Pennsylvania Hakkında Temel Bilgiler

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeybatı kesiminde bulunan Pennsylvania eyaletinin Applachian Dağları’na ve Erie Gölü’ne kıyısı bulundurmaktadır. New York’a komşu olan eyalet ekonomik açıdan oldukça büyük bir değere sahiptir. Ülke çapında hatta dünya çapında bilinen birçok Amerikan kültürü ögesinin üretimi burada sağlanmaktadır. Ülkenin birçok “ilk”ine sahip olan Philedelphia şehri de bu eyalette yer almaktadır. Yılın her ayında farklı etkinliklerin düzenlenmesi her zaman turist çekebilmesine vesile olmuştur. Özellikle gökdelenler ve parklar konusunda iyi bilinmektedir. Oldukça iyi bir ekonomiye sahip olan eyalet birçok sektörde lider üretici konumundadır. İngiltere Kralı II. Charles tarafından William Penn’e bağışlandığı için Penn’in ormanları anlamına gelen Pennsylvania ismini alan eyalet, Amerikan tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. Liberty Bell denen kırık çan eyaletin simgesi konumundadır. Aldığı göçler sonucunda özellikle Alman kültürü hem mutfakta hem de festivallerde hissedilmektedir. Bundan farklı olarak değişik etnik grupların kültürleri de Pennsylvania kültürüne yansımıştır. Ayrıca 1946 yılında ilk bilgisayar burada icat edilmiştir. Tarımsal konuda iyi bir seviyededir. Özellikle peynir üretiminde oldukça ünlüdür.

Pennsylvania eyaletine gittiğiniz zaman yapmadan dönmemeniz, görmeden gelmemeniz gereken bazı yerler ve etkinlikler vardır. Mimarlık tarihi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Şelale Evi, mimar Frank Lloyd Wright’ın burada inşa ettiği bir yapıdır. Gettysburg Ulusal Askerî Parkı, PNC Park, müzeler mutlaka gezilmelidir.

Pocono Dağları’nda kayak, piknik ya da rafting yapabilir, su parkında gönlünüzce eğlenebilirseniz. Amerika’nın beş büyük gölünden biri olan Erie Gölü’nü ziyaret edebilir, bu doğa harikası yerde hoşça vakit geçirebilirsiniz. Hersheypark’ta hız treni ve su parkı ile eğlenceli ve adrenalin dolu dakikalar harcayabilirsiniz. Sanat ve tarih meraklıları içinse Valley Forge Ulusal Tarihî Parkı, Özgürlük Ulusal Tarihi Parkı ve Philedelphia Sanat Müzesi oldukça iyi tercihler olabilir. Andy Warhol Müzesi ise çağdaş sanatseverler için kaçırılmaması gereken bir müze.

Eyalette kasırga dönemleri dışında sıcak havalarda gezilecek yerler, soğuk havalarda ise kış aktiviteleri bolca bulunmaktadır. Bu sebeple her dönem gidildiğinde keyif alınabilecek bir bölgedir. Ayrıca mutfak kültürü de oldukça değişik ve zengindir. Özellikle Alman ve Hollanda mutfağıyla karıştırılıp yeni bir kültür ortaya çıkarılmıştır. Pennsylvania zengin kültürü, tarihi ve doğal güzellikleriyle keyifli gezilere sahne olacak bir yerdir.

 

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı