Google+

Arama formu

NEW YORK BAŞKONSOLOSLUĞU  Adres: 825 Third Avenue, 28th Floor, New York...
Devamı oku
· MLK Jr’ın Doğum Günü:16 Ocak · Başkanlık Günü: 20 Şubat · Anma...
Devamı oku
Pennsylvania’nın yüzde 80’ini Hristiyanlar oluşturmaktadır....
Devamı oku
Eyaletin başkenti olan Harrisburg, büyük şehirler sıralamasında 10....
Devamı oku
Ekonomi bakımından oldukça iyi bir seviyede olan Pennsylvania, eğer bir...
Devamı oku
Pennsylvania’nın şimdiki yerinde Yerli Amerikanlar yaşamaktaydı. Oneida ve...
Devamı oku
Pennsylvania, farklı topografyası nedeniyle değişik iklim koşullarına...
Devamı oku
Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeybatı kesiminde bulunan...
Devamı oku
Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeybatı bölgesine doğru yer alan bir...
Devamı oku
Her yıl yağış alan eyalette, oldukça fazla günü kapsayan bir de kasırga...
Devamı oku
Pennsylvania’ya ulaşım, İstanbul’dan 16-17 saat süren bir uçak yolculuğu...
Devamı oku
Pennsylvania mutfağı oldukça zengin bir mutfaktır. Klasik Amerikan...
Devamı oku
Resmi dili İngilizcedir. Bunun dışında en çok konuşulan dil yüzde 4...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type B100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...
  / Nüfus: 12.784.227 / Dili: İngilizce / Para Birimi: USD İklim: Nemli subtropikal iklim /  

Pennsylvania Hakkında Temel Bilgiler

Pennsylvania Hakkında Temel Bilgiler

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeybatı kesiminde bulunan Pennsylvania eyaletinin Applachian Dağları’na ve Erie Gölü’ne kıyısı bulundurmaktadır. New York’a komşu olan eyalet ekonomik açıdan oldukça büyük bir değere sahiptir. Ülke çapında hatta dünya çapında bilinen birçok Amerikan kültürü ögesinin üretimi burada sağlanmaktadır. Ülkenin birçok “ilk”ine sahip olan Philedelphia şehri de bu eyalette yer almaktadır. Yılın her ayında farklı etkinliklerin düzenlenmesi her zaman turist çekebilmesine vesile olmuştur. Özellikle gökdelenler ve parklar konusunda iyi bilinmektedir. Oldukça iyi bir ekonomiye sahip olan eyalet birçok sektörde lider üretici konumundadır. İngiltere Kralı II. Charles tarafından William Penn’e bağışlandığı için Penn’in ormanları anlamına gelen Pennsylvania ismini alan eyalet, Amerikan tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. Liberty Bell denen kırık çan eyaletin simgesi konumundadır. Aldığı göçler sonucunda özellikle Alman kültürü hem mutfakta hem de festivallerde hissedilmektedir. Bundan farklı olarak değişik etnik grupların kültürleri de Pennsylvania kültürüne yansımıştır. Ayrıca 1946 yılında ilk bilgisayar burada icat edilmiştir. Tarımsal konuda iyi bir seviyededir. Özellikle peynir üretiminde oldukça ünlüdür.

Pennsylvania eyaletine gittiğiniz zaman yapmadan dönmemeniz, görmeden gelmemeniz gereken bazı yerler ve etkinlikler vardır. Mimarlık tarihi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Şelale Evi, mimar Frank Lloyd Wright’ın burada inşa ettiği bir yapıdır. Gettysburg Ulusal Askerî ParkıPNC Park, müzeler mutlaka gezilmelidir.

Pennsylvania Nerededir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeybatı bölgesine doğru yer alan bir eyalettir. Pennsylvania Eyaleti kuzeyde New York ve Erie Gölü tarafından sınırlandırılmaktadır. Güneydoğuda Delaware ve güneyinde Maryland ile, güneybatısında West Virginia ile komşudur. Batıda Ohio Eyaleti ile komşu olan Pennsylvania’nın doğusunda Appalachian Dağları uzanmaktadır.

Pennsylvania’ya Ne Zaman Gidilir?

delaware-water-gap-2633627__340.jpg

Her yıl yağış alan eyalette, oldukça fazla günü kapsayan bir de kasırga dönemi vardır. Kışları da özellikle iç bölgelerde sert geçmektedir. Eyaleti ziyaret için en uygun zaman mart mayıs arasındaki zaman dilimidir. Tabii bu dönemde yoğun ilgi olduğundan fiyatlar biraz pahalılaşmaktadır. Onun dışında en ucuz dönem ise sonbahar ve kış aylarıdır. Soğuk olmasına rağmen güzel bir gezi düzenlenebilir. Yılın her ayı düzenlenen bir festival olduğundan ne zaman giderseniz gidin bir festivale denk gelme olasılığınız yüksektir. Özellikle dikkat edilmesi gereken konu ise kasırga mevsimidir. Bu konuda 2011 yılında 30 tane kasırga görülmesi sebebiyle seçici davranmak gerekmektedir.

Pennsylvania’ya Nasıl Gidilir?

Pennsylvania’ya ulaşım, İstanbul’dan 16-17 saat süren bir uçak yolculuğu ile Philadelphia’ya ya da Pittsburgh’a direkt olarak sağlanabilir. Diğer seçenekler arasında ise İstanbul’dan New York’a uçtuktan sonra tren kullanılarak eyalete ulaşım sağlamak vardır. Toronto’ya uçulduktan sonra otobüs ile de Pennsylvania’ya gidilebilir.

Pennsylvania şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Pennsylvania Mutfağı

Pennsylvania Mutfağı

Pennsylvania mutfağı oldukça zengin bir mutfaktır. Klasik Amerikan kültürünün yiyeceklerini barındırmasının yanı sıra, Hollanda ve Almanya mutfak kültürünün etkisinin çokluğuyla dikkat çeker.

Ev yapımı mısırlı tavuk çorbası, özellikle büyükannelerin evlerinde yenen geleneksel bir çorbadır. Restoranlarda rahatlıkla bulabileceğiniz bu çorbayı mutlaka deneyin.

Pennsylvania’da Konuşulan Diller

Resmi dili İngilizcedir. Bunun dışında en çok konuşulan dil yüzde 4 oranıyla İspanyolcadır. Yüzde 0,9 oranıyla üçüncü dil olan Almanya’yı, yüzde 0,5 oranıyla da Çince ve 0,4 oranında İtalyanca takip etmektedir. Diğer diller ise yüzde 7 gibi bir orana sahiptir.

Delaware’deki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· MLK Jr’ın Doğum Günü:16 Ocak

· Başkanlık Günü: 20 Şubat

· Anma Günü: 29 Mayıs

· Bağımsızlık Günü:4 Temmuz

· İşçi Bayramı: 4 Eylül

· Kolomb Günü: 9 Ekim

· Şükran Günü: 23 Kasım

· Noel: 25–26 Aralık

Pennsylvania’nın Ekonomisi

saylor-2441827__340.jpg

Ekonomi bakımından oldukça iyi bir seviyede olan Pennsylvania, eğer bir ülke olsaydı dünyada ekonomi bakımından en güçlü 18. olarak sıralamada yer alacaktı. Malî ve sigorta sektöründe lider olan eyalette çok fazla üretim yapılmaktadır. Ayrıca ABD’deki tren lokomotiflerinin en büyük üreticisine ve ülkenin en eski yatırımcı firmasına da ev sahipliği yapmaktadır. Bankacılık sektöründe de oldukça ileridir ancak tarım sektöründe ülkede 19. sırada kalmaktadır. Mantar, elma, Noel ağacı, tavuk, süt, mısır, at ve üzüm en fazla üretimi yapılan ürünlerdir. Şarapçılıkta ise ülke çapında sekizinci sıradadır. Eyalet aynı zamanda 2004’te yasallaştırılan kumardan yüzde 50 oranında vergi alarak ekonomisine büyük bir katkı sağlamaktadır.

Pennsylvania’nın Kısa Tarihi

Pennsylvania’nın şimdiki yerinde Yerli Amerikanlar yaşamaktaydı. Oneida ve Seneca kabileleri burada ilk Avrupalılar gelmeden önce de yaşamaktaydı. 1600’lü yılların başında ilk olarak İngiliz bir kâşif geldi ve Amerikan kabileleriyle tanıştı. Daha sonra Hollandalılar burayı keşfetti ve iki hükümet de bölge üzerinde hak iddia etmeye başladılar.

Pennsylvania’da Din ve İnanç

Pennsylvania’nın yüzde 80’ini Hristiyanlar oluşturmaktadır. Protestanların ağırlıkta olduğu coğrafyada, Museviler yüzde 2, Hinduizm ise yüzde 1 oranına, , İslam, Budizm gibi diğer dinler ise yüzde 2’lik bir orana sahiplerdir. Ateist, Deist, Agnostik ve inançsız kişiler ise nüfusun yüzde 13’ünü oluşturmaktadır.

Pennsylvania’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

philadelphia-1740685__340.jpg

Eyaletin başkenti olan Harrisburg, büyük şehirler sıralamasında 10. sıradadır. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Turistik, ekonomiye katılan değer, üretim ve doğal güzellikleriyle çeşitli niteliklere sahipleridir. Harrisburg dışında diğer bilinen şehirler ise Philedelphia, Pittsburg, Allentown ve Erie’dir.

Philedelphia, eyaletin en bilinen ve en turistik şehridir. Aynı zamanda en büyük şehir olan Philedelphia, yaklaşık 1,5 milyonluk nüfusu ile ABD’nin en kalabalık 6. şehridir. Şehir, ABD’nin kuzeydoğusunda yer alan Delaware Vadisi’nin kültürel ve ekonomik çıpasıdır. En iyi üniversite ve hastaneler bu bölgede yer almaktadır. Gökdelenler, zengin sanat ve kültürü, aynı zamanda tarihi ile oldukça fazla turist çekmektedir. En büyük özelliklerinden biri ise diğer Amerikan şehirlerine kıyasla en fazla açık heykele ve duvar resmine sahip şehir olmasıdır. Fairmount Park ve Wissahickon Vadisi Parkı ülkenin en büyük kent park alanlarından biridir. Şehirde 67 tane Ulusal Kent Tarihi İşareti bulunmaktadır. Bu şehir aynı zamanda ABD’nin Deniz Piyadeleri’nin doğduğu yerdir. Amerika Birleşik Devletleri için de birçok ilki barındırmaktadır; ilk tıp okulu, ilk kütüphanesi, ilk sermaye, ilk borsa, ilk hayvanat bahçesi, ilk işletme okulu ve en önemlisi ülkedeki tek Dünya Mirası kenti’dir. Burada oldukça fazla etkinlik ve festival düzenlenmektedir.

Pittsburg, “Çelik Şehir” ve 300’den fazla çelik işletmesi ya da 446 tane köprü için “Köprü Şehir” isimlerini almıştır. 30 gökdelen, surlar, Point State Park, katedral gibi önemli bölgelere ve gezilebilecek noktalara sahiptir.

  Pennsylvania’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

  NEW YORK BAŞKONSOLOSLUĞU
   
  Adres: 825 Third Avenue, 28th Floor, New York, NY 10022 USA
  Telefon: 001 646 430 6560/ 001 646 430 6590
  Fax: 00 1 212 983 1293
  E-mail: consulate.newyork@mfa.gov.tr
  Web Sitesi: http://newyork.bk.mfa.gov.tr
   
  Görev Bölgesi: New York, New Jersey, Delaware, Pennsylvania