Pasadena Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kaliforniya’da bulunan bir kent olan Pasadena, köklü bir tarihe sahiptir. Çeşitli önemli eğitim kurumlarını ve tarihî binaları bünyesinde barındıran bir şehir olan Pasadena, sanatsal açıdan da oldukça aktiftir. Mezunlarının ve öğretim üyelerinin 32 Nobel Ödülü kazandığı dünyaca ünlü, 1891 yılında kurulmuş olan California Institute of Technology bu şehirde yer almaktadır. Birçok ünlü sanatçının şehrin konser salonlarında performans sergilemesinin yanı sıra görsel sanatlara yer veren müze ve galeriler de bulunmaktadır. Pasadena, “Güller Şehri” olarak da anılmaktadır. San Gabriel Vadisi’nin en heyecanlı gece hayatına sahip noktası olan Pasadena’da şık alışveriş ve yemek mekânları da hizmet vermektedir. Hollywood filmlerinde sıkça kullanılan, 150 dönümlük botanik bahçesi ile de dikkat çeken Pasadena, ziyaretçilerine birçok açıdan dopdolu bir deneyim yaşatacak niteliklere sahiptir.

Bugün oldukça gelişmiş bir şehir olan Pasadena, bir zamanlar yerli Amerikalı kabile Hahamognaların yaşam olanı olmuştur. 1771 yılında İspanyolların gelmesi ile birlikte bölge dönüşmeye başlamıştır. San Gabriel Misyonu’nu kuran İspanyollar, meyve bahçeleri, üzüm bağları ve hayvanları ile müreffeh bir şekilde büyümüşlerdir. Kaliforniya, İspanya’dan sonra Meksika’nın eline geçmiştir. 1833 yılında Misyon toprakları, Meksika tarafından laikleştirilmiştir. 1852 yılında, Kaliforniya; Amerika Birleşik Devletleri’nin bir eyaleti olarak kabul edilmiştir. 1900’lü yıllar Pasadena’nın kültürel ve akademik açıdan gelişimine sahne olmuştur. Bu yüzyılda şehirde birçok müze ve okul kurulmuştur.

San Gabriel Vadisi’nin başlıca kültürel merkezlerinden biri olan, yaklaşık 140 bin kişinin yaşadığı Pasadena, bilimsel, tarihî ve kültürel karakterleri ile farklı alanlarda gelişmiş bir yerleşimdir.

Pasadena Nerededir?

Pasadena, Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık eyaleti olan ve ülkenin batı yakasında yer alan Kaliforniya’da bulunmaktadır. Güney Kaliforniya’da konumlanan şehir, Los Angeles şehir merkezinin 16 kilometre kuzeydoğusundadır.

Pasadena’ya Nasıl Gidilir?

Pasadena’ya en yakın konumda bulunan havalimanı, 25 kilometre mesafedeki Burbank/Bop Hope Havalimanı’dır. Diğer yakın havalimanları ise Los Angeles, Ontario ve Orange County’dedir.

Burbank/Bop Hope ve Los Angeles havalimanlarından Pasadena’ya gelmenin en kolay yolu servis araçlarını kullanmaktır. Bu yolla Pasadena’ya yaklaşık 1 saatte ulaşmak mümkündür. Los Angeles Uluslararası Havalimanı’ndan ulaşım sağlamanın en ucuz yolu ise metro kullanmaktır fakat taşınacak yük olduğunda veya fazla yürünmek istenmediğinde bu seçenek uygun olmayabilir.

Pasadena, Los Angeles’taki tren istasyonuna yaklaşık 20 dakika mesafededir. Pasadena’da altı adet durak bulunmaktadır.

Pasadena’da Görülecek Yerler

North Simon Müzesi, Pasadena’da en çok göze çarpan sanat koleksiyonuna sahip kurumdur. 1900’lerin başından beri, sanayici Norton Simon tarafından toplanan eserleri bünyesinde barındıran müzenin koleksiyonunda 12 binin üzerinde nesne bulunmaktadır. Galeriler ve heykel bahçesinde yaklaşık bin kadar eseri izleyebilmek mümkündür. Müze aynı zamanda birçok atölye, program ve konferansa da ev sahipliği yapmaktadır. Bu sayede ziyaretçiler çizim dersi gibi birçok sanat atölyesine katılma şansı elde edebilmektedir. Koleksiyonda yer alan eserler arasından örnek olarak; Rembrandt Van Rijn'den Bir Çocuk Portresi ve Vincent Van Gogh’tan Dut Ağacı resimleri sayılabilir.

Huntington Kütüphanesi ve Bahçeleri, şehrin önde gelen değerlerindendir. 1919 yılında Henry E. Huntington tarafından kurulan kurum, Huntington’ın sevdiği üç unsur olan kitaplar, sanat ve bahçeler üzerine eğilmiştir. 18 ve 19. yüzyıl İngiliz, Fransız ve Amerikan sanatının en kapsamlı koleksiyonlarından birine sahip kurumda galerileri gezmek unutulmaz bir deneyimdir. 150 dönümlük botanik bahçeleri ise devamlı değişen renkleri ile büyüleyicidir. Dünyanın dört bir yanından getirilen bitkilerle kurulmuş olan bahçede Çöl Bahçesi, Japon Bahçesi, Gül Bahçesi ve Çin Bahçesi gibi bölümler yer almaktadır.

Mimarî meraklılarının ilgisin çekebilecek Amerikan sanat ve zanaatının nadide bir örneği olan Gamble House, 1978 yılında Ulusal Tarihî Anıt ilan edilmiştir. Ev’i ziyaret edenler, 1908 yılına doğru bir yolculuğa çıkmaktadır. Procter & Gamble Company’den David ve Mary Gamble için evi tasarlayan mimarlar Charles ve Henry Greene’dir. Rehber eşliğinde gezilebilen evde mimari ve mobilyalar üzerine odaklanan turlar da düzenlenmektedir.

Çocuklar ve yetişkinler için sayısız aktivitenin bulunabileceği Old Pasadena, tarihî bir şehir merkezidir. Otantik bir tarihî şehir deneyimi için ziyaret etmeye uygun olan Old Pasadena, birçok müze, galeri, sinema, restoran ve mağazaya sahiptir.

Pasadena ile İlgili

Pasadena Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa