Pennsylvania’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Eyaletin başkenti olan Harrisburg, büyük şehirler sıralamasında 10. sıradadır. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Turistik, ekonomiye katılan değer, üretim ve doğal güzellikleriyle çeşitli niteliklere sahipleridir. Harrisburg dışında diğer bilinen şehirler ise Philedelphia, Pittsburg, Allentown ve Erie’dir.

Philedelphia, eyaletin en bilinen ve en turistik şehridir. Aynı zamanda en büyük şehir olan Philedelphia, yaklaşık 1,5 milyonluk nüfusu ile ABD’nin en kalabalık 6. şehridir. Şehir, ABD’nin kuzeydoğusunda yer alan Delaware Vadisi’nin kültürel ve ekonomik çıpasıdır. En iyi üniversite ve hastaneler bu bölgede yer almaktadır. Gökdelenler, zengin sanat ve kültürü, aynı zamanda tarihi ile oldukça fazla turist çekmektedir. En büyük özelliklerinden biri ise diğer Amerikan şehirlerine kıyasla en fazla açık heykele ve duvar resmine sahip şehir olmasıdır. Fairmount Park ve Wissahickon Vadisi Parkı ülkenin en büyük kent park alanlarından biridir. Şehirde 67 tane Ulusal Kent Tarihi İşareti bulunmaktadır. Bu şehir aynı zamanda ABD’nin Deniz Piyadeleri’nin doğduğu yerdir. Amerika Birleşik Devletleri için de birçok ilki barındırmaktadır; ilk tıp okulu, ilk kütüphanesi, ilk sermaye, ilk borsa, ilk hayvanat bahçesi, ilk işletme okulu ve en önemlisi ülkedeki tek Dünya Mirası kenti’dir. Burada oldukça fazla etkinlik ve festival düzenlenmektedir.

Pittsburg, “Çelik Şehir” ve 300’den fazla çelik işletmesi ya da 446 tane köprü için “Köprü Şehir” isimlerini almıştır. 30 gökdelen, surlar, Point State Park, katedral gibi önemli bölgelere ve gezilebilecek noktalara sahiptir.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı