, meydanlar, müzeler, galeriler, alışveriş merkezleri, çok çeşitli restoranlar turistleri çekmektedir. İş turizmi için de merkez adeta bir uğrak noktasıdır.

Boston (Massachusetts) Otelleri

Boston içinde ulaşımınızı kolaylaştırmak için araba kiralamanız tavsiye edilmez. Öncelikle eyalette trafik çilesi oldukça yüksektir. Ağır ve akmayan trafikte, sürücüler de oldukça stresli anlar yaşamaktadır. Bunun yanı sıra özellikle gezilecek yerlerdeki kısıtlı park yeri, size konforlu bir yolculuk sağlamayacaktır.

Boston’da toplu taşıma oldukça pratik, güvenli ve ucuz bir tercihtir. Eyalet, toplu taşıma açısından Amerika’nın en gelişmiş 4. eyaletidir. Boston’a ait resmi web sayfalarından ulaşım saatlerinden aktarmalara ve haritalara kadar tüm detaylı ve güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. CharlieCard sistemiyle bir elektronik kart alıp, maksimum 20 Dolar yükleme seçeneğiyle kartınızı doldurup rahatça seyahat edebilirsiniz.

Boston’ın yeraltı ulaşımı, ülkenin en eskisidir. Kırmızı, turuncu, yeşil ve mavi hatların her biri sizi başka bir yere götürür her biri farklı kollara ayrılır. Bu yüzden şehirde bir ulaşım haritası edinmeniz, rotanızı belirlerken size kolaylık sağlayacaktır.

Yeraltı ulaşımından hoşlanmayanlar için, otobüs de iyi bir seçenektir. Boston’da otobüs her yere pratik bir şekilde ulaşmaktadır. CharlieCard ile yapacağınız bu hızlı yolculuk, 1,5 dolar ile 6,5 dolar arasında değişebilmektedir. Bu nedenle otobüsler raylı sistemlere göre biraz daha pahalıdır. Bazı turistler, belli turistik noktalara giderken su mekiğini kullanmaktadırlar. Bunun ücreti ise yalnızca 3 dolardır.

Taksi ile şehri gezmek isterseniz, Boston’ın Amerika’nın en pahalı taksi tarifeli eyaleti seçildiğinin altını çizmekte yarar var. Bunun yerine şehri yürüyerek ya da bisiklet kiralayarak sağlıklı ve çevre dostu bir şekilde gezebilirsiniz.

eat-1923885_960_720.jpg

Boston mutfağı, yakınlardaki New England sahillerinden gelen mükemmel deniz ürünlerinden yararlanmaktadır. Yerel spesiyaliteler arasında pişmiş fasulye, morina, clam chowder ve deniz mahsulü çorbaları bulunur. Tatlı için iyi dondurma bulmada sorun yaşayamazsınız. Boston, kişi başı dondurma tüketen bölgelerde en üst sıralarda yer alır.

North End, Chinatown, Allston veya Coolidge Köşesi gibi mahallelerde çok çeşitli etnik lezzetler bulabilirsiniz.

Eyaletin en iyi restoranları hafta sonları akşamları oldukça kalabalık olabilir. Rezervasyonunuz olmadığı sürece, istediğiniz yemek için birkaç dakika ila bir saat arasında bir yerde bekletilebilirsiniz.

The North End, İtalyan lezzetleriyle doludur ve burada beğeninize göre bir şeyler bulabilirsiniz. Yeşil veya turuncu hatlarla Haymarket İstasyonu’na gidip, Greenway Parkı’nı geçin ve ana ticaret caddesi Hanover Caddesi'ne giden tabelaları takip edin. İyi restoranların çoğu bu sokakta ya da yan caddelerdedir. Yaz aylarında hafta sonları North End'i ziyaret ederseniz, birçok aziz festivallerinden biriyle karşılaşabilirsiniz. Sokaklar kapalı olur ve etrafta geçitlerle birlikte pek çok azınlık yemeği dağıtılır.

Beacon Hill'deki Bull & Finch Pub, "Cheers" adlı televizyon programının ilham kaynağı oldu. Çok pahalı bar olan bu yer, Boston turizm deneyiminin önemli bir parçasıdır. Bu yere alternatif olarak Faneuil Salonu'na da yönelebilirsiniz.

Legal Sea Foods, Boston'un orijinal balık pazarı olarak başladı. Burada harika deniz mahsulleri tadımlayabilirsiniz. Bu bölgedeki akşam yemeğinde kişi başı ortalama yemek ücreti 25-30 ABD Dolarıdır.

Çok büyük bir öğrenci nüfusuna sahip olmasına rağmen, Boston geceleri akşam yemeği için birçok seçenek sunmamaktadır. Çoğu restoran Allston ve Brookline gibi üniversite mahallelerinde akşam 10 ya da 11 gibi kapanır. Ancak South End, Chinatown gibi mahallelerde gece ikiden sonra bile yiyecek bir şeyler bulabilirsiniz.

Hizmet aldığınız yer yerde hesabın yüzde onu ya da yirmisi kadar bahşiş bırakmamanız hoş karşılanmaz.

boston-1982421_960_720.jpg

Boston bir üniversite şehri olmasının da etkisiyle, hareketli bir gece hayatına sahiptir. Bu nedenle eyalette gitmeyi düşündüğünüz mekanların önünde uzun kuyruklara girmeye hazır olun. Akşamları hareketli geçen şehirde, dondurucu kış aylarında bile insanlar kulüplere girebilmek için kuyrukta beklemeyi göze alırlar. Ayrıca bazı yerlerde Türkçe şarkılar çalındığına bile şahit olursanız şaşırmamalısınız. Geceleri bir mekanda oturmak ya da dans etmek yerine, kültür ve sanat alanında oldukça gelişmiş bu şehirde kültürel etkinliklere de katılabilirsiniz.

Gece kulüplerine gitmek isterseniz, Cambridge'de olduğu kadar Theatre District, Chinatown ve Faneuil Hall yakınlarında birden fazla ve birbirinden farklı atmosferlere sahip gece kulübü ve eğlence merkezi bulabilirsiniz. İlçe makalelerinde daha fazla gece kulübü bulabilirsiniz.

Dive Barları tercih edecekseniz, Boston'da birçok bu tarzda salaş ve ucuz mekan bulabilirsiniz. North End'de veya Banknorth Garden'ın yakınındaysanız, Sullivan's Tap'a gidin. Burada geri dönüşümlü bir şişede 2-3 Dolarlık biralardan alabilirsiniz. Sligo Pub da yine bu yer gibi bir alternatif olmakla birlikte Davis Meydanı’nda bulunur. Sligo da size plastik bardakta ucuz servis yapacak olan bir mekandır. Ancak bu gibi yerlerde sağlık ve hijyen konusunda duyarlı olmanızı tavsiye ederiz.

Cambridge'teki Central Square metro istasyonunun yakınındaki Cantab Lounge'da yerel müzik bulunmaktadır. Dorchester, Güney Boston, Doğu Boston, Hyde Park gibi yerlere yolunuz düşerse, sevimli eski lamba ışığıyla öne çıkan tavernalarla denkleşebilirsiniz.

Bira tadımlarına katılacaksanız, Jamaika Ovası'ndaki Samuel Adams Bira Fabrikası ve Güney Boston'daki Harpoon Bira Fabrikası, turistler için hem turlar hem de tadım imkanları sunmaktadır. Trillium Brewing Co, bir bira fabrikasıdır ve Harpoon'dan kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Ancak, Everett, Chelsea ve Somerville gibi yerlerde daha küçük ölçekli fabrikalar da bulabilirsiniz. Yine bu mekan işletmeleri arasında da benzer turlara katılabilirsiniz. Daha fazla tadım yapıp bu mekanların araçlarıyla bölgeyi diğerlerine oranla daha mütevazı bir şekilde gezebilirsiniz.

Gece kahve keşfine çıkmak isterseniz, şehrin herhangi bir köşesinde durabilir ve en az iki Dunkin 'Donuts mağazasını görebilirsiniz. Burası kahve tadımı yapmak için doğru adres olabilir. Her Bostonlı, Dunks’ın kahvesini severek içer, böreklerindense pek haz etmez. Çok popüler olan bu mekan, kahve meraklılarıyla dolup taşmaktadır. Şimdilerde ise Au Bon Pain’in 200 mağazası açılarak eyalet içerinde yaygınlaştı. Starbucks da yine kahveci alternatiflerinizden olabilmekle beraber bu mekanlar geceleri arkadaşlarınızla toplanmanız ya da biraz etrafı gezip sonrasında dinlenmeniz için oldukça yaşayan ve canlı mekanlar olarak listenizde bulunabilir.

Festival zamanlarına ya da öğrenci kulüplerinin etkinlikleriyle denkleşirseniz, o zaman da sokakların gürültülü ve kalabalık halleriyle tanışabilirsiniz. Ayrıca şehre geldiğiniz zaman web sitelerinden etkinlik takvimini de takip ederek tiyatro, opera, bale ve sinema gibi etkinliklere gidip gösterilere katılabilirsiniz. Birçok kültürel ve etnik eğlencenin yer alacağı bu zamanlarda otelinize tıkılıp kalmamanızı ve şehrin bu halini de yaşamanızı tavsiye ederiz.

shakespeare.jpg

Öğrencilerin yoğunlukta olduğu Boston’da yıl içerisinde birçok festival düzenlenmektedir. Geleneksel etkinliklerin yanı sıra bağımsız eğlenceleriyle Boston’da tatiliniz boyunca renkli görüntülere denk gelebilirsiniz.

Boston Şarap Festivali: Ocak ayında gerçekleştirilir. Festivalde, gün boyunca farklı bölgelerin özel şarap tadımları yapılır ve eğlenceler düzenlenir.

Boston Uluslararası Film Festivali: Nisan ayında gerçekleştirilir. Uluslararası filmler gösterilir ve çeşitli aktiviteler gerçekleştirilir.

Harpoon Festivali: Mayıs ayında gerçekleştirilir. Şehirdeki müzik, eğlence ve bira festivalidir.

Salem Kültür Festivali: Temmuz ayında gerçekleşir. Festivalde çok kültürlü gösterimler ve yemek şenlikleri gerçekleşir.

boston-1631460_960_720.jpg

Turistik aktivitelerin merkezi olan bu şehirde bol bol alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda cadde bulunmaktadır. Kendinize bir şeyler bakmadan önce sevdiklerinize küçük turistik eşya hediyelikleri vermek isterseniz öncelikle rotanızı Feneuil ve Beacon bölgelerine çevirebilirsiniz. İç Metrodaki en büyük alışveriş alanları Back Bay ve Downtown Crossing'tir. Buna ek olarak şehrin merkezinde ve yakınında iki büyük alışveriş merkezi vardır.

The Cambridgeside Galleria: Oldukça büyük bir alışveriş merkezidir. Mağazalar, Apple Mağazası, Best Buy, giyim mağazaları, kitapçılar, bir yemek alanı ve Cheesecake Factory restoranını kapsar. Lechmere istasyonundaki Yeşil Hat veya Kendall / MIT istasyonundaki Kırmızı Hat ya da ücretsiz bir servis aracı olan The Wave aracılığıyla erişilebilir.

Copley Place ve Prudential Merkezi: Bu alışveriş merkezleri Huntington üzerinden yaya geçitleriyle bağlanır. Mağazalar; giyim mağazaları, kitapçılar, lüks alışveriş dükkanları, bir yemek salonu, birçok restorandan oluşur. Bazı büyük otellere de bağlanabilen bu yere, Copley, Hynes / ICA ve Prudential istasyonlarındaki Yeşil Hat’tan ve Back Bay istasyonundaki Turuncu Hat üzerinden erişilebilir. Ziyaretçilerin ve yerli halkın yaz aylarında ya da kışın bunalmamak için South End ve Newbury / Boylston Caddeleri arasında dolaşarak alışverişlerini tamamlarlar.

Açık havada da farklı alışveriş noktaları bulabilirsiniz. Newbury Caddesi, Back Bay semtindedir. Tarihi kahverengi taşlarla renklendirilmiş cadde, çok sayıda mağaza ve restoranla doludur. Boston Common yakınlarında alışveriş son derece pahalı olsa da Massachusetts Caddesi’ne doğru ilerledikçe kademeli olarak daha uygun fiyatlı hale geliyor.

Downtown Crossing (veya "DTX") de bilinen bir alışveriş bölgesidir. Burası Boston Common'a sadece birkaç adım mesafededir. Bölge, büyük Macy's, müzik mağazaları, hediyelik eşya, genel perakende ve çok sayıda sokak satıcısı ve hızlı yiyeceği içeriyor. Kırmızı ve turuncu turuncu hatlarla gençler arasında çok popüler olan bu mekana gelebilirsiniz.

Harvard Meydanı da oldukça aktif bir alandır. Bu tarihi ve her zaman aktif olan bu meydan, Cambridge şehrinde nehrin karşısında yer almaktadır. Harvard Üniversitesi gezisi için ve meydandaki havayı solumak, alışveriş yapıp bir kafede kahve içmek için kırmızı hatlı metroyu kullanabilirsiniz.

Türkiye (GMT +3) ile Boston (GMT -5 ) arasında 9 saat zaman farkı vardır. Boston saati Türkiye’ye göre dokuz saat geridedir.

Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde yer alan Boston’da para birimi olarak Amerikan Doları kullanılmaktadır. 1 Dolar yaklaşık 3,7 Türk Lirasıdır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi bir dili yoktur. Resmi dil, eyaletler bazında uygulanmaktadır. 50 eyaletten 28’i İngilizce’yi resmi dil olarak kabul etmiştir. Boston’da da İngilizce konuşulmaktadır.

Boston, T.C. Boston Başkonsolosluğu’nun görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. BOSTON BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon: +1 857 250 47 00

E-posta: consulate.boston@mfa.gov.tr

Adres: 31 Saint James Avenue,Suite #840, Boston, MA 02116

Yılbaşı Tatili (2 Ocak)

Martin Luther King Jr. Günü(6 Ocak)

Inauguration Günü(Başkanın Törenle Göreve Başlama Günü) (20 Ocak)

Başkan Günü (20 Şubat)

Anma Günü (29 Mayıs)

ABD Bağımsızlık Günü (4 Temmuz)

İşçi Bayramı (4 Eylül)

Columbus Günü (9 Ekim)

Gaziler Günü (10 Kasım)

Şükran Günü (23 Kasım)

Noel (25 Aralık)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911