Tennessee Hakkında Temel Bilgiler

tourism.png

Tennessee (TN), Amerika Birleşik Devletleri’nin kurucu eyaletlerinden biridir ve 1796 yılında 16. eyalet olarak birliğe katılmıştır. 6,5 milyon nüfusu ile 16. sırada bulunan eyalet, toplamda 109.152 km2’lik alanıyla da 34. sırada yer almaktadır.

Eyaletin isminin Cherokee kabilesinin en önemli köylerinden biri olan Tenase’den türetildiği düşünülmektedir. Tennessee’nin birden çok takma ismi vardır. Bunlardan en çok kullanılanı “Volunteer State”, yani Gönüllü Eyalet’tir. Bu isim ise, 1812 Savaşı’na gönüllü olarak katılan Tennesseeli askerlerin Battle of New Orleans’ta göstermiş oldukları üstün kahramanlık nedeniyle eyalete verilmiştir. Diğer takma ismi “Big Bend State” Tennessee Nehri’nin Yerli dilindeki ismi olan The River with the Big Bend’e atıfta bulunmaktadır.

LeRoy Reeves tarafından tasarlanan Tennessee resmi eyalet bayrağının zemini kırmızı renktedir. Sağ tarafta mavi bir şerit bulunmaktadır ve şeridi zeminle ayıran daha ince beyaz bir şerit vardır. Bayrağın ortasında beyaz çerçeveli mavi bir daire ve içinde üç beyaz yıldız bulunmaktadır. Bu üç yıldız Tennessee’nin üç bölgesini temsil etmektedir.

Eyalet armasının üst kısmında Tennessee’nin Birlik’e katıldığı sırayı belirten Roma rakamıyla XVI (16) ve Tennessee tarımını temsil eden “Agriculture” (Tarım) yazıları ile saban, buğday ve pamuk kozası bulunmaktadır. Armanın alt kısmında ise “Commerce” (Ticaret) yazısı ile bir tekne yer almaktadır. Tennessee’nin resmi eyalet mottosu da “Agriculture and Commerce”dir.

Tennessee’nin coğrafiçeşitliliği, eyalete ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda da çeşitlilik kazandırmıştır. Smoky ile Cumberland dağlarının hakim olduğu doğu tarafında doğal güzellik ön plandayken, başkentin bulunduğu orta kısımda tarım ve ticaret dengeli bir şekilde sürdürülmektedir. Batı Tennessee ise, çoğunlukla verimli toprakların bulunduğu ve pamuk tarımının yaygın olduğu düz bir arazidir.

Tennessee’de, daha çok Cherokee ve Chikasaw kabilelerinden gelen zengin bir yerli Amerikan kültürü mevcuttur. Smoky Mountains bölgesinde yaşamış olan büyük Cherokee kabilesi burada, doğu Tennessee’de, önemli bir miras bırakmıştır.

İçki fabrikalarının çok olduğu Tennesse’de özellikle Jack Daniel’s ile George Dickel eyaletin dünyaca en meşhur olan gurur kaynaklarıdır. Viski ile ilgili daha çok bilgi edinmek ve yapılış aşamalarına tanık olabilmek için Jack and George Trail ziyaretçilerin keşfine açıktır.

Tennessee’de doğal ve vahşi yaşamın izini sürmek ve nefes kesici manzaralar izlemek için pek çok seçenek bulunmaktadır. Appalachian National Scenic Trail, Big South Fork Milli Nehir ve Rekreasyon Alanı ile Land Between the Lakes Milli Rekreasyon Alanı, Great Smoky Mountains Milli Parkı ve Obed Wild and Scenic River bunlardan sadece birkaçıdır.

Tennessee’nin kültürel hayata en büyük katkılarından biri müzik alanında kendini göstermektedir. Memphis’in dünyaya armağan ettiği Elvis Presley ile birlikte kendini göstermiş ve hala milyonlarca insanın dinlediği bir müzik türü olarak yer edinmiştir.