New Jersey Hakkında Temel Bilgiler

New Jersey, Amerika Birleşik Devletleri’nin 13 kurucu eyaletinden biridir. Bölgede bulunan en küçük eyaletlerden biri olmasına rağmen, oldukça şehirleşmiş özelliği ile ülkenin en yükseknüfus yoğunluğuna sahip eyaletleri arasında yer alır.

Önemli bir sanayi merkezi olan New Jersey, bu sebeple yoğun göçe maruz kalmıştır ve bu da ülkenin çeşitliliği en bol eyaletlerinden biri olmasına zemin hazırlamıştır. Etnik çeşitliliğin en yüksek olduğu eyaletlerden biri olan New Jersey, Kaliforniya ve New York’un ardından yabancı kökenli yerleşimci oranı en yüksek olduğu eyalettir. Başta İtalya (%7.3) olmak üzere, Küba (%6.5), Hindistan (%5.4) ve Almanya (%4.4) buraya en çok göç veren ülkeler olmuştur. New Jersey, kentsel yaşam ile kırsal yaşamın; yoksulluk ve refahın; muhafazakarlık ve yenilikçiliğin bir arada bulunduğu bir eyalet durumundadır.

1896 yılında kabul edilen New Jersey Eyalet Bayrağı’nın resmi rengi devetüyüdür ve üzerinde eyalet arması yer alır. Eyalet bayrağının renkleri, devetüyü ve Jersey mavisi, George Washington’ın Bağımsızlık Savaşı sırasında New Jersey askeri birliklerinin bayrağı için seçtiği renklerdi. 1777 yılında Pierre Eugene du Simitiere tarafından tasarlanan EyaletArması, her birinin New Jersey ile ilgili bir şeyi temsil ettiği 5 sembolden oluşmaktadır. Kalkanda bulunan 3 saban eyaletin tarım geleneğini onurlandırmaktadır. Kalkanın üzerindeki miğfer eyaletin bağımsızlığına gönderme yapmaktadır. Miğferin üzerindeki sorguç eyaletin sembolü olan at şeklindedir. İki yanda bulunan kadın figürlerinden soldaki Liberty, asasının üzerinde bir özgürlük başlığı taşırken sağda yer alan Roma mitolojisindeki tahıl tanrıçası Ceres, içi hasat edilmiş ürünlerle dolu boynuz biçiminde bir kap taşır.

Stratejik olarak ülkenin kuzeyi ve güneyini birleştiren geçiş noktasında olması, New Jersey’de kanal ve yol çalışmalarının önemini artırmış ve Hoboken’da Amerika’nın ilk buharlıdemiryolu inşa edilmiştir. Hava yolculuğunun tarihi de New Jersey ile yakından ilgilidir. Amerikan tarihinde ilkyolcuuçuşu, 3 Mayıs 1919’da New York’tan Atlantic City’ye gerçekleştirilmiştir.

AbrahamBrowning’in 1876 yılında yaptığı bir konuşmada New Jersey’den “GardenState” (bahçe eyalet) olarak bahsettikten sonra eyaletin takma adı olarak benimsenmiştir. Bu konuşmasında Browning, eyaleti güzel yiyeceklerin bulunduğu, iki tarafı açık olan, bir yanından Pensilvanyalıların bir yanından New Yorkluların tuttuğu bir fıçıya benzetmiştir.

Yüzölçümünün küçük olması ve sınır komşularının New York, Pensilvanya gibi köklü geçmişe sahip yerler olmaları nedeniyle New Jersey bu eyaletlerden çok etkilenmiştir. Özellikle eyaletin kuzey kısmında orada çalıştıkları için günübirlik New York’a giden çalışan kesim bu eyaletin kültürünü de New Jersey’ye taşımaktadır. Eyaletin bu kısmında New York televizyon kanalları tutmakla birlikte, yine bu eyaletin spor kulüplerini destekleyen kişiler de vardır. Hatta Amerika’nın en önemli sembolü olan ÖzgürlükHeykeli, New York ile New Jersey’nin ulusal anıtı niteliğindedir.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı