Tennessee Hakkında Temel Bilgiler

tourism.png

Tennessee (TN), Amerika Birleşik Devletleri’nin kurucu eyaletlerinden biridir ve 1796 yılında 16. eyalet olarak birliğe katılmıştır. 6,5 milyon nüfusu ile 16. sırada bulunan eyalet, toplamda 109.152 km2’lik alanıyla da 34. sırada yer almaktadır.

Eyaletin isminin Cherokee kabilesinin en önemli köylerinden biri olan Tenase’den türetildiği düşünülmektedir. Tennessee’nin birden çok takma ismi vardır. Bunlardan en çok kullanılanı “Volunteer State”, yani Gönüllü Eyalet’tir. Bu isim ise, 1812 Savaşı’na gönüllü olarak katılan Tennesseeli askerlerin Battle of New Orleans’ta göstermiş oldukları üstün kahramanlık nedeniyle eyalete verilmiştir. Diğer takma ismi “Big Bend State” Tennessee Nehri’nin Yerli dilindeki ismi olan The River with the Big Bend’e atıfta bulunmaktadır.

Devamını Oku

Tennessee ile İlgili

Tennessee Nerededir?

Toplam eyalet sınırı 2.102 km olan eyaletin doğu-batı uzunluğu 690 km, kuzey-güney uzunluğu ise 180 km’dir.

Tennessee’ye Nasıl Gidilir?

Tennessee’ye İstanbul’dan direkt sefer bulunmamakla birlikte diğer pek çok seçenek mevcuttur. En kısa ve en pratik şekilde, başkentteki Nashville Uluslararası Havaalanı’na (BNA) 1 aktarma yapılmak suretiyle 16 saat gibi bir sürede ulaşılabilmektedir.

Bunun haricinde, Memphis Uluslararası Havaalanı’na (MEM) ulaşmak için en az 2 aktarma yapmak gerekmektedir ve yolculuk süresi 17 saattir. Knoxville Havaalanı’na (TYS) da 17 buçuk saat süren yolculuk için en az 2 aktarma yapılmalıdır. Son seçenek olarak Chattanooga Havaalanı (CHA) tercih edilebilir, ancak buraya ulaşım yine en az 2 aktarma sonucunda ve yaklaşık 20 saat sürmektedir.

Tennessee’ye Ne Zaman Gidilir?

c608a795addcc80ebfd541b915a6df4c.jpg

Ilıman iklimi sayesinde Tennessee yılın tamamında ziyaret edilmek için uygundur. Ancak yine de özellikle yaz aylarında daha çok rağbet görmektedir. Bununla birlikte otel fiyatları da yüksek olmaktadır. Aralık, ocak ve şubat ayları Tennessee için turizm açısından düşük sezondur. Yazın olduğundan daha az kalabalık olan bahar aylarında da yapılacak aktiviteler bulmak mümkündür.

Yazın pek çok etkinliğin gerçekleştirildiği Tennessee çok hareketli olmaktadır. Sıcaklıkların ve nemin daha yüksek olduğu batı ve orta Tennessee’de, özellikle ağustos ayında Memphis’te düzenlenen Elvis Week veya haziran ayında Nashville’de düzenlenen Country Müzik Festivali yazın öne çıkan aktivitelerdendir. Ayrıca, daha serin olan doğu kısma geçip Great Smoky Mountains Milli Parkı’nı ziyaret etmek de diğer bir seçenektir.

Sonbahar, Tennessee’nin özellikle dağlık ve kırsal kesimlerinde ağaçların yapraklarındaki müthiş renk geçişlerine tanık olmak için çok güzel bir dönemdir. Genellikle bu dönemde yapılan ziyaretlerin amacı da böyle bir görsel şölene tanık olmaktır. Ancak, sonbaharda hava tahmin edilemez bir şekilde ve hızda değişmektedir. Gündüzleri sıcak olurken gece serinleyebilmektedir ve aniden bir sonbahar yağmuru bastırabilmektedir. Bu nedenle, farklı hava koşullarına hazırlıklı olmakta fayda vardır.

Tennessee, kış döneminde fazla ziyaretçi almamakla birlikte, özellikle Noel zamanı kalabalık olabilmektedir. Chattanooga’nın Tennessee Valley demiryolunda özel bir North Pole tren turu düzenlenmektedir. Buharlı lokomotifle tura çıkan ziyaretçiler bir yandan Noel şarkıları dinlerken bir yandan da Santa’yı görebilirler. Lookout Mountain’ın tepesinde Rock City’deki Enchanted Garden of Lights da ziyaret edilebilir.

Havanın ılık ve nemsiz olduğu bahar aylarında tüm yerel ağaçların çiçeklerini açmaları Tennessee’nin rengarenk bir hale bürünmesini sağlar. Turist yoğunluğu, mayıs ayı boyunca süren eyaletin önemli festivallerinden biri olan Memphis in May nedeniyle eyaletin batı kısmında daha çok görülür. Yine Mayıs ayında Sevierville’deki Dollywood’da kutlamalar yapılır ve Tiny Bell Buckle’da Daffodil Day (Nergis Günü) festivali ile baharın renkleri sokakları süsler.

Tennessee Mutfağı

img_5948.jpg

Tennessee’de daha çok Güney’e özgü yemekler tüketilmektedir. Güneyde en çok sevilen yiyecek tarzı kızartmalardır. Her türlü kızartma çeşidi bulunabilmektedir. En ilginç çeşit ise turşu kızartmalarıdır. Özellikle, salatalık turşuları dereotlu veya sarımsaklı olarak hazırlanmakta ve hamburgerlere lezzet katmaktadır. Bunun haricinde, yanında bandırma soslarıyla da atıştırmalık olarak servis edilmektedir.

Tennessee’de karşınıza çıkacak diğer bir kızartma çeşidi de tatlı patateslerden yapılanıdır. Normal patateslere göre biraz daha turuncu ve daha tatlımsı bir lezzeti olan bu yiyecek pek çok restoranda klasik patates kızartmasına farklı bir alternatif olarak sunulmaktadır. Büyük ve bol malzemeli bir hamburgerin yanında bir değişiklik yapıp tatlı patates kızartması sipariş edilebilir.

Amerika’nın her yerinde olduğu gibi Tennessee’de de bolca krep bulmanız mümkündür. Kahvaltılarda en çok tüketilen lezzet için ya erken uyanmak ya da iyi bir restoran bulmak gerekir. Nashville’de bulunan bir krep dükkanı (Pancake Pantry) o kadar ünlüdür ki insanlar kreplerini burada yemek için saatlerce sıra beklemeyi bile göze alırlar.

Kedibalığı Tennessee’de çokça tutulan bir balık çeşididir ve en çok kızartma olarak tüketilmektedir. Genellikle nehirlerden taze olarak tutulup servis edildiği için burada denenmesi gereken yiyeceklerden biridir. Yanında lahana salatası, limon ve daha ekşi soslarla servis edilmektedir. Menülerde ayrıca tavuk ve kurbağa bacağı kızartmalarını da görürseniz şaşırmayın.

Meat & Three (et ve üç) restoranları eyalette oldukça yaygındır. Bu restoranlarda, kızarmış tavuk, rulo köfte, biftek gibi et türlerinden birini seçiyorsunuz ve yanında üç tane garnitür tarzı yemeklerden (kremalı mısır, haşlanmış bamya, fırın makarna, fırınlanmış kabak vb.) alıyorsunuz. Yemeğin yanında ayrıca güneye özgü tatlardan mısır ekmeği ile tatlı çay da getirilmektedir.

Kimilerinin yemek kimilerinin ise tatlı olarak gördüğü muzlu puding, Tennessee’de kesinlikle denenmesi gereken lezzetlerden biridir. Çoğu tarifte pudingin en üst katında ince bisküviler yer alır. Evlerde en çok hazırlanan pratik ve leziz yiyecektir; ancak tabii artık pek çok restoranın menüsünde de bulunabilmektedir.

Tennessee’de tatlı mısır ekmeği (sweet cornbread) de çokça tüketilmektedir. Yumuşak ve nemli mısır ekmekleri benzersiz lezzetiyle yanında yediğiniz yemekle yarışır nitelikte olacaktır.

Tennessee’de Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· MLK Jr. Günü (16 Ocak),

· Başkanlık Günü (20 Şubat),

· Kutsal Cuma (Paskalyadan önceki Cuma günü),

· Anma Günü (29 Mayıs),

· Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),

· İşçi Bayramı (4 Eylül),

· Colombus Günü (9 Ekim),

· Kıdemliler Günü (11 Kasım),

· Şükran Günü (23 Kasım),

· Noel (25 Aralık)

Tennessee’de Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

HOUSTON BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Turkish Consulate General, 1990 Post Oak Blvd. Suite 1300, Houston, TX 77056-3813

Telefon: +1 713 622 58 49 / 03 24 / 32 05 / 32 76

Fax: +1 713-623 66 39

E-mail:[email protected]

Web Sitesi: houston.bk.mfa.gov.tr

Kişisel Başvuru Saatleri: 9.30-14.00;

Telefon ile Başvuru Saatleri: 14.00-16.00

Görev Bölgesi: Arkansas, Alabama, Louisiana, Mississippi, New Mexico, Oklahoma, Tennessee ve Teksas

Tennessee’de Konuşulan Diller

Tennessee’nin Ekonomisi

the-auto-workers-union-and-the-vw-are-squaring-off-at-a-plant-in-tennessee.jpg

Tennessee’nin ekonomisi büyük ölçüde hizmet sektörüne dayanmaktadır. Bu sektöre kamu görevleri, ticaret, ulaşım, çeşitli mali ve profesyonel hizmet, eğitim, sağlık hizmetleri, dinlence ve konuk ağırlama hizmetleri de dahildir. Eyalette bulunan pek çok park, tarihi alan ve eğlence tesisleri ile turizm de bu miktarda gelişmekte olan bir sektördür.

20. yüzyıldan sonra düşüşe geçen bir sektör olmasına rağmen, imalat hala Tennessee’de önemli bir yere sahiptir. Eyalette en çok bilgisayar, elektronik donanım, ulaşım donanımı, kimyasal ve metal ürünler üretilmektedir. Ayrıca son yıllarda araba imalatı da gelişmekte olan sektörlerdendir.

Tarım ve ormancılık eyaletin gelirinde çok küçük bir paya sahip olmaktadır. İşgücünün çok kısıtlı bir miktarının bulunduğu tarım sektörünün başlıca ürünleri pamuk, soya fasulyesi, saman, tütün, mısır ve küçük tahıllardır. Buna ek olarak hayvancılık da neredeyse aynı düzeylerde seyretmektedir.

Tennessee’nin Kısa Tarihi

Aşağı Tennessee Valley ‘de 10 bin yıl kadar önce yaşam olduğu bilinmektedir. Burada yaşayanların neslini sürdüren Paleo-Indians grupları Arkaik Yerliler, Woodland yerlileri ve Early Mississippians (İlk Mississippililer) olarak kabul edilir. 16. yüzyılda ilk İspanyollar bölgeye ulaştıklarında bugünkü Tennessee’nin doğu kısmında Creek yerlileri ile Yuchiler yaşamaktaydı. Ancak yaklaşık 200 yıl sonra güçlü Cherokee kabilesi bu iki grubu bölgeden uzaklaştırarak buradaki baskın güç haline geldiler. Bu durum, 1830’larda federal hükümetin Cherokee’leri bölgeyi terk etmeye zorlamalarına kadar sürdü.

1760’lı yıllarda kalıcı yerleşim merkezleri kurulana kadar, Avrupa ve İngiltere’den gelen kaşif ve tüccarlar Tennessee’de uzun yıllar yaşamışlardır. İspanyol Hernando de Soto, daha 1540 yıllarında Florida’dan keşif için bölgeye gelmiştir.

Amerikan Bağımsızlık Savaşı Tennessee’ye kadar ulaşmamıştır, ancak sınırda yaşayan kişilerin çoğu Güney ve Kuzey Carolina ile Virginia’da savaşmışlardır. 1784 yılında üç dağ şehrinin liderleri (Greene, Sullivan ve Washington) Free State of Franklin’i (Özgür Franklin Eyaleti) kurdular ve John Sevier vali olarak seçildi. Ancak Franklin uzun süre kalıcı olamadı ve birkaç yıl sonra çöktü. Böylelikle Tennessee de Southwest Territory olarak anılmaya başladı. Hükümet teşkilatlandırılıp Knoxville’de başkent kurulduktan sonra, 1795 yılında bölgeyi eyalet haline getirme çalışmaları da başlamıştır. Bölgesel yasa kongreye sunulduğunda senatoda katılımın hemen onaylanmasını isteyen Jefferson Demokrat-Cumhuriyetçileri ile Federalistler arasında anlaşmazlık çıktı. Ancak Jefferson’lar üstün geldi ve Başkan George Washington 1 Haziran 1796 tarihinde 16. eyalet olarak Tennessee’nin Birlik’e katılımını onayladı.

Tennessee’de İklim ve Hava Durumu

smoky-mountain-national-park-2406632_960_720.jpg

Tennessee’de ılımaniklim hüküm sürmektedir. Yazlar genellikle sıcak geçerken kışlar da ılıktır. Eyaletin doğu taraflarındaki bazı dağlık alanlarda, sıcaklıklar nispeten daha düşüktür. Eyalette bulunan en sıcak yerler; Gulf Coastal Plain, Central Basin ve Sequatchie Valley alanlarıdır. Memphis’te yıllık ortalama sıcaklık 17°C’dir; yazın en sıcak zamanlarında ortalama 28°C olurken, kışın ise 4°C civarındadır. Nashville’de de sıcaklıklar bundan sadece bir iki derece daha düşüktür.

Tennessee’de pek sık olmamakla birlikte ciddi fırtınalar görülebilmektedir. En çok yağışın kışın ve ilkbahar başlarında yaşandığı eyalette, eylül ve ekim ayları genellikle en kurak zamanlardır. Kar yağışı bölgelere göre değişmektedir ve eyaletin doğu tarafında daha sık rastlanmaktadır. Memphis’te yıllık ortalama 12,7 cm kar yağışı olurken, Nashville’de bu rakam 25,5 cm’ye çıkmaktadır.

Tennessee’de Din ve İnanç

Halkın çoğunluğunun Hıristiyan (%81) olduğu Tennessee’de, Katolikler nüfusun %6’sını oluştururken %73’ü ise Protestanlık mezhebine bağlıdır. Tennessee’de Yahudi, Müslüman ve Budistlerin her birinin oranı %1’i aşmamaktadır. Ayrıca, eyalette %3 oranında da Agnostik yaşamaktadır.

Tennessee’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

downtown-NASHVILLE0816.jpg

Tennessee’nin hem başkenti hem de en büyük şehri olan Nashville, “Dünyanın Country Müzik Başkenti” ve “Music City” (müzik şehir) olarak da anılmaktadır. Young Buck, Kings of Leon ve Paramore gibi ünlü isimler ve gruplar Nasville’i memleketleri olarak benimsemektedirler. Nashville ayrıca, line dance ile meşhurdur.

Eyaletin ikinci büyük şehri olan Memphis, Nashville’den sonra en büyük metropolitan bölgesidir. Blues müziğin evi olarak bilinen Memphis, aynı zamanda rock ‘n’ roll’un da doğduğu yerdir. Şehrin en ilgi gören noktası bir zamanlar Elvis Presley’in yaşadığı Graceland’dir. Şehir merkezinde son yıllarda yapılan yenileme çalışmalarıyla, yeni ve eskinin bir arada olduğu görünüm kazandırılmıştır.

Eyaletin üçüncü büyük şehri olan Knoxville, Tennessee Nehri’nin kenarında yer almaktadır. Şehirde üniversitenin açılmasıyla birlikte şehir merkezi yeni bir ruh ve canlılık kazanmıştır. Şehrin siluetini oluşturan yapılardan biri olan Sunsphere 1982 World’s Fair’den (dünya fuarı) kalmadır.

Brsitol, kuzey yarısı Virginia eyaletinde, güney yarısı ise Tennessee eyaletinde bulunan bir şehirdir. Eyaletlerin sınırının bir cadde boyunca belirlendiği şehirlerin ikisi de aynı şehir merkezini paylaşmaktadır.

Tennessee’nin doğu kısmında yer alan Gatlinburg, Great Smoky Mountains Milli Parkı’na yakınlığı sayesinde milyonlarca turistin akınına uğramaktadır. Şehir merkezinde ise Space Needle ile eğlence parkı oyuncakları ziyaret edilebilir.

Tennessee, Grand Divisions olarak da bilinen üç bölgeye ayrılmaktadır. İlki, Bristol, Chattanooga, Johnson City, Knoxville ile Gatlinburg şehirlerinin bulunduğu, Appalachian kültürünün yansımalarını taşıyan dağlık bir bölge olan East (Doğu) Tennessee’dir. İkincisi, eyaletin en büyük şehri Nashville ile Murfreesboro, Franklin ve Clarksville gibi şehirlerin bulunduğu en metropolitan ve refah düzeyi en yüksek bölgesi Middle(Orta)Tennessee’dir. Sonuncusu ise, Mississippi Nehri kenarında yer alan eyaletin ikinci en büyük şehri Memphis’in bulunduğu West (Batı) Tennessee’dir.

Tennessee Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 6,5 milyon Dili: İngilizce Para Birimi: USD İklim: Ilıman İklim